Pátek 29. září 2023, svátek má Michal
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 29. září 2023 Michal

Dětem chybí kamarádi a už cítíme lehčí ponorku, říká ředitel domova

  7:07
Děti z dětského domova v Tisé na Ústecku nevyšly už dva měsíce za bránu areálu. Kvůli koronavirové krizi nemohou do školy a preventivně nevycházejí ani jinam. „Za velmi náročnou považuji hlavně situaci s výukou dětí,“ říká ředitel Milan Vostrý, který v domově pracuje už více než 30 let.
Speciální pedagog Milan Vostrý je ředitelem Dětského domova Tisá, pracuje v něm...

Speciální pedagog Milan Vostrý je ředitelem Dětského domova Tisá, pracuje v něm už třicet let. | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

Hrozba šíření nákazy koronavirem přinesla určitá opatření – zavřela školy, omezila pohyb, musíme nosit roušky. Jak se žije v této době v dětském domově?
Kdybych to měl shrnout jedním slovem, tak velice náročně a dá se říct až těžce. Za velmi náročnou považuji hlavně situaci s výukou dětí. Kdo děti má, ví, jak je náročné učit se doma s jedním či dvěma. My máme čtyři rodinné skupiny, každá je po osmi dětech, to znamená, že každá musí zvládat opravdu velké množství úkolů. My jako pedagogové musíme všechno kontrolovat, odesílat. Problém je, že ne všechny děti jsou nadané, spoustě z nich se musíme věnovat individuálně, sedět nad nimi, protože by to samy nebyly schopné zvládnout. Výuka nám dává strašně zabrat. Chodí nám pomáhat tři dobrovolníci z Tisé, učí se s dětmi matematiku, dějepis a zeměpis a jedna bývalá kolegyně pomáhá, s čím je třeba.

Jaký máte režim za normální situace?
Ráno se děti rozejdou do škol, pokoje se vyprázdní. Ti nejmenší chodí do školky v Tisé, větší děti do zdejší základní školy a ti starší dojíždějí do učiliště nebo na střední školy do Ústí či Děčína. Většina školních povinností se normálně stihne ve škole, teď už je to dva měsíce na nás. Směna vychovatelům začíná v půl osmé ráno, končí v půl osmé večer. S výukou začínáme ráno v devět, a když to jde dobře, končíme odpoledne kolem půl třetí. Pro nás i pro děti je to nová situace. Po vyučování jsme my i děti rádi, že je můžeme na dvě tři hodiny „vyhnat“ ven na zahradu.

Máte k výuce dostatek počítačů a notebooků?
Na jednu rodinnou skupinu máme jeden stolní počítač, který je neustále obsazen. K dispozici máme asi tři nebo čtyři notebooky, vychovatelé přinesli svoje a dali je dětem k dispozici. Jedna firma nám nabízela, že nám nějaké notebooky půjčí. Ale měl jsem strach, kdyby se s nimi něco stalo. Říká se mi to těžko, ale ne vždy se děti k věcem chovají tak, aby je nezničily. Zatím nám nikdo nenabídl, že by nám nějaké, třeba i starší, daroval. Ale nechci, aby to vypadalo, že si stěžuji. Pevné počítače máme, notebook navíc by se nám hodil.

O kolik dětí se v domově staráte a jak jsou staré?
Máme 32 dětí, nejmladšímu jsou tři roky, nejstaršímu je 23 let. Ten jediný je mimo domov, studuje na vysoké škole v Praze a do domova se zatím nevrátil. My ostatní jsme už druhý měsíc spolu 24 hodin denně a začíná se trochu projevovat ponorka.

Měli jste strach, aby se někdo z dospělých nenakazil a nezavlekl nemoc i do domova?
Samozřejmě jsme strach měli, ale otrnulo nám. Zatím jsme všichni zdraví, i děti. Je to naprostý zázrak. Všichni se neustále pohybujeme ve velkém kolektivu až 40 lidí denně. Držíme se, děti jsou zdravé, nemají ani rýmu. Měli jsme připravené krizové plány, kdybychom tady museli zůstat. Taška s věcmi na 14 dnů je stále v pohotovosti.

Jak tuto situaci vnímají děti?
Je to až s podivem, ale když se jich zeptáte, samy vám řeknou, že se do školy těší. To se stane málokdy, že chtějí chodit do školy. Hlavně ti starší tam mají kamarády a kolektiv spolužáků jim chybí. Už téměř dva měsíce jsou zavřeni jen tady, je to pro ně i pro nás dlouhá doba. Pořád nevíme, jak to bude s prázdninami. Aby děti byly celý rok bez šance někam vyjet, není úplně dobré. Máme dojednané tábory pro 25 dětí a čekáme na rozhodnutí, jestli vůbec někam pojedou.

Jak jste na tom s ochrannými prostředky?
Je to náročná doba, ale máme kolem sebe spoustu přátel, kteří nám pomáhají, a stará se o nás i náš zřizovatel, Ústecký kraj. Máme dostatek roušek i dezinfekce, což je super. Nezapomíná na nás ani spousta dobrovolnických organizací. Přijedou a přivezou nám gely na ruce a další věci. Přijíždějí i jednotlivci a vezou dětem hračky, aby neměly dlouhou chvíli. Mám z toho radost.

Co s dětmi děláte, když se neučí, ale nikam mimo areál nechodí?
Máme velkou zahradu se vším možným sportovním vybavením. Velké děti připravují pro ty malé sportovní odpoledne. Jednodušší je to s malými dětmi, holčičkám stačí kočárek, ty nejmenší jsou na pískovišti. Ty starší už se zabaví samy. Jako všechny děti by volný čas nejraději trávily na sociálních sítích.

Jak dlouho v dětském domově v Tisé pracujete?
Dlouho, nastoupil jsem v roce 1988. A za tu dobu jsem tu toho zažil opravdu hodně. Jsem vystudovaný speciální pedagog a neumím si představit, že bych dělal něco jiného.

Můžete tedy srovnávat. Jaké byly děti před deseti patnácti lety?
Rozdíl je obrovský. Rozvolnila se morálka ve společnosti, děti se k nám chovají jinak. Nestávalo se, že by byly hrubé nebo vulgární vůči dospělým. Dneska určitá skupina dětí „chytá nerva“, jak říkají. Potom přijdou, uznají, že to přehnaly, ale v ten moment lítají sprostá slova, v afektu rozkopou dveře. To se dříve nestávalo. Mám pocit, že jsme měli k sobě větší úctu. Starší děti už si uvědomují, že dalším stupněm je výchovný ústav. S některými to přesto jinak nešlo a skončily tam.

Mohou teď za dětmi přijet rodiče nebo příbuzní?
Návštěvy jsou zatím zakázané. Většina dětí má ale chytré telefony, mohou tedy s nimi být v kontaktu. Je jich ale jen pár, o které se rodina zajímá. O většinu z nich nejeví rodina a příbuzní zájem.

Uvědomují si děti, že se tu mají mnohdy lépe než ve vlastních rodinách?
Bohužel asi ne. Nouzí tady rozhodně netrpí, ale kdybych jim řekl, jestli chtějí jet na Vánoce domů, řeknou, že ano. Děti rychle zapomenou na to špatné, co zažívaly v rodině, a když se náhodou rodiče ozvou, tak jsou nadšené. Říkáme tomu vzpomínkový optimismus. Děti, které tu máme, si přitom toho špatného zažily strašně moc. A ze své dlouholeté praxe vím, že je často moc pěkného ani dál v životě nečeká. Vždycky proto říkám svým kolegům, že jim uděláme alespoň pěkné dětství.

Najdete na téhle koronavirové době i něco pozitivního?
Určitě. Začal jsem se dívat jinak na své zaměstnance, kolegy. Nikdo z nich mě nenechal ve štychu, všichni si uvědomují, že je to doba pro všechny velmi náročná. Vědí, že kdyby jeden člověk vypadl, musel by ho zastoupit někdo z nás. Jsou úžasní a chtěl bych jim za to moc poděkovat.

  • Nejčtenější

Obyvatelé ghetta píší petici, radnice si ale zpřísnění režimu v MHD pochvaluje

Poděkování za klid na jedné straně, ale silný odpor a obviňování z rasismu na straně druhé. Tak cestující a obyvatelé...

Kometa má první body, Pardubice sedmi góly vládly šlágru. Spartě pomohla výzva

V úplně opačných rolích vstupovaly do pátého kola hokejové extraligy Sparta s Kometou. Zatímco Pražané ještě v novém...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pády favoritů, Boleslav a Kladno slaví první výhry. Kometa i přes góly dál tápe

Po třetím kole hokejové extraligy už není žádného stoprocentního týmu. Jak Hradec, tak i Karlovy Vary totiž v pátečním...

Rodiče prosí o pomoc s pátráním po muži podezřelém ze zneužívání malých chlapců

Policie pátrá po šedesátiletém Janu Kozenském z Ústeckého kraje, který je podezřelý ze zneužívání malých chlapců. S...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Facka před Slavií. Doba hájení pro některé skončila, zuřil Frťala po vyřazení

Chtěli se naladit před nedělním ligovým trhákem se Slavií, jenže odjížděli rozladění. Fotbalisty Teplic ve středečním...

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Při výchově sourozenců nejde být úplně spravedlivý, vysvětluje psycholožka

Premium Do pracovny za ní chodí rodiče, kteří tápají ve výchově ratolestí, řeší komplikované vztahy sourozenců či výchovu...

Jsme firma na zážitky. Ředitel Sparty Křivda o Priskem i novém stadionu

Premium Dodnes ho zabolí nohy, když si vzpomene, jak hrála Sparta naposledy v Edenu. V loňském derby dostala takovou...

První náměstek primátora Chomutova Dinda složí funkci, stíhá ho policie

Náměstek primátora Chomutova David Dinda ze strany Nový Sever opustí svoji politickou funkci. Rezignaci oznámil dnes na...

Vybydlený panelák chce radnice koupit. Majitelé ho musí nejdříve opravit

Zničený třináctiposchoďový věžák v Mírové ulici v Klášterci nad Ohří je od začátku letošního roku prázdný a dál pustne....

Rodiče prosí o pomoc s pátráním po muži podezřelém ze zneužívání malých chlapců

Policie pátrá po šedesátiletém Janu Kozenském z Ústeckého kraje, který je podezřelý ze zneužívání malých chlapců. S...

U hranic kvůli migraci posílili hlídky. Kolony nepůsobí, dálnice stála kvůli tunelu

Policisté v Ústeckém a Libereckém kraji s kolegy z Německa a Polska kvůli migraci a převaděčům posílili příhraniční...

Advantage Consulting, s.r.o.
SKLADNÍK S VZV (23 - 25 000 Kč) + BENEFITY!

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 23 000 - 25 000 Kč

Jiří Paroubek se potřetí oženil, expremiér si vzal bývalou poslankyni ČSSD

Po opožděné páteční oslavě svých 71. narozenin se bývalý premiér Jiří Paroubek o víkendu oženil, tentokrát už potřetí....

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Žiju se ženou, přiznala farářka ze StarDance Martina Viktorie Kopecká

Farářka Církve československé husitské Martina Viktorie Kopecká (37), která zaujala televizní diváky v soutěži...

Toxická laguna v Rumunsku pohlcuje vše živé. Katastrofa není daleko

V té krajině není nic lidského, a nebýt věže kostela, která ční z bahnité hmoty, ani by tu nic přítomnost člověka...

Těchto pět věcí řidiči v Česku ignorují nebo je neumějí. Děláte je také?

Každý řidič má nějaký zlozvyk. Někdo špatně pracuje se spojkovým pedálem, jiný málo sleduje zpětná zrcátka, další se...