„Manželce se zpočátku moc nelíbilo mít žížaly doma. Dnes už ale mé podnikání plně podporuje,“ říká třicetiletý Vítek Brejcha, jehož projekt Kompostuj s žížalou na výrobu vermikompostérů uspěl v soutěži pro začínající podnikatele Rozjezdy.
Jak se mladý kluk z centra krajského města dostane k vermikompostování?
Stačí mít rád přírodu, uvědomovat si svoji ekologickou stopu a bydlet v bytě bez možnosti likvidace bioodpadu. Donutilo mě to hledat alternativu a narazil jsem na kalifornské žížaly, které naší rodině umožnily kompostovat přímo v bytě.
Kolik žížal máte a kde?
Žížalí populace se neustále rozrůstá a přesný odhad dostanu na podzim. Začínal jsem se sto tisíci žížalami. Mám je nejen doma, ale i po přátelích nebo ve velkém kompostéru na Litoměřicku, kde konzumují odpad z dvouhektarového pozemku.
Máte malého syna. Předpokládám, že jeho žížaly baví. Co na ně ale říká manželka?
Náš Oliver má kytičky a žížalky moc rád. Manželka mě plně podporuje, ale přiznávám, že zpočátku se jí žížaly moc nelíbily. Po osobní zkušenosti se její názor změnil a to mě nakoplo k dalším krokům.
Kdy jste zjistil, že je to natolik nosné téma, že kvůli němu stojí za to opustit zaměstnání?
Loni na podzim. Už delší dobu jsem chtěl začít podnikat, ideálně v IT branži, kde se pohybuji téměř 10 let. Mé nadšení pro žížaly a reakce přátel na vermikompostování mi daly znamení, čemu se mám věnovat. Věřím, že jsem zvolil správně.
Jak přesně vermikompostování funguje a proč se používají kalifornské žížaly?
Vermikompostování je metoda, při které dochází k rozkladu organického materiálu pomocí žížal. Proti klasickému kompostování nabízí spoustu výhod, lze například kompostovat přímo v bytě, kompost se nemusí překopávat a výsledné hnojivo je navíc velmi ceněné. V Česku žije zhruba 50 druhů žížal, ale zdaleka ne všechny se k vermikompostování hodí. Použít lze běžnou žížalu hnojní (Eisenia fetida), ideální jsou však kalifornské žížaly (Eisenia fetida andrei), které se rychle množí a dokážou intenzivně přeměňovat bioodpad na vermikompost.
V čem tkví výjimečnost vermikompostu?
Vermikompost jsou vlastně žížalí výměšky, jedná se o vysoce kvalitní humus. Obsahuje látky, které chrání rostliny před chorobami a zlepšují jejich růst. Dokáže velmi dobře vázat vodu a napomáhá při suchu či přívalových deštích. Hnojení vermikompostem přírodě významně pomáhá. Lze si pohnojit vše, co roste. Hotový vermikompost je natolik výživný, že je vhodné ředit ho zeminou v poměru 1:20.
Žížalí násady nabízí víc lidí. Čím chcete prorazit vy?
Nabízím lidem nejen dobrou cenu za násadu žížal, ale i ozkoušené množství a hlavně informace a zkušenosti pro hladký start. Snažím se tvořit komunitu lidí, která bude své zkušenosti sdílet a bude si nápomocná. Minulý týden mi například jedna paní přinesla své žížaly, které jí moc „nefungují“. Zjistil jsem, že má v kompostéru nízkou vlhkost. Upravil jsem ji, přidal další žížaly a ty její zotavuji. Doufám, že do měsíce paní žížaly vrátím v perfektní kondici.
Kdo je váš zákazník? Na koho cílíte?
Žížalám se meze nekladou. Cílím na všechny, kteří chtějí snížit svoji ekologickou stopu, zbavit se odpadu, vyrobit si hnojivo či mít žížaly jako domácího mazlíčka. (smích)
Bioodpad v dlouho nevynášeném odpadkovém koši dokáže byt pořádně „provonět“. Nehrozí to i u vermikompostéru?
S vermikompostérem tohle nehrozí. Jakmile začne odpad zapáchat, dostává se do fáze, kdy je připraven ke konzumaci žížalami, které se do něj hned pustí. V bytě mám čtyři kompostéry a spíš než zápach řeším nedostatek odpadu.
Když si člověk pořídí domů vermikompostér, za jak dlouho bude moci hnojit?
V domácím prostředí si vyrobíte várku hnojiva za tři měsíce. Žížaly zredukují bioodpad přibližně na pětinový objem. Takzvaný žížalí čaj, tekutina používaná pro zálivku, se začne tvořit po dvou měsících.
S projektem jste zabodoval v soutěži Rozjezdy, v krajském kole jste skončil druhý. Kam vás tento úspěch nasměroval?
Podařilo se mi získat zajímavé kontakty. Zpětná vazba nejen od porotců, ale i od ostatních soutěžících mi říká, že jdu správným směrem.