Chci chránit ty slušné, hájí exspojenec Paroubka spojení s radikály

  13:47aktualizováno  13:47
Bývalý krajský šéf ČSSD, exposlanec a někdejší spojenec Jiřího Paroubka Petr Benda bude kandidovat v krajských volbách s radikální Dělnickou stranou sociální spravedlnosti. Sestavení společné kandidátky jeho partaje NS-LEV21 s dělnickou stranou Benda oznámil ve čtvrtek. MF DNES poskytl rozhovor.

Petr Benda (vpravo) na prvomájovém mítinku DSSS s jejím šéfem Tomášem Vandasem (vlevo). | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

Šéf Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS) Tomáš Vandas povede kandidátku jako lídr, Petr Benda mu bude krýt záda jako dvojka.

„Na prvním místě je pro nás pořádek, řád, respektování zákonů a ochrana slušných lidí, kteří v tomto kraji žijí, pracují a vychovávají své děti,“ avizoval hlavní priority do krajských voleb Benda.

Jak chcete v rámci možností, které má krajská samospráva k dispozici, zavést řád a pořádek?
Kraj není tak bezmocný, má zákonodárnou moc a iniciativu. V případě že jsou někde problémy, může navrhovat zákony a jejich změny. Jako to nedávno udělal Jihočeský kraj, který navrhl zákon na zdanění církevních restitucí. Takže když někdo říká, že se s problémy s nepřizpůsobivými, které má Ústecký kraj, nedá nic dělat, tak já myslím, že dá. Ústecký kraj může předkládat návrhy zákonů, které mohou slušným lidem pomoci a v dobrém slova smyslu nastolit řád a pořádek.

Takže pořádek chcete zavést předkládáním nových zákonů?
Je to jedna z možností, ale jsou i další. Doopravdy však v tuto chvíli nechci hovořit o všech, protože by se o tom strhla zbytečná diskuse. Nechme to na volební kampaň, kdy představíme řešení, jak bychom to chtěli dělat.

Kdybych se vás zeptal na jediný zákon, který byste chtěl předložit, a jenž má pomoci slušným lidem, tak mi to neřeknete?
Neřeknu konkrétně. Ale abych nebyl nařčený, že žádný zákon nemám, tak prozradím, že by z Ústeckého kraje měl přijít celý balíček zákonů, který se týká sociálního systému. Ten je nyní nastavený velmi nepružně a vesměs nespravedlivě. Mnohdy trestá jednotlivce nebo matky samoživitelky za to, že pracují - na nic nemají nárok a mnohdy musí za vše platit. Oproti nim je zde skupina obyvatelstva, která nepracuje, nesnaží se a pouze čeká s nataženou rukou a vše, za co ostatní platí, dostává zadarmo a v současném systému je nepostižitelná.

Mimochodem vy jste byl v letech 2008 až 2011 jako radní součást krajské koalice ČSSD a ODS a teď v roce 2016 mluvíte o problému s nepřizpůsobivými. Znamená to, že vaše krajská koalice tento problém neřešila dostatečně?
V uvedeném období nejen Česká republika, ale i vesměs celá Evropa prožívala hospodářskou krizi, kdy její dopady na náš kraj byly obzvláště silné. Bylo velmi obtížné určitým způsobem eliminovat nešvary spojené se sociálním systémem, neboť velké množství lidí bylo z objektivních příčin bez možnosti získat zaměstnání. V současné době zažíváme hospodářský růst a dá se snadněji identifikovat, kdo zneužívá systém a kdo se ho snaží zneužít. Bohužel u vládních představitelů chybí odhodlání udělat nepopulární opatření, která jsou však ku prospěchu většiny společnosti. My se takových opatření nebojíme, protože skutečně potřebných se nedotkne. Ba naopak, pokud bude systém pod větší kontrolou, tak se najednou zjistí, že podporu státu můžou získat i pracující lidé a to, že někdo pracuje a stará se sám o sebe nebude trestem.

Mluvil jste o o tom, že chcete hájit zájmy obyčejných, slušných a pracovitých lidí. Jaké zájmy to jsou?
Aby se tady dalo slušně žít, aby tu bylo fungující kvalitní zdravotnictví, aby byla kvalitní infrastruktura, široká nabídka pracovních míst, aby tady byla nabídka středního a učňovského školství tak, jak ji firmy potřebují. To znamená, že by mělo dojít ke spolupráci na úrovni největších zaměstnavatelů v kraji. A na prvním místě je bezpečnost všech lidí v našem kraji.

Ale to chtějí všechny strany. V čem jste vy jiní?
My to budeme skutečně dělat a víme, jak na to. Myslím si, že třeba moje výsledky hospodaření, když jsem byl předsedou představenstva Krajské zdravotní, hovoří za vše v porovnání s výsledkem Krajské zdravotní za rok 2014, kdy byla ztráta několik set milionů korun. To hovoří samo za sebe. Naopak v Duchcově po změně ve vedení radnice v roce 2014 zvolením zastupitelů a radního za DSSS došlo k jasné pozitivní změně v oblasti žití a bezpečnosti ve městě.

Ale to byl výsledek hospodaření z předchozích let, za rok 2014 byla Krajská zdravotní v plusu 21 milionů. Aby se dosáhlo široké nabídky pracovních míst, kvalitní infrastruktury či školství, je k tomu nutné najít politickou podporu. Když se dostanete do zastupitelstva, je předpoklad, že budete v opozici. Jak chcete z opozice hájit zájmy lidí, jež jste zmínil?Pokud se do krajského zastupitelstva dostaneme, budeme samosebou v koalici, nebo v opozici. Nefunguje tam systém poslanecké sněmovny, ale je to spíše systém práce obecních a městských zastupitelstev. Když opozice kvalitně pracuje, otevře v dané věci diskuzi, třeba i veřejnou, tak se jí podaří prosadit návrh v zájmu lidí. A o tom to je. Musí být střet na gramotné a rozumné úrovni, diskuze, aby z toho vyplynula řešení, která budou přijatelná pro lidi. Navíc 4 měsíce před volbami mluvit o opozici se mi zdá předčasné. Jsme schopni spolupracovat v koalici s každým, s kým prosadíme nejvíc z našeho volebního programu a kdo bude mít zájem především o zajištění bezpečnosti lidí v Ústeckém kraji.

Pojďme se teď podívat na váš současný vztah k DSSS, kterou jste přitom v minulosti kritizoval. Mimochodem neuvažujete o přestupu do DSSS?
To vůbec není na pořadu dne.

Proč ne?
Protože jsem místopředsedou a krajským předsedou NS-LEV21, což je svébytná strana. Ta se nyní dohodla s DSSS, že budou spolupracovat v Ústeckém kraji v letošních krajských a senátních volbách. Myšlenka vstoupit do DSSS mě nikdy ani nenapadla a docela jste mě tím zaskočil.

V souvislosti s vaší spoluprací s DSSS opakovaně hovoříte o tom, že je vám na ní sympatická snaha o pořádek, řád a disciplínu. Jak dlouho máte rád tyto zásady?
Už dávno, byl jsem k nim vedený od dětství.

Proč jste tedy nenavázal spolupráci s DSSS už dávno a roky strávil v ČSSD a nyní v NS-LEV 21?
Dříve jsme byl členem ČSSD, byla jiná doba. Spolupráce s dělnickou stranou vyplynula z toho, jak jde čas a jaká je dnes situace. Já jsem vždy říkal, že mám rád pořádek a věci tak, aby fungovaly rozumným, věcným způsobem a férově.

Takže teď máte dojem, že tady DSSS v současné době ten pořádek a řád reprezentuje nejlépe, když s ní jdete do společné kandidátky?
Vy mi podsouváte něco, co jsem neřekl.

Já vám nic nepodsouvám, jen se ptám...
Řekl jsem, že mám rád pořádek. Dohodli jsme se na spolupráci v rámci krajských voleb s dělnickou stranou a dalšími politickými subjekty. Tyto hodnoty jsem zastával i v minulosti. Život se vyvíjí a v ničem není status quo. Dřív jsem byl členem jiné politické strany a dnes je to takto. Určitě to není o tom, že bych zásadním způsobem měnil své hodnoty.

Vy jste býval blízkým spolupracovníkem expremiéra Jiřího Paroubka. Ten na vaše spojenectví s DSSS hledí skepticky, prohlásil o něm, že je to chyba. Co o jeho výroku soudíte, skutečně neděláte chybu?
Já jsem s tímto vyjádřením pana Paroubka v pohodě, považuji ho za maximálně férové a mě spíš motivuje k tomu, aby lidi, kterých si vážím, a lidi ve svém nejbližším okolí přesvědčil o tom, že chybu nedělám.

Když jste před pár dny MF DNES vysvětloval motivy ke spolupráci s DSSS, mimo jiné jste také řekl, že se pro vás stala čitelnou. Čím je pro vás čitelnější než v minulosti?
Jednoznačně tím, co za necelé dva roky udělala a dokázala změnit ve vedení a fungování Duchcova. To je osmitisícové město, které mělo své problémy a po komunálních volbách se ta situace z mého pohledu jasně změnila k lepšímu. Já jsem tam za tu dobu nezaznamenal, že by tam docházelo k něčemu extrémistickému a k něčemu, co by neodpovídalo hodnotám života 21. století v evropském prostoru. O mých slovech svědčí i to, že tam DSSS v pohodě spolupracuje s KSČM a ČSSD. Tím se pro mě stala čitelnou.

Myslíte, že tento recept se dá přenést na krajskou úroveň?
Určitě se tyto zkušenosti a výsledky politické práce z Duchcova dají nějakým rozumným způsobem přenést do krajského zastupitelstva a vedení kraje.

Duchcov má pro správu města k dispozici vyhlášky, městskou policii či kontrolu ze strany úředníků sociálního odboru. Jenže takové nástroje kraj nemá, jak tedy chcete aplikovat způsob vlády DSSS v Duchcově na kraj?
Můžeme je přenést tím, že krajské zastupitelstvo, vedení kraje a jeho administrativa budou pracovat a věnovat se řešení problémů v Ústeckém kraji. Samozřejmě vím, že kraj nemá svou policii, jako mají města, ale může jednoduše s vedením radnic spolupracovat i v této oblasti. Třeba podporou činnosti městských policií hlavně v menších městech a obcích. Těch možností je spousta, to bychom tady mohli sedět dlouho. Důležité je chtít, pracovat a ne jen slibovat. Máte ještě nějakou otázku?

Jste pro setrvání České republiky v Evropské unii?
Určitě ano.

Jak jde tedy dohromady vaše spolupráce s DSSS, když ta otevřeně hlásí nutnost odchodu Česka z Evropské unie a na webu má heslo „Pryč z krize = Pryč z EU“? Není v tom rozpor?
Není. Krajské volby nejsou o Evropské unii a o našem setrvání v EU.

Ale já se ptám na to, jak se vám spolupracuje s partají, která má v takto důležitém tématu tak odlišný názor?
Nejsem pro vystoupení České republiky z Evropské unie. Myslím si, že by to nadělalo víc škody než užitku. Ale na druhou stranu se domnívám, že pokud má EU mít přidanou hodnotu pro členské státy, je potřeba ji změnit a reformovat. A že spolupracujeme s dělnickou stranou, která má na tuto oblast jiný názor, to je stejné jako v partnerském soužití. Dva partneři také nemají na všechno stoprocentně stejný názor.

MF DNES jste také v souvislosti se současnou společenskou náladou řekl, že „Lidi se nechtějí bát uprchlické krize a uprchlíků. Chtějí slyšet, že budou rázná rozhodnutí.“ Jste přesvědčený, že uprchlická krize je v této zemi, potažmo v tomto kraji, relevantní téma, když do Evropy se přísun uprchlíků po dohodě EU s Tureckem prakticky zastavil a když v Česku, tím méně v tomto kraji, na uprchlíka prakticky nenarazíte?
Primárně si myslím, že uprchlická krize vyřešená není. Příliv uprchlíků do Evropy se nezastavil, ale zpomalil. Ale nikdo neví, co bude za měsíc, co za půl roku. Takže si myslím, že ten problém tu je.

Mimochodem jak si představit takové rázné rozhodnutí, které podle vás lidé chtějí?
Jsou to rozhodnutí v našem národním zájmu, v zájmu našich občanů, tedy primárně chránit vnější hranice Evropské unie, chránit i hranice naší republiky a nekompromisně nesouhlasit s kvótami.

Nic z toho se ale nevztahuje na kompetence krajské samosprávy. Jak má tedy takové rázné rozhodnutí vypadat na úrovni kraje?
V případě, že by mělo dojít k něčemu takovému jako budování uprchlických center na území Ústeckého kraje, tak by se proti tomu mělo jeho vedení rázně ohradit. Tento region už má své sociální problémy a ještě abychom tu budovali nějaká taková zařízení.

Vy máte informace, že by se tu chystalo budování takového centra pro běžence?
Myslím na budoucnost. Vedení kraje by se mělo proti něčemu takovému ohradit a ne sedět se založenýma rukama.

Pokud se nepletu, vlastníte v Teplicích bytový dům, kde bydlí lidé, kteří jsou na sociální podpoře. Nevyčítá vám toto třeba předseda DSSS Tomáš Vandas, který o takových lidech mluví velmi kriticky, že nechtějí pracovat, jsou paraziti a jen zneužívají sociální systém?
Já se s předsedou Vandasem o takových věcech nebavím. Pokud se o něčem bavíme, tak je to problematika Ústeckého kraje, volební program a kampaň. A k tomu bytovému objektu bych chtěl uvést jen tolik, že je tam situace stejná jako všude jinde. Bydlí tam lidé, kteří práci mají, bydlí tam i lidé, kteří práci hledají. Já mohu říct, že všechny úhrady za nájem bytu a služby s tím spojené všichni nájemníci hradí řádně a včas.

Autor:

Nejčtenější

Teplice - Plzeň 2:1, další selhání mistra, hosté nevyužili mraky šancí

Tepličtí fotbalisté se radují z gólu proti Plzni, zleva střelec Jakub Hora,...

Plzeňští fotbalisté podruhé za sebou selhali. Po čtyřgólovém debaklu na Spartě nezvládli ani předehrávku 25. kola...

Politik slíbil, že bude žít v ghettu. Místo bytu chce koupit vilu

Zastupitel Petr Globočník vhodný byt v Janově podle svých slov nenašel, svou...

Litvínovský zastupitel Petr Globočník dosud nenaplnil slib, že pokud jeho uskupení uspěje v komunálních volbách,...

Vary dominovaly v Litvínově, Chomutov smetl Pardubice a zůstává ve hře

Karlovarský Ondřej Beránek (vpravo) překonává Michaela Petráska z Litvínova.

Který z extraligových celků doplní Pardubice v baráži? Tato otázka zůstává i po 3. kole skupiny o udržení...

Karlovy Vary porazily Chomutov. Litvínov táhl šestnáctiletý Myšák

Lukáš Kozák (vlevo) z Karlových Varů je v souboji Adamem Dlouhým z Chomutova.

Chomutov nezvládl první měření s hokejisty Karlových Varů a na západě Čech prohrál těsně 1:2. Litvínov si v play out...

Zdražení lanovky na Komáří vížku je příliš velké, kritizují turisté

Nejstarší lanová dráha vede na Komáří vížku

Nejstarší lanová dráha v Česku vedoucí z krupské části Bohosudov na Komáří vížku loni přepravila rekordních 42 tisíc...

Další z rubriky

Ústí urychlí demolici zdevastované ulice Na Nivách, stav domů se zhoršuje

Zdevastované domy v Ústí nad Labem v ulici Na Nivách

Demolice druhé strany vybydlené ulice Na Nivách v ústeckých Předlicích začne o půl roku dříve, než se plánovalo. Místo,...

Policisté v Teplicích vypátrali pohřešovaného, byl mrtvý v autě

Policisté v Teplicích vypátrali pohřešovaného, byl mrtvý v autě. (16. března...

V sobotních ranních hodinách pátrali tepličtí policisté po pohřešovaném muži. Nalezli ho po necelých dvou hodinách bez...

Tajná schránka v růžici kostelní věže v Jiřetíně ukrývala mince i noviny

Ve schráně byly uloženy drobné mince, bankovky, dobové noviny a pamětní zápisy.

Památné listiny napříč celým staletím ukrývala tajná schránka nalezená při demontáži hvězdice na kostelní věži v...

Najdete na iDNES.cz