Čtvrtek 9. dubna 2020, svátek má Dušan
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 9. dubna 2020 Dušan

Že je družstvo ve ztrátě, je typický příklad polopravdy, říká šéf SBD Mír

  12:27aktualizováno  12:27
Šéf teplického bytového družstva Mír Marek Andrášek v rozhovoru vysvětluje, proč prý je na tom družstvo dobře a proč má schválenou odměnu téměř 300 tisíc.

Vystudovaný právník Marek Andrášek je v čele teplického družstva SBD Mír od roku 2013. Tehdy ve funkci nahradil Vladimíra Procházku, jenž spáchal sebevraždu. Oponenti mu vyčítají, že družstvo vede nehospodárně. | foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

Dva znesvářené tábory proti sobě stály na čtvrtečním shromáždění delegátů bytového družstva Mír Teplice. Zatímco jedni podporovali současné vedení v čele s předsedou Markem Andráškem, druzí se snažili upozornit na špatné hospodaření družstva a prosadit volby nového představenstva.

Na ně ovšem ve čtvrtek nedošlo, což někteří účastníci považovali za úmyslnou obstrukci. Představenstvo slibuje červnový termín.

„Nevím, k čemu by měla obstrukce vést. V červnu rád do voleb půjdu, vůbec se jich nebojím. Jestli se do nich někdo z opozice zapojí, rád se s ním popasuji,“ vyzval Marek Andrášek a trpělivě odpovídal na otázky ohledně hospodaření družstva.

V roce 2016 mělo družstvo zisk 8 milionů korun. Můžete vysvětlit, proč v posledních dvou letech skončilo vždy ve ztrátě?
Opakování toho, že je družstvo ve ztrátě, je typický příklad polopravdy. V roce 2017 jsme na shromáždění delegátů rozhodli, že už nebudeme vytvářet hospodářský zisk a v případě, že se nějaký vytvoří, použije se ve prospěch družstevníků ve formě slevy z poplatku na správu. To znamená, že kdybychom na konci roku měli zisk 5 milionů, poskytneme lidem slevu z poplatku na správu ve stejné výši a tím hospodářský výsledek přiblížíme k nule.

Sleva z poplatku v roce 2017 činila 3,5 milionu korun. Kam se podělo dalších 4,5 milionu korun oproti předchozímu roku?
Hospodaření družstva je podobné tomu v domácnosti. Když vám jednou na konci roku bilance mezi příjmy a výdaji vyjde 10 tisíc a v dalším roce 20 tisíc, rozdíl vám nebude připadat nijak dramatický. Ale v procentech je to 100 procent. Jde jen o to si uvědomit, že družstvo je větší korporace, a proto se pohybuje v řádově vyšších číslech.

Fotogalerie

Vaši oponenti vám vyčítají, že nepředkládáte smlouvy a podklady panu Davidu Kočišovi, který je v představenstvu. Proč?
Z vyjádření pana Kočiše, která zaznívala na shromáždění delegátů, je zcela jasné, že není v představenstvu za sebe, protože mluví v plurálu. Upřímně mám u něj obavu, že informace, které jako člen představenstva získá, nepoužívá pro osobní výkon své funkce, ale pro jiné účely. A tomu já rozhodně fandit, nahrávat ani pomáhat nebudu.

Jste ochotný ty podklady ukázat novinářům? Je přece ve vašem zájmu, aby se situace zklidnila...
Nemyslím, že novináři jsou ti, které bych měl uklidňovat a předkládat jim smlouvy. Družstvo má jasně danou strukturu. Při vší úctě k vám, nepotřebuji vám ty věci vysvětlovat a ukazovat. Potřebuji je vysvětlovat hlavně družstevníkům, potažmo delegátům a pak představenstvu. Případně kontrolní komisi.

Nevýhodná má být smlouva na pronájem nebytových prostor u divadla. Dle ní družstvo pronajímá tři obchody, restauraci a kasino za 50 tisíc měsíčně. Není to na centrum města málo?
Odpověď na tuto otázku je mnohem širší. Tento nebytový prostor byl v žalostném technickém stavu a představenstvo družstva rozhodlo, že nebude vynakládat družstevní prostředky na to, aby byl adaptován. Proto poskytlo nájemci prostor za nižší nájemné. Rozhodně nejsem přesvědčený, že ta smlouva byla pro družstvo uzavřena nevýhodně. Naopak, je to minimálně neutrální podnikatelský záměr.

Je správné, aby vám představenstvo schválilo roční odměnu téměř 300 tisíc korun ve chvíli, kdy je družstvo ve ztrátě?
Znovu musím zopakovat, že družstvo nebylo ve ztrátě proto, že by hospodařilo špatně, ale proto, že se poskytovala sleva z poplatku na správu. Nepřijde mi tedy jako něco špatného, že předseda představenstva obchodní korporace, jež spravuje majetek v miliardové výši a stará se o 8 tisíc bytů, má příjem vyšší než někdo, kdo má menší zodpovědnost a je vystaven menším tlakům. Pro zajímavost, jsem účastníkem několika civilních řízení, ve kterých proti mně delegáti uplatňují nárok na náhradu škody, kterou jsem měl způsobit jako člen představenstva. A já se velmi těším, jak soudy jednou dopadnou, protože mi dají za pravdu. Smutné na tom je, že tyto žaloby jsou podávány jménem družstva, takže až soudní spory vyhraji, palmáre mého advokáta zaplatí družstvo.

Návrh na nové volby neprošel

Déle než 2,5 hodiny trvalo čtvrteční shromáždění delegátů bytového družstva Mír Teplice, na kterém chtěla skupina členů dosáhnout voleb nového představenstva. Atmosféra v sále, do kterého nebyli vpuštěni novináři, byla velmi napjatá. A na volby nakonec ani nedošlo, stávající představenstvo totiž shodilo návrh ze stolu.

„Představenstvo volby zmařilo. My se nyní poradíme s právníky, ale judikát Nejvyššího soudu říká, že pokud byl na programu nejvyššího orgánu bod a z nějakého důvodu byl zmařen, mohou si delegáti svolat svoje shromáždění a bod na něm může proběhnout,“ řekl jeden z delegátů Miroslav Němeček. Podle něj se nyní delegáti pokusí právě takové shromáždění svolat.

„Kdybychom na něm zvolili nové představenstvo, zápisem do obchodního rejstříku automaticky zanikne to současné,“ doplnil ho člen představenstva David Kočiš, který stojí na straně delegátů.

Podle předsedy představenstva Marka Andráška však volby kvůli rozdílným lhůtám ve stanovách a volebním a jednacím řádu ani proběhnout nemohly. „Kdybychom je vyhlásili, někdo by vystoupil a řekl, jak tady můžeme hlasovat o kandidátech, když ještě 15 dní běží lhůta na jejich přihlašování. Opět bychom byli v paradoxní situaci,“ podotkl Andrášek.

Delegátům prý nabídl volby na červnovém shromáždění. „Deklarovali jsme, že volby vyhlásíme na červen, aby se mohli přihlásit kandidáti a mohli se s nimi seznámit i ostatní družstevníci. Proč je na to tak strašný spěch a proč za každou cenu potřebujeme porušit vnitřní předpisy družstva, to nevím,“ dodal. (pap)

Autor:
  • Nejčtenější

Zemřeli už dva klienti domova seniorů v Litoměřicích, nakažený je i personál

Už druhý klient litoměřického domova pro seniory U Trati podlehl nemoci COVID-19. V úterý přišla zpráva, že v zařízení...

Hlavně se z toho nepo...! Rouška s Hlinkovým mottem jde na dračku

Motto hokejového velikána Ivana Hlinky "Hlavně se z toho neposrat!" vetknul extraligový Litvínov i do ochranných roušek...

Zaměstnankyně roudnického Lidlu má koronavirus. Prodejnu dezinfikovali

U zaměstnankyně prodejny Lidl v Roudnici nad Labem byl potvrzen pozitivní test na koronavirus. Prodejna prošla...

Prostitutka nabízela služby bez roušky, strážníci ji od kamionů vyhnali

Při kontrole průmyslové zóny v Předlicích narazili ústečtí strážníci na ženu středního věku, která řidičům...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Silný vousáč přepadl mladou ženu. Mluvil, jako by mu chyběly přední zuby

Kriminalisté pátrají po muži, který v Chomutově přepadl mladou ženu. Když se začala bránit, útočník utekl. Podle...

Premium

Klienti versus cestovní kanceláře: jak nepřijít o peníze za zájezd

Cestovní kanceláře jsou zahlceny žádostmi klientů o zrušení zájezdů. Sociální sítě se plní příspěvky nespokojených...

Premium

Ufňukaná generace. Mladí v pandemické panice možná konečně dospějí

Vše zlé může být k něčemu dobré. Dokonce i koronavirus. Magazín Víkend DNES se domnívá, že mladí lidé v pandemické...

Premium

KOMENTÁŘ: Po dvou měsících přijde rozvrat. Nečekejme na pomoc, konejme!

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním výpadku už hrozí naprostý rozvrat výroby,...

  • Další z rubriky

Severočeské nanofirmy posilují, brzy chtějí rouškami zásobit i běžný trh

Na plné obrátky běží v několika firmách v Ústeckém kraji výroba ochranných roušek a respirátorů z nanomateriálů....

Mladík obviněný z vraždy otce má duševní nemoc, stíhání je zastaveno

Ústecké krajské státní zastupitelství zastavilo trestní stíhání sedmnáctiletého mladíka, jenž podle závěrů vyšetřování...

Na devadesátce jel řidič na Mostecku 223 km/h, předjel policejní hlídku

Řidič černého audi projel kolem mostecké policejní hlídky rychlostí 223 km/h. Chvíli si tak sice „zazávodil“, nyní mu...

Ve Varnsdorfu se ve výkopu převrátil bagr a poškodil plynové vedení

Osm lidí evakuovali hasiči v Kollárově ulici ve Varnsdorfu na Děčínsku, kde měl nehodu bagr. Ve výkopu se převrátil,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz