Čtvrtek 1. června 2023, svátek má Laura
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 1. června 2023 Laura

Dovolenou předem si letos platit nebudu, říká hygienička z Ústí nad Labem

  11:07
Na ústecké krajské hygienické stanici už několik dní neustále zvoní telefony. Lidé se ptají na koronavirus a na to, zda mají jít k lékaři na vyšetření či kam mohou cestovat. Řadu otázek ředitelce krajské hygienické stanice Lence Šimůnkové položila i redaktorka MF DNES.

Lenka Šimůnková je ředitelkou Krajské hygienické stanice Ústeckého kraje od října roku 2017. | foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

„Doufám, že se nám podaří všechna protiepidemická opatření zvládnout důsledně, aby se onemocnění dál nešířilo. Ale obávám se, že může z nějakého zcela nečekaného směru přijít znovu,“ říká k současné situaci Lenka Šimůnková.

Z jakého směru by k tomu mohlo dojít?
Například přicestuje někdo ze země, kde se toto onemocnění zatím ve velké míře nevyskytuje, ale on bude mít smůlu a potká se s nemocným. Přiveze virus k nám, bude mít jen lehké příznaky onemocnění nebo skoro žádné. I to se může stát. A nevědomě bude onemocnění šířit.

Všechny případy v kraji byly od lyžařů z Děčína, kteří přijeli z jarních prázdnin v Itálii. Čekáte, že se situace bude opakovat i na Teplicku, kde jarní prázdniny probíhají nyní?
Vrátili se minulý týden i lidé na Litoměřicku a žádný nemocný zde nebyl, přestože se také tam vyžadují domácí karantény i vyšetření u osob, které mají potíže. Je to otázka náhody. Člověk se může na lyžích potkat s nakaženým a nemoc přivézt. Může se to stát někomu i na Teplicku. U nemocných v Děčíně je to tak, že několik rodin bylo ve stejném hotelu.

Čekáte, že nemocných z „děčínské“ skupiny bude ještě přibývat?
Vyloučit se to nedá. Ukazuje se totiž, že tento virus je poměrně hodně nakažlivý, čímž je nebezpečnější než tím, že by způsoboval onemocnění. Ve všech našich případech se totiž jedná o velmi lehký průběh, dokonce jeden muž byl téměř bez jakýchkoli příznaků.

Koronavirus se v Česku objevil prakticky současně s chřipkovou epidemií. Bude to tedy stejně jako chřipka sezonní záležitost jen v zimním období na přelomu roku, nebo nemocných může přibývat celý rok?
Pokud se bude koronavirus dál šířit, což se dá předpokládat především v těch zemích, kde už dochází k plošnému šíření, tak by sezona nebo počasí na šíření vliv mít neměly. To proto, že tento virus má zcela novou strukturu a my lidé jsme se s ním ještě nesetkali a nikdo z nás proti němu není odolný. Tak se bude mezi lidstvem šířit. Nemůže se zcela ztratit, někde mezi lidmi bude neustále. Pokud se ovšem stane běžnou součástí našeho života, jako ostatní viry přenášené kapénkami, bude časem jen sezonní záležitostí. To se stane, pokud „oběhne“ celý svět.

Na klimatických podmínkách a teplotě mu nezáleží?
To není tím virem, ale naší odolností. Většina infekčních nemocí se šíří od podzimu do jara. Částečně je to tím, že jsme více ve školách, chodíme do divadel, kin, restaurací. Od jara do léta jsme více venku. Když není sluníčko, tvoří se nám méně vitaminu D a maličko nám klesne imunita. Jsme náchylnější ke všem nemocem, které si předáváme kapénkami. Kapénkové infekce, ať už virové, nebo bakteriální, se z těchto důvodů přenášejí v zimě. Všechny viry, které napadají člověka, mají rády teplotu člověka a vlhko. Zda se ale bude koronavirus chovat jako většina infekčních nemocí, to nikdo přesně neví.

Může podle vás celý rok platit zákaz cest do ohrožených zemí i v době letních dovolených? Měli by je lidé raději letos oželet?
Já osobně si žádnou dovolenou v nějakém drahém středisku dopředu platit nebudu. Možná nepoletím ani na žádný last minute. Neobávám se nemoci, ale dlouhé karantény. Pokud někdo chce jet do zahraničí, tak individuálně, nejraději pod stan nebo v karavanu a vyhýbat se velkým střediskům. Paniky a karantény nadělají víc škod než virus samotný. I ekonomických, když lidé budou chybět v práci.

Chřipka má velkou schopnost mutovat a nabalovat na sebe další druhy virů, může příští rok být chřipka a koronavirus v jednom a stát se výrazně závažnější?
Může vzniknout nový typ koronaviru i nový typ chřipky, který se bude nejen rychleji šířit, ale může mít i závažnější průběh. S tím musíme kdykoli počítat.

Vakcína proti chřipce, aby byla účinná, se dělá podle antigenů a typů chřipky, které se vyskytovaly v poslední sezoně nejvíce po celém světě. Doporučíte tedy lidem na podzim, aby se proti chřipce očkovali a mohli by tak díky tomu být odolnější vůči koronaviru?
Podle antigenů a typů chřipky se vydává doporučení, jakou vakcínu vyrábět. Určitě bude dobře být proočkovaný proti chřipce. Obzvlášť pokud očekáváme, že se koronavirus stane komunitní infekcí a bude se běžně vyskytovat. Může se stát, že se člověk nakazí chřipkou i koronavirem současně a pak průběh onemocnění může být daleko závažnější.

Jak očekáváte, že by mohla situace vypadat v průběhu roku v souvislosti s koronavirem a kolik lidí by podle vás mohlo onemocnět v Ústeckém kraji?
Pevně doufáme, že všechna protiepidemická opatření, která nařizujeme, budou účinná a že se nám onemocnění od našich cestovatelů nebo lyžařů nebude dál šířit a podaří se ho zastavit. Ale může přijít někdo s lehkým průběhem, nebude vědět, že nemoc má, a prostě se toto onemocnění rozšíří. Nemůžeme to vyloučit.

Může koronavirus každý rok mutovat jako chřipka a být příště závažnější?
Nevím, zda každý rok. Ale vzhledem k tomu, že se to u koronavirů stalo už několikrát, může se to stát i v budoucnu. Například SARS a MERS byly nově vzniklé koronaviry.

Zatím je onemocnění COVID-19 velmi podobné chřipce a závažný průběh může mít u seniorů, kteří mají některé další nemoci. Nemůže se koronavirus změnit a být nebezpečný pro všechny?
Musel by zmutovat.

Podle některých informací nemůže člověk, který nemoc COVID-19 prodělal a chytí koronavirus znovu, nakazit další lidi. Je to tak? A může se stát, že v něm virus zůstane a bude škodit později?
U jiných onemocnění, pokud člověk onemocní a nakazí se stejným typem viru, k opakované nákaze nedojde. Vzhledem k tomu, že koronaviry mohou mutovat, je možné, že by došlo k opakovanému nálezu, ale jiným typem. Nejvíce nebezpeční jsou ti, kteří mají lehký průběh a nakazí velkou skupinu dalších lidí.

Co mají lidé dělat, aby se co nejvíce nákaze vyvarovali?
Dodržovat hygienu. Když si myjeme ruce, všichni sáhnou na kohoutky po použití záchodu. Kdo z nás si vezme po umytí rukou ubrousek, aby vodu zavřel. Většina lidí si to neuvědomí a kohoutek se znova kontaminuje. Kdyby se měl virus plošně šířit u nás, budeme muset přistoupit k používaní masek, respirátorů a chránit nos a dutiny ústní.

Jak se mají respirátory používat?
Nesmí se na ně sahat zpředu, kde jsou kapénky, ale sundává se za ušima. Kdyby bylo nejhůř, lze si zavázat velký bavlněný šátek kolem úst a nosu. Po příchodu domů ho hned vyžehlit z obou stran a snažit se ho málo dotýkat a hned si umýt ruce. Šátek se pak může používat znovu, je to lepší než nemít nic.

  • Nejčtenější

Dítě usmrcené v Mostě nožem je obětí konfliktu mužů. Policie pročesává okolí

Zhruba tříleté dítě, které v sobotu zemřelo v Mostě po útoku nožem, se zřejmě stalo obětí konfliktu dvou mužů, uvedla v...

Policie viní muže z obřího požáru v Českém Švýcarsku. Hrozí mu 15 let

Loňský rozsáhlý požár v Národním parku České Švýcarsko má podle policistů na svědomí šestatřicetiletý muž, jenž navíc...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Matka na pervitinu a italská domácnost. Jak to bylo s vraždou dítěte v Mostě

Premium Vyostřené konflikty, dvojí život matky, neúspěšné podněty sociálce, problémová čtvrť a drogy. Z pozadí sporu o tříleté...

Pardubice míří do baráže. Zlín zvládl zápas s Baníkem a poslal Brno ke dnu

Fotbalisté Zlína učinili další krok k odvrácení přímého sestupu z české nejvyšší soutěže. Ve čtvrtém kole nadstavbové...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Muži stíhanému kvůli usmrcení dítěte v Mostě hrozí až 18 let vězení

Až 18 let za mřížemi hrozí jednomu z dvojice mužů, které policie zadržela v sobotu po tragické události v Mostě....

Priske exkluzivně. O titulu, datech, jazykové bariéře i manželce v Iráku

Premium Když se zadívá na velké esko ve sparťanském znaku, vrátí se na chvíli do dětství. „Nevím, jak vy, ale já jako kluk...

Pád „letadla“ za 2,3 miliardy. Podvodem vylákali peníze i ze známých sportovců

Premium Klientům slibovali zisk třicet procent. Místo toho nakupovali luxusní auta, zlaté cihly a nemovitosti. Společnost JO...

VELKÝ TEST ELEKTROKOL 2023: Horská kola s pevným rámem

Premium Hardtaily, tedy modely elektrokol s přední odpruženou vidlicí, mají výsadní postavení jako skutečný univerzál. Stále...

Zelená místo černé. Národní park se po požáru probouzí, čeká březový boom

Deset měsíců po loňském obrovském požáru v Národním parku České Švýcarsko už není černá barva spáleniště na mnoha...

Díru na ústeckém náměstí chce město odkoupit a plánovanou budovu dostavět

Nevzhledná jáma na okraji Mírového náměstí v Ústí nad Labem, kolem níž denně projdou tisíce lidí a kde podle původních...

Velká radost malé obce. Kostel má po 80 letech tři zvony, odlili je v Německu

Po 80 letech se věž kostela sv. Anny v Jedlce, místní části obce Malá Veleň na Děčínsku, v sobotu rozezněla všemi...

Počasí přeje klíšťatům, s boreliózou leží v nemocnici pacienti všech generací

Současné teplé počasí, kdy se denní teploty pohybují lehce nad dvacítkou, svědčí aktivitě klíšťat. Hygienici v Ústeckém...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Kráska opustila armádu, aby se stala nejpřitažlivější řidičkou kamionu

Osmadvacetiletá Nicolle z Velké Británie si říká Trucker Baddie a je řidičkou kamionu. Dříve pracovala pro armádu, ale...

Sharon Stone se v 65 letech ukázala v plavkách. Sklízí obdiv i kritiku

Sharon Stone oslavila v březnu pětašedesáté narozeniny. Hollywoodská hvězda je pyšná na svou postavu a na Instagramu se...

Podávám na Taťánu Kuchařovou žalobu za pomluvu, oznámil Brzobohatý

Ondřej Gregor Brzobohatý (40) oznámil, že se rozhodl podat žalobu za pomluvu na svou exmanželku Taťánu Kuchařovou (35)....

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Dívčí idol z Terminátora je k nepoznání. Na rande s ex ukázal nové zuby

Edward Furlong (45) v roce 1991 zakusil, jak chutná sláva. V pouhých třinácti letech se tehdy objevil po boku Arnolda...