Sestavujeme téměř skutečný obraz původní podoby hradu, říká archeolog

  12:57
Národní památkový ústav ocenil cenou Patrimonium pro futuro za rok 2018 uskupení Historie v terénu – Litvínovsko, které natáčí dokumenty o zaniklých hradech. Pomocí počítačové animace dokáže i z téměř neznatelných zbytků vykouzlit se znalostí doby a hradní architektury model, jenž hrady ukáže v původní podobě.

„Z běžných historických údajů toho laická veřejnost mnohdy moc o fungování objektu nepochopí. 3D modely nebo kresebné rekonstrukce pomáhají názorně ukázat, jak asi stavby kdysi vypadaly,“ říká jeden ze členů uskupení Milan Sýkora, archeolog a kastelolog.

Co pro vás ocenění za propagaci historie od Národního památkového ústavu znamená?
Obrovskou radost jsme měli už jen ze samotné nominace. To, že jsme cenu nakonec i získali, bylo pro všechny velmi příjemné překvapení. Je to pro nás velká satisfakce i odměna, dostat se mezi to úžasné spektrum lidí, kteří za sebou mají mnohdy neuvěřitelné výkony. Na druhou stranu nám radost dělá i to, když vidíme, že se našim filmečkům na sociálních sítích daří, že mají velkou sledovanost a lidé s chutí očekávají další díly. Kdybychom to vše měli dělat jen pro sebe, tak už se tím možná ani nezabýváme (YouTube kanál spolku najdete zde).

Název projektu Historie v terénu – Litvínovsko na první dobrou evokuje, že se věnujete pouze okolí Litvínova, přitom asi největší popularitu vám přinesly dokumenty o hradech v Českém středohoří či Krušných horách.
I když to dnes může vypadat trochu chaoticky, tak celá naše skupina začínala opravdu jen na Litvínovsku. Postupně se přidaly hrady a tvrze v širším Mostecku. Ty jsme však také postupně vyčerpali, a tak jsme se rozhodli rozšířit naši působnost na hrady v Českém středohoří, kde jich je už podstatně víc. Občas už dokonce zabrousíme i do dalších krajů.

Povoláním jste archeolog, jak jste se dostal k moderování pořadu?
Já jsem se do skupiny dostal zhruba někdy v polovině doby jejího působení. Oslovil mě Filip Šrámek, jeden ze zakládajících členů, jestli bych nechtěl udělat hrady či tvrze v okolí Litvínova. Z počátku se totiž členové Historie v terénu věnovali spíš jen původním dálkovým trasám přes Krušné hory, starým cestám v okolí Litvínova či drobným památkám, jako jsou hraniční kameny, milníky nebo lesní altány.

Spolek Historie v terénu – Litvínovsko

  • Po několikaletém podrobném procházení krajiny Litvínovska se skupina přátel rozhodla postupně zveřejňovat své historické objevy, jež prezentuje formou krátkých dokumentů na sociálních sítích. 
  • Od roku 2016 zveřejnili více než čtyři desítky krátkých filmů, mnohé z nich mají tisíce zhlédnutí. 
  • Největší popularitu jim přinesly originální 3D vizualizace někdejší podoby hradů Krušných hor a Českého středohoří, z nichž se přitom často zachovaly jen zbytky. 
  • Za svou neúnavnou a neotřelou formu prezentace severočeských památek získali letos ocenění Patrimonium pro futuro za rok 2018.

Měli jste při tvorbě vašich populárně naučných dokumentů nějaký předobraz?
Jsem žákem Tomáše Durdíka, který natočil moc hezký cyklus Štíty království českého. Ten pořad byl pro mě taková vzdálená inspirace, jakým formátem a do jakých podrobností mám asi o hradu vyprávět. Sám mám totiž tendenci mluvit co nejvíc, jenže pak by díl trval asi hodinu. I podle ohlasů se ukázalo, že současný formát o délce deseti až dvaceti minut, v kterých shrneme ty nejzajímavější informace, proložíme je pro lepší představu 3D virtuálními modely hradů či spoustou obrázků, je asi nejlepší cesta. Pokud vím, tak nikdo jiný takový formát prezentace o historii v Čechách nepoužívá. Nelze se ale samozřejmě srovnávat s profesionálními dokumenty, my to vše děláme jen amatérskou kamerou, v jednoduchých programech.

Jak dlouho vám trvá příprava jednoho dílu?
Neděláme si žádné scénáře nebo velké přípravy, natáčení je velkou improvizací. Informace o hradu či tvrzi mám často v živé paměti, i díky tomu, že to jsou objekty, které právě zpracovávám pro svoji práci. Většinou to vypadá tak, že na místě na kolegy vyhrknu vše, co o daném místě vím a kameraman, což bývá často Filip Šrámek, mi řekne, co je z toho asi tak nejzajímavější. Oblíbenou součástí našich historických povídání jsou i vtípky, které nás napadnou vždy až na místě. Díky tomu, že vše děláme ve svém volnu, můžeme do terénu vyrazit vždy, kdy se nám chce, a navíc nemusíme být ani politicky korektní. (smích)

Součástí vašich filmů jsou vizuálně dokonalé 3D modely hradů. Jak tyhle dosud nevídané obrázky, které divákům umožní dokonalou představu o popisovaném šlechtickém sídle, vznikají?
Z běžných historických údajů toho laická veřejnost mnohdy moc o fungování objektu nepochopí. 3D modely nebo kresebné rekonstrukce pomáhají názorně ukázat, jak asi stavby kdysi vypadaly. Zdokumentovat historický objekt podle skutečnosti je už ale časově náročnější a o dost složitější. Model vzniká vždy ve spolupráci s mnoha dalšími kolegy a odborníky, například na digitální modely terénu je Pavel Hlavenka, na jeho geodetické zaměření Jiří Šály. Modely objektů si pak dělám jak v rámci své profesionální činnosti, tak i ve svém volnu.

Milan Sýkora

  • Archeolog a kastelolog, který se zabývá především hrady husitského období a středověkou hmotnou kulturou.
  • Od roku 1996 působí v Ústavu archeologické památkové péče severozápadních Čech v Mostě.
  • Podílí se na česko-saském projektu ArcheoMontan, který mapuje hornické aktivity v Krušnohoří.

Pokud vznikne nějaká vizualizace hradu, kolik z toho je reálný základ a kolik vaše fantazie?
Je to objekt od objektu. Jiné je to u hradů, které zůstaly zachované téměř celé až po úroveň původní střechy. Například u Egerberku, který momentálně zpracovávám a který je zachovaný de facto celý, moc fantazie pracovat nemůže. Naopak je tu důležité velmi pečlivé a přesné zaměření všech dochovaných částí stavby a jejich přenesení do modelu. Díky tomu se nám pak daří sestavit téměř skutečný obraz původní stavby a jen některé detaily jsou domodelované podle fantazie. I ta však vždy musí souviset s daným historickým obdobím.

A u těch téměř nedochovaných?
Takovým objektům, po kterých často téměř vůbec nic nezbylo, familiárně říkáme „drnoberky“. Jejich modelování je samozřejmě mnohem více zábavnější. I u nich však dokážeme vyčíst z terénu informace o podobě a velikosti staveb, známe dobu jejich vzniku a různé písemné doklady, můžeme pracovat s analogiemi. I u tak špatně dochovaných hradů dokážeme model stavby vytvořit, ale konečný výsledek je už daleko větší fantazie.

Máte svůj oblíbený hrad?
Ke každému zpracovávanému hradu si najdu nějaký vztah. Každý má své kouzlo a nejzábavnější je to kouzlo odhalit. Ať už to jsou nejasnosti v historických událostech, pátrání po tom, jak hrad vypadal či jak se v něm žilo. Každý je něčím zajímavý a unikátní. V rámci našeho regionu se rád vracím na Kalich u Třebušína, který je spjatý s Janem Žižkou a husitstvím. To bylo podle mého jedno z nejdůležitějších období našich dějin a je potřeba si ho neustále připomínat a být na něj hrdí. Další srdcovkou je Rýzmburk u Oseku či Egerberk u Klášterce nad Ohří se svou fascinující ukázkou architektury z dob Václava IV.

V jednom z rozhovorů jste řekl, že byste rád zdokumentoval všechny hrady v Českém středohoří. Kolik jich vlastně je?
Podle mých propočtů je jich kolem sedmdesátky. Zrovna nedávno jsem si dával dohromady soupis všech objektů a co na nich mám konkrétně uděláno. Vyšlo mi, že jsem zhruba za půlkou. Pokud vše vyjde, tak bychom je postupně všechny chtěli s kolegy zdokumentovat a natočit o nich s přáteli z Historie v terénu další díly. Jinou otázkou však zůstává, jak to stihnout. Je to totiž úkol téměř na celý život, a navíc k tomu potřebujete spoustu dalších lidí mnoha profesí.

Svou aktivitou ukazujete široké veřejnosti stavby, o nichž by možná velká spousta lidí neměla ani ponětí. Neobáváte se, že na hrady začnou proudit davy turistů?
Na jedné straně bych byl velmi rád, aby povědomí například o již zmíněném Kalichu bylo ještě větší. Jde o důležitý památník naší minulosti, a proto i ta medializace. Na druhou stranu mám hrady rád, když na nich není moc lidí. Vysokou návštěvností totiž ztrácí část svého kouzla a tajemna. Ale na severozápadě Čech je naštěstí stále dost objektů, kde se dá před veřejností zašít, užívat si romantiky a úžasné atmosféry. Nemám strach, že pokud se někde nějaký hrad obnoví a zvýší se o něj zájem turistů, že by už nebylo kam jít.

  • Nejčtenější

Plzeň zaskočila lídra, Třinec se opět raduje. Otočky Litvínova a Boleslavi

Zaváhání favoritů i otočky nepříznivého stavu nabídlo 24. kolo hokejové extraligy. Vedoucí Pardubice nestačily na předposlední Plzeň (2:5), Litvínov otočil s Vítkovicemi na konečných 3:2. Mladá...

1. prosince 2024  15:20,  aktualizováno  21:37

Sparta ovládla šlágr, Pardubice zvýšily náskok. Slaví i Třinec, derby pro Vary

Hokejová extraliga pokračovala 23. kolem. Třinec si poradil s Olomoucí 3:2, Pardubice v Liberci otočily na 4:1. Sparta v Litvínově vyhrála 4:0, západočeské derby ovládly Karlovy Vary 3:0. Brněnská...

29. listopadu 2024  16:50,  aktualizováno  21:06

Zase ne. Fotbalistky podlehly Portugalsku a Euro si nezahrají. Kouč Rada končí

České fotbalistky se na Euro nepodívají. Ani napočtvrté neprošly barážovými dveřmi, tentokrát jim je před nosem zabouchlo favorizované Portugalsko, které po domácí remíze 1:1 vyhrálo úterní odvetu na...

3. prosince 2024  19:45

Série zranění myslivců během jediného dne. Všechny postřelili jejich kolegové

Na Děčínsku a Kroměřížsku došlo v průběhu dne k třem nehodám, při nichž byli poraněni myslivci. Ve všech případech šlo o střelné zranění způsobené jejich kolegy během honů. „Ani jeden nemá vážné...

30. listopadu 2024  18:13,  aktualizováno  18:21

POHLED: Rekordní návštěva na ženský fotbal. Proč to v Portu jde a u nás ne?

Přes 40 tisíc lidí na stadionu, přes dva miliony u obrazovek. Hukot, vlaječky, mexická vlna. Na ženském fotbale. Jiný svět. Pokud jste zahlédli alespoň pár ukázek z páteční úvodní baráže fotbalistek...

3. prosince 2024  6:51,  aktualizováno  6:58

Napadeného jsem jen řízl do žeber, hájil se agresor. Zasáhl i plíci, dostal 11 let

Krajský soud v Ústí nad Labem dnes nepravomocně poslal sedmadvacetiletého Roberta Poláka za pokus o vraždu v Chomutově na 11 let do vězení. Uložil mu také psychiatrické ústavní léčení. Soud změnil...

4. prosince 2024  11:38,  aktualizováno  14:57

Max jede na max. Evropa mi chyběla, říká litvínovský útočník Čajkovič

Jen co se vykurýroval, jede na max. Maxim Čajkovič, letní litvínovský rekrut ze zámoří, v hokejové extralize střádá v průměru bezmála bod na zápas. Návrat na starý kontinent mu svědčí. „Upřímně,...

4. prosince 2024  10:44

Doskok, křup, urvané koleno. Na konec jsem ale nemyslela, říká Krejzová

Stala se vůdčí osobností ligových basketbalistek Chomutova, dotáhla to do národního týmu. Kariéra křídelnice Michaely Krejzové běžela jak na drátku až do chvíle, kdy ji při doskoku křuplo v koleni....

4. prosince 2024  10:14

Víc střel na bránu, chvíle euforie. Češky nakonec opět plakaly. Kdy přijde zlom?

Byl to největší zápas v historii českého ženského fotbalu. O premiérový postup na mistrovství Evropy. Ovšem fotbalistky odvetu baráže nezvládly. Po remíze 1:1 z Porta následovala hořká porážka 1:2....

4. prosince 2024  8:52

Rozdáváme 40 dárkových kosmetických kazet
Rozdáváme 40 dárkových kosmetických kazet

Tento týden dostane 40 z vás možnost otestovat dárkové kosmetické kazety od značky Sanctuary Spa. Kosmetika spojuje luxusní ingredience a...

Kvůli milence se rozvádět nebudu, nejsem blázen, říká Simona Krainová

Nepije alkohol, nejí přílohy, běhá a posiluje. Karel Vágner šel do sebe. Zhubl už víc jak deset kilo. Jeho manželka...

Patrik Hartl odstupuje ze StarDance, vrátí se Lucie Vondráčková

Po důkladném zvážení a na doporučení lékařů se spisovatel Patrik Hartl rozhodl ukončit svoje účinkování v taneční...

Obraz zmaru Volkswagenu. Tisíce elektroaut smutně čekají na kupce

„Pacient Autoland Deutschland je nejen nemocný, má vysokou horečku,“ píše německý Bild. A jako důkaz diagnózy ukazuje...

Alena Zárybnická žije na čtyřech kolech. Obytňák využívá na práci i odpočinek

Česká meteoroložka a moderátorka Alena Zárybnická je doma ve Špindlerově Mlýně. Ke svému skromnému bydlení ve...

Profesionální společnice líčí strasti své práce, sexu je málo

Jade Blairová je profesionální společnicí. Muži si ji najímají, aby jim dělala společnost. Většina lidí si myslí, že...