Bezúhonnost není důvod, odmítl soud nízký trest pro střelce z Chomutova

  11:57aktualizováno  11:57
Bezúhonnost je standardem pro většinu populace, a tedy ničím, co by mělo vést k úvahám o mimořádném snížení trestu. Tak mimo jiné zdůvodnil Nejvyšší soud rozhodnutí, kterým vrátil pražskému vrchnímu soudu případ chomutovského střelce Petra Bendy. Vyplývá to z rozhodnutí, které má MF DNES k dispozici.

Odsouzený Petr Benda. | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

Pražský vrchní soud musí případ řešit znovu a pachatele potrestat přísněji. Podle Nejvyššího soudu (NS) neměl žádný důvod k tomu, aby Bendovi, jenž před dvěma lety na chomutovském sídlišti Písečná zastřelil romského řidiče dodávky, uložil trest pod spodní hranicí zákonné sazby.

Fotogalerie

Benda nejprve dostal u ústeckého krajského soudu za čin dvanáct a půl roku. Po odvolání vrchní soud jeho skutek překvalifikoval na vraždu prostou, nikoli s rozmyslem, a poslal ho za mříže na sedm let, přičemž zákonná sazba činí 10 až 18 let.

Argumentoval polehčujícími okolnostmi v podobě Bendova předchozího bezúhonného života, dobrých předpokladů pro resocializaci a také jisté míry zavinění ze strany zastřeleného.

Podle závěrů NS, na jehož odůvodnění jako první upozornil server Aktuálně.cz, však okolnosti případu rozhodně nelze označit za natolik výjimečné a neobvyklé, aby se mohlo přistoupit k uložení trestu pod spodní hranicí sazby. Vrchnímu soudu NS navíc vytkl, že některé své úvahy nedokázal řádně vysvětlit.

„Rozsah polehčujících okolností má význam při případných úvahách o trestu na samé spodní hranici zákonné sazby,“ píše NS ve svém rozhodnutí, kterým vyhověl dovolání nejvyššího státního zástupce.

Vedle zmíněné námitky, že bezúhonnosti je standardem pro většinu populace, označil NS za nejednoznačnou úvahu, že díky příznivé prognóze resocializace postačí k nápravě kratší trest.

Znalkyně totiž uvedla, že Benda má vnitřní tendence řešit nespravedlnost a je otázkou, zdali se poučí natolik, že pokud se v budoucnu rozhodne něco řešit, nebudou škody mít až takový rozsah.

NS také vrchnímu soudu vytkl, že blíže nerozvedl, proč by byl nesnížený trest nepřiměřeně přísný. Zároveň neopomenul zmínit, že ačkoli se zastřelený choval nevhodně, reagoval tehdy sedmatřicetiletý Benda zcela neadekvátně. Dovolání podal i Benda. To ale Nejvyšší soud odmítl.

Výpovědi u soudu 4. dubna 2018:

Benda o tři roky mladšího Roma zavraždil 27. května 2017 kolem třetí hodiny ráno. Po celou dobu trvání procesu se hájí, že postupoval v nutné obraně a chránil lidi na ulici.

Onu noc ho matka upozornila, že venku „blázen v dodávce najíždí do aut a snad i lidí“. Řidič chtěl ujet před příbuznými, s nimiž se pohádal. Podle několika svědků naboural několik aut a přejel nohu jedné ženě.

Vyběhl před panelák a na vůz vypálil celý zásobník

Benda popadl svou legálně drženou zbraň, vyběhl před panelák a na vůz vypálil celý zásobník. Řidič, jenž byl pod vlivem drog, na místě zemřel.

V době, kdy Benda vyšel ven, ale dodávka podle vyšetřovatelů jela krokem a nikoho neohrožovala. Rasový podtext soudy vyloučily.

Nejvyšší soud zároveň rozhodl, že než padne nové rozhodnutí, bude Benda ve vazbě. Pustit ho na svobodu mu přišlo riskantní. V případu už se totiž nyní nehraje o vinu či nevinu. Teď jde čistě o to, kolik let Benda dostane, respektive vzhledem k rozhodnutí NS o kolik víc než původně. NS se proto obává, že by se Benda mohl skrývat či uprchnout.

Nové jednání u vrchního soudu se má konat ještě v červnu.

Nejčtenější

Stát podporuje lenost a zneužívání dávek, říká šéfka ústecké sociálky

Ivana Šťastná, vedoucí sociálního odboru ústeckého magistrátu.

Ministerstvo práce a sociálních věcí chystá nový systém vyplácení sociálních dávek. Návrhy připomínkuje vedoucí...

Děti z tábora na Lounsku otrávila bakterie, která v jídle produkuje jed

Že jíte doma těstoviny celkem často? Na Valentýna vyberte ty ve tvaru srdíček a...

Hygienici objevili ve vzorcích potravin z kuchyně dětského tábora v Žerotíně na Lounsku, kde tři desítky dětí postihly...

Při srážce s autem vykolejil na Lounsku rychlík, škoda je dvacet milionů

Nehoda na přejezdu u Hořetic na Lounsku (16. července 2019)

Na Lounsku vjelo osobní auto před rychlík z Mostu do Plzně. Vážně vypadající nehoda nakonec skončila jen jedním lehkým...

Co může za sesuv na D8? Podle odborníků déšť a nezajištěný zářez

Podle odborníků z Technické univerzity Ostrava se ve svahu objevily trhliny už...

Nezajištěný zářez trasy dálnice ve svahu a silný déšť jsou podle odborníků z Technické univerzity Ostrava hlavními...

Pod lipami v Ústí ležely desítky čmeláků, zřejmě uhynuly vyčerpáním

Čmeláci pod lipami v Ústí zřejmě uhynuli vyčerpáním

Desítky mrtvých čmeláků a včel se v minulých dnech objevily v ulici Sociální péče na sídlišti Severní Terasa v Ústí nad...

Další z rubriky

Není voda, přesto přívoz ve Velkém Březně posadila na břeh velká vlna

Přívoz ve Velkém Březně má dvojí potíže, nejprve přišel o kotevní lano, teď...

Loď na suchu a sezona téměř na odpis. Velké problémy letos provázejí přívoz přes řeku Labe ve Velkém Březně nedaleko...

Nová železniční vlečka v Děčíně budí pozornost, mnohem víc se jich ruší

V Děčíně otevřeli novou železniční vlečku

Jedna z největších evropských opraven nákladních železničních vozů, firma Ryko z Děčína, vybudovala a v pátek také...

Unikátní léčba hepatitidy C ušetří peníze i životy, říká ústecký primář

Ilustrační snímek

Zhruba dva a půl roku mohou pacienti nakažení žloutenkou typu C využívat v Ústeckém kraji unikátní léčbu a nové léky....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz