Pátek 9. června 2023, svátek má Stanislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 9. června 2023 Stanislava

Nasadí se jako brýle, říká konstruktér roušky s papírovým kapesníkem

Mostecký podnikatel Jiří Nedvěd vymyslel a sestrojil roušku, kterou lze rychle a jednoduše nasadit jako brýle a jež jako ochrannou bariéru využívá lehce dostupný čtyřvrstvý papírový kapesník. Vzor modelu své N-roušky, který lze vytisknout na 3D tiskárně, také všem poskytl zdarma ke stažení.
Mostecký inovátor Jiří Nedvěd se svým vynálezem na obličeji. Vyrobí se tak, že...

Mostecký inovátor Jiří Nedvěd se svým vynálezem na obličeji. Vyrobí se tak, že se poskládaný papírový kapesník jednoduše pomocí bočních úchytek připevní na plastovou obroučku, kterou si uživatel nasadí na nos a za uši podobně, jako by si nasazoval brýle. Kapesník lze kdykoliv během krátké chvíle vyměnit za nový. | foto: archiv J. Nedvěda

„I když se všechna současná opatření omezí, tak si myslím, že nošení roušek zůstane v platnosti nejdéle. Lidé tak začnou klást větší důraz na to, aby rouška byla pohodlná, i co se týče sundávání a nandávání,“ říká vynálezce, pro nějž inovace nejsou žádnou novinkou.

Se svou mobilní aplikací pro jednoduché vytváření virtuálních prohlídek s využitím rozšířené reality například zvítězil v soutěži Vodafone Nápad roku 2019 v kategorii mobilní startup s největším potenciálem.

Váš model roušky je v principu úplně jednoduchý, jak jste na něj přišel?
Model se vyvíjel postupně. Po vyhlášení povinného nošení roušek jsme spolu s manželkou pro kamarádku, která šila roušky, stříhali látku, protože sami šít neumíme. Já jsem obkresloval střihy a v ten moment jsem si uvědomil, kolik práce ušití jedné látkové roušky zabere. Už v ten moment jsem si říkal, že to musí jít jinak a jednodušeji. Navíc k tomu ta samá známá sháněla povlečení, tkalouny a gumičky, kterých se jí nedostávalo. První impulz proto byl vymyslet něco, co by mohlo látkové roušky za ušima držet, aby nebylo potřeba těch tkalounů a gumiček. A aby se to dalo použít i několikrát. Druhá věc, co mi vadila, je následná péče o látkovou roušku. Z mého pohledu je to spousta práce. Pokud se chce člověk chovat zodpovědně, musí roušku po každém použití vyvařit, vyžehlit. Sám jsem si říkal, jak dlouho tato pravidla dodržíme. Jestli měsíc, tak budeme patřit k té menší polovině. Podle mě většina lidí roušky ani nevyvařuje. Říkal jsem si, že by to chtělo jiné médium.

Kdy vás napadl papírový kapesník?
Ten mě napadl hned. Kolik lidí v dnešní době používá látkové kapesníky? Drtivá většina využívá papírové, které po použití jednoduše vyhodíte. A u N-roušky je princip stejný, po použití vyhodíte. Pokud totiž s látkovou rouškou, stejně jako s plátěným kapesníkem, i po použití různě manipulujte, roznášíte potenciální viry po svém okolí. Pokud samozřejmě neděláte vše zcela poctivě.

Čtyřvrstvý papírový kapesník tedy jako ochrana postačí?
Na omezení šíření viru ano. Čím víc je totiž materiál nasákavý, tak zachytí lépe jednotlivé kapénky, které člověk ústy nebo nosem šíří do svého okolí. Například na pevném plastovém štítu, pokud ho nepoužijete spolu s rouškou, zůstávají kapénky déle a mohou se pak jako aerosoly šířit dál do svého okolí. Papír je podobný netkané textilii. Má stejnou formu – vlákna jsou poskládaná různě přes sebe. Díky tomu splňuje stejně jako textilie primární úkol ochránit své okolí. I tak jsem si nechal zpracovat studii u doktora Vladimíra Ždímala (vedoucí Oddělení chemie a fyziky aerosolů v Ústavu chemických procesů AV ČR – pozn. red.) na propustnost papírového kapesníku. Tato studie totiž zatím paradoxně neexistuje. Nalezl jsem sice výsledky studie, kterou dělali již v Hongkongu, kde doporučují papírové kapesníky jako jednoduchý filtrační materiál, zatím se mi však nepodařilo dohledat zdroj. Jakmile tedy dostaneme naše výsledky, budeme znát i možnost ochrany.

Jiří Nedvěd

  • Majitel projekčního ateliéru pro dopravní a pozemní stavby.
  • Zabývá se vývojem mobilní aplikace pro jednoduché vytváření virtuálních prohlídek s využitím rozšířené reality – vítězný startup s největším potenciálem v soutěži Vodafone Nápad roku 2019. 
  • Mostecký radní a zastupitel za hnutí ProMOST.

Jak rychle jste na tvar roušky přišel?
Na základě toho všeho jsem hned začal vymýšlet, jak by se dalo vše zkombinovat. Vzpomněl jsem si na svou již notně zaprášenou 3D tiskárnu s tím, že bych na ní také tiskl ochranné štíty. Ale pak jsem ji využil na tisk N-roušky. Úplně zpočátku jsem držák na papírovou roušku zkusil vyrobit pomocí 3D pera, abych zjistil, jestli to vůbec funguje. A pak už to bylo jen o počítači, modelování a přenesení na větší 3D tiskárnu.

N-roušku lze jednoduše nasazovat stejně jako brýle.
Navíc vám neodstávají uši, nikde nic netlačí, nemusíte složitě vázat tkaničky za hlavou. Výhodou je i to, že můžete roušky jednoduše odložit například při práci na stůl, aniž by se samotná papírová rouška dotýkala jeho pracovní plochy a případně ho kontaminovala.

Tvar jste vymyslel sám?
Modely jsem vymýšlel sám. Už od začátku jsem chtěl, aby byl celý model tisknutelný na 3D tiskárně a vyrobitelný na jeden zátah, aby se odbouralo jakékoliv montování. Co se týče funkčnosti a využití papírového kapesníku, to jsem konzultoval, jak už jsem zmínil, s odborníky z ústavu akademie věd.

Máte už nějaké ohlasy?
Máme ohlasy na facebookových stránkách s 3D tiskem proti covid-19 a většina je pozitivní. Někdo občas psal, že ho rouška tlačí. Snažil jsem se ale vymyslet univerzální velikost, která by sedla jak na menší ženský obličej, tak na mužský. Pokud má někdo širší hlavu, je možné, že ho může maska tlačit. Teď už máme ale vymyšlený novější model, který je pružnější a ještě lépe se přizpůsobí tvaru hlavy. Vybral jsem i materiál PETG, což je v podstatě zdravotní plast, který je trochu pružnější, a nemělo by dělat problém, ani když se víc roztáhne. Stále dolaďujeme i další věci. Například bych chtěl zjednodušit úchytky, které drží kapesníky, aby s nimi byla jednodušší manipulace.

Model roušky jste nabídl zdarma ke stažení i sdílení.
Beru to jako svou občanskou povinnost. Myslím si, že i samotná dostupnost 3D tiskáren se zlepšila a téměř každý už zná někoho, kdo zná někoho, kdo 3D tiskárnu vlastní. N-roušku si tak může vyrobit téměř kdokoliv.

Spousta lidí dokonce ladí roušky se svým oblečením, z ústenek se pomalu stává i módní doplněk.
To je další věc. Při pohledu do budoucnosti je zřejmé, že tu s námi roušky budou delší dobu. I když se všechna další opatření omezí, tak si myslím, že nošení roušek zůstane v platnosti nejdéle. Lidé začnou klást větší důraz na to, aby rouška byla pohodlná, i co se týče sundávání a nandávání. Což je u naší roušky stejný pohyb jako při nasazování brýlí. Spolu s jedním známým bychom chtěli do výroby zahrnout i design. Kdybychom k roušce nabídli i výměnný nějak designově řešený materiál. Například, že by se nějaké vzory tiskly na jednorázové papírové materiály. Ale uvidíme, jak to všechno dopadne.

Přemýšlíte tedy i o komerčním využití vašeho typu?
Už se mi ozvali i lidé, kteří by chtěli spolupracovat na velkovýrobě a N-roušky vyrábět pomocí vstřikování plastů, což by proces výroby neskutečně zrychlilo. Vše je ale zatím jen v počátcích.

  • Nejčtenější

Nejdřív výrazně zdražil, teď končí. Dopravce nechce dál vozit lidi do Prahy

Lidé, kteří cestují z Litoměřic autobusem do Prahy, by se opět mohli dočkat levnějšího jízdného. Soukromý dopravce...

Za zneužití studentek dostal učitel 28 měsíců vězení. Zasloužím si to, řekl

Na 28 měsíců poslal Okresní soud v Teplicích do vězení bývalého učitele z gymnázia v Krupce Miroslava Lachmana za...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Památkáři žalují firmu kvůli opravě unikátního templu, novou nemůžou najít

V soudní spor vyústila oprava novogotického templu s vyhlídkou z konce 18. století, který je součástí zámeckého areálu...

Hanba státu, rozčílila zdravotní sestru podmínka. Zavinila ochrnutí pacienta

Ústecký krajský soud zamítl odvolání zdravotní sestry děčínské nemocnice. Platí tak podmínka, kterou dostala za...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Bál se tam i doktor, ghetto Chanov se však mění. Místní opravují, co zničili

Premium Má příšernou pověst. Když se řekne Chanov, každý si vybaví romské ghetto plné zdevastovaných paneláků. Jenže tohle...

Matka na pervitinu a italská domácnost. Jak to bylo s vraždou dítěte v Mostě

Premium Vyostřené konflikty, dvojí život matky, neúspěšné podněty sociálce, problémová čtvrť a drogy. Z pozadí sporu o tříleté...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Kam zmizel lupič století. František Procházka podle svědků žije v Karibiku

Premium Policie si chvíli myslela, že je František Procházka, který ukradl 540 milionů korun, po smrti. Jenže někteří Češi ho...

Policii ujížděl i po cyklostezce. Mám rád auta, řekl soudu muž bez řidičáku

Nejprve na výzvu policie poslušně zastavil u krajnice, jakmile ale policisté vystoupili ze svého vozu, začal ujíždět....

Cenné stromy v horách mizí ve velkém, kraj rozjel řízení na regulaci těžby

Třináct řízení, která probíhají od května mezi Ústeckým krajem a vlastníky lesů v Krušných horách, mají výrazně omezit...

Za zneužití studentek dostal učitel 28 měsíců vězení. Zasloužím si to, řekl

Na 28 měsíců poslal Okresní soud v Teplicích do vězení bývalého učitele z gymnázia v Krupce Miroslava Lachmana za...

Nikdy není pozdě na to být dobrým otcem. Vězni zlepšují vztah s dětmi

Šest odsouzených z věznice Bělušice na Mostecku absolvovalo program zaměřený na posílení role otce a zlepšení jejich...

Stejně ošklivá jako všechno, co Rusko dělá, komentují vítězku soutěže krásy

V každoroční soutěži krásy pro vdané ženy získala titul Paní Ruska světa 2023 učitelka angličtiny Natalja Oskarová....

Zemřel český e-sportový šampion Twisten, bylo mu teprve 19 let

Ve věku pouhých devatenácti let zemřel český profesionální hráč počítačové střílečky Valorant Karel Ašenbrener, známý...

Hanka Kynychová nafotila sexy fotky. S klientkami probírá i menopauzu

Lektorka fitness a cvičitelka Hanka Kynychová (55) přiznává, že s nastupující menopauzou je třeba změnit ve svém životě...

Miluji tě, ale podvádím tě. A nelituji. Studie nahlédla do hlubin nevěry

Premium Je jedním z nejrozsáhlejších výzkumů svého druhu a přináší víc než paradoxní zjištění. Vyjevuje, že důvody nevěry jsou...

Jsme unavení úplně jako staří lidé, říkají Mišík a Jirásková

Zpěvák Adam Mišík (26) už rok randí s dcerou Ivy Kubelkové, modelkou Natálií Jiráskovou (18). Nedávno spolu začali...