Neděle 1. října 2023, svátek má Igor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 1. října 2023 Igor

Nasadí se jako brýle, říká konstruktér roušky s papírovým kapesníkem

Mostecký podnikatel Jiří Nedvěd vymyslel a sestrojil roušku, kterou lze rychle a jednoduše nasadit jako brýle a jež jako ochrannou bariéru využívá lehce dostupný čtyřvrstvý papírový kapesník. Vzor modelu své N-roušky, který lze vytisknout na 3D tiskárně, také všem poskytl zdarma ke stažení.
Mostecký inovátor Jiří Nedvěd se svým vynálezem na obličeji. Vyrobí se tak, že...

Mostecký inovátor Jiří Nedvěd se svým vynálezem na obličeji. Vyrobí se tak, že se poskládaný papírový kapesník jednoduše pomocí bočních úchytek připevní na plastovou obroučku, kterou si uživatel nasadí na nos a za uši podobně, jako by si nasazoval brýle. Kapesník lze kdykoliv během krátké chvíle vyměnit za nový. | foto: archiv J. Nedvěda

„I když se všechna současná opatření omezí, tak si myslím, že nošení roušek zůstane v platnosti nejdéle. Lidé tak začnou klást větší důraz na to, aby rouška byla pohodlná, i co se týče sundávání a nandávání,“ říká vynálezce, pro nějž inovace nejsou žádnou novinkou.

Se svou mobilní aplikací pro jednoduché vytváření virtuálních prohlídek s využitím rozšířené reality například zvítězil v soutěži Vodafone Nápad roku 2019 v kategorii mobilní startup s největším potenciálem.

Váš model roušky je v principu úplně jednoduchý, jak jste na něj přišel?
Model se vyvíjel postupně. Po vyhlášení povinného nošení roušek jsme spolu s manželkou pro kamarádku, která šila roušky, stříhali látku, protože sami šít neumíme. Já jsem obkresloval střihy a v ten moment jsem si uvědomil, kolik práce ušití jedné látkové roušky zabere. Už v ten moment jsem si říkal, že to musí jít jinak a jednodušeji. Navíc k tomu ta samá známá sháněla povlečení, tkalouny a gumičky, kterých se jí nedostávalo. První impulz proto byl vymyslet něco, co by mohlo látkové roušky za ušima držet, aby nebylo potřeba těch tkalounů a gumiček. A aby se to dalo použít i několikrát. Druhá věc, co mi vadila, je následná péče o látkovou roušku. Z mého pohledu je to spousta práce. Pokud se chce člověk chovat zodpovědně, musí roušku po každém použití vyvařit, vyžehlit. Sám jsem si říkal, jak dlouho tato pravidla dodržíme. Jestli měsíc, tak budeme patřit k té menší polovině. Podle mě většina lidí roušky ani nevyvařuje. Říkal jsem si, že by to chtělo jiné médium.

Kdy vás napadl papírový kapesník?
Ten mě napadl hned. Kolik lidí v dnešní době používá látkové kapesníky? Drtivá většina využívá papírové, které po použití jednoduše vyhodíte. A u N-roušky je princip stejný, po použití vyhodíte. Pokud totiž s látkovou rouškou, stejně jako s plátěným kapesníkem, i po použití různě manipulujte, roznášíte potenciální viry po svém okolí. Pokud samozřejmě neděláte vše zcela poctivě.

Čtyřvrstvý papírový kapesník tedy jako ochrana postačí?
Na omezení šíření viru ano. Čím víc je totiž materiál nasákavý, tak zachytí lépe jednotlivé kapénky, které člověk ústy nebo nosem šíří do svého okolí. Například na pevném plastovém štítu, pokud ho nepoužijete spolu s rouškou, zůstávají kapénky déle a mohou se pak jako aerosoly šířit dál do svého okolí. Papír je podobný netkané textilii. Má stejnou formu – vlákna jsou poskládaná různě přes sebe. Díky tomu splňuje stejně jako textilie primární úkol ochránit své okolí. I tak jsem si nechal zpracovat studii u doktora Vladimíra Ždímala (vedoucí Oddělení chemie a fyziky aerosolů v Ústavu chemických procesů AV ČR – pozn. red.) na propustnost papírového kapesníku. Tato studie totiž zatím paradoxně neexistuje. Nalezl jsem sice výsledky studie, kterou dělali již v Hongkongu, kde doporučují papírové kapesníky jako jednoduchý filtrační materiál, zatím se mi však nepodařilo dohledat zdroj. Jakmile tedy dostaneme naše výsledky, budeme znát i možnost ochrany.

Jiří Nedvěd

  • Majitel projekčního ateliéru pro dopravní a pozemní stavby.
  • Zabývá se vývojem mobilní aplikace pro jednoduché vytváření virtuálních prohlídek s využitím rozšířené reality – vítězný startup s největším potenciálem v soutěži Vodafone Nápad roku 2019. 
  • Mostecký radní a zastupitel za hnutí ProMOST.

Jak rychle jste na tvar roušky přišel?
Na základě toho všeho jsem hned začal vymýšlet, jak by se dalo vše zkombinovat. Vzpomněl jsem si na svou již notně zaprášenou 3D tiskárnu s tím, že bych na ní také tiskl ochranné štíty. Ale pak jsem ji využil na tisk N-roušky. Úplně zpočátku jsem držák na papírovou roušku zkusil vyrobit pomocí 3D pera, abych zjistil, jestli to vůbec funguje. A pak už to bylo jen o počítači, modelování a přenesení na větší 3D tiskárnu.

N-roušku lze jednoduše nasazovat stejně jako brýle.
Navíc vám neodstávají uši, nikde nic netlačí, nemusíte složitě vázat tkaničky za hlavou. Výhodou je i to, že můžete roušky jednoduše odložit například při práci na stůl, aniž by se samotná papírová rouška dotýkala jeho pracovní plochy a případně ho kontaminovala.

Tvar jste vymyslel sám?
Modely jsem vymýšlel sám. Už od začátku jsem chtěl, aby byl celý model tisknutelný na 3D tiskárně a vyrobitelný na jeden zátah, aby se odbouralo jakékoliv montování. Co se týče funkčnosti a využití papírového kapesníku, to jsem konzultoval, jak už jsem zmínil, s odborníky z ústavu akademie věd.

Máte už nějaké ohlasy?
Máme ohlasy na facebookových stránkách s 3D tiskem proti covid-19 a většina je pozitivní. Někdo občas psal, že ho rouška tlačí. Snažil jsem se ale vymyslet univerzální velikost, která by sedla jak na menší ženský obličej, tak na mužský. Pokud má někdo širší hlavu, je možné, že ho může maska tlačit. Teď už máme ale vymyšlený novější model, který je pružnější a ještě lépe se přizpůsobí tvaru hlavy. Vybral jsem i materiál PETG, což je v podstatě zdravotní plast, který je trochu pružnější, a nemělo by dělat problém, ani když se víc roztáhne. Stále dolaďujeme i další věci. Například bych chtěl zjednodušit úchytky, které drží kapesníky, aby s nimi byla jednodušší manipulace.

Model roušky jste nabídl zdarma ke stažení i sdílení.
Beru to jako svou občanskou povinnost. Myslím si, že i samotná dostupnost 3D tiskáren se zlepšila a téměř každý už zná někoho, kdo zná někoho, kdo 3D tiskárnu vlastní. N-roušku si tak může vyrobit téměř kdokoliv.

Spousta lidí dokonce ladí roušky se svým oblečením, z ústenek se pomalu stává i módní doplněk.
To je další věc. Při pohledu do budoucnosti je zřejmé, že tu s námi roušky budou delší dobu. I když se všechna další opatření omezí, tak si myslím, že nošení roušek zůstane v platnosti nejdéle. Lidé začnou klást větší důraz na to, aby rouška byla pohodlná, i co se týče sundávání a nandávání. Což je u naší roušky stejný pohyb jako při nasazování brýlí. Spolu s jedním známým bychom chtěli do výroby zahrnout i design. Kdybychom k roušce nabídli i výměnný nějak designově řešený materiál. Například, že by se nějaké vzory tiskly na jednorázové papírové materiály. Ale uvidíme, jak to všechno dopadne.

Přemýšlíte tedy i o komerčním využití vašeho typu?
Už se mi ozvali i lidé, kteří by chtěli spolupracovat na velkovýrobě a N-roušky vyrábět pomocí vstřikování plastů, což by proces výroby neskutečně zrychlilo. Vše je ale zatím jen v počátcích.

  • Nejčtenější

Obyvatelé ghetta píší petici, radnice si ale zpřísnění režimu v MHD pochvaluje

Poděkování za klid na jedné straně, ale silný odpor a obviňování z rasismu na straně druhé. Tak cestující a obyvatelé...

Kometa má první body, Pardubice sedmi góly vládly šlágru. Spartě pomohla výzva

V úplně opačných rolích vstupovaly do pátého kola hokejové extraligy Sparta s Kometou. Zatímco Pražané ještě v novém...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Konec neporazitelnosti, Spartu skolila Kometa. Extraligu nově vedou Pardubice

Také hokejisté Sparty už v extralize poznali porážku, v hitu sedmého kola si na ně vyšlápla Kometa a v hlavním městě...

Rodiče prosí o pomoc s pátráním po muži podezřelém ze zneužívání malých chlapců

Policie pátrá po šedesátiletém Janu Kozenském z Ústeckého kraje, který je podezřelý ze zneužívání malých chlapců. S...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Teplice - Slavia 0:0, domácí nedali penaltu, gól hostů neplatil kvůli ofsajdu

Slávističtí fotbalisté podruhé za sebou klopýtli. Po remízové derby nevyhráli ani v Teplicích, v 10. kole Fortuna ligy...

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Při výchově sourozenců nejde být úplně spravedlivý, vysvětluje psycholožka

Premium Do pracovny za ní chodí rodiče, kteří tápají ve výchově ratolestí, řeší komplikované vztahy sourozenců či výchovu...

Jsme firma na zážitky. Ředitel Sparty Křivda o Priskem i novém stadionu

Premium Dodnes ho zabolí nohy, když si vzpomene, jak hrála Sparta naposledy v Edenu. V loňském derby dostala takovou...

Nebezpečí trvá, některá místa Českého Švýcarska zůstanou dál nepřístupná

Turisté se další tři měsíce nedostanou na některá místa v národním parku v Českém Švýcarsku, která zasáhl loňský...

U hranic kvůli migraci posílili hlídky. Kolony nepůsobí, dálnice stála kvůli tunelu

Policisté v Ústeckém a Libereckém kraji s kolegy z Německa a Polska kvůli migraci a převaděčům posílili příhraniční...

Rodiče prosí o pomoc s pátráním po muži podezřelém ze zneužívání malých chlapců

Policie pátrá po šedesátiletém Janu Kozenském z Ústeckého kraje, který je podezřelý ze zneužívání malých chlapců. S...

KOMENTÁŘ: Lithium? Jo, ale pivo bude zadarmo a fotbal každej den

Cínovec je nejbohatší ložisko lithia v Evropě. Plánovaná těžba však vzbuzuje obavy a odpor místních. Pokud stát a...

Kazma ukázal, jak snadno se dal zjistit kód vedoucí k výhře 22 milionů korun

Kazma (38) ukázal, jak relativně lehce se dal zjistit kód vedoucí k výhře jednoho milionu dolarů, v přepočtu 22 milionů...

Jiří Paroubek se potřetí oženil, expremiér si vzal bývalou poslankyni ČSSD

Po opožděné páteční oslavě svých 71. narozenin se bývalý premiér Jiří Paroubek o víkendu oženil, tentokrát už potřetí....

Žiju se ženou, přiznala farářka ze StarDance Martina Viktorie Kopecká

Farářka Církve československé husitské Martina Viktorie Kopecká (37), která zaujala televizní diváky v soutěži...

Smartwings přestanou létat z malých letišť. Zařízly plány cestovek

Premium Posílit význam tuzemských regionálních letišť a umožnit řadě lidí cestovat na dovolenou bez cesty na pražské letiště. S...

Další celebrita na OnlyFans. Dělám to kvůli rodině, říká herečka

Drea de Matteová (51) je americká herečka známá například díky rolím Angie v Zoufalých manželkách, Wendy v Zákonu gangu...