Nové pracoviště bude vyžadovat také špičkově kvalifikovaný personál, nemocnice tento tým sestavuje měsíce dopředu. „V tuto chvíli sháníme ještě čtyři zdravotní sestry, zbytek máme naplněný,“ řekl Vladislav Podracký, mluvčí Penta Hospitals, pod kterou roudnická nemocnice patří.
Do týmu pro nové oddělení vedení hledalo zkušené lékaře se specializací v oboru anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny, ale také zdravotní sestry se specializací v intenzivní péči, v hojení a ošetřování ran nebo v bazální stimulaci.
Na specializovaná lůžka následné intenzivní péče přicházejí pacienti z anesteziologicko-resuscitačního oddělení nebo z jednotek intenzivní péče. „Nejčastěji jde o pacienty po úrazech hlavy či komplikovaných úrazech více orgánů, po úrazech páteře a míchy, po závažných cévních mozkových příhodách, po rozsáhlých operacích a pacienty s nejrůznějšími chronickými onemocněními plic,“ popsal v červenci tehdejší ředitel nemocnice Peter Kysela.
Hlavním posláním pracoviště je bezpečné a rychlé odpojení pacienta od umělé plicní ventilace, optimalizace jeho zdravotního stavu a přeložení na lůžko dlouhodobé intenzivní ošetřovatelské péče nebo propuštění do následné, ošetřovatelské či domácí péče.
„Následná intenzivní péče nemá za cíl jen přežití kriticky postiženého pacienta, ale je vedena snahou umožnit mu pokračující důstojnou a naplňující kvalitu života,“ doplnil Kysela.
Léčíme, následná péče není žádné odkladiště pacientů, říká šéf centra |
Na lůžka oddělení následné intenzivní péče bude nemocnice přijímat pacienty, u kterých došlo ke stabilizaci stavu po kritickém onemocnění či úrazu a jsou mimo bezprostředního ohrožení života, ale ještě se jim neobnovila některá ze životních funkcí. „Jsou tedy částečně nebo úplně závislí na podpoře základních životních funkcí, na umělé plicní ventilaci,“ uvedl Podracký.
Nové oddělení za téměř 200 milionů korun se bude rozkládat napříč třemi stávajícími pavilony roudnické nemocnice a pro své zázemí získá i část nevyužívaných prostor. Jejich kompletní rekonstrukce proto nezahrnuje jen běžné stavební práce, ale také třeba instalaci moderního technologického vybavení, vzduchotechniky, datových sítí nebo centrálního rozvodu medicinálních plynů.
Součástí projektu jsou i dvě nové přístavby k současným budovám, včetně bezpečnostních prvků, jako je evakuační rampa pro pacienty.
10. února 2020 |