Pondělí 26. října 2020, svátek má Erik
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 26. října 2020 Erik

Původní druhy stromů, stádo dobytka a čistá půda. I tak vypadají rekultivace

  7:00 – ADVERTORIAL
Na obzoru se z hladiny jezírka zvedne hejno divokých hus a zamíří nad hustý les. Za letícími ptáky se líně ohlédne stádo přežvykujících jelenů. Okamžik z místa, kde se jen těžko věří minulosti. Tady že se dříve těžilo uhlí? Ano, ale díky rekultivacím se šachta změnila v nádherný kus přírody.

Část rekultivací tvoří vodní plochy | foto: Sev.en Energy

Míst, kam se po těžařích vrátila příroda, najdete na pomezí Mostecka a Chomutovska víc. Vždyť zde těžební společnosti ukončily již tisíce hektarů rekultivací.

„K rekultivacím přistupujeme s maximální odpovědností. Zrekultivovaná krajina není a nemůže být stejná jako před těžbou, ale troufáme si tvrdit, že její hodnota je přinejmenším srovnatelná. Leckde jsme přírodě i trochu pomohli a krajina po rekultivaci je na tom dokonce lépe než před zahájením těžby. Alespoň co do funkčnosti, protože kdysi tam, kde se nyní těží uhlí a vzniká nová krajina, bývaly rozsáhlé bažiny,“ říká Tomáš Šolar, ředitel společnosti Rekultivace patřící do skupiny Sev.en Energy, která dobývá uhlí v lomech ČSA a Vršany a následně, jak jí ukládá zákon, lokality podle schválených plánů firemních odborníků na rekultivaci obnovuje.

 „Příkladem úspěšně završené rekultivace je novodobá ‚divočina‘ pod Krušnými horami, takzvaná Kopistská výsypka, která byla v roce 2005 vyhlášena za evropsky významnou lokalitu,“ dodává Šolar.

Výsledkem je nová multifunkční krajina se zemědělskými plochami a lesy, do kterých jsou zakomponovány vodní plochy. „Původní druhy stromů se díky pečlivému výběru lesních hospodářů vrací do krajiny, kde od nepaměti rostly. Zadržují tolik potřebnou vláhu a vytváří novou půdu pod Krušnými horami. Nově vznikající smíšené lesy také usnadní budoucím generacím boj s měnícím se klimatem,“ podotýká Šolar.

Podle něj dobře založený smíšený les nejen zachytává značné množství CO2, ale také si sám lépe poradí se škůdci a klimatickými extrémy.

„Jen během loňského roku přibylo na rekultivacích více než tři sta tisíc mladých stromků. Zrekultivované plochy se stávají přirozeným prostředím pro rozmanité druhy obratlovců i bezobratlých živočichů, včetně chráněných druhů, což je důkazem dobře zvládnuté ekologické funkce nové krajiny,“ dodává Šolar. Některé části území jsou přitom ponechány i přirozené obnově, takzvané sukcesi.

Rekultivace v číslech

Za posledních 60 let bylo na Mostecku obnoveno území o rozloze více než 7 000 ha plochy.

Na Mostecku byly v uplynulých 6 letech vysázeny 4 miliony stromů.

Dosud těžební společnosti Sev.en Energy vynaložily na rekultivace 4 miliardy korun.

Ač je ředitelem rekultivační společnosti, denně se Tomáš Šolar mění ve farmáře. To, když s krmením vyrazí na pastviny za stády skotu.

„Tady jsme udělali nějakých padesát hektarů pastvin, na kterých máme přes čtyřicet krav a dvacet telat. A býka Bohouše. Na toho nesmím zapomenout,“ usmívá se Tomáš Šolar u lomu Vršany. Zatímco po jeho pravé ruce se zvedá val, za kterým se dobývá uhlí, po levici má území svým vzhledem těžbě na hony vzdálené. Jakmile se rozloučí s Bohouškem, Cecilkou a dalšími, míří za jiným stádem k lomu ČSA.

Kolem lomu Vršany rostou na zemědělských rekultivacích ovocné stromy, dříve zde totiž bývaly. V budoucnu, až sem budou mít lidé přístup, si budou moci načesat jablka nebo hrušky. Důležité slovo mají při obnově krajiny i představitelé okolních obcí. U polních cest na rekultivacích na výsypce lomu Vršany rostou dnes více než čtyři stovky ovocných stromů a bezmála patnáct set lískových keřů.

Pozitivní zprávu ohledně rekultivací přinesli nedávno odborníci. A sice že půda na rekultivacích lomu ČSA má z hlediska výskytu škodlivin parametry orné půdy v bio kvalitě. Nachází se v ní jen minimální množství nežádoucích stopových prvků, kterých je jinak půda ve městech plná.

Kvalitě půdy napomáhá přidaný kompost, ale především její stáří. Na rekultivovaných výsypkových plochách jsou třetihorní půdy 15 až 20 milionů let staré, bez obsahu arzenu, který se v mladších půdách Krušných hor vyskytuje přirozeně.

Od roku 1993, tedy od privatizace, vynaložily společnosti spadající pod Sev.en Energy na zahlazení stop po těžbě uhlí už miliardy korun. Obnovou v budoucnu projdou ještě další tisíce hektarů. V plánu je třeba nejrozsáhlejší vodní rekultivace, jezero, které vznikne po skončení těžby v lomu ČSA.

A nejde o žádnou vzdálenou budoucnost. S přípravnými pracemi na napouštění budoucího jezera může těžební společnost začít až po vytěžení všech zásob hnědého uhlí v lomu ČSA před limity těžby, tedy nejdříve v roce 2025. Zahájení vlastního napouštění se odhaduje nejdříve v roce 2027/2028.

Autor:
  • Nejčtenější

Pokud vyhrajeme, přesuneme výrobní kapacitu k Ústí nad Labem, říká zbrojař

Německá zbrojovka Rheinmetall se svým vozidlem Lynx KF41 je od loňského podzimu v užším výběru tří firem na dodávku 210...

Desítky let chátrající zámek má nového majitele, hned se pustil do oprav

Třicet let opuštěný a poničený barokní zámek v obci Poláky na Chomutovsku má znovu ožít. Do čtyř let ho chce částečně...

Pole u Roudnice vydalo stovky mincí z husitské doby, poklad odkryla orba

Na tři sta mincí, které ukryl v první polovině 15. století neznámý člověk pod zemí kdesi na Roudnicku, představilo...

Teplice chtějí demisi fotbalové vlády: Strkali jste hlavu do písku a nás urážíte

Odstupte! Prvoligové Teplice vyzývají výkonný výbor fotbalové asociace v čele s předsedou Martinem Malíkem k demisi....

Na opravovanou železnici vyrážejí zloději, mají vybavení jako horolezci

Modernizovaná železniční trať mezi Litvínovem a Oldřichovem u Duchcova je velké lákadlo pro zloděje. Podle ředitele...

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

  • Další z rubriky

Soudům začínají docházet lidé, omezují chod. V Ústí museli zavřít

Nemoc covid-19 a opatření, která se k ní vážou, se podepisují na chodu všech soudů v Ústeckém kraji. Vyloženě...

Pár zbil souseda za nedopalky na své terase, muž přitom ani nebyl doma

Mostecká policie obvinila 45letého muže a jeho 41letou partnerku, kteří surově zbili souseda. Domnívali se, že jim hází...

Rychlotrať do Drážďan? Hodně citlivé téma, říká budoucí ústecký hejtman

Po komunistovi Oldřichu Bubeníčkovi usedne do křesla hejtmana Ústeckého kraje, pokud se tedy nestane něco...

Turisté se v Lužických horách dočkají nové lávky, uvidí z ní zříceninu

Na Stožeckém sedle nedaleko Jiřetína pod Jedlovou na Děčínsku vzniká nový turistický most pro pěší a cyklisty. Umožní...

Advantage Consulting, s.r.o.
PROJEKTOVÝ MANAŽER

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 50 000 - 60 000 Kč

Cukrářka Iveta Fabešová se rozvádí. Přišla o své provozovny

Cukrářka Iveta Fabešová (36) se na sociálních sítích svým fanouškům svěřila, že se s manželem rozvádějí. Kvůli tomu...

Česko dál padá do covidové propasti. Má nejvíce případů i úmrtí na světě

Česko se pevně usadilo na špičce světových koronavirových statistik. Již delší dobu jsme mezi zeměmi, které mají...

V 47 letech zemřela herečka Daniela Krhutová, pohádková Marie Růžička

Po dlouhé nemoci zemřela herečka a zpěvačka Daniela Krhutová, bylo jí 47 let. Její nejznámější rolí byla Marie Růžička...

N-word jsem měla vypustit, omluvila se z rasismu nařčená Čvančarová

Jitka Čvančarová (42) se ocitla pod palbou kritiky mnoha uživatelů sociálních sítí. Při imitování raperky Cardi B v...

Na porod jsem se těšila, ale všechno bylo jinak, říká Míša z Malých lásek

Za jedenáct let pomohla porodní asistentka Michaela Malotinová na svět asi sedmi tisícům dětí. První minuty života...