Zavírá se unikátní most, po kterém jezdí vlaky i auta. Lidi převeze přívoz

  5:18aktualizováno  5:18
Ve Štětí na Litoměřicku začíná dlouho očekávaná rekonstrukce mostu, který slouží pro silniční i železniční dopravu. Od osmi hodin od rána je zcela uzavřen pro auta i pěší. Kompletní rekonstrukce mostu by podle plánu měla být hotova do 22. června roku 2020.

Rekonstrukce štětského mostu si vyžádá dlouhodobá dopravní omezení. Řidiči se přes Labe dostanou po mostech v Roudnici nad Labem a v Mělníku.

Do Roudnice nad Labem vede nejbližší cesta přes Hoštku, do Mělníka pak přes Liběchov a Vehlovice. Tam však v květnu mohou nastat komplikace, protože začne oprava silnice mezi Liběchovem a Mělníkem.

Kvůli rekonstrukci mostu dozná změn i jízdní řád autobusových linek Dopravního podniku Ústeckého kraje (DPÚK). Podrobnější informace s mapkou tras zveřejnilo na webových stránkách město Štětí i DPÚK.

Autobusové linky do Prahy budou posíleny, v nejvíce frekventovaných časech budou dokonce jezdit kloubové autobusy a vyjedou i tři nové spoje denně.

Fotogalerie

Starosta Štětí Tomáš Ryšánek upozorňuje, že opravou mostu nebude nijak ohrožen záchranný systém.

„Dostupnost složek integrovaného záchranného systému se řešila a bude zachována. Je zabezpečena v předepsaných časech,“ uvedl Ryšánek.

Pěší a cyklisté budou mít možnost během oprav mostu použít k cestě přes řeku přívoz. Jezdí od pondělního rána. Slavnostní otevření přívozu se však uskuteční až v 16 hodin na zastávce Hněvice.

Loď, do níž se vejde až 40 cestujících, bude přes Labe jezdit každých 20 minut, ve špičkách častěji. Na hněvické straně povede od přívozu osvětlená provizorní štěrková cesta až k chodníku u parkoviště vlakového nádraží.

Na štětské straně Labe pod rampou u sjezdu k nábřeží je vybudované provizorní parkoviště pro zhruba 12 aut. K parkovišti se bude přijíždět jednosměrkou od „koželužny“ a vyjíždět se bude okolo rybárny, naproti parkovišti firmy Mondi.

Změny v jízdních řádech

  • Uzavírka mostu a s ní spojená dopravní opatření na objízdných komunikacích ovlivní provoz autobusových regionálních linek číslo 625, 633, 634, 635, 672.

  • Budou zavedeny i nové dočasné linky 639 a 675. Linka 639 Štětí – Hoštka bude sloužit k propojení s linkou 635. Na lince 635 dojde k změně trasy: Úštěk – Hoštka – Roudnice n/L – H. Počaply – Roudnice n/L.

  • Linka 675 bude okružní Roudnice nad Labem – Krabčice – Bechlín – Hněvice – Předonín – Dobříň – Roudnice nad Labem.

  • Linky s konečnou zastávkou u železniční stanice Hněvice (625, 633, 634) budou končit ve stanici Štětí a do Hněvic na železniční stanici se lidé budou moci přeplavit přívozem.

  • Přívoz přes Labe Štětí – Hněvice bude v provozu denně od 4.20 – 23.00 hodin, v pravidelných 20 minutových intervalech. V pracovní dny od pondělí do pátku budou v časech od 7.20 do 7.40 hodin zavedeny i posilové spoje.

  • V rámci celé oblasti lze využít pro cestování různých linek DÚK a PID včetně mnoha přestupních návazností.

  • Jízdní řády všech linek jsou k dispozici v Informačním centru ve Štětí, na zastávkách nebo na webových stránkách Dopravního podniku Ústeckého kraje www.dopravauk.cz.

Rekonstrukce štětského mostu, který je dlouhý téměř 350 metrů, bude trvat celkem 64 týdnů. Oprava vyjde na více než 197 milionů korun. Město Štětí přispěje devíti miliony, firma Mondi Štětí šesti a půl miliony a 181 milionů zaplatí Ústecký kraj.

„Rádi bychom na tuto stavbu získali evropské peníze, ale i pokud se tak nestane, stavět se bude a kraj to přinejhorším zaplatí celé,“ uvedl hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček.

Raritou štětského mostu jsou železniční koleje vlakové vlečky

Podle Bubeníčka se životnost mostu ve Štětí blíží ke konci a stavba potřebuje kompletní rekonstrukci.

„Přípravy nebyly jednoduché a probíhaly šest let, štětský most má totiž zajímavou raritu, protože je na něm kromě vozovky a chodníku také vlaková vlečka,“ podotkl Bubeníček.

Oprava mostu by měla nejen prodloužit jeho životnost, ale také zesílit nosnou konstrukci tak, aby po ní mohla projíždět těžká nákladní doprava společně s vlakovými soupravami na vlečce. Projekt počítá i se zlepšením podmínek pro přecházení pěších a cyklistů.

Velkou rekonstrukci však nepotřebuje pouze most ve Štětí, kraj připravuje také opravu roudnického mostu.

„K souběhu oprav těchto mostů ale dojít nemůže, protože když se zastaví doprava na mostě ve Štětí, musí se dát přes Labe přejet v Mělníku a v Roudnici. Na přípravě rekonstrukce roudnického mostu se pracuje a přijde na řadu co nejdříve po dokončení štětského mostu. A v roce 2020 začnou i práce na mostě Edvarda Beneše v Ústí na Labem,“ připomněl na podzim hejtman Bubeníček.

Most přes Labe ve Štětí bude během opravy uzavřen.

Most přes Labe ve Štětí bude během opravy uzavřen.

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store © freytag & berndtSHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

Nejčtenější

Policii jsem volala už dvakrát, říká poslankyně, která bydlí v ghettu

Poslankyně a ústecká radní Eva Fialová (ANO) se rozhodla na půl roku...

Měsíc a půl už žije poslankyně a radní města Eva Fialová (ANO) v ústecké vyloučené lokalitě Předlice. Nastěhovala se...

Teplice - Slavia 1:5, snadná práce pro mistra, trefil se i Stanciu

Gólová radost fotbalistů Slavie v duelu s Teplicemi, vpravo je střelec Jaromír...

Také druhé utkání nové sezony fotbalová Slavia, úřadující ligový šampion, zvládla. O svém vítězství 5:1 v Teplicích...

Růžička je stále bez práce a říká: Není to o penězích, víc má třeba Krupp

Zarmoucený chomutovský trenér Vladimír Růžička.

Červenec se pomalu chýlí ke konci a známý hokejový trenér Vladimír Růžička je stále bez práce. Dokonce se smiřuje s...

Při srážce s autem vykolejil na Lounsku rychlík, škoda je dvacet milionů

Nehoda na přejezdu u Hořetic na Lounsku (16. července 2019)

Na Lounsku vjelo osobní auto před rychlík z Mostu do Plzně. Vážně vypadající nehoda nakonec skončila jen jedním lehkým...

VIDEO: Policista podjel na přejezdu padající závory, hrozí mu zákaz řízení

Policista na přejezdu podjel padající závory, na červená světla nedbal

Výrazný kázeňský postih hrozí policistovi, který na Roudnicku nerespektoval výstražná světla a vjel na motorce pod...

Další z rubriky

Premiér Babiš kritizoval pomalé stavby silnic a dálnic na severu Čech

Premiér Andrej Babiš na návštěvě Ústeckého kraje (23. 7. 2019)

Řadu let trvající výstavbu dálnic a silnic I. třídy na severu Čech zkritizoval premiér Andrej Babiš (ANO) ve Velemíně v...

VIDEO: Policista podjel na přejezdu padající závory, hrozí mu zákaz řízení

Policista na přejezdu podjel padající závory, na červená světla nedbal

Výrazný kázeňský postih hrozí policistovi, který na Roudnicku nerespektoval výstražná světla a vjel na motorce pod...

Policii jsem volala už dvakrát, říká poslankyně, která bydlí v ghettu

Poslankyně a ústecká radní Eva Fialová (ANO) se rozhodla na půl roku...

Měsíc a půl už žije poslankyně a radní města Eva Fialová (ANO) v ústecké vyloučené lokalitě Předlice. Nastěhovala se...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz