Ústeckému kraji jako prvnímu zajistí regionální dopravu RegioJet

  16:18aktualizováno  16:18
Ústecký kraj a soukromý dopravce RegioJet se dohodli, že firma zajistí vlakovou dopravu na třech regionálních trasách. Soupravy začnou jezdit od prosince roku 2019 a smlouva bude platit ještě dalších deset let. Zbývá už jen ji podepsat.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Student Agency

Radní kraje se na svém posledním zasedání shodli na tom, že budou i nadále pokračovat v jednáních se společností RegioJet Radima Jančury, která nabídla cenově nejvýhodnější nabídku a v červenci s ní vyhrála poptávkové řízení.

„Aktuálně jednáme o detailech smlouvy, která by měla být na základě rozhodnutí rady se společností uzavřena,“ potvrdila mluvčí kraje Lucie Dosedělová.

Dodala, že smlouva by měla být podepsaná na konci letošního září. Ročně by měl kraj za 1,005 milionu ujetých kilometrů platit dopravní firmě 149 milionů korun.

Dopravce má na koleje vyslat moderní nízkopodlažní vozy švýcarského výrobce Stadler. Cestující budou vozit na linkách U5 mezi Ústím nad Labem a Bílinou, U7 mezi Ústím a Děčínem přes Velké Březno a U13 mezi Mostem a Žatcem.

Soupravy mohou jet až 140 kilometrů v hodině

Firma slibuje komfort hodný 21. století, tedy klimatizaci, wi-fi připojení, elektrické zásuvky, bezbariérové WC a také prostor pro kola a dětské kočárky, který patřil k podmínkám kraje.

Soupravy jsou konstruované až na rychlost 140 kilometrů v hodině a všechny budou využívat elektrické vedení. Na trasách U5 a U7 totiž dosud jezdily pouze modernizované motorové jednotky Regionova, které na trasu nasadily České dráhy začátkem února roku 2013. 

„Vozy řady 646 společnosti Stadler nakoupíme od německých drah, se kterými jsme již v kontaktu. Následovat bude nábor zaměstnanců a zajištění provozního zázemí a všeho, co souvisí s provozem trati. Zkušenosti s tím již máme,“ popsal nejbližší kroky firmy RegioJet její mluvčí Aleš Ondrůj s dovětkem, že společnost se neobává ani nedostatku strojvedoucích či dalšího personálu.

Pro RegioJet je to první regionální zakázka v Česku

Pro RegioJet je to vůbec první zakázka na provoz regionálních vlaků v Česku. Od roku 2011 provozuje pravidelnou vlakovou dopravu na rychlíkových tratích, zejména mezi Prahou a Ostravou, regionální dopravu ale dosud firma zajišťovala pouze na Slovensku mezi Bratislavou a Komárnem.

„Regionální trať na Slovensku jsme dokázali zajistit během patnácti měsíců, což je podobná doba, jako budeme mít v Ústeckém kraji,“ poznamenal Ondrůj. 

V dohledné době bude kraj vyhlašovat výběrová řízení i na provozovatele dalších regionálních tratí v Ústeckém kraji po roce 2019. 

„Jedinou oblast, na kterou ji nebude kraj zatím vyhlašovat, jsou krajské páteřní linky, u kterých byla spousta věcí financována z evropských dotací a je u nich potřeba dodržet nastavené podmínky,“ uvedla krajská mluvčí Dosedělová.

Nejčtenější

Za brutální vraždu kvůli opravě auta dostali mladíci 22 a 23 let

Obžalovaní z vraždy (zleva Tomáš Pavlis a Adam Kužel) před vynesením rozsudku

Ústecký krajský soud vynesl rozsudek nad dvojicí mladíků za brutální vraždu jejich vrstevníka loni v lednu u Bitozevsi...

Školáka při nehodě zachránilo, že se v autobusu připoutal, ocenila policie

Autobus částečně přepadl na bok do potoka a zůstal zaklíněný o strom. (9. ledna...

Policie vyzdvihla zodpovědnost školáka, který cestoval v autobusu, jenž ve středu havaroval na Ústecku. Chlapec byl ve...

Husté sněžení a vítr v Česku. Bez elektřiny je přes šest tisíc odběratelů

Současný obrázek typický pro sněhem zapadlé krušnohorské obce

Sněžení a silný vítr nadále komplikuje život v Česku. Podle ČEZ je nyní bez proudu přes šest tisíc odběratelů, E.ON...

Na Ústecku uhořel třináctiletý chlapec, další je vážně popálený

Při požáru chatky v Habrovanech na Ústecku (12. ledna 2018)

Při požáru chatky v Habrovanech na Ústecku uhořel v noci na sobotu třináctiletý chlapec. Další, patnáctiletý hoch, má...

Paneláky mohou sloužit ještě sto let, říká jejich někdejší vývojář

Na ústeckých sídlištích Severní Terasa, Stříbrníky (na snímku) a Dobětice stojí...

V panelácích žije v Ústeckém kraji 41 procent lidí. Životnost těchto domů se kdysi odhadovala na čtyřicet let....

Další z rubriky

Havraň se zbaví zápachu, průmyslová zóna bude mít svou kanalizaci

zápach

Obyvatele Havraně na Mostecku by měl po letech přestat trápit zápach z kanalizace. Město Most tu chystá letos vybudovat...

O titul Rozhledna roku se ucházejí i dvě vyhlídky z Děčínska a Lounska

Vyhlídková věž na vrchu Rubín u Podbořan

Hned dva své zástupce má sever Čech v anketě Rozhledna roku 2018, kterou už popáté pořádá Klub přátel rozhleden. Jde o...

Mnozí zaměstnanci letos dostanou přidáno, a nejen k základnímu platu

Ilustrační snímek

Vyšší cifry budou letos mít mnozí zaměstnanci firem v Ústeckém kraji na svých výplatních páskách. Přidáno přitom často...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz