Sobota 13. srpna 2022, svátek má Alena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 13. srpna 2022 Alena

Snad už se škola neuvrtá v zatuchlých stereotypech, doufá ředitelka roku

  17:19
Marie Gottfriedová už šestnáct let vede Základní školu v Trmicích na Ústecku, známých sociální vyloučeností. Za svoji práci získala významné ocenění. Stala se Ředitelkou roku. „Musím přiznat, že jsem netušila, že anketa existuje. Až pak jsem zjistila, že se titul letos uděloval už potřetí,“ usmívá se.

Marie Gottfriedová, ředitelka základní školy v Trmicích. | foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

Právě začaly prázdniny. Těšila jste se po tom hektickém roce?
Moc. Letošní rok byl náročný, ale jinak než obvykle. Byl velmi cenný v tom, že nás v době pandemie donutil jinak přemýšlet o výuce. To by bez pandemie nenastalo. A věřím, že až koronavirus přestane být naším společníkem, že se nevrátíme do starých kolejí, nové přemýšlení podržíme a nebudeme se chtít uvrtat zase v těch zajetých a opravdu zatuchlých stereotypech. Moc bych si to přála.

Jaký ten uplynulý školní rok byl, jak byste ho popsala?
Rozhodně jiný než všechny, které jsem zažila. Když jsme loni na jaře zahajovali distanční výuku, byla to pro všechny nová zkušenost, pro pedagogy, děti i rodiče. Naše škola navíc působí v lokalitě, kde je řada dětí ze sociálně vyloučeného prostředí, a i s tím musíme pracovat. Nastavili jsme si pravidla vyučování, aby děti i rodiče věděli, jak vše bude probíhat, jaký bude mít výuka řád. Postupně se situace stabilizovala. V tomto školním roce jsme už byli připraveni. Některým rodinám jsme půjčili počítač i další věci. A musím říct, že nebylo žádné dítě, s nímž bychom nebyli v kontaktu. Minimum dětí, jednotlivci, se do distanční výuky nezapojilo, takže probíhala jinou formou. Děti docházely na konzultace a dostávaly úkoly v papírové formě.

Marie Gottfriedová

  • Je jí 46 let.
  • Vystudovala Pedagogickou fakultu Univerzity J. E. Purkyně, řídíZŠ v Trmicích u Ústí.
  • V roce 2015 obdržela cenu Alice Garrigue Masarykové za prosazování inkluzivního vzdělávání, již uděluje velvyslanectví USA v Praze za přínos lidským právům, demokratickým hodnotám, sociální spravedlnosti a otevřené občanské společnosti.
  • Ráda čte, toulá se přírodou, poslouchá hudbu a sama i zpívá, mj. s učitelskou scholou trmické školy.

Nemáte ztíženou pozici i tím, v jaké jste lokalitě, bez ohledu na to, jestli se učí, či neučí distančně?
Samozřejmě máme. Často se nemůžeme opírat o spolupracující rodinu, zázemí. Přemýšlíme trochu jinak – jak vzdělávat tady a teď, jak bořit bariéry dané prostředím, ze kterého děti vycházejí, a nesmíme dopustit, aby jimi byly poznamenány. Máme na škole 320 dětí, asi třetina jsou Romové a asi 50 děti s poruchami učení, autismem, těžkým tělesným či mentálním postižením či kombinacemi poruch. To ale vnímám jako velké obohacení. Setkávají se tu děti s různými talenty, ale i handicapy, a právě tou rozdílností se mohou vzájemně obohacovat. Zažívají, že i handicapovaný spolužák jim může být parťákem. To je pro život důležité.

Ředitelkou jste tu šestnáctý rok. Jak se změnilo vnímání školy za vašich začátků a dnes?
Hodně. Myslím, že se veřejnost víc a víc o vzdělání zajímá. Rodiče si zjišťují informace o škole, kam své dítě chtějí přihlásit. Proměňují se i výukové metody, učí se daleko zajímavěji, kreativněji. V dobrých školách, kde o výuce přemýšlejí, se víc dbá na to, aby učení děti bavilo. Proměňují se i vztahy ve školách. To považuji za naprostý základ úspěchu v naší práci. Učitel by neměl být jako mocný úředník, který nařizuje, vydává instrukce a odměňuje, nebo trestá. Škola by měla mít dobrou atmosféru, kde učitelé respektují žáky a naopak, pomáháme si, podporujeme se. Takový přístup dětem školu otevírá a vytváří prostředí důvěry. Ve škole není strach, a tudíž se děti s větším elánem a chutí učí novým věcem. Spoustu nového nám přinesla i doba koronavirová.

Co konkrétně?
I my učitelé jsme se toho museli spoustu naučit. Troufnu si říct, že v oblasti pedagogického sebevzdělávání jsme udělali takový pokrok, jaký jsme neudělali za posledních deset let. Myslím, že nešlo jen o technologie, ale začali jsme víc přemýšlet i o tom, co učit a jak. Museli jsme vybrat takový obsah učiva, který je nosný, který potřebujeme a na kterém budeme dál stavět. Byli jsme ti, co obrazně řečeno třídí zrno od plev. Zbavovali jsme učivo balastu, kterému se za normální situace bohužel hodně věnujeme, protože to tak máme vžité. K této změně nás koronavirus velmi postrčil. 

Myslím, že uplynulé dva školní roky nás všechny posunuly i k tomu, co nazýváme kompetence nebo životní dovednosti, a ty by měly školy u dětí rozvíjet. Vybavit děti nástroji, které budou v životě potřebovat. A to nejsou výčty letopočtů a definice, to jsou dovednosti jako třeba umět komunikovat, vyjádřit svůj názor, argumentovat, naslouchat druhému, hledat si a třídit informace, samostatně přemýšlet a spolupracovat. Dítě, které bude umět pracovat s jazykem, dokáže se vyjadřovat, porozumí přečtenému textu, na tom bude v životě lépe než dítě, které vám s přehledem předříká vyjmenovaná slova, ale praktické jazykové dovednosti mu chybí.

Dostanou to děti u vás ve škole?
Snažíme se o to. Vlídnou atmosféru a ovzduší důvěry vnímáme jako základní pilíř všeho, co se ve škole odehrává. Víme, že s chutí dítěte ráno vstát a jít do školy stojí a padá celý vzdělávací proces. S dětmi diskutujeme, žádný problém nezametáme pod koberec, snažíme se je pochopit a povzbudit. Každý den jich za mnou přijde několik s různými dotazy, trabli a věcmi, které je tíží. Nebojí se svěřit a kolikrát jsou to opravdu věci velmi citlivé. Stejný vztah založený na důvěře a partnerství se snažíme navazovat s rodiči. V případě romských to platí dvojnásob. Jestliže romská maminka nebude mít důvěru ke škole, tak se nemůžeme dobrat žádné spolupráce. Rodiče nám mohou poradit, jak máme na jejich dítě jít, protože oni ho znají nejlépe.

Jaký byl návrat dětí do školy po distanční výuce?
V první řadě bylo na všech patrné, jak se do školy strašně těší. Řekli jsme si s kolegy, že nebudeme výuku pojímat jako dohánění učiva, psaní testů a prověřování znalostí. Věnovali jsme se spíš vztahům, jejich podpoře a znovuoživení. Do programu jsme zařazovali spoustu aktivit, které podporovaly soužití dětí, aby si mohly užívat, že jsou zase spolu.

Jaké jste rozdali na vysvědčení známky? Poznamenala distanční výuka znalosti?
Známky jsme nerozdali, děti hodnotíme slovně. Před pandemií jsme využívali kombinaci slovního hodnocení a známek, teď jsme přikročili výhradně ke slovnímu hodnocení a pravděpodobně u této formy i zůstaneme. Nejsem zastánce teze, že doba koronavirová generuje hloupější a méně vzdělanou generaci dětí. Děti sami říkají, že se daleko více rozvinuly ve své samostatnosti a zodpovědnosti. Že se teprve teď naučily organizovat si školní práci, udělat si denní plán, rozvrhnout si, čemu se budou kdy věnovat. A co je daleko důležitější, a to mi potvrdilo mnoho z nich, že jim došlo, že za své vzdělávání jsou zodpovědní oni sami. Po stránce vzdělávací o děti opravdu strach nemám.

Co byste dělala, kdybyste nebyla učitelkou?
Mým snem bylo stát se lékařkou a jet do Afriky léčit malomocné. Můj život se ale vyvíjel jinak, na medicínu mě nevzali, tak jsem začala studovat pedagogickou fakultu. A nelituji. Cílem mým a mých kolegů je neznechutit dětem učení, naopak jim ho představit jako něco lákavého, zajímavého, obohacujícího. A v každém z nich najít nějaký talent a ten rozvíjet. Aby každý zažil úspěch bez ohledu na to, z jakého zázemí pochází.

Komunální a senátní volby 2022

Komunální volby se konají 23. a 24. září. Voliči budou vybírat nové členy zastupitelstev obcí, měst nebo městských obvodů. Tyto volby se spojí s volbami do třetiny Senátu, jejichž případné druhé kolo bude o týden později. V Ústeckém kraji se volí v obvodech Ústí n. L. a Most.

Jaroslav Doubrava, Alena Dernerová, Alfréd Dytrt, Martin KrsekMartin Balej, Petr Nedvědický, Jan Paparega, Hana Aulická Jírovcová

  • Nejčtenější

Potyčky na Babišově mítinku v Ústí. Kandidaturu zvažuje oznámit 28. října

Mítink předsedy hnutí ANO Andreje Babiše v Ústí nad Labem doprovázejí potyčky mezi odpůrci a příznivci. Na místě jsou...

Vědci našli u Řípu unikátní mohylu, v jejím nitru objevili další stavbu

Archeologové odkrývají a prozkoumávají mezi obcemi Račiněves, Straškov a Vražkov pod horou Říp unikátní, přes 120 metrů...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Stávkujte! prosil Vetchý hokejisty Litvínova během revoluce. Teď se vrátil

Když se v Litvínově v sobotu loučili s domácím klubem Viktor Hübl s Františkem Lukešem, velkou slávu zblízka sledoval...

Jestli budu odvolaný? Počítám se vším, říká po požáru šéf Českého Švýcarska

Poslouchá kritiku a uvědomuje si, že ve funkci může skončit. Nejen o tom mluví Pavel Benda, šéf Národního parku České...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Chov slepic jako nový trend. Stále mladší lidé si je pořizují i do měst

Zdroj vlastních vajíček, odklon od velkochovů, touha po větší soběstačnosti, ale i zábava a koníček. To všechno jsou...

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

  • Další z rubriky

České Švýcarsko zůstane v noci zavřené, evakuovaní se domů vrátí o víkendu

Ministerstvo životního prostředí prodlouží omezení vstupu do národního parku České Švýcarsko, kde stále ještě...

Chov slepic jako nový trend. Stále mladší lidé si je pořizují i do měst

Zdroj vlastních vajíček, odklon od velkochovů, touha po větší soběstačnosti, ale i zábava a koníček. To všechno jsou...

Koncerty, sportovní atrakce i divadlo. U jezera Most začne třídenní festival

Zatím sloužilo jezero Most rekreantům a výletníkům, teď se tu odehraje i obří hudební a sportovní festival. The Most...

Přehnali to, míní žalobce o zákroku dozorců proti cizinci. Podal dovolání

Nejvyšší státní zástupce Igor Stříž nesouhlasí s tím, aby případ zbití vězně v litoměřické věznici skončil jen jako...

VELKÁ LETNÍ SOUTĚŽ: Léto venku s eMiminem je zpět. Na co se můžete těšit?
VELKÁ LETNÍ SOUTĚŽ: Léto venku s eMiminem je zpět. Na co se můžete těšit?

Rok se s rokem sešel a vy znovu můžete rodinné výlety využít k velké hře na eMiminu. Pravidla hry jsou tentokrát ještě jednodušší. O co hrajeme? O...

Češka vyhrála soutěž krásy v Africe. Všichni si na mě chtěli sáhnout, říká

Sarah Horáková (18) odletěla do Afriky reprezentovat Česko na světovou soutěž krásy. Když první vicemiss České...

Díky Stiflerově mámě jsem měla sex s nejmíň 200 lidmi, vzpomíná herečka

Americká herečka Jennifer Coolidge (60) ve filmech Prci, prci, prcičky hrála Stiflerovu mámu Jeanine, která měla...

Stav herečky Anne Heche je téměř beznadějný. Má vážně poškozený mozek

Herečka Anne Heche (53) s největší pravděpodobností nepřežije nehodu, při níž autem narazila do dvoupodlažní budovy v...

Rýn během pátku přestane být splavný. Ekonomické dopady pocítí celá Evropa

Hladina řeky Rýn v německé oblasti Rheingau podle úřadů v pátek klesne na kritickou úroveň, na klíčovém místě naměří už...

Herečka Anne Heche zemřela, nepřežila následky zranění po autonehodě

Třiapadesátiletá herečka Anne Heche zemřela. Uvedla to její přítelkyně Nancy Davisová. Herečka skončila v nemocnici v...