Petr Hossner působil jako lékař a posléze i člen vedení Nemocnice Most,...

Petr Hossner působil jako lékař a posléze i člen vedení Nemocnice Most, následně jako ředitel Nemocnice Chomutov. Od listopadu 2016 je ředitelem a jednatelem Nemocnice Kadaň. | foto: archiv nemocnice

Nejsem přesvědčen o nedostatku zdravotníků, říká šéf nemocnice v Kadani

  • 4
Městská nemocnice v Kadani si letos připomíná 40 let své existence. Za poslední rok zaznamenává nárůst pacientů téměř ve všech lékařských odbornostech. „Měl jsem před pár dny telefonát od pacienta, jestli může přijet do té ‚nové kadaňské nemocnice‘. Potěšilo mě to,“ přiznává její ředitel Petr Hossner.

V roce 1978 představovala kadaňská nemocnice na svou dobu moderní monoblok na 56 tisících metrech čtverečních zahrnující 17 částí. 

V současné době zajišťuje lůžkovou péči v oborech interna, chirurgie, ortopedie a traumatologie, gynekologie a porodnice a pediatrie. Disponuje kapacitou 230 lůžek. 

Zatímco některé nemocnice v zemi se potýkají s problémy a hrozí omezení zdravotní péče, v Kadani chystají rozšíření služeb a modernizaci stávajících oddělení. „Nemocnice má mnoho zaměstnanců, kteří odevzdávají více než jen to, co mají ve smlouvě,“ zdůrazňuje Petr Hossner.   

Dočasně zavřená porodnice a dětské oddělení v Žatci, ukončený provoz porodnického oddělení v Ostrově. Řada budoucích rodiček z těchto regionů nyní jezdí do porodnice v Kadani... Zvládáte nárůst počtu pacientek? O kolik stoupl počet porodů?
Naše porodnice je vyhledávaná rodičkami z širokého okolí již dlouhodobě. Je to díky velmi dobré práci našich zdravotníků. Také vycházíme vstříc těm, které se rozhodnou u nás porodit, i tím, že poplatek za předporodní kurzy v naší porodnici vracíme maminkám po porodu zpět. Po uzavření porodnice a dětského oddělení v Ostrově a nedávno i v Žatci jsme zaznamenali další zájem o naše služby. Personálně jsou naše oddělení, jak gynekologicko–porodnické, tak i dětské, zajištěna. Za první pololetí letošního roku máme nárůst počtu porodů téměř o 20 procent.

Nesnížil se komfort na vašich odděleních?
Toho se pacientky nemusejí bát. Postupně navyšujeme počty zaměstnanců, v poslední době jsme přijali nové lékaře, sestry i porodní asistenty. Navíc komfort rodiček zvýšíme i chystanou rekonstrukcí nadstandardních pokojů na šestinedělí, kterou bychom rádi provedli co nejdříve.

Řada nemocnic se potýká s nedostatkem zdravotnického personálu. Jak jste na tom vy?
Stále jsme připraveni přijmout nové lékaře i sestry prakticky na všechna oddělení. Mohu ale ujistit, že provoz všech odborností je zajištěn i v době letních dovolených. Na rozdíl od jiných zdravotnických zařízení nezavíráme během prázdnin žádné provozy z důvodu nedostatku personálu a současně řešíme i nutné úpravy, například malování pokojů tak, abychom nepřerušili provoz a pacienti nemuseli dojíždět do jiných nemocnic. Samozřejmě to vyžaduje velké úsilí od všech.

Co je podle vás hlavní příčinou nedostatku zdravotnického personálu na trhu práce?
Nejsem přesvědčen o celkovém nedostatku zdravotnického personálu. Spíše pracují zdravotníci, sestry i lékaři mimo zdravotnictví. Nebo jsou koncentrováni na vyšších pracovištích, například v Praze.

Na co lákáte personál?
Nejvíce sester i lékařů, které jsme v letošním roce přijali, má osobní reference od někoho, kdo u nás již pracuje nebo pracoval. Výše mzdy je důležitá, ale v případě, že lidé nejsou v zaměstnání spokojeni, snaží se najít jiné místo. Nastoupili k nám jak zaměstnanci z okolních zdravotnických zařízení, tak i z hlavního města. Celostátní problematiku počtu a vzdělávání lékařů i sester neovlivní ředitel městské nemocnice.

Nově příchozím lékařům nabízíte náborový příspěvek 100 tisíc korun. Je to dostačující? Například v Ostrově je to 400 tisíc pro lékaře a 150 tisíc pro sestru...
Možná někde nabízejí vyšší náborový příspěvek, ale i tak zavírají oddělení. Naším cílem je dlouhodobě rozvíjet celou nemocnici. To znamená mimo jiné i všechna oddělení a ambulance zajistit tak, abychom měli dostatek zaměstnanců i pacientů.

Loni jste navýšili platy zdravotnického personálu. Počítáte s navýšením i letos? Jaký je u vás plat lékaře a zdravotní sestry?
V roce 2017 jsme nově nastavovali jednotná pravidla pro odměňování všech zaměstnanců a došlo u všech k navýšení. Díky dobrému hospodaření jsme mohli přidat některým skupinám, například sestrám celkem třikrát během roku. Průměrný plat zaměstnance nemocnice se za celý rok po započtení všech jeho součástí zvýšil o 25 procent na průměrnou sumu 33 521 korun. V letošním roce jsme asi jako jedna z mála nemocnic navyšovali k 1. lednu tarify všem, zdravotníkům i nezdravotníkům, o 12 procent. Navíc díky plnění nastavených kritérií jsme v pololetí vyplatili jednorázovou odměnu všem našim lékařům. Uvidíme, kolik spokojených pacientů se nám podaří úspěšně ošetřit do konce roku. Od množství provedené práce se bude odvíjet i výše platu našich zaměstnanců v budoucnu.

Snažíte se oslovit už studenty lékařských fakult a připravili jste pro ně stipendijní program. Co mohou získat a jaký je zájem?
V současné době vyplácíme několika studentům příspěvek 8 tisíc korun měsíčně. Podle nastavených pravidel může student využít příspěvek během posledních tří let studia a následně je vázán odpracovat tři roky v nemocnici. Velmi se nám osvědčuji také nabízené praxe studentům lékařských fakult již během studia. Budoucí lékaři jsou často překvapeni dobrou kvalitou poskytované péče a někdy si uvědomí, že v naší nemocnici získají rychleji praxi ve svém oboru než jinde. Podobné zkušenosti máme i u studentů – budoucích zdravotních sester a laborantů.

S jakými investicemi do zařízení a budov letos počítáte?
Logisticky největší letošní investicí byla rekonstrukce celé trafostanice, která sloužila již 40 let od otevření nemocnice. Vedle pokračování opravy střešního pláště, úprav vstupních prostor na polikliniku a některých ambulancí začneme s rekonstrukcí nadstandardních pokojů v porodnici. Postupně obnovujeme i zdravotní techniku. Nejvýznamnější akcí bude v letošním roce obměna CT přístroje, který nyní slouží nemocnici již deset let.

Plánujete rozšíření zdravotní péče o další obory?
Loni jsme otevřeli neurologickou ambulanci včetně EEG (elektroencefalografie) a letos rozšíříme neurologické vyšetření ještě o EMG (elektromyografie). Od ledna provozujeme i čtyři ambulance na pracovišti ve Vejprtech. Jedná se o dětského lékaře, gynekologa, ortopeda a rentgenové pracoviště. Dále máme od ledna k dispozici několik sociálních lůžek, o která je velký zájem. Na jaře začal nově ordinovat lékař – nutriční specialista pro potřeby pacientů z nemocnice, ale samozřejmě je možné, aby se k němu objednali i pacienti z terénu. Do konce roku rozšíříme spektrum péče o novou odbornost – revmatologickou ambulanci. Vedle nových odborností se snažíme i u stávajících zkracovat čekací doby. Na oddělení ortopedie a traumatologie jsme rozšířením spádové oblasti a zkrácením čekací doby na několik týdnů navýšili počty velkých operací kyčelního kloubu a kolene. Organizačně jsme zajistili provoz včetně operačních sálů a intenzivních lůžek a navýšili jsme během půl roku počty operací o 30 procent. Pacientům i ze vzdálenějších oblastí, kteří dlouhodobě čekají, budeme schopni ještě do konce roku vyjít vstříc.