Úterý 16. srpna 2022, svátek má Jáchym
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 16. srpna 2022 Jáchym

Města se snaží udržet úspěšné absolventy, postupně zavádějí různá stipendia

  8:30
Města v Ústeckém kraji se snaží udržet si úspěšné vysokoškoláky, a řada radnic je proto podporuje finančním příspěvkem už v době studií. Podmínkou získání i mnohatisícových částek je nejen dobrý prospěch, ale i závazek, že pak určitou dobu budou ve městě pracovat. Stipendia nabízí přímo i kraj a firmy.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Univerzita Pardubice

Nově tuto formu podpory zvolila i Kadaň. „Vysokoškolák s průměrem do 1,8 může od města získat 40 tisíc každý rok, za pět let tedy až 200 tisíc korun,“ uvedl starosta Jiří Kulhánek (ODS) s tím, že podmínkou pro získání stipendia je i to, aby absolvent ve městě zůstal a pracoval nejméně tři roky. Příspěvek není vázán na určitý typ studijního oboru.

Vedle toho chce Kadaň nabídnout podporu i absolventům, kteří rozjedou ve městě podnikání do jednoho roku od ukončení studia. Do začátku mohou získat až 200 tisíc.

„O příspěvek by mohli žádat nejen vysokoškoláci, ale i absolventi středních škol či učilišť. Podmínkou je udržitelnost podnikání nejméně tři roky,“ popsal Kulhánek. „Smyslem je udržet mladé a tvořivé lidi ve městě. Tohle je cesta, jak jim pomoci nastartovat kariéru,“ dodal.

Obě novinky ještě musejí projednat zastupitelé, pokud je schválí, čerpat stipendia by mohli studenti a absolventi od letošního září.

Na budoucí lékaře a další zdravotnický personál nedávno zacílil Žatec. Důvodem je dlouhodobý nedostatek lékařů i sester jak ve zdejší nemocnici, tak v ambulancích praktických a odborných lékařů. Na jaře radnice spustila dva stipendijní programy.

„Chceme více spolupracovat se studenty, aby tu po studiu zůstali,“ řekl místostarosta Radim Laibl (ANO).

První program je pro budoucí lékaře a zubaře, ti mohou dostat 50 tisíc korun za akademický rok. Druhý program je pro nelékařské zdravotnické pracovníky, kteří mohou získat 20 tisíc na střední škole a 30 tisíc u navazujícího studia za rok. Městu se zavážou, že po ukončení studií budou profesně působit v katastru Žatce.

Děčín: Na programu pracujeme

Loni přišlo se stipendijním programem i město Most. Určen je nejen pro studenty vysokých škol, ale i středoškoláky, a to ze sociálně slabých rodin žijících ve městě. Výše příspěvku je nejméně 10 tisíc korun. Při nedokončení či přerušení podpořeného ročníku nebo při změně oboru, fakulty či formy studia musí příjemce dotaci vrátit, stejně jako při nesplnění závazku práce v okrese.

Už několik let vyplácejí stipendia nejlepším vysokoškolákům také Teplice. Deset tisíc korun mohou utratit za studijní pomůcky, cesty do školy nebo za odborné semináře.

Myšlenka podpory vysokoškoláků se líbí i vedení Děčína. „Město zatím stipendijní program nemá, ale uvažuje o jeho zavedení. V současné době se na jeho přípravě pracuje,“ uvedl mluvčí radnice Luděk Stínil.

Další finanční podporu mohou vysokoškoláci získat také od Ústeckého kraje. Studentům, kteří se zavážou pracovat kdekoli v regionu, vyplatil už desítky milionů.

Do dlouholetého programu určeného pro všechny studenty, kteří mají trvalý pobyt v ČR, bylo zařazeno už 1 098 stipendistů a kraj mezi ně rozdělil již 45,6 milionu korun. Běží už 17. ročník programu.

„V tomto akademickém roce obdrželo podporu patnáct studentů,“ sdělila mluvčí kraje Magdalena Fraňková s tím, že smluvní závazek už splnilo 783 stipendistů, 134 ho ještě nemá splněný a 181 jich stipendium vrátilo. Studenti mohou získat 20 tisíc korun na akademický rok.

Desítky lidí pro nemocnice

Od roku 2015 kraj vyhlašuje stipendijní program i pro studenty všeobecného lékařství, budoucí zubaře a farmaceuty. Vyplatil v něm už přes 10 milionů. „Od počátku prošlo programem 93 stipendistů, v současné době jich v něm je 74,“ uvedla mluvčí Fraňková. Stipendium je 50 tisíc korun pro akademický rok a absolvent musí pracovat v kraji tolik let, na kolik roků peníze získal.

Stipendijní program Nelékaři je pak určen pro obory diplomovaná a všeobecná sestra, dětská sestra, porodní asistentka, zdravotnický laborant, psycholog ve zdravotnictví, logoped, fyzioterapeut.

Vyhlašován je od roku 2017 a studenti mohou získat 30 tisíc ročně. Absolventi plní závazek, který trvá tři až pět let podle vybraného oboru. Programem prošlo už 10 stipendistů, teď v něm jsou tři, kraj vyplatil už 315 tisíc.

Stipendia nabízejí studentům i firmy, a také ony si je tím zavazují, že budou pracovat u nich. Budoucí zaměstnance takto „loví“ i Krajská zdravotní (KZ), která má na to zřízen nadační fond.

„Získali jsme řadu lékařů a nelékařských zdravotnických pracovníků, kteří po dokončení studia vstoupili do pracovního poměru s KZ a úspěšně působí ve všech jejích nemocnicích. Každý rok jde o několik desítek nových pracovníků,“ uvedla mluvčí firmy Jana Mrákotová.

Komunální a senátní volby 2022

Komunální volby se konají 23. a 24. září. Voliči budou vybírat nové členy zastupitelstev obcí, měst nebo městských obvodů. Tyto volby se spojí s volbami do třetiny Senátu, jejichž případné druhé kolo bude o týden později. V Ústeckém kraji se volí v obvodech Ústí n. L. a Most.

Jaroslav Doubrava, Alena Dernerová, Alfréd Dytrt, Martin KrsekMartin Balej, Petr Nedvědický, Jan Paparega, Hana Aulická Jírovcová

  • Nejčtenější

Potyčky na Babišově mítinku v Ústí. Kandidaturu zvažuje oznámit 28. října

Mítink předsedy hnutí ANO Andreje Babiše v Ústí nad Labem doprovázejí potyčky mezi odpůrci a příznivci. Na místě jsou...

Vědci našli u Řípu unikátní mohylu, v jejím nitru objevili další stavbu

Archeologové odkrývají a prozkoumávají mezi obcemi Račiněves, Straškov a Vražkov pod horou Říp unikátní, přes 120 metrů...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jestli budu odvolaný? Počítám se vším, říká po požáru šéf Českého Švýcarska

Poslouchá kritiku a uvědomuje si, že ve funkci může skončit. Nejen o tom mluví Pavel Benda, šéf Národního parku České...

Mezná a Mezní Louka ožívají. Lidé z Českého Švýcarska jsou po třech týdnech doma

Lidé se mohou vrátit zpět do svých domovů. Na tuhle chvíli čekali desítky evakuovaných z Mezné a Mezní Louky nedaleko...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Chov slepic jako nový trend. Stále mladší lidé si je pořizují i do měst

Zdroj vlastních vajíček, odklon od velkochovů, touha po větší soběstačnosti, ale i zábava a koníček. To všechno jsou...

Porucha imunity je první známka, že je v našem životě něco špatně, říká lékařka

Premium Lidí s poruchami imunity přibývá. Příčinou je často špatný životní styl, což vede k vážným nemocem, třeba k rakovině....

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

První díl rozhovoru s Shopaholicadel: Práci neseženu, každý den můžu umřít!

Premium Rozhovorům se dlouho úspěšně vyhýbala, nyní ale udělala výjimku a Expresu poskytla exkluzivní sondu do své duše....

  • Další z rubriky

Koncerty, sportovní atrakce i divadlo. U jezera Most začne třídenní festival

Zatím sloužilo jezero Most rekreantům a výletníkům, teď se tu odehraje i obří hudební a sportovní festival. The Most...

Vypulírovaná kostelní věž shodí lešení, vnitřek chce město ukázat virtuálně

Po více než třech měsících uvidí obyvatelé Litoměřic i turisté historickou městskou věž u kostela Všech svatých bez...

Přehnali to, míní žalobce o zákroku dozorců proti cizinci. Podal dovolání

Nejvyšší státní zástupce Igor Stříž nesouhlasí s tím, aby případ zbití vězně v litoměřické věznici skončil jen jako...

České Švýcarsko zůstane v noci zavřené, evakuovaní se domů vrátí o víkendu

Ministerstvo životního prostředí prodlouží omezení vstupu do národního parku České Švýcarsko, kde stále ještě...

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

Herečka Anne Heche zemřela, nepřežila následky zranění po autonehodě

Třiapadesátiletá herečka Anne Heche zemřela. Uvedla to její přítelkyně Nancy Davisová. Herečka skončila v nemocnici v...

Stav herečky Anne Heche je téměř beznadějný. Má vážně poškozený mozek

Herečka Anne Heche (53) s největší pravděpodobností nepřežije nehodu, při níž autem narazila do dvoupodlažní budovy v...

K vulgárnímu nápisu musela tatéra přemluvit sexem. Teď ho chce pryč

Její nápad se v salónech nikomu nelíbil. Žádný tatér s ním nechtěl mít nic společného, tak moc nápis svou nositelku...

Rýn během pátku přestane být splavný. Ekonomické dopady pocítí celá Evropa

Hladina řeky Rýn v německé oblasti Rheingau podle úřadů v pátek klesne na kritickou úroveň, na klíčovém místě naměří už...