Sobota 23. září 2023, svátek má Berta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 23. září 2023 Berta

Pořád cítím touhu bojovat, říká zakladatel lounského sportovního klubu

  12:57
Před deseti lety se poprvé postavil soupeři v osmihranné kleci. Od té doby ušel Radek Sachr obrovský kus cesty od zápasníka MMA k trenérovi. V rodných Lounech má sportovní klub Komplex Gym. Ke spolupráci si ho vybral český bijec Patrik Kincl, který se připravoval k životnímu zápasu o evropský titul, ale nyní je zraněný.
Před deseti lety se Radek Sachr poprvé postavil soupeři v osmihranné kleci. Od...

Před deseti lety se Radek Sachr poprvé postavil soupeři v osmihranné kleci. Od té doby ušel obrovský kus cesty od zápasníka MMA k trenérovi. | foto: Miroslava Strnadová, 5plus2.cz

„Být v přípravném týmu Patrika Kincla není pro obyčejného kluka z Loun nic zanedbatelného,“ říká šestatřicetiletý chlapík. Jednomu z nejlepších českých profesionálních bojovníků pomáhá již tři roky. Kincl měl 14. září v Londýně zápasit s chorvatským bijcem Robertem Soldićem, ovšem pár dnů před akcí se zranil.

Kdy jste se začal věnovat MMA? 
Čistě MMA (Mixed Martial Arts, česky smíšená bojová umění, pozn. red.) jsem se začal věnovat v roce 2008. Předtím jsem se však zhruba pět let věnoval Judu, Allkampf-jitsu, Karate a Grapplingu. Jako mladý jsem byl trochu divočák, a to spělo jen ke špatnému konci. Když jsem pro sebe objevil bojové sporty, měl jsem najednou pevnou půdu pod nohama. Věděl jsem, kam patřím, a divoká energie získala směr. MMA v Lounech nebylo, tak jsem si ho vytvořil, včetně tělocvičny.

Vedete sportovní klub Komplex Gym Louny. Jaký je zájem o tento sport na malém městě?
Louny jsou maloměsto, navíc situované v Ústeckém kraji, který je převážně zemědělský a industriální. Lidé tady mají diametrálně odlišnou mentalitu. Jsme převážně potomci a zároveň současníci dělnické třídy, a to je hodně znát. Navíc ani skutečnost, že v Lounech není žádná vysoká škola, situaci nevylepšuje. Přesto roky konzistentní a soustavné práce s mládeží přináší ovoce. Navíc nemáme v Lounech a širším okolí konkurenci, v tom je naše pozice na trhu snazší.

Jací lidé k vám chodí?
Navštěvují nás lidé bez rozdílu. Každý, kdo má chuť se v tomto směru zdokonalit, má dveře otevřené. Převážnou část tvoří dorost a mládež a zhruba čtvrtina jsou lidé nad 20 let.

Učí se u vás bojovat i dívky?
Ano, učí se i dívky. Úskalí MMA jako bojového sportu od dorostu dál je však v tom, že se jedná o většinově mužský sport a dívkám chybí potřebná mentalita sportovce. Často očekávají úlevy, či speciální zacházení jen proto, že jsou dívky.

Co považujete za svůj největší trenérský úspěch?
Asi se už nedá říct jen můj, ale náš. Jsme tým a tak náš největší úspěch jsou dva vicemistři České republiky z letošního roku. Cenná umístění vybojoval Šimon Hanzl a Lukáš Blaževič.

V jakém věku je nejlepší s MMA začít? Je klíčové mít už nějaké základy z jiného bojového sportu, či je lepší začít „od nuly“?
Nejlepší je začít v šesti nebo sedmi letech. Dříve to nemá vzhledem k vývojovým stádiím člověka valný smysl. U nás, podobně jako dříve v Sokole, dáváme dětem v přípravce velmi široký a hluboký pohybový základ, okořeněný bojovými sporty. Vyhýbáme se rané specializaci. Co se týká předchozí zkušenosti s bojovými sporty, tak to po letitých zkušenostech vnímám spíše jako kontraproduktivní. Lidé k nám občas přijdou se špatnými návyky, které platí v jejich sportu, ale v MMA jsou vážnou chybou. Minimum lidí je ochotných ustoupit ze svého ega a začít od nuly, a naopak spíše tíhnou k dříve naučeným věcem. Tím dělají chyby, které pak stojí v cestě jejich zlepšení.

Jak moc je MMA finančně náročný sport?
MMA je díky našemu skvělému zázemí finančně nenáročný. Děti platí měsíční příspěvek v řádu stokorun, jelikož se snažíme sport pro mladé udržet finančně dostupný všem. Co se týká vybavení, tak nějaké základní je potřeba nejdříve ve starších žácích a počáteční investice pro dospělého, který si nebude vymýšlet, je do dvou tisíc korun.

Vyzkoušel jste si roli zápasníka i trenéra. Co je těžší? Míváte jako trenér před zápasem trému?
Trenéřina je násobně těžší záležitost. Musíte lidem říkat pravdu, a upřímnost ne každý snese. Věčně poučujete, vedete, vychováváte, investujete energii. Každý žák má své potřeby, strachy, démony. Když někoho vedete do klece k zápasu, potlačujete vlastní strach a obavy, abyste jimi nenakazili morálku svého svěřence, podporujete, radíte, vymýšlíte taktiku, hledáte řešení. V podstatě lidem pomáháte docílit vlastních snů a často za to nemáte nic nazpátek.

Jak velkou roli hraje tréma? Co radíte svým svěřencům, aby ji neměli?
Tohle je velmi těžká otázka. Dá se na ní odpovědět krátce, ale málokdo porozumí. Lidská duše je složitá a každý z nás vnímá realitu svým vlastním pohledem, který je tvořený povahou, výchovou, kulturou, intelektem, zkušenostmi, pohlavím. Moje práce je hledat příčiny obav a pomáhat lidem překonávat je. Trenér však může jen ukazovat dveře, zápasník jimi musí projít sám. Zkušenost je nepřenositelná, protože prožitek a pocit z něj se předat nedá.

Lze naučit nevnímat bolest?
Z hlediska fyziologie, je bolest podnět pro naše vědomí, že je něco v nepořádku. To se vypnout nedá. Dá se však pracovat s přístupem k bolesti, a pokud se člověk s bolestí smíří, zesílí mentálně a pak je možné, že jeho tělo nevyhodnotí podvědomě signál o bolesti stejně jako dříve. Ostatně nejhorší je bolest duše.

Spolupracujete s profesionálním zápasníkem Patrikem Kinclem. Jak jste se k tomu dostal?
Už roky pořádám na české poměry elitní semináře. Na jednom takovém, s Deanem Listerem, mě v roce 2016 Patrik navštívil. Poté jsme se potkali ještě párkrát a on mě poté oslovil s tím, že se mu líbí můj analytický a profesionální přístup.

S čím konkrétně mu pomáháte?
Vzhledem k tomu, že od sebe žijeme dvě stě kilometrů daleko, tak nemůžu být součástí jeho každodenní přípravy, což mě velmi mrzí. Působím tedy jako analytik, jakýsi stratég, který Patrikovi pomáhá nakoukat soupeře. Zjistit, kde má slabiny, kde je naopak silný a na co dát pozor a pokud čas a možnosti dovolí, jedu se od něj nechat zbít, aby si vyzkoušel, co jsme připravili. Nešetří mě.

Koho z české scény MMA považujete za vzor?
Ve světě je to Jiří Procházka, šampion japonské organizace Rizin. V Čechách bych rád, aby se tomuto statusu těšil právě Patrik a podobní talentovaní a techničtí zápasníci, a nikoliv různí jiní ukřičení „cirkusáci“.

Pokud byste dostal nabídku postavit se opět do klece, přijal byste ji?
Já bych moc rád. Pořád cítím touhu bojovat. Postupně k tomu znovu směřuji a učím se věnovat více času sobě samotnému, ale je těžké skloubit všechno dohromady, a ještě si na smysluplnou přípravu najít extra čas, přeci jen mi je už 36 let a byl jsem v pozici trenéra posledních deset let. Překonávám svou komfortní zónu. Navíc jsem začal s tělocvičným projektem Létající koule, a tak je času o to méně. Ale třeba, snad jednou. Už jen kvůli gymu.

  • Nejčtenější

Odhalení! Bohatý táta a sestava za půl milionu? Naopak, boj proti protekci

Martin Podhajský existuje, ale že by jeho táta štědře zaplatil za místo v sestavě třetiligového Viagemu Ústí nad Labem,...

Vary na úvod extraligy zničily Vítkovice. Sparta, Hradec i Pardubice uspěly

Hokejová extraliga se opět rozjela naplno. Z šesti pátečních zápasů asi nejvíce zaujal krach posledního semifinalisty z...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pády favoritů, Boleslav a Kladno slaví první výhry. Kometa i přes góly dál tápe

Po třetím kole hokejové extraligy už není žádného stoprocentního týmu. Jak Hradec, tak i Karlovy Vary totiž v pátečním...

Melouny rozdávají, trénovat musí v lese. Jak se žije na nejteplejším místě v Česku

Premium Fotbalisté Brozan na Litoměřicku chodí víc trénovat do lesa, aby se skryli před sluncem. Na zdejších zahradách běžně...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nejbláznivější přestup všech dob! Svět ohromila smlouva pro metráčka z Ústí

Dopující Paul Pogba, nešťastník Harry Maguire, mezi hvězdami jistý Martin Podhajský. Bizarní příběh donedávna neznámého...

Kdo vládne Hradu. Co jsou zač lidé kolem prezidenta a o co spolu válčí

Premium Z Hradu se půl roku po inauguraci Petra Pavla stává mocenské sídlo, v němž hlava státu nemá vždy hlavní slovo....

Prapor Azov vrací úder. S Rusy si srovnává účty za jatka v Mariupolu

Premium Za zprávou o osvobození dvou malých vesnic na východě Ukrajiny se skrývá zajímavý příběh. Osudy obránců Mariupolu,...

Agáta a Soukup: Nečekaný zvrat u soudu. Co se stalo při předání dcery Rozárky?

Premium Rozchod slavné herečky Agáty Hanychové (38) a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa (54) má mnohem složitější pozadí, než...

Řidiči se projedou po další části dálnice D7, nahradila dvouproudový obchvat

Řidiči se ode dneška projedou po další části dálnice D7, která po dokončení propojí Prahu a sousední Německo....

O kompenzacích za lithium Fiala na Teplicku mlčel, slíbil pracovní skupinu

Premiér Petr Fiala (ODS) se v rámci výjezdního zasedání vlády v Ústeckém kraji sešel se starosty obcí, kterých by se...

Nemůžete to postavit mezi baráky, kritizovali lidé chystanou těžbu lithia

Řadu negativních reakcí od lidí z okolí Cínovce, Újezdečku, ale třeba i Dubí slyšeli odborníci, kteří připravují těžbu...

Obchodují s ilegálně vytěženým dřevem, tvrdí aktivisté. Klády sledují přes GPS

Aktivisté z Greeanpeace protestovali v Chomutově proti kácení dřeva v Krušných horách. Předtím sledovala organizace...

Pomozte se zbavit zácpy u vašich dětí: zařaďte do jejich jídelníčku vlákninu GOS/FOS
Pomozte se zbavit zácpy u vašich dětí: zařaďte do jejich jídelníčku vlákninu GOS/FOS

V poslední době se stále více hovoří o významu vlákniny GOS/FOS. Co to vlastně je a proč by neměla chybět ve stravě vašeho potomka? Může například...

Já vím své, říká modelka Taťána Kuchařová k třetí svatbě Brzobohatého

Taťána Kuchařová (35) zavzpomínala na své dětství i dospívání v Opočně a popsala své aktuální plány do budoucna....

Cítím se jako vítěz, říká Brzobohatý. Manželé ukázali fotky ze svatby v Itálii

Ondřej Gregor Brzobohatý (40) a Daniela Brzobohatá (44) se pochlubili fotkami i zážitky z víkendové svatby. Muzikant a...

Až oči přecházejí. Jak vypadá jídlo z fast foodů na fotkách a v realitě

Nadýchané housky, šťavnaté hovězí, zelený salát a lahodně rozteklý sýr. Obrázky hamburgerů na reklamních fotografiích...

Velmi mi to pomohlo, říká o plastice prsou herečka Aneta Krejčíková

Aneta Krejčíková (32), která nedávno zazářila v roli sekretářky Květy v seriálu Volha, promluvila o modelaci prsou i...

Drahota změnila nakupování Čechů, obchodníci začínají s cenami brzdit

Inflace je v Česku stále vysoká, meziročně se drží na úrovni 8,5 procenta. Nakupování v akčních nabídkách a ve slevách...