Pytláků v lese přibývá, zvěřina je drahá v obchodech i restauracích

  11:02aktualizováno  11:02
Desítky kusů nelegálně ulovené zvěře nebo spíše zbytků zvířat najdou každý rok myslivci i turisté v lesích v Ústeckém kraji. Pytláků podle myslivců nebezpečně přibývá i kvůli cenám masa v obchodech a restauracích.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Krkonošský národní park

„Ročně řešíme v kraji v průměru deset případů. Odhadujeme ale, že jich je reálně až pětkrát více. Ne na všechny totiž přijdeme,“ říká předseda oblastního mysliveckého spolku Teplice Václav Hrádek. 

Prokázat pytláctví je podle něj složité. „Konkrétně na Teplicku se nám zatím nepodařilo usvědčit nikoho,“ podotýká Hrádek.  

Když myslivci ve svých honitbách přijdou na nelegálně usmrcenou zvěř, spolupracují s lesáky nebo mysliveckou stráží a také s policií. Ta jen v letošním roce eviduje v kraji celkem čtrnáct případů, z nichž deset se podařilo objasnit. 

„V loňském roce to bylo devět objasněných přestupků a šest trestných činů. Z nich ale zůstalo pět neobjasněných,“ poznamenává mluvčí policie Jana Slámová. 

Podle statistik se pytláci nejčastěji vyskytují v okresech Litoměřice, Teplice a Děčín, naopak v Lounech, Chomutově a Ústí nad Labem je nahlášených případů minimum. 

„Asi máme revíry slušně ohlídané, protože za poslední dva roky nemám informaci, že by nám v honitbách někdo střílel zvěř,“ uvádí Bohumír Freiberg, předseda oblastního mysliveckého spolku v Ústí nad Labem. 

Dodává ale, že v rámci republiky případů pytláctví jednoznačně přibývá. Může za to rostoucí cena zvěřiny, v obchodech mnohdy stojí přes 600 korun za kilogram a vysoké ceny jsou často i v restauracích nabízejících nejrůznější zvěřinové hody. 

Lov pro zábavu, kuší i lukem

Do hospod však smí legálně prodat maso jen člověk, který má firmu zpracovávající zvěřinu. 

„Musí mít chladicí a skladovací zařízení schválená veterinární správou a jeho zvěřina musí projít veterinární prohlídkou. My dodávat zvěřinu do restaurací nemůžeme, prodat ho můžeme jen účastníkům lovu pro jejich potřebu,“ přibližuje Freiberg.

Pytláci často loví zvěř i pro zábavu. „Jsou i takoví, kteří jezdí autem po honitbě a střílejí na všechno, co se pohne. Nesbírají maso ani trofeje,“ kroutí hlavou Hrádek. Častěji se ale prý jedná právě o pytláky, kteří jdou do lesa cíleně pro maso. 

„Vyhlídnou si statný kus a střelí ho. Pak ho zpracují přímo na místě. Zrovna před měsícem jsme řešili případ, kdy někdo zvěř naporcoval a nechal na místě hlavu s kůží, takzvanou deku. Veškeré maso bylo pryč,“ vypráví Hrádek.

Zvěř podle něj pytláci loví především kuší či lukem, ostatními střelnými zbraněmi méně. „Výhoda luku a kuše je v tom, že střelba není slyšet. Navíc na ně nepotřebují zbrojní průkaz,“ vysvětluje. 

Myslivci se ale setkávají i s jiným druhem pytlačení. To když řidiči po nehodě poraženou zvěř naloží do kufru auta a odjedou. „Takových případů jsou desítky ročně, stává se to hlavně u srnčí zvěře. I to je ale protiprávní,“ upozorňuje Freiberg.

Autor:

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Nákladní vůz slisoval auto pod další náklaďák, osádka zázračně přežila

Kamion sešrotoval malé osobní auto, osádka vozu přežila jako zázrakem.

Děsivě vyhlížející nehoda se stala v pondělí odpoledne na Teplickém Předměstí v Bílině. Nákladní vozidlo tam zezadu...

Čtyři lidé z Ústecka mají vzácný typ salmonelózy, hygienici se bojí epidemie

Ilustrační foto

Vzácnou salmonelou hadar, která se v Česku vyskytuje jen výjimečně, se nakazili už čtyři lidé z Ústecka a hygienici se...

KOMENTÁŘ: Proč fotbalová liga v novém fanoušky neláká

Tvrdé souboje provázely souboj o titul mezi Slavií a Plzní.

Když tenis před téměř padesáti lety na konci vyrovnaného setu zavedl zkrácenou hru zvanou tie-break, aby nedocházelo k...

Druhá liga: baráž o postup si zahrají Jihlava a Brno, o sestupu jasno není

Brněnští fotbalisté se radují z výhry nad Třincem a postupu do baráže o první...

Ve druhé fotbalové lize je kolo před koncem jasno o účastnících baráže. O postup mezi elitu budou hrát Jihlava a Brno....

Další z rubriky

Páchnou i firmy západně od české hranice, překvapí Sasy výsledek studie

Krušné Hory v okolí Měděnce.

Pro Němce ze saské strany Krušných hor, kteří si roky stěžují na zápach z Česka způsobující zdravotní problémy, to bude...

Za vraždu novorozence z popelnice v Teplicích dostala matka 15 let

Ústecký krajský soud poslal na 15 let do vězení 31letou ženu za vraždu...

Ústecký krajský soud poslal na patnáct let do vězení jednatřicetiletou ženu z Teplic. Uznal ji vinnou z toho, že loni v...

Dělníci překopli kabel, plavecký areál zůstal bez vody a musel zavřít

Rekonstrukce plaveckého areálu na Klíši měla podle původní smlouvy skončit do...

Plavecký areál v ústecké čtvrti Klíše musel přerušit provoz. Dělníci při opravě koupaliště přiléhajícího k plavecké...

Najdete na iDNES.cz