Hřbitov čeká už jen na poslední úřední potvrzení a bude moci slavnostně otevřít. Podávat se bude symbolicky černá káva a k ní rakvičky a věnečky. "Člověk se musí u práce i bavit, nemůžeme být pořád zamračení," říká Kubalík.
Psí hřbitovyJeden z největších a nejznámějších psích hřbitovů v Česku, kam kvůli jeho poloze jezdí hodně lidí z Prahy, se nachází ve Vražkově pod horou Říp. Je na něm už na 500 hrobů. Další jsou například v Pardubicích, Hradci Králové, Kutné Hoře nebo u Mariánských Lázní. Na internetu existují také virtuální hřbitovy. Službu nabízí třeba Svět pejsků nebo Virtual Necropolis. |
Zvířecí hřbitov si vymyslel jako doprovodnou službu k útulku, který provozuje se synem. Věří, že zájemců bude dost. Podobných zařízení v Česku mnoho není, majitelé se přitom se svými domácími miláčky často chtějí rozloučit důstojně.
"Hřbitov bude pro psy, ale i pro kočky či morčata. Asi to využijí hlavně lidé, kteří nemají vlastní zahradu, kam by je uložili, nebo nemají sílu na kopání hrobu, jako jsou důchodci," uvažuje Kubalík.
O zájemce se nebojí, prý určitě přijdou, neboť podobná služba je žádaná.
"Známe přece důchodce, kteří jedí suchý rohlík, ale svému pejskovi koupí šunku. Je to pro ně člen rodiny," připomíná Kubalík.
On sám se snaží stavbou hřbitova hlavně bavit. Menu připravené pro otevření v duchu černého humoru není jediným dokladem. Druhým je vtipné řešení problému, jak zařídit slavnostní obřady při pohřbívání. V kapli zámku by Kubalík neuspěl, přímo na hřbitově zase nesmí budovat žádnou pevnou stavbu. A tak vymyslel kostelík na kolečkách.
"Už mi říkala veterinářka z jedné vesnice, jestli bych nepřijel udělat obřad. Bude to zajímavé, až pojedeme s kostelem po silnici a zvon bude bimbat," směje se Kubalík.
Hřbitov bude jako parčík s menhiry
I přes humorné okolnosti samozřejmě Kubalík ví, že jde o službu majitelům zvířat, a tak chce, aby hřbitov vypadal pěkně a důstojně. Jeho poloha na kraji vsi a vedle zámku jej k tomu předurčuje. O další zkrášlení se stará majitel.
Sehnal velké žulové balvany připomínající menhiry a rozsadil je po hřbitově. Kolem každého jsou pak v kruhu pomyslné patníky, aby měli pejsci i ve svém ráji veškerý komfort. Celé uskupení vypadá trochu jako komplex menhirů a kamenných kruhů Stonehenge u anglické vsi Salisbury, kterému se připisuje tajemný magický význam.
Zvířecí hřbitov v Jimlíně by se časem měl změnit v příjemný parčík. V celém prostoru začnou postupně vyrůstat různé keře a dřeviny, takže areál bude lákadlem i pro školní výpravy za botanikou. Děti si ostatně už nyní při návštěvě útulku prohlížejí také sbírku kamenů z celého Česka.