„Za spisovatelku se nepovažuji, jsem obyčejná máma, tak prosím při pročítání mého průvodce o trochu shovívavosti,“ upozorňuje Jana Červenková, autorka knížky nazvané Toulky s dětmi v báglu - Českosaské Švýcarsko a širší okolí.
Pokud vše půjde podle plánu, měla by se publikace na pultech knihkupectví objevit před Vánocemi.
Všechny trasy, jež se v bedekru objeví, má ona i její rodina v nohou. Impulzem k dlouhým procházkám bylo astma malého syna. Jana odmítla šestitýdenní pobyt v ozdravovně a byla nucena vymyslet náhradu, která by synka dostala co nejvíce na čerstvý vzduch.
Jana pochází z Děčína, teď žije s rodinou v Praze a Děčínsko se svými přírodními krásami jí přišlo nejvhodnější. A tak se ponořila do map už vyšlých průvodců, pilně je studovala a plánovala trasy pro ozdravné výlety.
Musely vyhovovat kočárku, malým nohám starší dcery i rodičům, aby se šlapající malé dítě nestalo „závažím“ nesoucím se na jejich zádech.
V průvodci jsou úseky, které děti nenudí
„Je to průvodce, který z výletů v této nádherné krajině neudělá dětskou noční můru plnou slziček, bolavých nožiček a nekončících otázek‚ jestli už tam budeme. Naopak pomůže naplánovat výlety tak, aby bavily celou rodinu,“ popisuje šestatřicetiletá Červenková své zhruba stostránkové dílo.
V jejím průvodci jsou krátké trasy, maximálně pětikilometrové. Vedou krajinou, která děti nenudí, mohou lézt po skalách, skákat přes kořeny, cákat se v potůčcích.
Tras nachodila několik desítek. Její děti, obzvláště dcera, mají v nohou už stovky kilometrů.
„V mém průvodci je asi padesát tipů, každý je něčím pro děti přitažlivý. Uvádím, kam vzít lopatičku, protože je tam hromada písku, kde si děti pohrají, kam vzít náhradní oblečení, protože v potůčku se děti určitě zmáchají, a podobně,“ doplňuje Červenková.
Malé i velké výletníky tak průvodce dovede třeba k Dolskému mlýnu, Pravčické bráně, do zážitkového areálu Rysí stezka u Mezní Louky či na loupežnický hrádek Šaunštejn.