Propuštění šéfa dotačního úřadu z vězení bylo v pořádku, rozhodl žalobce

  8:23aktualizováno  8:23
Ústecký krajský státní zástupce Jan Jakovec rozhodl, že podmíněné propuštění odsouzeného exředitele dotačního úřadu Severozápad Petra Kušnierze z vězení bylo v pořádku. Propuštění navrhla státní zástupkyně Naďa Voláková, jejíž muž měl na lidi kolem dotačního úřadu včetně Kušnierze vazby.

Bývalý ředitel ústeckého dotačního úřadu Petr Kušnierz u soudu | foto: Karel PešekMF DNES

„Někdo nás může podezírat, že se vzájemně podporujeme, ale já jsem v návrhu státní zástupkyně skutečně nenašel slabinu. Kdybychom napadali propuštění pana Kušnierze, naopak by to mohlo vypadat, že jsme zaujatí,“ řekl Jakovec. Podle něj nešlo jinak, než Kušnierzově žádosti o propuštění vyhovět.

Trest za dotační čachry

Petr Kušnierz se stal ředitelem dotačního úřadu 11. prosince 2009, v březnu 2011 ho zatkla policie a na rok skončil ve vazbě.

S komplici se snažil ovlivnit schválení dotací na tři projekty a celkem si na úplatcích rozdělili 885 tisíc.

Za přijímání úplatků a zneužití svých pravomocí dostal 5 let vězení, pokutu 750 tisíc a na 5,5 roku zákaz práce s evropskými dotacemi.

V březnu 2013 nastoupil do vězení, loni v listopadu ho soud na podmínku propustil.

Nyní je Kušnierz obžalovaný v ještě větší dotační kauze spolu s dalšími bývalými řediteli úřadu a exnáměstkem hejtmanky Pavlem Koudou.

Žlobkyně Voláková to tvrdí od počátku. Podle ní byl Kušnierz, odsouzený na pět let za machinace s eurodotacemi, příkladný vězeň se vzorným chováním (rozsudek nad Kušnierzem zde).

„Měl výborné hodnocení, žádný kázeňský trest, naopak nashromáždil pět pochval. Ve vězení pracoval a za to, co vydělal, platil výkon trestu. Z vězení s ostrahou byl přeřazen do mírnějšího typu vězení s dozorem,“ uvedla.

Ve prospěch Kušnierze hrálo podle ní i to, že byl trestán poprvé, nevyhýbal se nástupu do vězení a zaplatil pokutu 750 tisíc, kterou také dostal.

Kušnierzovo propuštění měla původně řešit podřízená Volákové. Již ve svých poznámkách si zapsala, že s propuštěním souhlasí. Dva dny před zasedáním soudu ale onemocněla a spis převzala Voláková.

Nejvyšší státní zastupitelství žádalo vysvětlení a obrátilo se na Jakovce, aby jako nadřízený provedl „komplexní přezkoumání postupu“.

Kušnierzovi hrozí nové vězení v další kauze

Pochybnosti mohl vyvolávat fakt, že manžel Volákové, bývalý člen ODS Daniel Volák, se zná s exhejtmanem Jiřím Šulcem z ODS, jenž coby předseda Regionální rady ROP Severozápad Kušnierze do čela dotačního úřadu dosadil. Šulc se s Kušnierzem dobře zná z mostecké radnice a na dotačním úřadě pro něj navíc uzavřel konkurenční doložku v řádu statisíců korun. Detektivové z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu za to Šulce obvinili.

„A co s tím mám společného já? S manželem jsme o Kušnierzovi nemluvili. Já ho neznám a ani na chvilku jsem nezapochybovala, že bych jeho případ neměla dělat,“ komentovala to Voláková.

Na Kušnierzovo propuštění už by Jakovcova prověrka neměla žádný vliv, i kdyby pochybení zjistil. Mohla ale vést k potrestání Volákové. Protože ale Jakovec rozhodl, že nepochybila, žádný návrh na kárné řízení nepodal. Výsledky kontroly zaslal ministryni spravedlnosti Heleně Válkové, která se o případ zajímala, a na Nejvyšší státní zastupitelství. Případ je tím uzavřen.

„Nejvyšší státní zastupitelství vzalo na vědomí dohledovou prověrku Krajského státního zastupitelství v Ústí nad Labem a její výsledky akceptovalo,“ potvrdil mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství Petr Malý.

Kušnierz seděl rok ve vazbě. Za přijímání úplatků a zneužití pravomoci veřejného činitele pak nastoupil do vězení v březnu 2013. Soud ho na návrh Volákové propustil loni na začátku listopadu. Další trest až na 12 let ale Kušnierzovi ještě hrozí v další kauze, opět kvůli machinacím s eurodotacemi (o novém soudu zde).

Nejčtenější

Dycky Most!, Litvinoff a další hlášky, které se mezi lidmi chytly

Martin Hofmann a Zdeněk Godla při setkání herců ze seriálu Most! ve zdejším...

Hláška Dycky Most! z populárního seriálu si získala velkou popularitu mezi lidmi. Je na propagačních předmětech, létá...

Uhelné Podkrušnohoří se promění v krajinu jezer a zásobárnu vody

Jezero Milada je hluboké až 24,7 metru, dlouhé 3,2 kilometru a široké 0,7...

V krajinu obřích jezer, z nichž tři budou mít rozlohu přes tisíc hektarů a budou sloužit jako strategická zásobárna...

Na kostele se nahnula hvězdice, při jejím sundávání se našla tajná schrána

Z kostela nejsvětější Trojice v obci Jiřetín pod Jedlovou museli hasiči sundat...

Nejdelší žebřík, který mají krajští hasiči k dispozici, museli využít tento týden v Jiřetíně pod Jedlovou. Hrozilo...

Jirkovští strážníci dostali kvůli chybě na mzdách milion navíc

peníze, ilustrace

Policie řeší případ neoprávněného vyplácení mezd městským strážníkům v Jirkově. Ti v letech 2015 až 2017 dostali navíc...

V celém Ústí i Trmicích přestanou od března vyplácet doplatky na bydlení

Dnes budovy využívá ústecký magistrát.

Ústecký magistrát vyhlásil bezdoplatkovou zónu na celém svém území i v blízkých Trmicích. To znamená, že místní lidé,...

Další z rubriky

Mordparta v Ústeckém kraji loni řešila deset vražd, všechny objasnila

Zleva Tomáš Pavlis a Adam Kužel obžalovaní z vraždy u Bitozevsi před ústeckým...

Na severu Čech se během loňského roku stalo 11 vražd či pokusů o ně. Vyšetřovatelé jich úspěšně vyřešili deset, jeden...

Jít na průmku je cool, láká Děčín studenty na techniku

Studenti děčínské průmyslovky předvádí auto na vodíkový pohon

Děčínským firmám chybí stovky technických pracovníků a musí odmítat zakázky. Vedení města proto se sedmi velkými...

Hygienici zavřeli bistro, ve kterém bylo sto kilo neoznačeného masa

Hygienici zavřeli bistro v OC Chomutovka. Provozovatel nedodržoval hygienická...

Krajská hygienická stanice nechala zavřít asijské bistro v chomutovském obchodním centru Chomutovka. Vedle nedostatečné...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz