Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Propuštění exsenátora Nováka z vězení podle prověrky probíhalo nezákonně

  11:42
Rozhodování o propuštění exsenátora ODS Alexandra Nováka z vězení provázely chyby a porušení zákona, zjistil při prověrce krajský státní zástupce Jan Jakovec. Zkritizoval práci žalobce, který propuštění doporučoval. Kvůli postupu soudu podal podnět k podání stížnosti pro porušení zákona.

Za přijetí úplatku 42 milionů korun dostal Novák nejprve u chomutovského soudu dvouletou podmínku. Odvolací krajský soud byl výrazně přísnější. Nováka poslal na čtyři roky do vězení. K tomu Novák dostal pokutu pět milionů, kterou obratem zaplatil. | foto: Karel Pešek, MAFRA

„Ledabylost, nedostatek argumentace, profesionální chyby, neobjektivita.“ Taková slova použil Jakovec, když Kosánův postup hodnotil.

„Nepostupoval s souladu se všemi povinnostmi státního zástupce. Argumentace jeho závěrečného návrhu byla neúplná. Měl zvolit takový postup, aby nevzbuzoval pochybnosti o nestrannosti státního zastupitelství,“ říká Jakovec.

Podle něj měl Kosán svůj postoj detailněji vysvětlovat. „Zvlášť, když jde o takto mediálně sledovanou kauzu,“ poznamenal Jakovec.

Největší chyba: neprobíralo se, jak se Novák vyhýbal vězení

Za největší chybu označil, že Kosán mlčel, když se ho chomutovský soudce Ivan Novák při jednání ve věznici zeptal, zda má k případu ještě co říct. Podle Jakovce měl Kosán poukázat na okolnosti, za kterých Alexandr Novák nastoupil do vězení.

Tedy na to, že se vymlouval na svůj zdravotní stav, žádal o odklad a do vězení ho nakonec musela dovézt až policejní eskorta. To se nakonec při rozhodování o Novákově propuštění vůbec neřešilo.

„Rozhodnutí o propuštění bylo vydáno, aniž by se tyto okolnosti nějakým způsobem vyhodnocovaly. Přitom podle trestního zákoníku soud musí k těmto okolnostem přihlédnout,“ řekl Jakovec.

Jakovec zdůraznil, že je možné, že by soud Nováka stejně pustil. To ale podle něj nic nemění na tom, že okolnosti nástupu do vězení soud měl projednat. Navíc, když předchozí soudy právě tím argumentovaly, když Nováka pustit odmítaly.

Svou prověrku ale dělá i krajský soud a ten zatím nic nezákonného nezjistil. „Podle nás soud chybu neudělal. Dokazování proběhlo řádně, takzvaně celým spisem,“ řekl místopředseda krajského soudu Ondřej Peřich. Podle něj stačí, že Novákův problematický nástup do vězení byl uveden ve spisu a soud i státní zástupce ho znali.

Na zamítnutí žádosti si nestěžoval, vzápětí doporučil další

Jakovce zarazil i Kosánův přístup při rozhodování soudů. Když Novák žádal o propuštění 19. února, doporučoval Kosán jeho propuštění, protože Novák získal ve vězení odměny, má fungující rodinu, zázemí, přátele, práci. Poté, co tehdy soudkyně Lenka Chalupová Novákovu žádost zamítla, se ale Kosán okamžitě vzdal práva podat si stížnost.

To by se dalo vykládat tím, že argumenty soudu uznal. Jenže necelé tři měsíce poté, 7. května, přednesl stejné doporučení k další žádosti.

„Jeho vyjádření jsou rozporuplná a to je velká chyba,“ komentoval to Jakovec.

Jakovec navíc pochyboval také o roli motorkářského klubu, který se za Nováka zaručil. „Způsobilost takového subjektu tuto roli splnit bylo ze strany státního zástupce hodnoceno celkem povrchně,“ řekl Jakovec.

Kosánovi již poslal písemnou výtku a zároveň zvažuje, zda ještě podá i návrh kárného řízení. Kvůli tomu, že soud vůbec neřešil Novákův nástup do vězení, podal ministru spravedlnosti podnět k podání stížnosti pro porušení zákona. Nicméně propuštění Nováka to už nijak změnit nemůže.

Vyjádření státního zástupce Kosána se získat nepodařilo. Podle informací z chomutovského soudu je v nemocnici.

42 milionů Novákovi zůstalo, jako trest zaplatil pět milionů

Ke kontrole vedla krajské státní zastupitelství skutečnost, že o propuštění Nováka z vězení rozhodovaly tři soudy - litoměřický, dvakrát krajský a dvakrát chomutovský - a poslední rozhodnutí bylo od předcházejících radikálně odlišné.

Novákovy žádosti

2. dubna 2013 - Novák nastoupil do vězení ke čtyřletému trestu.

15. srpna 2014 - litoměřický soudce Vlastimil Nedvěd vyhověl Novákově žádosti o propuštění po třetině trestu, uložil mu maximální možnou zkušební dobu v trvání sedmi let a také, aby vydal bezdůvodné obohacení. Litoměřický státní zástupce Zdeněk Hammer ale s propuštěním nesouhlasil a podal stížnost.

24. září 2014 - krajský soud stížnosti vyhověl a Novákovo propuštění zamítl.

19. února 2015 - po přestěhování Nováka z Litoměřic do Všehrd předložil chomutovský státní zástupce Ladislav Kosán další Novákovu žádost o propuštění, chomutovská soudkyně Lenka Chalupová ji zamítla. Novák si podal stížnost.

9. dubna 2015 - Sdružení Gryphons podalo soudu žádost o propuštění Nováka po půlce trestu, chomutovský státní zástupce Ladislav Kosán ji soudu doporučil schválit.

23. dubna 2015 - Krajský soud zamítl Novákovu stížnost na rozhodnutí soudkyně Chalupové, která ho v únoru ve vězení nechala.

7. května 2015 - Chomutovský soudce Ivan Novák pouští Alexandra Nováka na základě záruky sdružení Gryphons na svobodu se čtyřletou podmínkou, žalobce Kosán se vzdal práva na odvolání a Alexandr Novák takřka okamžitě opustil vězení. Úplatek vydat nemusí.

Nováka sice chtěl pustit na svobodu i soud v Litoměřicích, podmínil to ale tím, že Novák odevzdá úplatek státu. Chomutovský soudce Ivan Novák po Alexandru Novákovi nic takového nechtěl. „Stát poškozený nebyl a bezdůvodné obohacení lze vrátit jen tomu, kdo ho vydal,“ zdůvodnil to.

Za Nováka se zaručilo motorkářské sdružení Gryphons, které vede starosta Želenic Jan Zálešák. Obyvatelům obce to zdůvodnil otevřeným dopisem.

„Sašu nepustili po uplynutí poloviny trestu, tak jak je běžné i u daleko závažnějších trestných činů, přestože byl samá kázeňská odměna. Slovy státního zástupce ́vytvořila se zde atmosféra, že všechny ostatní propustíme, jen Nováka ne. ́ Proto jsme se rozhodli, že naše občanské sdružení Gryphons využije možnosti zákona a zaručí se za něj,“ píše v dopise (celý dopis zde).

Nováka však soud ve skutečnosti nepustil na žádost, kterou si podal po třetině trestu. Po polovině trestu ho se zárukou Zálešákova sdružení pustil okamžitě.

Alexandra Nováka pustil soud z vězení 7. května. Protože se státní zástupce rovnou vzdal práva na stížnost, nemusel soud ani vypracovat písemné odůvodnění verdiktu a krajský soud už neměl šanci rozhodnutí zvrátit (o propuštění Nováka zde).

Ze čtyřletého trestu si Novák odseděl dva roky. Odsouzený byl za úplatek 42 milionů korun, který dostal v roce 1999 jako starosta Chomutova, když vyjednával prodej městských akcií energetických firem. Kromě vězení zaplatil peněžitý trest ve výši pět milionů korun.

Novák se mohl dostat na svobodu už 15. srpna 2014:

15. srpna 2014

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Chovatele z Lounska uštkla prudce jedovatá zmije gabunská, je ve vážném stavu

Ústečtí zdravotničtí záchranáři museli včera spěchat k muži z Lounska, kterého uštkla prudce jedovatá zmije gabunská. Devadesát procent takových případů končí smrtí. Muže transportovali vrtulníkem do...

8. července 2024  14:07,  aktualizováno  16:07

Vyměnili rámeček s jeho týmem za číslo servisu. Chtěl je zbít. Drzost, soptí řidič

Premium

Možná jste to zažili také. V servisu vám vyměnili rámečky registrační značky a z vás a vašeho auta si udělali reklamní nosič. Bez ptaní, bez dovolení. Spoléhají na to, že si toho nevšimnete. Nejde o...

11. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Město čistilo vodu v koupališti chemií. Skoro po 20 letech zjistilo, že nesmí

Jen dva týdny bylo letos otevřené přírodní koupaliště v Oseku na Teplicku. Zavřelo se kvůli výskytu sinic. Za špatnou kvalitu vody nejspíš může to, že bylo město, správce koupaliště, koncem loňského...

13. července 2024  9:17

Slečinko! Hérečko! Hokejisté si utahují z fotbalistů a dobývají sociální sítě

Premium

Scénka: nažhavení na zápas. Hokejista s kšiltovkou dozadu a v teplákovce: „Dneska Letňany, pojede ti tam, přirazíš ho, klička do bekhendu, vole! Zlomená stehenní kost, trošku to cejtím, dám prášek,...

7. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

„Je psychicky nemocný.“ Po upozornění lékaře policie muži zabavila arzenál zbraní

Tři krátké zbraně, jednu pušku, 12 zásobníků a přes tisícovku nábojů. To vše zajistili ústečtí kriminalisté v domě muže s psychickými problémy. Nyní od něj chce policie posudek o zdravotní...

12. července 2024  17:30

OBRAZEM: Jak se psala fotbalová pohádka proti nejlepšímu týmu planety

Český ženský fotbal napsal svoji pohádku. Porazit úřadující mistryně světa? V sestavě s aktuálně nejlepší hráčkou planety Aitanou Bonmatíovou, držitelkou Zlatého míče za rok 2023? S barcelonskou...

13. července 2024  12:20

Město čistilo vodu v koupališti chemií. Skoro po 20 letech zjistilo, že nesmí

Jen dva týdny bylo letos otevřené přírodní koupaliště v Oseku na Teplicku. Zavřelo se kvůli výskytu sinic. Za špatnou kvalitu vody nejspíš může to, že bylo město, správce koupaliště, koncem loňského...

13. července 2024  9:17

„Je psychicky nemocný.“ Po upozornění lékaře policie muži zabavila arzenál zbraní

Tři krátké zbraně, jednu pušku, 12 zásobníků a přes tisícovku nábojů. To vše zajistili ústečtí kriminalisté v domě muže s psychickými problémy. Nyní od něj chce policie posudek o zdravotní...

12. července 2024  17:30

VIDEO: Předjížděl v záchranářské uličce, po honičce s policisty se ukryl ve křoví

Upozornil na sebe předjížděním v záchranářské uličce. Když se ho policisté kvůli tomu rozhodli zkontrolovat, začal ujíždět. Jak ukazuje video pořízené policií tento týden na Lounsku, šofér následně...

12. července 2024  15:24

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Lela Vémola je na starých fotkách k nepoznání. Takto vypadala před plastikami

Kamarádka Lely Ceterové, Petra Batthyányová sdílela na sociálních sítích osmnáct let starou fotografii, na které je se...

Třískovi jsem šest let platil letenky a hotel, vzpomíná Jan Hrušínský

Premium Táta Rudolf ho uměl pochválit, ale také pokárat. Jednou v šatně mu například vmetl, že mu celé představení zkazil svojí...

Zemřel dětský kamarád mimozemšťana Alfa. Herec usnul v rozpáleném autě

Zemřel herec Benji Gregory. Televizním divákům je známý jako Brian z populárního sitcomu 90. let Alf. Gregorymu bylo 46...

Jeden z nejhorších filmů vůbec slušně vydělává i po 30 letech od natočení

První filmová adaptace kultovní bojovky Street Fighter z roku 1994 se umísťuje v žebříčcích nejhorších snímků všech...

Oběti žrali vepři. Hororové zlo páchal sériový vrah ve svém Prasečím paláci

Injekce, motorové pily, sexuální orgie, motorkáři. A hladoví vepři. Scény, při nichž vyhasínaly životy vancouverských...