Protesty gymnazistů v Duchcově podpořil senátor, chystají se na kraj

  16:34aktualizováno  16:34
Na gymnáziu v Duchcově opět demonstrovali studenti za odvolání ředitelky Jany Polákové, která podle nich protežuje průmyslovou školu, s níž je gymnázium sloučené. Gymnazistů přišlo protestovat zhruba padesát, podpořit je přišel senátor a krajský zastupitel z hnutí Severočeši.cz Jaroslav Doubrava.

Studenti duchcovského gymnázia protestují již týden. | foto: Karel Pešek, MAFRA

"Obdivuji vás, jakým způsobem svou školu bráníte. Paní Poláková by měla vyslyšet vaše volání a já udělám všechno proto, aby to tak bylo," řekl Doubrava a vysloužil si potlesk.

Podle něj by kraj měl na post ředitelky vyhlásit nový konkurz. "Postavila proti sobě žáky, rodiče i učitele. Dětem jde o to, aby se vrátil zvuk, který škola měla dosud, a aby se mohli dál v klidu učit," tvrdil Doubrava.

Studenti protestují už druhý týden. Minulé pondělí hodinu stávkovali, ve čtvrtek demonstrovali před budovou školy, další protest je na programu v úterý. Ve středu chtějí na krajském úřadu jednat s vedoucím odboru školství Štěpánem Haraštou a radní pro školství Janou Vaňhovou. Ve čtvrtek a v pátek pak plánují happeningy v aule školy

"Neustále se nám mění rozvrh a učitelé. Obávám se, že odejdou ti, kteří mě připravují k maturitě. Někteří to už zvažují, pokud paní ředitelka dál zůstane," argumentuje sedmnáctiletá studentka Sabina Černá, která se angažuje v čele stávkového výboru.

Chtěla prodat budovu, tvrdí bývalá ředitelka

Ústecký kraj spojil duchcovské gymnázium s průmyslovkou před dvěma roky. Poláková do té doby vedla průmyslovku, v čele gymnázia stála Marie Sachetová. Ta se nyní v protestech studentů angažuje také.

"Krátce po sloučení chtěla ředitelka prodat budovu gymnázia. Jednak by tím dosáhla toho, aby sídlo sloučené školy bylo na její průmyslovce, a jednak by tím škola získala část peněz z prodeje," tvrdí Sachetová.

V srpnu dostala Sachetová výpověď. Ředitelka jí řekla, že pro ni neměla vyučovací hodiny.

"Moje hodiny potřebovala pro tělocvikářku, která učí ještě angličtinu, přitom má zkoušku maximálně pro základní školu. Spřízněným učitelům z průmyslovky dává hodiny na úkor těch gymnaziálních," tvrdí Sachetová. Ředitelce vytýká i to, že nekomunikuje.

Ředitelka kritiku odmítá

Ředitelka Poláková odstoupit nehodlá. "Není pravda, že jsem chtěla prodat budovu gymnázia. Jen mě kontaktoval muž, jestli máme kvůli sloučení budovy na prodej. Odpověděla jsem mu, že se musí zeptat zřizovatele, jímž je krajský úřad. To je všechno. Jestli byl na krajském úřadě, nevím," říká.

Odmítá i to, že by učitelům z průmyslovky dávala do rozvrhu vyučovací hodiny na úkor gymnaziálních, kteří kvůli tomu musejí skončit. Poměrově podle ní muselo odejít víc učitelů z průmyslovky než z gymnázia. Končí proto, že ve škole je čím dál méně žáků.

Nepřipouští ani nejčastější výtku, že nekomunikuje se žáky a rodiči. "V poslední době neustále s někým jednám. Ve čtvrtek se sejdeme i s rodiči a dohodneme co dál," dodala Poláková.

Vedoucí krajského odboru školství Štěpán Harašta už dříve řekl, že rada kraje k odvolání Polákové nemá důvod. "Nic neporušila. A pokud by to rada udělala a ona se obrátila na soud, vyhrála by," uvedl (o sporu také zde).

Nejčtenější

Za brutální vraždu kvůli opravě auta dostali mladíci 22 a 23 let

Obžalovaní z vraždy (zleva Tomáš Pavlis a Adam Kužel) před vynesením rozsudku

Ústecký krajský soud vynesl rozsudek nad dvojicí mladíků za brutální vraždu jejich vrstevníka loni v lednu u Bitozevsi...

Školáka při nehodě zachránilo, že se v autobusu připoutal, ocenila policie

Autobus částečně přepadl na bok do potoka a zůstal zaklíněný o strom. (9. ledna...

Policie vyzdvihla zodpovědnost školáka, který cestoval v autobusu, jenž ve středu havaroval na Ústecku. Chlapec byl ve...

Husté sněžení a vítr v Česku. Bez elektřiny je přes šest tisíc odběratelů

Současný obrázek typický pro sněhem zapadlé krušnohorské obce

Sněžení a silný vítr nadále komplikuje život v Česku. Podle ČEZ je nyní bez proudu přes šest tisíc odběratelů, E.ON...

Na Ústecku uhořel třináctiletý chlapec, další je vážně popálený

Při požáru chatky v Habrovanech na Ústecku (12. ledna 2018)

Při požáru chatky v Habrovanech na Ústecku uhořel v noci na sobotu třináctiletý chlapec. Další, patnáctiletý hoch, má...

Paneláky mohou sloužit ještě sto let, říká jejich někdejší vývojář

Na ústeckých sídlištích Severní Terasa, Stříbrníky (na snímku) a Dobětice stojí...

V panelácích žije v Ústeckém kraji 41 procent lidí. Životnost těchto domů se kdysi odhadovala na čtyřicet let....

Další z rubriky

V Hřensku se zřítil balvan velikosti dodávky, poškodil náhon vodopádu

V Hřensku se zřítil obří balvan

Vlivem tání sněhu a dešťů se v sobotu v Hřensku nad parkovištěm u vodopádu, kudy se chodí na Pravčickou bránu, uvolnil...

Hasiči jeřábem vyprošťovali zavaleného dělníka, spadl na něj panel

Ilustrační snímek

Hasiči krátce po poledni vyprošťovali v Podbořanech na Lounsku zavaleného devětatřicetiletého dělníka. Na muže, který...

Školáci si snímali na Palachovu počest masky, fakulta zažehla svíčky

Žáci ústecké ZŠ s učitelkou Ludmilou Laubovou  vytvořili z alobalu masky v...

Žáci ústecké Základní školy Palachova zamířili do školy s květinou a připnutou trikolórou. Připomínali si výročí...

Nevíte, co vařit? Inspirujte se
Nevíte, co vařit? Inspirujte se

Uvařte rodině něco dobrého.

Najdete na iDNES.cz