Sobota 20. srpna 2022, svátek má Bernard
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Sobota 20. srpna 2022 Bernard

Soudcem z lidu je 25 let. Předseda senátu pro mě nikdy nebyl svatý, říká

  9:08
Letošek přinese Janu Bučinovi dvě výročí. V létě oslaví sedmdesátiny, zároveň je to přesně 25 let, co se stal přísedícím. Už čtvrt století se u ústeckého krajského soudu podílí na rozhodování případů nejzávažnějších zločinů. „Podle mého by soudci z lidu měli podstupovat zkoušky z trestního práva,“ říká.

Jan Bučina je přísedícím u Krajského soudu v Ústí nad Labem je od roku 1996. | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

Říkala jsem si, že až se potkáme, musím se vám osobně omluvit, že jste kvůli mně musel přijít na soud i v den, kdy nesoudíte. Do telefonu jste nicméně zněl, že vám to vůbec nevadí.
Kdybych nechtěl, měla byste smůlu. (úsměv) Mně to ale absolutně nevadí. Rád sem přijedu i jen tak. Už jsem takový zdejší inventář. Když jsem začínal, netušil jsem, jak moc mě funkce přísedícího chytne, jak moc mě bude bavit. Dneska vím, že to chci dělat tak dlouho, jak to jen půjde, jak zdraví dovolí.

Vzpomenete si na svůj úplně první případ, u kterého jste se podílel na verdiktu?
Odstartoval jsem vraždou. Cizinci se vymstilo, že sem jezdil za milenkou. Její partner mu jednou vrazil nůž do zad tak, že byl na místě mrtvý. Myslím, že dostal 12,5 roku a následné vyhoštění.

A co nejvyšší trest?
Šlo o muže, jenž opravdu brutálním způsobem zavraždil svou partnerku. Vyloženě po ní dupal. Hrozil mu až výjimečný trest. Státní zástupce mu v závěrečné řeči navrhl 23 let. Tehdy jsme v senátu opravdu hodně a dlouho diskutovali. Nakonec dostal 23,5 roku. Jenže víte, co se pak stalo?

Povídejte. Dokázal jste se teď při té vzpomínce dost rozohnit.
U odvolacího soudu mu nakonec trest snížili na 19 let. Opakovaně trestanému muži, který spáchal opravdu mimořádně hrubý zločin. Mě to tehdy tak naštvalo, že jsem chtěl až skončit. Podle mého si za ten čin prostě jednoznačně zasloužil přísnější trest.

Jan Bučina

 • Narodil se 13. srpna 1951 v Děčíně.
 • Vyučil se stavebním klempířem, čímž se i živil. Absolvoval také Ústřední celní školu ministerstva zahraničního obchodu a následně pracoval i jako celník.
 • V současné době podniká v oboru bezpečnosti práce a požární ochrany. V oblasti bezpečnosti práce působí od roku 1995 také jako soudní znalec.
 • Přísedícím u Krajského soudu v Ústí nad Labem je od roku 1996.
 • Rád poslouchá vážnou hudbu, cestuje. Je nadšeným fotografem architektury a přírody. Zajímá se o historii ve vztahu k filozofii.
 • Je rozvedený, má dceru. V současné době se těší na narození prvního vnoučete.

Hodně mě zajímají ty závěrečné porady senátu. Jak se při nich dohadujete…
Už patnáct let soudím v senátu doktora Bednáře, což je mimořádně schopný, empatický a osvícený člověk. S ním se nejprve řeší otázka viny, zda byla bez pochybností prokázána. Pečlivě to rozebereme. Pak se začínáme bavit o trestu. Bez delšího dohadování to někdy samozřejmě nejde. Můžeme se přít, ale vždycky se musíme nějak dohodnout. Nemůžu pochopitelně mluvit za jiné přísedící, ale pro mě žádný předseda senátu nebyl, není a nebude svatý. Můj hlas má stejnou váhu a přesně podle toho k rozhodování přistupuji.

Jakou nejdelší poradu senátu jste zatím zažil?
Asi tříhodinovou. Při poradách se hlasuje. Dějí se různé věci. Třeba to, že se dva přísedící domluví a přehlasují předsedu. To jsem ale já osobně nikdy nezažil. Někdy se ale stalo, že druhý přísedící byl proti vině, já s předsedou naopak pro vinu. Nikdy jsem nezažil, že by mi byl rozsudek vyloženě proti srsti. Ještě nikdy jsem o žádném rozsudku neměl pochybnost. A tak to má být. Víte, já chci být čistý před sebou samotným i před Bohem. Chci, abych se na sebe každé ráno mohl podívat do zrcadla a nemusel si nic vyčítat.

Co vám funkce přísedícího dala? Změnila třeba nějak váš pohled na lidi?
O lidech mě toho zase až tak moc nenaučila, protože jsem vyrůstal v nevalné čtvrti, mezi takzvanou spodinou. Nikdy jsem si tak o lidech nedělal iluze. Jinak mi přináší dobrý pocit, že můžu udělat něco pro spravedlnost. Nesedím tu za sebe, sedím tu za společnost. Jsem hlas lidu. Vím, že se čas od času objeví náznak debaty, zda soudci z lidu mají být, či nikoli. Podle mého má ten laický prvek význam. Akorát bych přísedící vhodným způsobem dovzdělával.

Jak to myslíte?
Podle mého názoru by soudci z lidu měli podstupovat alespoň dílčí zkoušky z trestního práva. Myslím, že by měli mít alespoň nějaké elementární znalosti. Já se třeba před těmi 25 lety vyznal v pracovním právu, soudy znal z pohledu znalce a chtěl si rozšířit obzory, proto jsem se stal soudcem z lidu. Hned jsem si pak sám od sebe koupil trestní předpisy, abych se pokusil proniknout do problematiky. Ale tomu by také samozřejmě měla alespoň trochu odpovídat odměna pro přísedící. Já mám peníze až na posledním místě, ale těch 150 korun na den, co přísedící dostávají, je, mírně řečeno, hodně neadekvátní odměna.

Přivítala bych i větší aktivitu přísedících. Soudních jednání jsem absolvovala už opravdu hodně a slyšet z jejich úst otázku je velká výjimka. Někteří působí, že je jednání moc nezajímá.
Myslím, že pokud jde o nepozornost soudců z lidu, situace se zlepšuje. Když jsem začínal, bylo to určitě horší. A pokud jde o pokládání otázek, jako první je pokládá předseda senátu, který často dává totožné dotazy, jaké já si před jednáním připravím. Na mě pak už zbude většinou tak jeden dva doplňující dotazy. Ale máte pravdu, že řada přísedících nemá zájem se ptát.

Jak se postupuje, když je senátu přidělený případ?
V každém senátu je řada přísedících a měli by se točit. Když padne volba přímo na vás konkrétně, zavolá vám zapisovatelka, co má senát za nový případ a zda ho můžete přijmout. Já si pak prostuduji obžalobu. Do spisu se podívám, pokud mi něco z ní není jasné, pokud si potřebuji něco doplnit.

Už jste někdy nějaký případ odmítl dělat, protože vás třeba nezaujal?
Nikdy. Beru i hospodařinu (hospodářskou kriminalitu – pozn. redakce).

Tu nemáte rád?
Vůbec. Samé faktury, daňová přiznání. To nemám rád ani v práci. Dodnes podnikám a všechno kolem účetnictví nesnáším. Zlatá násilná trestná činnost, tedy v uvozovkách zlatá. Myslím, že optimální by bylo, kdyby při hospodařině seděli v senátu vedle předsedy dva ekonomové, protože často jde o velmi složité případy.

Jak je to s přísedícími v Česku

 • Aby se člověk mohl stát přísedícím, musí být českým občanem, být svéprávný, bezúhonný a starší 30 let.
 • Přísedící jsou voleni do funkce na dobu čtyř let. Přísedící okresních soudů volí zastupitelstva obcí v obvodu příslušného okresního soudu. Přísedící krajských soudů volí zastupitelstva krajů.
 • Pokud jde o civilní procesy, jsou soudci z lidu součástí senátu při řízeních před okresními soudy v pracovních věcech. Známí jsou ale především z trestních případů u okresních i krajských soudů, pokud se jedná o prvostupňová řízení a rozhoduje se o trestném činu, na který zákon stanoví trest odnětí svobody, jehož horní hranice je minimálně pět let.
 • Za výkon své funkce dostávají náhradu mzdy a takzvaných hotových výdajů, což jsou například náklady na cestování. Za každý den jednání jim pak náleží paušální náhrada, která aktuálně činí 150 korun.
 • K letošnímu 1. lednu působilo u českých soudů celkem 5 176 soudců z lidu. U Krajského soudu v Ústí nad Labem a okresních soudů v obvodu jeho působnosti pak celkem 649 (105 čistě pro krajský soud, 544 pro okresní soudy).
 • Téměř dvě třetiny přísedících jsou starší 60 let.

Komunální a senátní volby 2022

Komunální volby se konají 23. a 24. září. Ve stejném termínu proběhne i první kolo voleb do třetiny Senátu, jejichž případné druhé kolo bude o týden později. V Ústeckém kraji se volí v obvodech Ústí n. L. a Most.

Seznamy kandidátů: Děčín, Chomutov, Litoměřice, Louny, Most, Teplice, Ústí nad Labem, Žatec, Kadaň, Roudnice nad Labem, Litvínov, Bílina, ostatní

 • Nejčtenější

Jestli budu odvolaný? Počítám se vším, říká po požáru šéf Českého Švýcarska

Poslouchá kritiku a uvědomuje si, že ve funkci může skončit. Nejen o tom mluví Pavel Benda, šéf Národního parku České...

Mezná a Mezní Louka ožívají. Lidé z Českého Švýcarska jsou po třech týdnech doma

Lidé se mohou vrátit zpět do svých domovů. Na tuhle chvíli čekali desítky evakuovaných z Mezné a Mezní Louky nedaleko...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

České Švýcarsko je po 20 dnech uhašené. Oblast dohlídají dobrovolní hasiči

Pátkem po dvaceti dnech skončil zásah hasičů v Národním parku České Švýcarsko. Po třetí odpoledne předali poslední...

Nadupaný adept na Stanley Cup, říká hokejista Ondřej Kaše o Carolině

Z hokejisty Ondřeje Kašeho se stal Hurikán. V létě se upsal Carolině, která bude po Anaheimu, Bostonu a Torontu jeho...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nejprve klouzal, teď se loupe. Sýkorův obrazec v Lounech musí znovu opravit

Černobílá malba na prostranství před Vrchlického divadlem v Lounech, vytvořená podle díla uznávaného malíře a místního...

Porucha imunity je první známka, že je v našem životě něco špatně, říká lékařka

Premium Lidí s poruchami imunity přibývá. Příčinou je často špatný životní styl, což vede k vážným nemocem, třeba k rakovině....

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

První díl rozhovoru s Shopaholicadel: Práci neseženu, každý den můžu umřít!

Premium Rozhovorům se dlouho úspěšně vyhýbala, nyní ale udělala výjimku a Expresu poskytla exkluzivní sondu do své duše....

 • Další z rubriky

Požár v Českém Švýcarsku policie nově řeší jako obecné ohrožení

Policie nově vyšetřuje požár v Národním parku České Švýcarsko jako trestný čin obecné ohrožení. Dosud kriminalisté oheň...

V Hřensku jsou stále místa se zvýšenou teplotou, ale konečně zapršelo

Drony v noci na pondělí našly v Českém Švýcarsku opět místa se zvýšenou teplotou. A to u Pravčické brány, Gabrieliny...

Pozor, rvačka. Program hned upozorní strážníky v Mostě na podezřelé chování

Most posouvá hlídání umělou inteligencí v problémových lokalitách na novou úroveň. Městská policie chce do konce léta...

Bez pojistek i živých plotů. Obec se 20 let po povodni vzpírá aktivní zóně

Jednou z obcí z Ústeckého kraje, do které se před dvaceti lety přihnala velká voda, jsou Křešice na Litoměřicku. Téma...

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 7. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 7. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

Eva Burešová porodila. S Přemkem Forejtem dali synovi netradiční jméno

Herečka Eva Burešová (29) a šéfkuchař Přemek Forejt (35) přivítali na svět prvního společného potomka. Narodil se jim...

Oldřich Navrátil přestavěl starý mlýn u Třebíče na pohádkovou chalupu

Herec Oldřich Navrátil (69) nejraději tráví čas na chalupě kousek od rodné Třebíče, kde si užívá čerstvého vzduchu a...

Eva shodila 45 kilo. Mám velikost S a muži se za mnou zase otáčejí, říká

Paní Eva nebyla se svou postavou dlouhodobě spokojená, navíc se neustále zadýchávala, což byl jeden z prvních impulzů k...

PRVNÍ DOJMY: Zlatej teletext! Případy 1. oddělení postihla nová doba

Z třinácti premiérových dílů třetí a poslední série krimiseriálu Případy 1. oddělení, která poběží od 5. září,...