Pondělí 26. července 2021, svátek má Anna
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 26. července 2021 Anna

Někoho čeká po covidu dýchání kyslíku, jiné i výměna plic, říká primář

  6:38
Každý týden kolem patnácti pacientů, kteří prodělali covid-19 a bojují s různými následky, vyšetří v rámci postcovidové péče plicní oddělení primáře Daniela Doležala v Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem. V budoucnu podle něj nelze u některých lidí vyloučit dokonce ani transplantaci plic.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Depositphotos

„Vyzývali jsme, aby k nám byli objednáváni pacienti, kteří leželi v nemocnici s koronavirovou pneumonií – těžkým průběhem zápalu plic. Pacientů s následky po onemocnění covid-19 bude poměrně dost. Měli by navštívit svého praktického lékaře, ten by je při potížích měl poslat do příslušné spádové plicní ambulance, v Ústí je to ambulance v Herbenově ulici. Pokud potíže trvají, měli by být posláni k nám. Často když přijdou tři měsíce po onemocnění covidem, mají docela velké potíže a nálezy na plicích. Musím říci, že mne potěšilo, že většina z nich je na tom už při další kontrole naštěstí lépe a postupně se jejich stav lepší,“ říká primář Doležal.

Primář plicního oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem Daniel Doležal.

Primář plicního oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem Daniel Doležal

Kolik pacientů následky koronaviru zvládne bez větších následků a jak dlouho léčba k tomuto cíli trvá?
U velké většiny pacientů se vše postupně za několik měsíců zlepší do stavu před onemocněním, u některých to ale bude trvat roky. Každý týden vyšetříme kolem patnácti lidí, mezi nimi jsou i ti s relativně lehkými následky. Takových je zhruba 60 procent. Ti zbývající mají následky těžší, musí podstoupit řadu vyšetření, některé jen sledujeme, jiným podáváme léky, například kortikosteroidy – hormonální léky k utlumení zánětu. Postupné zlepšení u většiny z nich je. Těch, kteří budou mít trvalé následky, snad nebude hodně.

Nejčastěji závažný průběh koronaviru měli pacienti s nadváhou a starší lidé. O jaké se staráte vy ve vaší ordinaci a jak jejich léčba na vašem oddělení probíhá?
Máme široké věkové spektrum pacientů, většina je ale nad 40 let. Obézní pacienti jsou častěji ohroženi závažnějšími následky a komplikacemi, někteří jsou k nám objednáváni svými lékaři, jiní volají sami. V současnosti si pacienty na kontroly zveme po třech měsících, když je průběh závažnější, přijdou za měsíc. Pacienty přestáváme léčit a sledovat v případě, že jejich potíže vymizí a patologické změny se stabilizují natolik, že už pacienta není nutné sledovat. Ostatní bude nutné sledovat delší dobu.

Koronavirus postihuje u nemocných zejména plíce, hodně jich bylo řadů dnů na umělé plicní ventilaci. Jaký je stav pacientů po těžkém průběhu onemocnění covid-19, o které se staráte?
Je to velmi různé. Dnes se prosazuje nový termín postcovidový syndrom, což v podstatě je, když pacientovi přetrvávají potíže tři měsíce od počátku koronaviru. Pokud měli těžký zápal plic, byli na umělé plicní ventilaci nebo na ECMO, tedy mimotělním okysličování krve, tak ve většině případů nějaké mají. Čím podrobněji se jich vyptáváme, tím větší procento lidí nějaké potíže má. Po těžkých průbězích zápalu plic mohou přetrvávat různá postižení tohoto orgánu. Naštěstí většina z nich má tendenci se zlepšovat. Ale mohou přetrvávat i vazivové změny v plicích, což je v podstatě určitý způsob hojení, tedy kdy se pneumonie hojí, dá se říci, jizvami v plicích. To vede ke zhoršení dýchání. O vazivových změnách se nyní neví, jak se do budoucna budou chovat. Jestli se to nějakým způsobem stabilizuje, nebo zda se to bude postupně zhoršovat. To se ještě neví, ale takoví pacienti budou sledovaní.

Daniel Doležal

  • narodil se 26. prosince 1972 v Děčíně
  • vystudoval Lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Hradci Králové v roce 1998
  • primáře na plicním oddělení ústecké Masarykovy nemocnice dělá zhruba 4 roky
  • je ženatý, má jednoho syna
  • ve volném čase rád jezdí na kole, chodí do přírody a čte knížky

Jaké následky mohou vazivové změny mít na funkci plic a řešíte i jejich jiná postižení?
Nejdůležitější je, že pacient prodělal virový zápal plic. Ten se může zahojit, nezanechá žádné dlouhodobější následky a pacient se vyléčí během dvou nebo tří týdnů. Nicméně některé zápaly plic se hojí nadprodukcí vaziva v plicích a vlivem vazivovatění dochází k tuhnutí plic, což je problém. Ten může vyústit v to, že tito pacienti mohou mít plíce trvale postižené a mohou špatně dýchat a kašlat. Potíže mohou být od lehké dušnosti při větší námaze až po nutnost dýchání kyslíku. Asi budou i takoví pacienti, a zatím zcela nevíme, kolik jich bude, kteří budou tak postižení, že budou doma muset dlouhodobě dýchat kyslík. V případě, že to budou mladí a jinak zdraví lidé a budou schopni podstoupit takový zákrok, nelze vyloučit transplantaci plic. To ale budou výjimečné případy.

Další věc je, že lidé mohou mít plicní embolii, u některých pacientů se objevila, protože se u nich vytvoří krevní sraženiny v žilním systému. Tato sraženina se utrhne a doputuje krví do plic, kde ucpe některé cévy. Pak musejí tito lidé zhruba půl roku brát léky na ředění krve. Následky může mít i plicní ventilace, kterou pacienti s koronavirem prodělali. Nelze vyloučit ani postižení dýchacích cest po intubaci. Někdy po dlouhodobější intubaci může dojít k tomu, že průdušnice, tedy dýchací trubice, se začne zužovat. Vazivově se zde vytvoří stenóza, tedy zúžení, které je nutné řešit. Průdušnici lze roztáhnout nebo tam zavést stent (výztužka, která udrží průchodnost – pozn. aut.), někdy se to musí operovat. To bude otázka, řekl bych, tak příštího roku, že se začnou objevovat pacienti po dlouhodobější ventilaci.

Ale k tomu dochází nejen po covidu, může se to stát po jakékoli dlouhodobější plicní ventilaci. To jsou asi ty nejdůležitější věci. Pak také bude asi hodně pacientů, u nichž se po covidu manifestuje, tedy objeví se, dříve nepoznané astma, chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN) či jiné chronické plicní onemocnění, nebo vlivem této virové infekce u nich může dojít ke zhoršení těchto onemocnění. Tito lidé jsou pak léčeni jako pacienti s příslušným onemocněním. Ale nemyslím si, že covid tyto nemoci způsobuje, spíše vede k jejich odhalení nebo zhoršení.

Některým pacientům, u kterých přetrvává dráždivý kašel a není k němu žádný důvod než prodělání koronaviru, jsme s úspěchem zkoušeli nasadit inhalační kortikosteroidy, což jsou antiastmatika. Po dobu několika týdnů je užívají a máme s tím dobré zkušenosti. Není to léčba, která by byla jednoznačně všude doporučovaná, ale nějaké údaje, že by se to zkoušet mohlo, o tomto způsobu léčby jsou.

Sice to není vaše parketa, ale jsou i neplicní následky koronaviru, které také musíte u svých pacientů s kolegy řešit?
Je celá řada neplicních následků, včetně různých neurologických, jako je brnění končetin, což může být i následek jiných proběhlých virových onemocnění. Dále je to třeba postižení ledvin, bolesti kloubů, nově vzniklá cukrovka, zažívací potíže. Někdy se mohou vyskytnout i kožní problémy, my jsme se s tím zatím nesetkali, ale literatura to popisuje. Častějším následkem také mohou být postižení srdce, která mohou být způsobena proběhlým zánětem srdce, poškozením srdce nedostatečným okysličením nebo postižením srdečních tepen a mohou se projevovat různými srdečními nepravidelnostmi, srdeční nedostatečností, bolestmi na hrudi a dušností. U některých lidí dominuje celková únava, další mají psychické potíže jako deprese či nespavost. Pokud jsou tyto potíže déletrvající a závažnější, je potřeba nějaké vyšetření u kardiologa nebo jiného specialisty, pacienta tam objednáváme nebo mu to doporučíme.

Lidé, kteří covid-19 prodělali, se brali jako chránění proti tomuto onemocnění po tři měsíce. Kdy se podle vás mají očkovat?
V současné době je interval, kdy by měli být chráněni, už šest měsíců. Jasný interval pro očkování není, ale my doporučujeme tři měsíce po prodělaném onemocnění. Pokud s tím lidé váhají, může se interval prodloužit na půl roku, kdy by měl být takový člověk chráněn.

8. února 2021

  • Nejčtenější

Spadly extrémní srážky. Voda na Děčínsku zaplavila silnice i sklepy

V okolí Rumburku a Varnsdorfu platí extrémní stupeň nebezpečí před dešti a povodněmi. Povodí Mandavy je podle...

Po měsíci pohřbili "Floyda" z Teplic. V kostele vystavili otevřenou rakev

Poslední rozloučení se Stanislavem Tomášem, přezdívaným „Floyd z Teplic“, se konalo v sobotu dopoledne v Teplicích. Po...

Parkoviště plná, lidé všude. Turisté zaplnili Hřensko spláchnuté povodní

Velká voda, která se v sobotu prohnala severem Čech, zasáhla i turisty vyhledávané Hřensko, které je výchozím bodem při...

Povodeň zasáhla desítky domů, na Děčínsku se dávají do úklidu

Desítky domů se ocitly ve vodě v Lobendavě či Dolní Poustevně na Děčínsku. V sobotu se tam přehnala povodeň a nedělní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Neexistuje nemoc, která by bránila očkování proti covidu, říká primář

„Jsme připraveni na podzim odborně, léky, kapacitami... Zdravotnictví je připraveno lépe, než tomu bylo loni na jaře...

Mlčeti zlato. Profesionální vyjednavač vysvětluje, jak jednat s dětmi či šéfem

Premium Každý člověk vyjednává v průměru pětkrát za den. Doma s partnerem, s dětmi, v práci se šéfem, s podřízenými. Radim...

Tajemství letu z Prahy do Tokia: kryli sportovce před přísnou izolací?

Premium Ten let už zaujal japonská média, napsali o něm třeba i v Indii a podrobnosti v pátek zjišťoval také americký Wall...

Česko stavělo Afgháncům školy, farmy i základny. Co z nich zbylo?

Premium Více než čtvrt miliardy korun investovala Česká republika do rekonstrukce Afghánistánu. V době, kdy naše vojenské...

  • Další z rubriky

Bouře zničila rodině dům před narozením syna, teď mu přezdívají Tornádo

Jmenuje se Mathias, ale skoro nikdo mu neřekne jinak než Tornádo. Narodil se před necelými třemi týdny, jenže z...

Neexistuje nemoc, která by bránila očkování proti covidu, říká primář

„Jsme připraveni na podzim odborně, léky, kapacitami... Zdravotnictví je připraveno lépe, než tomu bylo loni na jaře...

V Děčíně se potopila převozní loď, v přístavu dávno neměla být

V přístavu v děčínských Rozbělesech se potopila bývalá převozní loď. Provozní kapaliny, které z ní unikly, se podařilo...

Na Chomutovsku se auto srazilo se dvěma motorkáři, jeden z nich zemřel

Smrtelná nehoda se stala v neděli odpoledne v obci Strupčice na Chomutovsku. Auto zde srazilo dvě motorky. Na místo...

Holanová: Rozvod s Šípem? Do vztahu se nám vloudila mlaďounká chybička

Rozhovor s Marcelou Holanovou vznikal v Chateau Šanov na soustředění s finalisty soutěže Muž roku 2021. Zpěvačka, která...

Královská rodina znovu pohromadě. Palác ukázal společné foto

Členové švédské královské rodiny se po delší době opět setkali. Snímek, na kterém je král Carl XVI. Gustaf (75) s...

Pornoherečka se zastřelila kvůli rakovině. Její kolega se zabil na motorce

Americká pornoherečka Dahlia Sky spáchala sebevraždu. Měla rakovinu prsu a podle lékařů poslední fáze nemoci provázely...

Dabéři Naked Attraction: Byli jsme v šoku, že něco takového může vůbec existovat

Nahota je televizní evergreen a stále dokáže diváky přikovat u obrazovek. Počátkem devadesátých let to bylo Tutti...

Opravdová vesmírná turistika začala. Bezos s hosty strávili minuty v kosmu

O něco málo více než deset minut trvala celá cesta od startu do přistání pro čtyři vesmírné turisty, kteří se v úterý...