Sobota 20. srpna 2022, svátek má Bernard
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 20. srpna 2022 Bernard

Někoho čeká po covidu dýchání kyslíku, jiné i výměna plic, říká primář

  6:38
Každý týden kolem patnácti pacientů, kteří prodělali covid-19 a bojují s různými následky, vyšetří v rámci postcovidové péče plicní oddělení primáře Daniela Doležala v Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem. V budoucnu podle něj nelze u některých lidí vyloučit dokonce ani transplantaci plic.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Depositphotos

„Vyzývali jsme, aby k nám byli objednáváni pacienti, kteří leželi v nemocnici s koronavirovou pneumonií – těžkým průběhem zápalu plic. Pacientů s následky po onemocnění covid-19 bude poměrně dost. Měli by navštívit svého praktického lékaře, ten by je při potížích měl poslat do příslušné spádové plicní ambulance, v Ústí je to ambulance v Herbenově ulici. Pokud potíže trvají, měli by být posláni k nám. Často když přijdou tři měsíce po onemocnění covidem, mají docela velké potíže a nálezy na plicích. Musím říci, že mne potěšilo, že většina z nich je na tom už při další kontrole naštěstí lépe a postupně se jejich stav lepší,“ říká primář Doležal.

Primář plicního oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem Daniel Doležal

Kolik pacientů následky koronaviru zvládne bez větších následků a jak dlouho léčba k tomuto cíli trvá?
U velké většiny pacientů se vše postupně za několik měsíců zlepší do stavu před onemocněním, u některých to ale bude trvat roky. Každý týden vyšetříme kolem patnácti lidí, mezi nimi jsou i ti s relativně lehkými následky. Takových je zhruba 60 procent. Ti zbývající mají následky těžší, musí podstoupit řadu vyšetření, některé jen sledujeme, jiným podáváme léky, například kortikosteroidy – hormonální léky k utlumení zánětu. Postupné zlepšení u většiny z nich je. Těch, kteří budou mít trvalé následky, snad nebude hodně.

Nejčastěji závažný průběh koronaviru měli pacienti s nadváhou a starší lidé. O jaké se staráte vy ve vaší ordinaci a jak jejich léčba na vašem oddělení probíhá?
Máme široké věkové spektrum pacientů, většina je ale nad 40 let. Obézní pacienti jsou častěji ohroženi závažnějšími následky a komplikacemi, někteří jsou k nám objednáváni svými lékaři, jiní volají sami. V současnosti si pacienty na kontroly zveme po třech měsících, když je průběh závažnější, přijdou za měsíc. Pacienty přestáváme léčit a sledovat v případě, že jejich potíže vymizí a patologické změny se stabilizují natolik, že už pacienta není nutné sledovat. Ostatní bude nutné sledovat delší dobu.

Koronavirus postihuje u nemocných zejména plíce, hodně jich bylo řadů dnů na umělé plicní ventilaci. Jaký je stav pacientů po těžkém průběhu onemocnění covid-19, o které se staráte?
Je to velmi různé. Dnes se prosazuje nový termín postcovidový syndrom, což v podstatě je, když pacientovi přetrvávají potíže tři měsíce od počátku koronaviru. Pokud měli těžký zápal plic, byli na umělé plicní ventilaci nebo na ECMO, tedy mimotělním okysličování krve, tak ve většině případů nějaké mají. Čím podrobněji se jich vyptáváme, tím větší procento lidí nějaké potíže má. Po těžkých průbězích zápalu plic mohou přetrvávat různá postižení tohoto orgánu. Naštěstí většina z nich má tendenci se zlepšovat. Ale mohou přetrvávat i vazivové změny v plicích, což je v podstatě určitý způsob hojení, tedy kdy se pneumonie hojí, dá se říci, jizvami v plicích. To vede ke zhoršení dýchání. O vazivových změnách se nyní neví, jak se do budoucna budou chovat. Jestli se to nějakým způsobem stabilizuje, nebo zda se to bude postupně zhoršovat. To se ještě neví, ale takoví pacienti budou sledovaní.

Daniel Doležal

  • narodil se 26. prosince 1972 v Děčíně
  • vystudoval Lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Hradci Králové v roce 1998
  • primáře na plicním oddělení ústecké Masarykovy nemocnice dělá zhruba 4 roky
  • je ženatý, má jednoho syna
  • ve volném čase rád jezdí na kole, chodí do přírody a čte knížky

Jaké následky mohou vazivové změny mít na funkci plic a řešíte i jejich jiná postižení?
Nejdůležitější je, že pacient prodělal virový zápal plic. Ten se může zahojit, nezanechá žádné dlouhodobější následky a pacient se vyléčí během dvou nebo tří týdnů. Nicméně některé zápaly plic se hojí nadprodukcí vaziva v plicích a vlivem vazivovatění dochází k tuhnutí plic, což je problém. Ten může vyústit v to, že tito pacienti mohou mít plíce trvale postižené a mohou špatně dýchat a kašlat. Potíže mohou být od lehké dušnosti při větší námaze až po nutnost dýchání kyslíku. Asi budou i takoví pacienti, a zatím zcela nevíme, kolik jich bude, kteří budou tak postižení, že budou doma muset dlouhodobě dýchat kyslík. V případě, že to budou mladí a jinak zdraví lidé a budou schopni podstoupit takový zákrok, nelze vyloučit transplantaci plic. To ale budou výjimečné případy.

Další věc je, že lidé mohou mít plicní embolii, u některých pacientů se objevila, protože se u nich vytvoří krevní sraženiny v žilním systému. Tato sraženina se utrhne a doputuje krví do plic, kde ucpe některé cévy. Pak musejí tito lidé zhruba půl roku brát léky na ředění krve. Následky může mít i plicní ventilace, kterou pacienti s koronavirem prodělali. Nelze vyloučit ani postižení dýchacích cest po intubaci. Někdy po dlouhodobější intubaci může dojít k tomu, že průdušnice, tedy dýchací trubice, se začne zužovat. Vazivově se zde vytvoří stenóza, tedy zúžení, které je nutné řešit. Průdušnici lze roztáhnout nebo tam zavést stent (výztužka, která udrží průchodnost – pozn. aut.), někdy se to musí operovat. To bude otázka, řekl bych, tak příštího roku, že se začnou objevovat pacienti po dlouhodobější ventilaci.

Ale k tomu dochází nejen po covidu, může se to stát po jakékoli dlouhodobější plicní ventilaci. To jsou asi ty nejdůležitější věci. Pak také bude asi hodně pacientů, u nichž se po covidu manifestuje, tedy objeví se, dříve nepoznané astma, chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN) či jiné chronické plicní onemocnění, nebo vlivem této virové infekce u nich může dojít ke zhoršení těchto onemocnění. Tito lidé jsou pak léčeni jako pacienti s příslušným onemocněním. Ale nemyslím si, že covid tyto nemoci způsobuje, spíše vede k jejich odhalení nebo zhoršení.

Některým pacientům, u kterých přetrvává dráždivý kašel a není k němu žádný důvod než prodělání koronaviru, jsme s úspěchem zkoušeli nasadit inhalační kortikosteroidy, což jsou antiastmatika. Po dobu několika týdnů je užívají a máme s tím dobré zkušenosti. Není to léčba, která by byla jednoznačně všude doporučovaná, ale nějaké údaje, že by se to zkoušet mohlo, o tomto způsobu léčby jsou.

Sice to není vaše parketa, ale jsou i neplicní následky koronaviru, které také musíte u svých pacientů s kolegy řešit?
Je celá řada neplicních následků, včetně různých neurologických, jako je brnění končetin, což může být i následek jiných proběhlých virových onemocnění. Dále je to třeba postižení ledvin, bolesti kloubů, nově vzniklá cukrovka, zažívací potíže. Někdy se mohou vyskytnout i kožní problémy, my jsme se s tím zatím nesetkali, ale literatura to popisuje. Častějším následkem také mohou být postižení srdce, která mohou být způsobena proběhlým zánětem srdce, poškozením srdce nedostatečným okysličením nebo postižením srdečních tepen a mohou se projevovat různými srdečními nepravidelnostmi, srdeční nedostatečností, bolestmi na hrudi a dušností. U některých lidí dominuje celková únava, další mají psychické potíže jako deprese či nespavost. Pokud jsou tyto potíže déletrvající a závažnější, je potřeba nějaké vyšetření u kardiologa nebo jiného specialisty, pacienta tam objednáváme nebo mu to doporučíme.

Lidé, kteří covid-19 prodělali, se brali jako chránění proti tomuto onemocnění po tři měsíce. Kdy se podle vás mají očkovat?
V současné době je interval, kdy by měli být chráněni, už šest měsíců. Jasný interval pro očkování není, ale my doporučujeme tři měsíce po prodělaném onemocnění. Pokud s tím lidé váhají, může se interval prodloužit na půl roku, kdy by měl být takový člověk chráněn.

8. února 2021

Komunální a senátní volby 2022

Komunální volby se konají 23. a 24. září. Ve stejném termínu proběhne i první kolo voleb do třetiny Senátu, jejichž případné druhé kolo bude o týden později. V Ústeckém kraji se volí v obvodech Ústí n. L. a Most.

Seznamy kandidátů: Děčín, Chomutov, Litoměřice, Louny, Most, Teplice, Ústí nad Labem, Žatec, Kadaň, Roudnice nad Labem, Litvínov, Bílina, ostatní

  • Nejčtenější

Jestli budu odvolaný? Počítám se vším, říká po požáru šéf Českého Švýcarska

Poslouchá kritiku a uvědomuje si, že ve funkci může skončit. Nejen o tom mluví Pavel Benda, šéf Národního parku České...

Mezná a Mezní Louka ožívají. Lidé z Českého Švýcarska jsou po třech týdnech doma

Lidé se mohou vrátit zpět do svých domovů. Na tuhle chvíli čekali desítky evakuovaných z Mezné a Mezní Louky nedaleko...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

České Švýcarsko je po 20 dnech uhašené. Oblast dohlídají dobrovolní hasiči

Pátkem po dvaceti dnech skončil zásah hasičů v Národním parku České Švýcarsko. Po třetí odpoledne předali poslední...

Nadupaný adept na Stanley Cup, říká hokejista Ondřej Kaše o Carolině

Z hokejisty Ondřeje Kašeho se stal Hurikán. V létě se upsal Carolině, která bude po Anaheimu, Bostonu a Torontu jeho...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nejprve klouzal, teď se loupe. Sýkorův obrazec v Lounech musí znovu opravit

Černobílá malba na prostranství před Vrchlického divadlem v Lounech, vytvořená podle díla uznávaného malíře a místního...

Porucha imunity je první známka, že je v našem životě něco špatně, říká lékařka

Premium Lidí s poruchami imunity přibývá. Příčinou je často špatný životní styl, což vede k vážným nemocem, třeba k rakovině....

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

První díl rozhovoru s Shopaholicadel: Práci neseženu, každý den můžu umřít!

Premium Rozhovorům se dlouho úspěšně vyhýbala, nyní ale udělala výjimku a Expresu poskytla exkluzivní sondu do své duše....

  • Další z rubriky

V Hřensku jsou stále místa se zvýšenou teplotou, ale konečně zapršelo

Drony v noci na pondělí našly v Českém Švýcarsku opět místa se zvýšenou teplotou. A to u Pravčické brány, Gabrieliny...

Záchytné sítě nad Hřenskem místy poškodil požár, bude nutná výměna

Záchytný systém ocelových sítí ve skalách nad Hřenskem, který chrání obec před padajícími kameny, je po obřím požáru v...

Na rybnících u Horního Jiřetína jsou nově unikátní ptačí plovoucí mola

Unikátní plovoucí ostrovy vybudované na míru vodním ptákům instalovali odborníci z České zemědělské univerzity na dvou...

Obce z vyhořelého parku chtějí peníze třeba na hasiče, už mohou žádat

Ministerstvo životního prostředí začne příští týden uvolňovat peníze obcím v Českém Švýcarsku, které zasáhl v minulých...

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

Eva Burešová porodila. S Přemkem Forejtem dali synovi netradiční jméno

Herečka Eva Burešová (29) a šéfkuchař Přemek Forejt (35) přivítali na svět prvního společného potomka. Narodil se jim...

Oldřich Navrátil přestavěl starý mlýn u Třebíče na pohádkovou chalupu

Herec Oldřich Navrátil (69) nejraději tráví čas na chalupě kousek od rodné Třebíče, kde si užívá čerstvého vzduchu a...

Eva shodila 45 kilo. Mám velikost S a muži se za mnou zase otáčejí, říká

Paní Eva nebyla se svou postavou dlouhodobě spokojená, navíc se neustále zadýchávala, což byl jeden z prvních impulzů k...

PRVNÍ DOJMY: Zlatej teletext! Případy 1. oddělení postihla nová doba

Z třinácti premiérových dílů třetí a poslední série krimiseriálu Případy 1. oddělení, která poběží od 5. září,...