Neděle 1. října 2023, svátek má Igor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 1. října 2023 Igor

Příběh Romana H.: jak se vyučený kuchař stal šedou eminencí ČSSD

  16:02
V pondělí večer zaznělo chomutovskou ulicí Kamenný vrch několik výstřelů. Dosud neznámý vrah zde zabil Romana Housku, přítele vysoce postavené političky Jany Vaňhové z ČSSD. Sám Houska rozhodně nebyl tichý muž ve stínu své družky. Právě naopak. Přečtěte si jeho životní příběh.
Roman Houska při Plesu Ústeckého kraje v Děčíně (30. ledna 2011)

Roman Houska při Plesu Ústeckého kraje v Děčíně (30. ledna 2011) | foto: Martin Adamec, MAFRA

Roman Houska sice nikdy neměl žádnou oficiální funkci v komunální ani krajské politice, přesto patřil k nejvlivnějším politikům v Ústeckém kraji, dění řídil ze zákulisí. Býval často velmi prudký, chodil ozbrojen a konflikty měl se zákonem i se svými spolustraníky.

"Je vidět, že vám jedno trestní oznámení na vás nestačilo," křičel na mě do telefonu, když jsem se ho před časem ptal, jak dopadlo přestupkové řízení v případu, kdy přejel strážníkovi nohu. Městský policista ho chtěl pokutovat za špatné parkování, Houska ale místo toho nasedl a agresivně odjel. Mimochodem trest nepadl, trestný čin změnil soud na přestupek a chomutovský magistrát nakonec přiznal, že ani přestupek mocného muže nikdy neřešil a nechal ho promlčet.

"Věc je uzavřena a nehodlám se s vámi nikdy bavit, už mě neobtěžujte," napsal mi v SMS na jiný dotaz. Zněl v tom smyslu, jak si vysvětluje, že se mu tresty od soudů vyhýbají.

Anebo jindy: "Redaktoři MF DNES píšou samý sr…ky a já na ně podávám trestní oznámení od rána do večera," řekl, když jsem ho loni v červnu žádal o komentář k policejní razii na krajském úřadě.

Trestní oznámení skutečně podával, podle policistů byl v tomto ohledu jedním z nejpilnějších pisatelů. V mém případě mu vadil text o jeho špatném parkování ve městě, což ale byl podle policistů v případě Housky častý přestupek. Svůj bílý superb nechal stát třeba loni v březnu těsně za značkou zákaz vjezdu u chomutovského divadla, kde se konal krajský sněm ČSSD. Tam jsem se s ním setkal osobně. Nejprve mi objednal kávu a svolil k povídání, když si ale nechal zopakovat mé jméno, začal řvát a chtěl mě vyhodit ze sálu.

Houska vznětlivý

Kariéra kuchaře Housky

Roman Houska vyrůstal na chomutovském sídlišti Horní Ves, v nedalekých Údlicích se vyučil kuchařem, praxi získal v chomutovské restauraci Hradčany. Kuchařina však nebyl obor, v němž by se našel. Když mu bylo 27 let, přišla revoluce a s ní nové výzvy.
„Když byla revoluce, tak veksloval s markami tady u zimního stadionu, pak se vrhl do malé privatizace,“ vzpomíná podnikatel z Chomutovska a od dětství Houskův přítel. Své jméno nechce zveřejnit, redakce jej však zná.

Jeho prudší povahu poznali i spolustraníci. Třeba v lednu 2005, kdy v emotivním projevu obvinil tehdejšího krajského šéfa ČSSD Jaroslava Foldynu, že stranu špatně vede. Bývalý boxer Foldyna se rozeběhl k pultu, kde právě Houska řečnil. "Chceš se se mnou prát?!" zvolal Houska. Konferenciér je musel odtrhávat od sebe.

Houska získal v severočeské ČSSD takovou sílu, že nakonec Foldyna padl. Místo něho se krajským předsedou stal Petr Benda z Teplic. Podle některých sociálních demokratů ale po čase stáli Houskovi lidé i za svržením Bendy. Pánové se v názorech na dění v ČSSD a na vládu v kraji rozešli.

V roce 2005 se Houska málem popral i s Janem Pieglem z Litoměřicka, jenž hřímal od řečnického pultu, že severočeskou ČSSD ovládli mafiáni. "Přišel Houska a řekl, že si to se mnou vyřídí. Já mu povídám: Vypadni, ty srabe," popsal incident Piegl.

Houska vs. Paroubek

Asi nejznámější je Houskova pře z roku 2007. Tehdy se ostře pohádal i s tehdejším šéfem strany Jiřím Paroubkem. Paroubek mluvil o zastrašování a vyhrožování jako praktikách v Ústeckém kraji a zmínil, že Roman Houska chodí ozbrojený. "Někdy ozbrojený musím chodit, protože mám z tebe strach, příteli předsedo," odpověděl mu Houska.

Před dvěma lety musel spor mezi oběma "přáteli", jak se v ČSSD straníci oslovují, řešit soud. To když Houska přirovnal Paroubka k sovětskému masovému vrahovi Berijovi. Soud konstatoval, že sice jde o urážku, ale politik by ji měl unést.

Jak velkou sílu získal Houska v severočeské ČSSD, ukazují i události kolem obsazení prvního hejtmanského postu pro sociální demokraty v roce 2008. ČSSD tehdy krajské volby vyhrála a hejtmanem měl být lídr kandidátky Jaroslav Foldyna. Jenže ten se nakonec nedostal ani do rady kraje. Spolustraníci ho nevzali ani do vyjednávacího týmu s ODS. Před samotnou volbou toho, kdo se stane hejtmanem, Houska veřejně vykřikoval na chodbě krajského úřadu, že "Foldyna je svině".

"Měl by své emoce držet na uzdě," pokárala ho později Jana Vaňhová, s níž Houska žil. Do té doby nevýrazná Vaňhová se nečekaně stala hejtmankou a mnozí sociální demokraté tvrdili, že jí do čela kraje pomohl Houska.

On se sám do funkcí nehrnul, stačilo mu držet si vliv v krajském vedení ČSSD z pozice člena krajského i ústředního výkonného výboru. Spolu s Vaňhovou byl i asistentem poslance ČSSD Jaroslava Krákory.

Na čem vydělával?

Člen ČSSD

 Do politiky se Roman Houska rozhodl vstoupit na konci devadesátých let, motivem bylo i to, že tehdy rostla hvězda jiného chomutovského podnikatele - Alexandra Nováka z ODS. Tou dobou už žil Houska s Janou Vaňhovou, . Houska zařídil, aby se nejprve stala šéfkou sociálních demokratů na Chomutovsku a později i i místopředsedkyní ČSSD. Pomohlo i to, že se v roce 2005 postavil za tehdejšího šéfa strany Stanislava Grosse.

Čím se Houska živil, není zcela jasné. Neví to ani jeho spolustraníci. "Je to zvláštní, ale nevím, co dělal. Prý podnikal, ale v čem konkrétně, to nevím," řekl v úterý Foldyna.

Houska působil v několika firmách, z některých vystoupil, další už jsou v likvidaci. Podnikal od počátku 90. let. Občas se jeho cesty potkaly s prací policistů. Například v roce 1992 ho policie obvinila z vydírání, jehož se údajně dopustil ještě s jistým Stanislavem Týrem. Byl i ve vazbě. "Dne 4. 12. 1991 v Kadani požadovali pod pohrůžkou zabití nebo zničení majetku po Václavu Paparegovi vydání částky 100 000 korun za to, že při dražbě provozovny Sběrných surovin dne 23. 11. 1991 do této dražby vstoupil a o tuto částku zvýšil přihazováním vyvolávací cenu objektu," stálo pak v obžalobě.

Houska tvrdil, že je nevinný. Soud se táhl třináct let, protože jej Houska sabotoval a s dalšími obžalovanými se vyhýbal projednávání. Krajský soud nakonec v roce 2005 celý případ zastavil.

Houska se tak mohl dál věnovat svému podnikání, které se později soustřeďovalo především na obchod s nemovitostmi a pozemky. Často byl vidět v restauraci Domovina, která mu údajně patřila, a volný čas zasvětil své největší vášni - střelným zbraním. Houska jich měl několik, neozbrojen prý neudělal krok. Na střelnici L-Centr Chomutov se pravidelně účastnil soutěží ve střelbě ze služební a sportovní pistole a většinou skončil na stupních vítězů.

Akita Plus

Česká televize popsala i další sporný případ, kdy Houskova firma Akita Plus koupila v roce 1997 od firmy Canny areál na lukrativním pozemku na okraji Chomutova. Spolu s ním ale na ni přešel i dluh Konsolidační bance téměř 14 milionů korun. Rok nato parcelu koupila firma Globus zhruba za 74 milionů korun. Konsolidační banka ale dlužnou částku nedostala, peníze z účtu Akita Plus zmizely a Houska z firmy vystoupil.

Že Houska nežil při zemi, dokládá i půjčka od družky a bývalé hejtmanky Vaňhové. Ta mu v roce 2003 půjčila 2,5 milionu korun, Houska na oplátku zastavil v její prospěch část svého domu. Vaňhová však mohla jen stěží vydělat takovou částku z platu učitelky s ukončeným pouze středoškolským vzděláním. Vaňhová posléze vysvětlovala, že jde o celoživotní úspory rodičů a prarodičů, výnosy z kuponové privatizace a ze stavebního spoření.

Zprávy o Houskových podezřelých aktivitách se ale objevovaly dál. V roce 2007 přišel bílinský podnikatel Jan Šámal s obviněním, že po něm chtěl Houska úplatek 250 tisíc korun za to, že mu zajistí vítězství v konkurzu na provozování parkovišť v centru Chomutova. Šámal nakonec soutěž vyhrál, po dvou letech mu ale radnice neprodloužila smlouvu.

Případ vyplynul na povrch poté, kdy kriminalisté z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu vtrhli do kanceláří chomutovské radnice při prošetřování prodeje městského majetku a zabavili některé dokumenty. Následně si Šámala i Housku pozvali na výslech.

Houska rozhořčeně tvrdil, že Šámal o úplatku lže, a jak bývalo jeho zvykem, podal na něj trestní oznámení.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Obyvatelé ghetta píší petici, radnice si ale zpřísnění režimu v MHD pochvaluje

Poděkování za klid na jedné straně, ale silný odpor a obviňování z rasismu na straně druhé. Tak cestující a obyvatelé...

Kometa má první body, Pardubice sedmi góly vládly šlágru. Spartě pomohla výzva

V úplně opačných rolích vstupovaly do pátého kola hokejové extraligy Sparta s Kometou. Zatímco Pražané ještě v novém...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rodiče prosí o pomoc s pátráním po muži podezřelém ze zneužívání malých chlapců

Policie pátrá po šedesátiletém Janu Kozenském z Ústeckého kraje, který je podezřelý ze zneužívání malých chlapců. S...

Facka před Slavií. Doba hájení pro některé skončila, zuřil Frťala po vyřazení

Chtěli se naladit před nedělním ligovým trhákem se Slavií, jenže odjížděli rozladění. Fotbalisty Teplic ve středečním...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Teplice - Slavia 0:0, domácí nedali penaltu, gól hostů neplatil kvůli ofsajdu

Slávističtí fotbalisté podruhé za sebou klopýtli. Po remízové derby nevyhráli ani v Teplicích, v 10. kole Fortuna ligy...

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Při výchově sourozenců nejde být úplně spravedlivý, vysvětluje psycholožka

Premium Do pracovny za ní chodí rodiče, kteří tápají ve výchově ratolestí, řeší komplikované vztahy sourozenců či výchovu...

Jsme firma na zážitky. Ředitel Sparty Křivda o Priskem i novém stadionu

Premium Dodnes ho zabolí nohy, když si vzpomene, jak hrála Sparta naposledy v Edenu. V loňském derby dostala takovou...

Z Paříže rovnou do Mostu. České olympioniky budou fanoušci vítat u jezera

Olympijské hry v Paříži se uskuteční od 26. července do 11. srpna 2024. Ve stejný termín proběhne Olympijský festival u...

Rodiče prosí o pomoc s pátráním po muži podezřelém ze zneužívání malých chlapců

Policie pátrá po šedesátiletém Janu Kozenském z Ústeckého kraje, který je podezřelý ze zneužívání malých chlapců. S...

Sundejte uniformy, vyzval agresor strážníky. Nadával i řidiči trolejbusu

Agresivní cizinec řádil v trolejbusu v Ústí nad Labem. Slovně napadal řidiče i přivolané strážníky. Jednomu z nich se...

První náměstek primátora Chomutova Dinda složí funkci, stíhá ho policie

Náměstek primátora Chomutova David Dinda ze strany Nový Sever opustí svoji politickou funkci. Rezignaci oznámil dnes na...

Kazma ukázal, jak snadno se dal zjistit kód vedoucí k výhře 22 milionů korun

Kazma (38) ukázal, jak relativně lehce se dal zjistit kód vedoucí k výhře jednoho milionu dolarů, v přepočtu 22 milionů...

Jiří Paroubek se potřetí oženil, expremiér si vzal bývalou poslankyni ČSSD

Po opožděné páteční oslavě svých 71. narozenin se bývalý premiér Jiří Paroubek o víkendu oženil, tentokrát už potřetí....

Žiju se ženou, přiznala farářka ze StarDance Martina Viktorie Kopecká

Farářka Církve československé husitské Martina Viktorie Kopecká (37), která zaujala televizní diváky v soutěži...

Smartwings přestanou létat z malých letišť. Zařízly plány cestovek

Premium Posílit význam tuzemských regionálních letišť a umožnit řadě lidí cestovat na dovolenou bez cesty na pražské letiště. S...

Další celebrita na OnlyFans. Dělám to kvůli rodině, říká herečka

Drea de Matteová (51) je americká herečka známá například díky rolím Angie v Zoufalých manželkách, Wendy v Zákonu gangu...