Pondělí 6. prosince 2021, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 6. prosince 2021 Mikuláš

Příběh Romana H.: jak se vyučený kuchař stal šedou eminencí ČSSD

  16:02
V pondělí večer zaznělo chomutovskou ulicí Kamenný vrch několik výstřelů. Dosud neznámý vrah zde zabil Romana Housku, přítele vysoce postavené političky Jany Vaňhové z ČSSD. Sám Houska rozhodně nebyl tichý muž ve stínu své družky. Právě naopak. Přečtěte si jeho životní příběh.

Roman Houska při Plesu Ústeckého kraje v Děčíně (30. ledna 2011) | foto: Martin Adamec, MAFRA

Roman Houska sice nikdy neměl žádnou oficiální funkci v komunální ani krajské politice, přesto patřil k nejvlivnějším politikům v Ústeckém kraji, dění řídil ze zákulisí. Býval často velmi prudký, chodil ozbrojen a konflikty měl se zákonem i se svými spolustraníky.

"Je vidět, že vám jedno trestní oznámení na vás nestačilo," křičel na mě do telefonu, když jsem se ho před časem ptal, jak dopadlo přestupkové řízení v případu, kdy přejel strážníkovi nohu. Městský policista ho chtěl pokutovat za špatné parkování, Houska ale místo toho nasedl a agresivně odjel. Mimochodem trest nepadl, trestný čin změnil soud na přestupek a chomutovský magistrát nakonec přiznal, že ani přestupek mocného muže nikdy neřešil a nechal ho promlčet.

"Věc je uzavřena a nehodlám se s vámi nikdy bavit, už mě neobtěžujte," napsal mi v SMS na jiný dotaz. Zněl v tom smyslu, jak si vysvětluje, že se mu tresty od soudů vyhýbají.

Fotogalerie

Anebo jindy: "Redaktoři MF DNES píšou samý sr…ky a já na ně podávám trestní oznámení od rána do večera," řekl, když jsem ho loni v červnu žádal o komentář k policejní razii na krajském úřadě.

Trestní oznámení skutečně podával, podle policistů byl v tomto ohledu jedním z nejpilnějších pisatelů. V mém případě mu vadil text o jeho špatném parkování ve městě, což ale byl podle policistů v případě Housky častý přestupek. Svůj bílý superb nechal stát třeba loni v březnu těsně za značkou zákaz vjezdu u chomutovského divadla, kde se konal krajský sněm ČSSD. Tam jsem se s ním setkal osobně. Nejprve mi objednal kávu a svolil k povídání, když si ale nechal zopakovat mé jméno, začal řvát a chtěl mě vyhodit ze sálu.

Houska vznětlivý

Kariéra kuchaře Housky

Roman Houska vyrůstal na chomutovském sídlišti Horní Ves, v nedalekých Údlicích se vyučil kuchařem, praxi získal v chomutovské restauraci Hradčany. Kuchařina však nebyl obor, v němž by se našel. Když mu bylo 27 let, přišla revoluce a s ní nové výzvy.
„Když byla revoluce, tak veksloval s markami tady u zimního stadionu, pak se vrhl do malé privatizace,“ vzpomíná podnikatel z Chomutovska a od dětství Houskův přítel. Své jméno nechce zveřejnit, redakce jej však zná.

Jeho prudší povahu poznali i spolustraníci. Třeba v lednu 2005, kdy v emotivním projevu obvinil tehdejšího krajského šéfa ČSSD Jaroslava Foldynu, že stranu špatně vede. Bývalý boxer Foldyna se rozeběhl k pultu, kde právě Houska řečnil. "Chceš se se mnou prát?!" zvolal Houska. Konferenciér je musel odtrhávat od sebe.

Houska získal v severočeské ČSSD takovou sílu, že nakonec Foldyna padl. Místo něho se krajským předsedou stal Petr Benda z Teplic. Podle některých sociálních demokratů ale po čase stáli Houskovi lidé i za svržením Bendy. Pánové se v názorech na dění v ČSSD a na vládu v kraji rozešli.

V roce 2005 se Houska málem popral i s Janem Pieglem z Litoměřicka, jenž hřímal od řečnického pultu, že severočeskou ČSSD ovládli mafiáni. "Přišel Houska a řekl, že si to se mnou vyřídí. Já mu povídám: Vypadni, ty srabe," popsal incident Piegl.

Houska vs. Paroubek

Asi nejznámější je Houskova pře z roku 2007. Tehdy se ostře pohádal i s tehdejším šéfem strany Jiřím Paroubkem. Paroubek mluvil o zastrašování a vyhrožování jako praktikách v Ústeckém kraji a zmínil, že Roman Houska chodí ozbrojený. "Někdy ozbrojený musím chodit, protože mám z tebe strach, příteli předsedo," odpověděl mu Houska.

Před dvěma lety musel spor mezi oběma "přáteli", jak se v ČSSD straníci oslovují, řešit soud. To když Houska přirovnal Paroubka k sovětskému masovému vrahovi Berijovi. Soud konstatoval, že sice jde o urážku, ale politik by ji měl unést.

Jak velkou sílu získal Houska v severočeské ČSSD, ukazují i události kolem obsazení prvního hejtmanského postu pro sociální demokraty v roce 2008. ČSSD tehdy krajské volby vyhrála a hejtmanem měl být lídr kandidátky Jaroslav Foldyna. Jenže ten se nakonec nedostal ani do rady kraje. Spolustraníci ho nevzali ani do vyjednávacího týmu s ODS. Před samotnou volbou toho, kdo se stane hejtmanem, Houska veřejně vykřikoval na chodbě krajského úřadu, že "Foldyna je svině".

"Měl by své emoce držet na uzdě," pokárala ho později Jana Vaňhová, s níž Houska žil. Do té doby nevýrazná Vaňhová se nečekaně stala hejtmankou a mnozí sociální demokraté tvrdili, že jí do čela kraje pomohl Houska.

On se sám do funkcí nehrnul, stačilo mu držet si vliv v krajském vedení ČSSD z pozice člena krajského i ústředního výkonného výboru. Spolu s Vaňhovou byl i asistentem poslance ČSSD Jaroslava Krákory.

Na čem vydělával?

Člen ČSSD

 Do politiky se Roman Houska rozhodl vstoupit na konci devadesátých let, motivem bylo i to, že tehdy rostla hvězda jiného chomutovského podnikatele - Alexandra Nováka z ODS. Tou dobou už žil Houska s Janou Vaňhovou, . Houska zařídil, aby se nejprve stala šéfkou sociálních demokratů na Chomutovsku a později i i místopředsedkyní ČSSD. Pomohlo i to, že se v roce 2005 postavil za tehdejšího šéfa strany Stanislava Grosse.

Čím se Houska živil, není zcela jasné. Neví to ani jeho spolustraníci. "Je to zvláštní, ale nevím, co dělal. Prý podnikal, ale v čem konkrétně, to nevím," řekl v úterý Foldyna.

Houska působil v několika firmách, z některých vystoupil, další už jsou v likvidaci. Podnikal od počátku 90. let. Občas se jeho cesty potkaly s prací policistů. Například v roce 1992 ho policie obvinila z vydírání, jehož se údajně dopustil ještě s jistým Stanislavem Týrem. Byl i ve vazbě. "Dne 4. 12. 1991 v Kadani požadovali pod pohrůžkou zabití nebo zničení majetku po Václavu Paparegovi vydání částky 100 000 korun za to, že při dražbě provozovny Sběrných surovin dne 23. 11. 1991 do této dražby vstoupil a o tuto částku zvýšil přihazováním vyvolávací cenu objektu," stálo pak v obžalobě.

Houska tvrdil, že je nevinný. Soud se táhl třináct let, protože jej Houska sabotoval a s dalšími obžalovanými se vyhýbal projednávání. Krajský soud nakonec v roce 2005 celý případ zastavil.

Houska se tak mohl dál věnovat svému podnikání, které se později soustřeďovalo především na obchod s nemovitostmi a pozemky. Často byl vidět v restauraci Domovina, která mu údajně patřila, a volný čas zasvětil své největší vášni - střelným zbraním. Houska jich měl několik, neozbrojen prý neudělal krok. Na střelnici L-Centr Chomutov se pravidelně účastnil soutěží ve střelbě ze služební a sportovní pistole a většinou skončil na stupních vítězů.

Akita Plus

Česká televize popsala i další sporný případ, kdy Houskova firma Akita Plus koupila v roce 1997 od firmy Canny areál na lukrativním pozemku na okraji Chomutova. Spolu s ním ale na ni přešel i dluh Konsolidační bance téměř 14 milionů korun. Rok nato parcelu koupila firma Globus zhruba za 74 milionů korun. Konsolidační banka ale dlužnou částku nedostala, peníze z účtu Akita Plus zmizely a Houska z firmy vystoupil.

Že Houska nežil při zemi, dokládá i půjčka od družky a bývalé hejtmanky Vaňhové. Ta mu v roce 2003 půjčila 2,5 milionu korun, Houska na oplátku zastavil v její prospěch část svého domu. Vaňhová však mohla jen stěží vydělat takovou částku z platu učitelky s ukončeným pouze středoškolským vzděláním. Vaňhová posléze vysvětlovala, že jde o celoživotní úspory rodičů a prarodičů, výnosy z kuponové privatizace a ze stavebního spoření.

Zprávy o Houskových podezřelých aktivitách se ale objevovaly dál. V roce 2007 přišel bílinský podnikatel Jan Šámal s obviněním, že po něm chtěl Houska úplatek 250 tisíc korun za to, že mu zajistí vítězství v konkurzu na provozování parkovišť v centru Chomutova. Šámal nakonec soutěž vyhrál, po dvou letech mu ale radnice neprodloužila smlouvu.

Případ vyplynul na povrch poté, kdy kriminalisté z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu vtrhli do kanceláří chomutovské radnice při prošetřování prodeje městského majetku a zabavili některé dokumenty. Následně si Šámala i Housku pozvali na výslech.

Houska rozhořčeně tvrdil, že Šámal o úplatku lže, a jak bývalo jeho zvykem, podal na něj trestní oznámení.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Sparta urvala výhru, Kladno obralo Boleslav. Otáčely i Vítkovice s Hradcem

Úterní program 28. kola hokejové extraligy dostal díky střetnutí Litvínova s Hradcem speciální náboj. Na východ Čech...

Matiční ulice známá plotem proti nepřizpůsobivým možná změní písmeno v názvu

Ústecká Matiční ulice, která se před lety stala pro svět nešťastným symbolem rasismu kvůli stavbě plotu mezi činžáky...

Slavia - Teplice 3:0, až nedůstojná převaha. Mistr dal nakonec jen tři góly

Byl to zápas, ve kterém slávisté mohli nebohým teplickým fotbalistům oplatit neslavnou domácí porážku 0:7 z roku 2013....

Lidé ničili zeleň u rozhledny, místní ji obehnali plotem a ostnatým drátem

Plotem a ostnatým drátem je obehnaná rozhledna Růženka na Pastevním vrchu v obci Růžová na Děčínsku. Vstoupit se do ní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Policie odložila případ Pacmana v poli, nenašla viníka. Agrofert nesouhlasí

Policie odložila případ vysekání Pacmana do řepkového pole společnosti Agrobech z koncernu Agrofert. Uvedla to Česká...

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

  • Další z rubriky

Policie odložila případ Pacmana v poli, nenašla viníka. Agrofert nesouhlasí

Policie odložila případ vysekání Pacmana do řepkového pole společnosti Agrobech z koncernu Agrofert. Uvedla to Česká...

Inspirací pro knihu byly rytířské příběhy i okolí Ohře, říká historik

Na výpravu po středověkých hradech v okolí Kadaňska zve nová publikace historika Petra Hlaváčka. Knižní průvodce...

Historický důl v Krušných horách mizí. Co bude místo něj, není jasné

Areál bývalého železnorudného dolu v Měděnci na Chomutovsku pomalu mizí. Jeho vlastník začal před několika týdny s...

Repliky žaluzií vyrobil nejprve pro svůj zámek. Teď je posílá i na Kynžvart

Dřevěné okenní žaluzie pro zámek Kynžvart v Karlovarském kraji vyrobili zaměstnanci zámku Velké Březno na Ústecku....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Žena u porodu dítěte kamarádky zjistila, že ho má s jejím manželem

Osmadvacetiletá Hailey Custerová z Arizony zažila nepříjemný šok, když pomáhala přivést na svět dítě nejlepší...

Psychopati za volantem: pozor na dodávky, elektromobily a bouráky dvou značek

Beránci ve škodovkách a predátoři v bavorácích? Výběr auta o vás může prozradit víc, než byste možná chtěli. Ať už se...

Divadlo stahuje představení. Autor trvá na černošském herci, Sokol nestačí

Obsazením černošského herce si nově podmiňuje britský autor Martin McDonagh inscenování své hry Ujetá ruka (Behanding...

Ve StarDance předčasně skončil Mirai Navrátil

Ještě před sobotním večerem StarDance je jasné, že se s taneční soutěží musí rozloučit zpěvák Mirai Navrátil. Vyšel mu...

Jiří Krampol je hospitalizovaný se zápalem plic

Jiří Krampol leží v pražské nemocnici Na Františku. Třiaosmdesátiletý herec je během posledních tří měsíců už potřetí...