V Ústí loví přemnožené divočáky do klecí, myslivcům pomáhají strážníci

  • 4
Novou zbraň v boji s přemnoženou černou zvěří využívá město Ústí nad Labem. V městských obvodech nainstalovalo odchytové klece, do kterých se divočáci chytají jako do pasti. Za dobu, kdy nový systém funguje, už se do klecí chytilo přes padesát divokých prasat, která myslivci následně usmrtili.

„V rámci kontrolní a pochůzkové činnosti strážníci kontrolují záchytové klece dvakrát denně. Večer je otevírají a ráno je z bezpečnostních důvodů zavírají, aby do nich nevlezly třeba děti. Pokud je tam nějaký záchyt divokého prasete, hlásí se to okamžitě příslušnému mysliveckému sdružení,“ sdělil Jan Novotný, zástupce ředitele ústecké městské policie.

„Pokud jsou tam divočáci, vyšleme na místo pověřeného člověka, který je usmrtí střelnou zbraní,“ doplnil Roman Jansta, předseda mysliveckého spolku Diana.

Trojici odchytových zařízení využívalo město v omezeném provozu už v loňském roce, od letoška jich má k dispozici dvojnásobek. Od začátku roku se do klecí chytilo už 31 divočáků, za celou dobu fungování už 54 kusů černé zvěře.

Pořízení jedné odchytové klece vyjde město přibližně na 17 tisíc korun, další finance stojí doprava zařízení na předem vytipované místo. Jak potvrdila vedoucí odboru životního prostředí ústeckého magistrátu Simona Karpíšková, nástražná zařízení si hradí městské obvody ze svých rozpočtů.

„Z šesti těchto zařízení jsou tři stacionární a zbytek je možné převážet podle potřeby,“ sdělila.

Stacionární klece město nechalo nainstalovat v lokalitě Všebořice. Přenosné využívá od letošního roku v lokalitách Střekov, Dobětice a Severní Terasa. „Každý obvod má vybrána místa pro umístění klecí. Musí se zohlednit bezpečnost a také zajištění příjezdu a manipulace,“ podotkla Karpíšková.

Aby byl odchyt divočáků co nejbezpečnější, spolupracují s městskými strážníky právě myslivci. Umístění klecí musí být projednané s vlastníkem pozemků a zařízení by mělo být co nejlépe uschované před lidmi. 

„Navíc tam vždy musí být možnost střelby, což znamená, že klec musí stát proti nějakému břehu, svahu a podobně. Nejde ji prostě jen tak umístit na sídliště mezi paneláky,“ vysvětlil Jansta.

Zároveň upozorňuje, že myslivci nástražná zařízení nijak neobsluhují, maximálně do nich nasypou krmení pro zvěř. 

„O tomto systému se uvažovalo už před lety, ale nebylo dotažené, kdo bude za klece odpovídat a kdo je bude pravidelně obsluhovat a hlídat. Nakonec do toho magistrát zapojil městskou policii, čímž se vše zjednodušilo,“ přiblížil předseda mysliveckého spolku.

Odchytové zařízení už někdo odcizil

Kaňkou na novém systému ovšem je, že se najdou nenechavci, kteří nástražná zařízení demolují, nebo dokonce i kradou. „Bohužel už evidujeme i první případ odcizení odchytového systému na zařízení na Severní Terase,“ potvrdila Karpíšková.

Zloději by si ale měli uvědomit, že se svým jednáním vystavují trestnímu nebo přestupkovému řízení. 

„Město a především myslivci žádají, aby tato zařízení nebyla úmyslně poškozována, neboť odpovědné úřady a myslivecké spolky jednají v souladu s platným pokynem nařízení Státní veterinární správy a dodržují mimořádná veterinární opatření k zamezení šíření nebezpečné nákazy afrického moru prasat na území České republiky,“ upozornil Novotný.

Podle něj divoká prasata ve městě postupně ztrácí svou přirozenou plachost a při cestách za potravou na ně může člověk narazit prakticky kdekoliv. 

Divočáci vběhli do čekárny i večerky

„Už jsme je museli vyhánět dokonce i z čekárny jednoho zdravotnického zařízení, kde čuník vyděsil asi deset pacientů čekajících na ošetření, nebo z večerky, kde prodavačka stála na prodejním pultu a zoufale volala o pomoc,“ poznamenal Novotný. 

Nebezpečí podle něj hrozí i majitelům psů při jejich venčení, a to hlavně v období, kdy bachyně hlídá svá nově narozená selata. „Vedle klecí samozřejmě děláme i klasické naháňky na nehonebních pozemcích,“ uzavřel za myslivce Jansta.