Primátor Mostu si stěžoval na pomalý boj s chudobou, Babiš se hájil

  19:43aktualizováno  19:43
Premiér Andrej Babiš dnes navštívil severočeský Most. Na programu měl mimo jiné setkání s primátorem Janem Paparegou, jenž neskrýval zklamání z přístupu vlády k opatřením, která mají městům pomoci v takzvaném boji s chudobou.

Rozhodně nešlo o nijak vřelé setkání. Spíše naopak. Primátor Mostu Jan Paparega (ProMOST) dával při schůzce s premiérem Andrejem Babišem (ANO) naplno najevo, jak je zklamaný, že vláda zatím neuvedla do praxe žádné z patnácti opatření proti takzvanému boji s chudobou, na kterých se podíleli severočeští starostové. A Babiš se před novináři snažil hájit.

Zopakoval třeba, jak úspěšným byl ministrem financí. „Bavíme se tu o jiných problémech. Ty je potřeba řešit,“ kontroval před zapnutými kamerami a diktafony primátor Paparega. I sám Babiš nakonec přiznal: „Děláme v rámci legislativy, co se dá. Řešíme to, ale ano, jde to pomalu,“ podotkl.

„Pro mě zásadní je, jakým způsobem donutit majitele ke snížení výše nájemného, nebo aby ty byty odprodali,“ dodal premiér v narážce na leckdy nehorázně vysoké nájmy v sociálně vyloučených lokalitách.

Mostecký primátor se v uplynulých měsících zúčastnil už několika jednání ohledně zmíněného souboru opatření. Severočeská města začala na vládu v problematice tlačit loni v září.

Fotogalerie

Představitelé radnic požadovali například, aby samosprávy měly možnost udělovat trvalý pobyt, aby pronajímání bytů bylo živností či zavedení hygienických standardů a s tím spojené určení maximálního počtu přihlášených osob podle rozlohy bytu.

„Bohužel musím říct, že se toho moc neudělalo,“ pokrčil rameny Paparega.

Ze souboru opatření v mezidobí vypadl například bod o zavedení trvalého pobytu v obci, kde daný člověk fakticky bydlí, aby byl dohledatelný. To se městům nelíbí. Babiš slíbil, že kvůli tomu ještě bude apelovat na ministra vnitra Jana Hamáčka, který měl tento bod v gesci.

S Paparegou se prošel „hezčí“ částí čtvrti zvané Stovka, která je sociálně vyloučenou lokalitou.

Společně se zastavili u domu, z něhož se ozýval rachot strojů. Město ruinu předělává na sociální bydlení. A právě u ní politici narazili na projekt s názvem Výstavba, který má obcím umožnit čerpat dotace na stavbu obecních bytů.

Jenže Most by chtěl spíše peníze na výkup bytů, nikoli na stavění. Babiš a ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová, jež přicestovala do severočeského města s ním, slíbili, že v návrhu tato možnost je. V pondělí má o záležitosti jednat vláda.

„Chci věřit, že toto je pozitivní střípek, který se podaří realizovat. A my tak budeme moci ovlivňovat skladbu obyvatelstva,“ podotkl Paparega.

Babiš se s ním sešel až v závěru své návštěvy. Předtím se zajel podívat do místního Střediska volného času, prohlédl si přilehlou školku a debatoval se zástupci zdejších mateřských a základních škol o dětských skupinách, předškolním vzdělávání či výši rodičovského příspěvku.

O jednom tématu se ministerský předseda s novináři bavit nechtěl, a sice o změnách ve vládě. Odmítl komentovat, kdo nahradí odcházejícího ministra dopravy Dana Ťoka i případná další vládní „škatulata“. Ve středu bude mimo jiné právě personální otázky svého kabinetu řešit s prezidentem Milošem Zemanem.

Nejčtenější

Jágrova show. Čtyřmi góly vrátil Kladno do extraligy, Chomutov sestupuje

Jaromír Jágr slaví společně s kladenskými spoluhráči gól v síti Českých...

Pětileté čekání je u konce. Hokejové Kladno slaví v 10. kole baráže triumf v Českých Budějovicích 4:2 a s ním i návrat...

Pardubice slaví udržení po divoké výhře, blízko extralize je i Kladno

Pardubičtí hokejisté (zleva: Petr Sýkora, Tomáš Rolinek, Brian Ihnacak) slaví...

Zachráněno! Hokejisté Pardubic si v 9. kole baráže o Tipsport extraligu zajistili účast v nejvyšší soutěži i pro příští...

Zdrcení Piráti. Podepsali jsme si ortel. Padáme, vědí v Chomutově

Zatímco chomutovský Petr Koblasa smutní, hokejisté Pardubic slaví setrvání v...

Hokejové extralize v Chomutově zvoní hrana. Po úterním domácím krachu 5:7 s Pardubicemi se udržení přesunulo z oblasti...

Piráti sestupují, majitelé klubu mlčí. Zláká trenéra Růžičku Kladno?

Zklamaný chomutovský Stanislav Dietz po prohře s Pardubicemi.

Semifinalista z roku 2017 dává hokejové extralize sbohem. Šíleně smutná páteční výhra 3:0 v Pardubicích chomutovské...

Na taneční soutěži kolabovaly děti, zřejmě selhala vzduchotechnika

Na taneční soutěži v Děčíně kolabovaly děti

Plné ruce práce měli záchranáři ve čtvrtek a v pátek v děčínské sportovní hale. Při taneční soutěži tam kolabovaly...

Další z rubriky

Historickou baštu Bílina zatím nekoupí, musí vyřešit zástavní právo

Navzdory svému jménu nemá bašta nic společného s husity, jméno získala jen díky...

Bílinští zastupitelé nevyužili nabídku soukromého vlastníka na odkup památkově chráněného objektu Husitské bašty z 15....

Stovky motorkářů vyrazily na silnice na společnou jízdu s policisty

Motorkáři se projeli Ústeckým krajem za doprovodu policistů v rámci preventivní...

Ústeckým krajem projely v sobotu dopoledne téměř čtyři stovky motocyklistů. Na bezmála osmdesát kilometrů dlouhou trasu...

Vrtulník letící pro pacienta nouzově přistál u Mostu, kvůli možné závadě

Vážně zraněného muže od nehody transportovat vrtulník

Vrtulník záchranné služby z Ústí nad Labem letící pro pacienta musel dopoledne nouzově přistát na louce poblíž...

Advantage Consulting, s.r.o.
TECHNOLOG VÝROBY

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 30 000 - 40 000 Kč

Najdete na iDNES.cz