Matka chce od nemocnice sto tisíc za to, že na ni lékař poslal policii

  16:50aktualizováno  16:50
Až k soudu se může dostat konflikt, který se na jaře odehrál na jednotce intenzivní a resuscitační péče ústecké Masarykovy nemocnice. Matka nechtěla opustit oddělení, kde se léčilo její pětitýdenní dítě se zápalem plic, a lékař na ni zavolal policii.

Matka nechtěla odejít od mimina, lékař na ni přivolal policii | foto: Petra Aiša RebelkaiDNES.cz

Podle zjištění serveru Lidovky.cz obdržela nemocnice předžalobní výzvu, ve které si matka řekla za útrapy spojené s jednáním doktora 100 tisíc korun a žádá také veřejnou omluvu. Když ji nemocnice neodškodní, chce podat žalobu k soudu.

„Namísto soustředění se na léčbu a pohodu nezletilého a podpory ze strany personálu se matka musela věnovat personálem vyvolanému konfliktu, bylo ohroženo kojení, došlo k ponižování matky a nerespektování její role zákonné zástupkyně nezletilého,“ píše se v předžalobní výzvě, kterou získaly Lidovky.cz.

Událost se stala 24. března (více v článku Lékař „jipky“ poslal policii na matku kojence, nemocnice se doktora zastala). 

Matka vpodvečer volala bývalé člence rady Hnutí za aktivní mateřství Petře Langové, která hájí práva žen a dětí v porodnicích. „Řekla mi, že lékař má problém s tím, aby trávila noc na křesle, hladila dítě a dávala mu čerstvé odstříkané mléko,“ uvedla tehdy Langová.

Aktivistka vše natočila na mobil

Sama pak na mobil natočila rozhovor s ošetřujícím lékařem, který matce vysvětloval, že nemůže na oddělení, kde se léčí nejtěžší dětské případy, spát na podlaze na karimatce, na přistýlce ani nikde jinde.

„Opíraly jsme se o vnitřní řád nemocnice, který říká, že rodiče mohou být u dítěte nepřetržitě,“ argumentovala však Langová.

Sloužící lékař Adam C. matce podle pořízeného záznamu řekl, ať si spí venku na chodbě mimo oddělení na zemi. 

„Pokud nepřijde ochranka a nevyhodí vás jako bezdomovce, který se sem občas nějakej stáhne,“ dodal. Pak přivolal policii s odůvodněním, že žena narušovala chod oddělení a ohrožovala poskytnutí lékařské péče.

„Hlídka se snažila matce vysvětlit, že rozhodující je stanovisko ošetřujícího lékaře. Situace se zklidnila a došlo ke kompromisu, kdy žena mohla na oddělení přes noc zůstat,“ sdělila tenkrát iDNES.cz policejní mluvčí Veronika Hyšplerová.

Krajská zdravotní se za doktora postavila

Společnost Krajská zdravotní (KZ), pod kterou Masarykova nemocnice patří, se následně za zmíněného lékaře postavila. „Řídil se vnitřními předpisy a žádný z právních předpisů nebyl porušen,“ prohlásil tehdy ředitel zdravotní péče společnosti Josef Liehne.

Zároveň upozornil, že zdravotnické zařízení se vždy snaží co nejdříve zajistit společný pokoj pro rodiče a dítě. Přímo na jednotce intenzivní a resuscitační péče (JIRP) podle něj nicméně není možné zajistit spaní pro rodiče dítěte.

O tom byla matka podle Liehneho informována. „Zdravotnické zařízení má zákonné právo omezit nepřetržitou přítomnost rodičů, pokud by narušila poskytnutí zdravotních služeb, což se v tomto případě stalo,“ zdůraznil.

Matka i přes tyto skutečnosti podala stížnost, že s ní personál oddělení nezacházel dobře, a že na ni přivolal policii. „Vzhledem k tomu, jak stále nevzali na vědomí, že něco porušili, už mi jde o obhájení mé cti. V ničem se nepoučili,“ řekla Lidovkám.cz.

Protože špitál pochybení vyloučil, zaslala matka koncem července uvedenou předžalobní výzvu. Její advokátka v ní argumentuje, že nemocnice porušila svůj vlastní řád lůžkových oddělení a Chartu práv hospitalizovaného dítěte.

Žena chce za požadovanou částku koutek pro rodiče

„Tvrzení nemocnice, že matka narušovala poskytnutí zdravotních služeb, považujeme za účelové, neboť nemocnice neuvedla, v čem konkrétně mělo toto narušování spočívat,“ stojí ve výzvě. Advokátka také míní, že lékař ženu slovy o bezdomovcích ponížil.

Matka tvrdí, že jakmile 100 tisíc korun od nemocnice dostane, zasadí se o to, aby se za tyto peníze na oddělení JIRP vystavěl koutek pro rodiče, kteří by tam mohli zůstat svému potomkovi „na doslech“.

KZ nyní sdělila, že bude na výzvu brzy reagovat. Navíc prý počítá s vybudováním nové jednotky JIRP ve větších prostorách, a tudíž vyšším komfortem i pro rodiče hospitalizovaných dětí.

Konflikt měl ještě jednu policejní dohru. Langová totiž podala na primáře oddělení JIRP trestní oznámení kvůli napadení. Tvrdí, že chtěla matku u lůžka dítěte na pár hodin vystřídat a lékař ji na oddělení nechtěl pustit.

Na audiozáznamu, který Langová pořídila, mužský hlas říká: „Vypadni, nebo ti dám přes držku“. Policisté jeho jednání kvalifikovali jako možný přestupek. Přestupkové řízení skončilo 14. května, ale zda byl primář potrestán, není jasné. Úřad to totiž s odvoláním na zákonnou diskrétnost odmítl zveřejnit.

Přivolaná policie v nemocnici na videu z března 2018:   


Nejčtenější

VIDEO: Na D8 se otáčel patnáctimetrový autobus, řidič to svedl na navigaci

Kamera zachytila, jak se autobus chystá otočit

Na dálnici D8 u Prackovického tunelu se otáčel do protisměru patnáctimetrový autobus s devíti cestujícími. Jeho řidič...

Zhasněte světelné efekty, nakázali Chomutovu. Proč, diví se v klubu

Potemnělá chomutovská aréna před derby s Litvínovem.

Hokejoví Piráti z Chomutova musí přiškrtit svoji předzápasovou show. Ředitel extraligy jim po stížnosti rozhodčích...

O týrání chlapce, který zemřel, prý lidé věděli. Nikdo ale nic neřekl

U domu, kde zemřelo dítě, vzniklo pietní místo. (21. 2. 2109)

Policie stále vyšetřuje případ smrti dítěte v Lounech. O špatném zacházení, které chlapec zaplatil životem, podle...

Severka z Mostu! prodává vouchery na pivo a utopence, fotku za příplatek

Seriál Most! v pondělí sledují i štamgasti v seriálové hospodě Severka.

Provozovatel restaurace Severka, kde se natáčel televizní seriál Most!, se rozhodl vytěžit z popularity co nejvíc. Na...

Lehčí los pro Slavii, jak mít pohárovou jistotu a kdo do elitní skupiny

Hráči Plzně a Slavie si po zápase podávají ruce. Uprostřed je zklamaný slávista...

Od chvíle, kdy fotbalisty Slovácka převzal trenér Martin Svědík, jsou nejlepší v lize. Utekli z boje o záchranu a patří...

Další z rubriky

A pak jsme počkali na jeho rodiče, přiznal obžalovaný zneužití chlapců

Budova Krajského soudu v Ústí nad Labem

Až dvanáctiletý trest hrozí pětatřicetiletému muži z Ústecka, který podle obžaloby opakovaně znásilnil dva nezletilé...

Severka z Mostu! prodává vouchery na pivo a utopence, fotku za příplatek

Seriál Most! v pondělí sledují i štamgasti v seriálové hospodě Severka.

Provozovatel restaurace Severka, kde se natáčel televizní seriál Most!, se rozhodl vytěžit z popularity co nejvíc. Na...

O týrání chlapce, který zemřel, prý lidé věděli. Nikdo ale nic neřekl

U domu, kde zemřelo dítě, vzniklo pietní místo. (21. 2. 2109)

Policie stále vyšetřuje případ smrti dítěte v Lounech. O špatném zacházení, které chlapec zaplatil životem, podle...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz