Nejde zabránit, aby se ANO v Ústí znovu rozpadlo, říká šéf nové buňky

  13:21aktualizováno  13:21
Předseda nové ústecké organizace ANO Petr Nedvědický stojí před úkolem vrátit hnutí důvěru veřejnosti, o kterou přišlo kvůli puči na magistrátu. „Budeme to moci dokázat jen svou prací, otevřeným chováním a ve výsledku výběrem lidí na kandidátky,“ říká Nedvědický v rozhovoru pro MF DNES.

Petr Nedvědický vstoupil do politického hnutí až ve svých 60 letech a hned ho začal řídit. Stal se šéfem nově vzniklé buňky hnutí ANO v Ústí, předchozí byla rozpuštěna. | foto: archiv Petra Nedvědického

Proč myslíte, že právě vás zvolili jako předsedu?
Nominovali mě jako jediného. Patrně to bylo tím, že jsem se snažil dát dohromady jádro nově vznikající organizace hnutí ANO a že jsem vedl celou řadu jednání ohledně jeho ustanovení.

Petr Nedvědický

Nový předseda ústecké organizace ANO pracuje jako ředitel provozu a logistiky pražské společnosti PNS Grosso, která distribuuje tisk.

V minulosti řadu let pracoval na vedoucích pozicích ústeckého obchodního domu Labe, krátce ho i řídil.

Absolvoval Vysokou školu ekonomickou, v roce 2012 si pak doplnil vzdělání na soukromé Univerzitě Jana Amose Komenského.

Je mu šedesát let, je ženatý, má tři děti a má byt v Malečově na Ústecku. Post předsedy ústeckého ANO je jeho první politickou funkcí v životě.

Co vás podle vašeho názoru kvalifikuje na funkci předsedy?
Nerad hodnotím vlastní kvality. Za svou manažerskou minulost jsem byl vždycky schopen velmi dobře ohodnotit kvality svých spolupracovníků, ale s hodnocením svých mám opravdu problém. Ale myslím si, že jsem pracovitý, že jsem schopen naslouchat názorům druhých a že jsem vytrvalý.

Jakým chcete být předsedou?
Určitě nechci být dominantním předsedou. Chtěl bych použít metody práce převzaté z našeho byznysu, to znamená delegovat pravomoci na lidi tak, aby mohli zvládat své úkoly a pomáhat jim tam, kde na to nebudou stačit.

Popište svůj hlavní úkol, který před vámi jako čerstvým předsedou hnutí stojí?
V první řadě připravit organizaci na vstup dalších členů, protože mnoho lidí projevilo zájem vstoupit do hnutí. Takže teď je nutné se prohrabat přihláškami, dát si s těmi lidmi schůzky a pohovořit s nimi o tom, co je pro hnutí kdo schopen udělat.

A dlouhodobý úkol?
Dlouhodobý úkol je v první řadě připravit se na krajské volby a následně na další volby, protože od příštího roku to bude nepřetržitý sled volebních roků. Ale pak mám zájem nevykašlat se na lidi, kteří pro ANO už něco dokázali a teď třeba jako nezařazení pracují v různých funkcích v samosprávě. Pokud tam svou práci vykonávají, měli by od našeho hnutí dostat podporu, budou-li o ni stát. To je tedy můj soukromý úkol si s těmi lidmi promluvit, poslechnout si je a byl bych rád, kdyby cítili, že je nikdo nehodil přes palubu.

Máte na mysli exprimátora Josefa Zikmunda, jeho tehdejšího náměstka Martina Matu a bývalého radního Pavla Štěpaře?
Pan Mata projevil odměřený postoj. V podstatě řekl, že ukončuje vztah s hnutím, takže u něj se nevyjádřím. Protože pokud někdo řekne, že už nechce spolupracovat, tak to není člověk, který by teď pro mě byl cílovou skupinou pro rozhovor. V každém případě o pana Štěpaře bych stál, protože si myslím, že je to slušný, zkušený a nekonfliktní člověk. Pan Zikmund se projevil jako velmi dobrý politik a byl bych rád, kdyby byl aspoň příznivcem, když už ne členem či spolupracovníkem hnutí.

Ústecký puč

Dlouhotrvající pnutí v hnutí ANO roztrhlo ústeckou koalici, kterou tvořilo právě ANO s hnutím PRO! Ústí. Obě hnutí získala v Ústí nejvíc protestních hlasů proti předchozí vládě ČSSD.

Část ANO s podporou Ústeckého fóra občanů (UFO), ČSSD, KSČM a ODS v červnu odvolalo vlastního primátora Josefa Zikmunda a celou radu, do křesel radních pak tento převrat vynesl druhou část ANO v čele s novou primátorkou Věrou Nechybovou a hnutí UFO (o puči v Ústí zde).

Celostátní vedení ANO s pučem v Ústí nesouhlasilo a ústeckou organizaci zrušilo.

Takže s pány Zikmundem a Štěpařem budete jednat o jejich případném vstupu do ANO?
Zcela určitě chci. Ale nevím, jestli budou chtít, protože ochota musí být na obou stranách. Ale jsem přesvědčen, že není důvod, abychom spolu nehovořili.

A budete, nebo nebudete s panem Matou mluvit o jeho budoucnosti v ANO?
Pokud se mnou bude chtít pan Mata hovořit, tak si určitě čas najdu. A rád si poslechnu i bývalé členy ANO z té takzvané druhé strany, protože já v podstatě nevím, která je jedna nebo druhá strana. Pro mě jsou to všichni bývalí členové, kteří se z nějakého důvodu nemohli dohodnout. Ale tím to pro mě končí, protože já chci slyšet obě strany.

Takže hodláte lákat do ANO paní primátorku Věru Nechybovou a lidi kolem ní, kteří se podíleli na svržení koalice ANO s PRO! Ústí a nyní vládnou?
Nepředpokládám, že bych je aktivně lákal. Ale určitě bych chtěl slyšet, zda je jim ta myšlenka blízká.

Kolik členů hodláte mít do konce roku? Krajský manažer ANO Jakub Komárek uvedl, že registruje desítky žádostí.
Domnívám se, že teď se nejedná o termín do konce roku. Protože plánovaný oblastní sněm by měl být někdy v únoru a členové mohou být přijati vždy na oblastním sněmu. Takže bychom mohli hovořit o rozšíření členské základny na sněmu, počítám s tím. Ale počet vám neřeknu, to teď nejsem schopný.

Nyní má ANO v Ústí devět členů a v současnosti je to zdaleka nejmenší politický subjekt v Ústí. To je dost těžká startovní pozice, nemyslíte?
Není určitě nejlehčí. Ale vycházím z toho, že těch devět lidí se zná a má mezi sebou vysokou míru důvěryhodnosti. Asi by nebyl problém dát inzerát do denního tisku, že nabereme členy, ale mám obavy, že by to mohlo skončit jako v červnu. Ale nechci podcenit problematiku růstu a říkám, že bych určitě byl rád, kdyby nás bylo podstatně více.

Mohl byste přiblížit, co je těch devět členů za lidi a co je spojuje?
Část je spojená profesí. Jedna část jsou lidé, kteří se pohybují kolem nemovitostí a jsou zaměstnanci realitních kanceláří. Druhá část se pohybuje okolo ekonomiky, jsou to třeba účetní, ekonomky a podobně.

A co je spojuje kromě profese? Míním tím nějaké hodnoty.
Vadí jim stav, že politika dnes v podstatě neznamená službu lidu, ale službu sobě. Takhle bych to popsal.

Jak chcete lidem vysvětlit, že mají vstoupit do ANO?
Domnívám se, že to musí být vzorek lidí, kteří se necítí úplně totožně s dnešním vyzněním politiky. To znamená, že cítí problém v klientelismu, ve zneužívání svých pozic k vybudování mocenských pozic a rozkrádání. Člověk, když chce něco změnit, má jedinou šanci: musí být členem politické strany. Nebo může být sám za sebe, ale nemá šanci moc něco změnit, na to je sám moc slabý.

Kritizujete zneužívání pozic pro mocenské pozice, ale nejlepší nástroj pro zneužívání své pozice má v současnosti váš předseda Andrej Babiš, který vlastní jednu z největších firem v zemi a současně je ministrem financí. Co na to říkáte, že je v permanentním střetu zájmů?
Souhlasím, že je tam střet zájmů. Na druhou stranu pokud někdo ví, že bude pod veřejnou kontrolou několika milionů občanů této země, tak si myslím, že si musí být sakra jistý, že nebude své obchodní zájmy s politikou slučovat. Navíc není jen pod kontrolou našich občanů, ale třeba i Evropské unie, která je citlivá na tok financí.

Ale pořád je takové propojení byznysu a politiky jako u pana Babiše nebezpečné, ne?
Zcela určitě. Na druhou stranu se domnívám, že když má někdo sto miliard, tak nemá zapotřebí tolik si cpát domů. Kdežto člověk, který nemá za sebou takové zázemí, tak může být daleko snadněji k něčemu takovému strhnut a z hlediska korupce má daleko nižší cenu.

Vraťme se ještě k ústecké buňce ANO. Hnutí po svém červnovém rozkladu a pádu koalice nepůsobí důvěryhodně. Jak mu chcete důvěryhodnost vrátit?
Budeme to moci dokázat jen svou prací, otevřeným chováním a ve výsledku výběrem lidí na kandidátky. To je asi jediná cesta, protože si neumím představit, že někoho přesvědčím tím, že budu lakovat něco narůžovo a něco slibovat.

Ale nebude těžké pro ANO prodat výsledky své práce, když nemá v Ústí jediného zastupitele?
Souhlasím. Ale můj úkol je některé lidi, které jsme jmenovali, kteří něco dokázali, není za nimi škraloup a jsou v zastupitelstvech, přesvědčit o tom, že by bylo dobře, kdyby alespoň vystupovali jako nezařazení nominovaní za ANO. Nebo posléze jako členové ANO. Kdyby se mi tohle podařilo, tak si myslím, že budeme trochu důvěryhodnější.

Jak chcete zabránit tomu, aby se ANO znovu nerozpadlo, jak se to stalo v červnu?
Myslím si, že v demokracii to nejde. Demokracie je o většinovém principu, takže pokud se rozhodne nějaká skupina lidí provést obrat a bude mít dostatečně silnou podporu, tak tu menšinu přehlasuje. A v takový moment k tomu může dojít znova. Prostě je to tak, musíme se naučit s tím žít. A možná proto je nás zatím jen těch devět, kteří se známe a jsme o sobě přesvědčeni, že půjdeme jedním směrem.

Autor:

Nejčtenější

Dycky Most!, Litvinoff a další hlášky, které se mezi lidmi chytly

Martin Hofmann a Zdeněk Godla při setkání herců ze seriálu Most! ve zdejším...

Hláška Dycky Most! z populárního seriálu si získala velkou popularitu mezi lidmi. Je na propagačních předmětech, létá...

Uhelné Podkrušnohoří se promění v krajinu jezer a zásobárnu vody

Jezero Milada je hluboké až 24,7 metru, dlouhé 3,2 kilometru a široké 0,7...

V krajinu obřích jezer, z nichž tři budou mít rozlohu přes tisíc hektarů a budou sloužit jako strategická zásobárna...

Na kostele se nahnula hvězdice, při jejím sundávání se našla tajná schrána

Z kostela nejsvětější Trojice v obci Jiřetín pod Jedlovou museli hasiči sundat...

Nejdelší žebřík, který mají krajští hasiči k dispozici, museli využít tento týden v Jiřetíně pod Jedlovou. Hrozilo...

Jirkovští strážníci dostali kvůli chybě na mzdách milion navíc

peníze, ilustrace

Policie řeší případ neoprávněného vyplácení mezd městským strážníkům v Jirkově. Ti v letech 2015 až 2017 dostali navíc...

V celém Ústí i Trmicích přestanou od března vyplácet doplatky na bydlení

Dnes budovy využívá ústecký magistrát.

Ústecký magistrát vyhlásil bezdoplatkovou zónu na celém svém území i v blízkých Trmicích. To znamená, že místní lidé,...

Další z rubriky

Lounští kriminalisté vyšetřují smrt dítěte, podezřelý je ve vazbě

Sebevraždy na pražském Chodově (22.12.2018)

Kriminalisté vyšetřují úmrtí dítěte v Lounech. Zadrželi dvacetiletého muže a obvinili ho z násilných trestných činů....

Volební slogany o havěti v Mostě začalo řešit státní zastupitelství

Obsah tohoto volebního letáku, který se objevil v Mostě, zkoumá policie.

Kauzou možného rasistického podtextu kampaně hnutí Otevřená radnice Most před říjnovými komunálními volbami se začalo...

V celém Ústí i Trmicích přestanou od března vyplácet doplatky na bydlení

Dnes budovy využívá ústecký magistrát.

Ústecký magistrát vyhlásil bezdoplatkovou zónu na celém svém území i v blízkých Trmicích. To znamená, že místní lidé,...

Advantage Consulting, s.r.o.
VEDOUCÍ ZÁKAZNICKÉHO SERVISU

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 35 000 - 45 000 Kč

Najdete na iDNES.cz