Kdo dělá nepořádek, protiví se islámu, říká šéf muslimů v Česku Alrawi

  6:00aktualizováno  6:00
Potíže v soužití obyvatel z Teplic s arabskými hosty místních lázní přijel řešit i předseda Ústředí muslimských obcí v České republice Muníb Hassan Alrawi. V rozhovoru pro MF DNES mimo jiné řekl, že muslimové, kteří dělají nepořádek a obtěžují, se protiví islámu.

Předseda Ústředí muslimských obcí Muneeb Hassan Alrawi na modlitbě před ministerstvem vnitra | foto:  Dan Materna, MAFRA

Proč letos přijelo do Teplic tolik lidí z oblasti Perského zálivu?
Nevím. Ale co je „tolik“? Když se tu léčí dítě, jedou s ním rodiče a ti pak musí vzít s sebou i své ostatní děti... Takže cestuje celá velká rodina. No a všechny děti nemohou být vázány u nemocného, tak si hrají jinde. A také rodina funguje mimo lázeňské objekty, když je její nemocný na proceduře. A na to je třeba poukázat - Teplice nejsou velké město, takže stovky Arabů, kteří sem přijedou, budou vždycky vidět. V Teplicích se neztratí.

Arabský problém v Teplicích

Lázeňský park obsazují denně stovky arabských klientů, kteří se do zdejších lázní přijeli léčit. I když přivážejí do města peníze za léčebné kúry nebo za byty a domy, které si na dobu pobytu pronajímají, místním lidem víc vadí, že po cizincích z arabského světa zůstává v parku nepřehlédnutelný nepořádek a jejich relaxace v parku je daleko hlučnější, než jsou ochotni tolerovat.

Situace už je tak daleko, že musel zasáhnout teplický magistrát a do parků a ulic poslat více strážníků. S arabskými hosty vyjednává i místní muslimská obec, ale zároveň se ozvali protimuslimští aktivisté s peticí proti uznání islámu v Česku. Řada místních ji v nastalé situaci podepisuje více než ochotně.

Víte, kolik se v Teplicích protočí arabských hostů ročně?
Jsou to zhruba tři tisíce lázeňských klientů s rodinami. Jde především o turisty z Arabského (Perského) zálivu. Ze zemí, jako je Kuvajt, Saúdská Arábie, Spojené arabské emiráty a Katar.

O jakou ekonomickou skupinu nejčastěji jde?
Nejsou to až tak chudí lidé, ale také ne ti hodně bohatí. Je totiž hodně klientů, kteří sice léčení nabízené v Teplicích potřebují, ale není tu pro ně nic, co by odpovídalo jejich požadavkům. Oni raději dávají přednost Rakousku nebo Švýcarsku. V tomto případě jde zpravidla o lidi, kteří vyžadují luxus a větší město a větší nákupní centra. Ale Teplice jako město mají nějakou úroveň, lázně mají nějakou úroveň, takže sem jezdí lidé, kteří mají na tohle. Anebo jsou spokojeni s výsledky léčby v Teplicích - a těch je hodně.

Kolik arabských agentur pobyt v Teplicích zprostředkovává?
Sedm nebo osm. Vlastní je lidé, kteří žijí trvale v České republice nebo mají občanství i několik desítek let.

Proč jste do Teplic přijel? Byla hlavní motivací petice proti islámu, nebo jste chtěl osobně vidět, z čeho vzniklo mezi arabskými hosty a místními lidmi to napětí?
Nepřijel jsem kvůli petici. Jsem předsedou Ústředí muslimských obcí v České republice a muslimská obec v Teplicích, kterou vede pan Marej Abbas, pod to spadá. Chtěl jsem prostě vědět, co se tu děje.

Muníb Hassan Alrawi

Narodil se v roce 1966 v Iráku.

V roce 1985 odešel z Bagdádu do Československa, od té doby žije zde.

Od roku 2009 je předsedou Ústředí muslimských obcí v České republice.

V bývalém Československu vystudoval elektrotechniku na vojenské akademii.

Dnes obchoduje se sklem a technikou.

K čemu jste dospěl? Jde jen o odlišnosti životního stylu?
Hlavní podle mě je, že Tepličanům vadí skupiny muslimů, kteří posedávají, jedí a pijí v parcích. Tady je vidět rozdíl v chápání té situace. V Arabském zálivu je celkem málo zeleně, vlády těchto zemí se ji ve městech snaží vytvářet uměle a většina takových míst pak slouží dětem a rodinám, aby si tu hrály a bavily se. Podle mne je tohle za tím nedorozuměním.

Já myslím, že místním nevadí, že někdo sedí na trávníku, a ani to, že tam hoduje. Mají problém s tím, že arabští hosté po sobě neuklízejí a v obytné čtvrti jsou dlouho do noci hluční.
V Arabském zálivu se lidé v parcích takto baví a mají hned u sebe uklízecí čety. Samozřejmě nám muslimům a mně osobně vadí chování některých skupin, které sem přijely, nedělají nám dobrou vizitku. Ale nejsou všichni takoví. Vůbec nejhorší věc je, že si to pak někdo spojí s islámem. Přitom v první kategorii nauky o islámu je hygiena. Podle výroku proroka Mohameda, chcete-li sedět na veřejném prostranství, musíte všem kolem dát jejich práva. Jedno z těch práv je udržovat pořádek a nikoho neotravovat. Někteří turisté v Teplicích tedy určitě postrádají znalost islámu a dělají vůči islámu chybu a upírají práva ostatním spoluuživatelům veřejného prostranství. To je neomluvitelné, ale Česká muslimská obec za to nemůže, ona si turisty nevybírá. Jen těm, kteří přijeli na léčení, napomáhá zprostředkovat určité služby.

Lidé v Teplicích poukazují na to, že každý den musí dávat parky do pořádku četa uklízečů. Říkají si, jestli nás mnozí z těch cizinců nepovažují tak trochu za sluhy?
Ne, to ne. My samozřejmě víme, že určitá negativa tu jsou a určitý nepořádek také, ale asi se shodneme, že tak je to ve všech turistických městech na světě. Ale chápu, že místním to vadí, a my jsme na jejich straně. Druhá věc je, že někdo, kdo chce poškodit pověst islámu, určitě hledá něco, čím by mohl útočit. A takové subjekty v Teplicích jsou.

Já v Šanově, kde pobývají Arabové, bydlím. Nevadí mi náboženství, ale dost mi vadí Arab, který proti mě vyjede v opačném směru jednosměrkou, na klíně má při řízení dítě a vedle sebe nepřipoutané další...
Určitě s vámi souhlasím. Ale odpovědnost je na těch, kteří sem lázeňské hosty dopravují a na každém lázeňském hostu. Zde platí české zákony a české dopravní předpisy. Takový řidič si zaslouží patřičnou pokutu.

Dostanou se k arabské klientele informace o způsobu života ve střední Evropě? O tom, jaké tu platí zákony a jaké třeba předpisy pro řízení auta?
To by měly mít na starosti firmy a agentury, které je vozí do lázní. A nebylo by na škodu, kdyby se do toho vložilo třeba Ministerstvo zahraničí. Nejlepší by bylo, aby lázně klientům předem poslaly nějaký protokol, který by se vrátil podepsaný s tím, že klient byl obeznámen a že bude vše respektovat. Je to ale asi dlouhodobý boj. Ale jak říkám, je to na lázních a agenturách. Ty prostě vědí, jaké očekávají hosty, a měly by se podílet na potřebných opatřeních.

Radnice vás požádala, abyste s arabskou komunitou pracovali. Už to děláte? A jaké jsou první ohlasy?
Využíváme a budeme využívat toho, že se tu muslimské rodiny scházejí v pátek v modlitebně. Dohodlo se také, že by se napsala nějaká brožurka, která by se rozdala. Muslimská obec je připravena pomoci místním lázním, úřadům a magistrátu města Teplice. Ale znovu opakuji, že muslimská obec sem nepřivádí turisty. Naopak - jsme spíš terčem kvůli chování některých z nich. Sleduji profily některých antiislamistů na sociálních sítích a vím, že nám předhazují, že je tu modlitebna, že v Česku jsou nějaké mešity, a tak sem jezdí arabští turisté. Ale je to naopak. Jezdí sem lidé, žijí tu, a tak tu mají prostory na modlení.

Potýkají se arabští hosté s nějakou nevraživostí v Teplicích?
Ano. A jsou i terčem kriminality. Mnohokrát byli turisté okradeni, obtěžují je opilci i bezdomovci.

Některým obyvatelům Teplicka se nelíbí, že tam Arabové kupují parcely:

Autor:
  • Nejčtenější

Napadení mladíka na koupališti v Dubí míří k soudu, obžalovaných je šest

Teplické státní zastupitelství podalo k okresnímu soudu obžalobu na šest lidí v souvislosti s loňskou rvačkou na...

Afričana soudí za znásilnění dívky u Lukavce, sperma na jejím těle nevysvětlil

Litoměřický okresní soud řeší případ červnového znásilnění šestnáctileté dívky v poli u Lukavce. Obžalovaný třicetiletý...

Museli jsme řešit nepořádek i kostlivce, říká nejmladší starosta v Česku

Jan Papajanovský se po loňských komunálních volbách stal nejmladším starostou města v Česku. Už rok řídí Českou...

Sparta převedla obrat proti Litvínovu a slaví výhru v prodloužení

Hokejisté pražské Sparty se po téměř měsíci vrátili na domácí led. V dohrávce 6. kola dlouho zaostávali za hostujícím...

Premium

Vždycky Most! Jak si první Angličan v české lize znovu zamiloval fotbal

Nejdřív nevěřil, že ho shánějí v Česku: „Děláte si srandu?“ Záhy s rozhovorem souhlasil. Zvedl telefon a řekl: „Hello,...

Premium

Do luxusu investoval i Jaromír Soukup. Nejdražší byt v Česku je dál na prodej

Na samém vrcholu stometrového mrakodrapu V Tower na pražském Pankráci jsou dva penthousy, obecně považované za...

iDNES Premium už používá 150 tisíc lidí. Cena nebude mít konkurenci

Unikátní služba iDNES Premium funguje měsíc. Už bezmála sto padesát tisíc čtenářů oslovil mix exkluzivního čtení a...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Průhledný panelák chce Most poslat k zemi, poslední obyvatel odmítá odejít

Poslední byt zůstává stále obsazený v jinak vybydleném chanovském panelovém bloku číslo 3. Zdevastovaný a téměř...

Historická budova školy dostala prosklený výtah. Neruší, je ve dvoře

Po pěti letech příprav a hledání peněz uvedla litoměřická základní škola Boženy Němcové do provozu nový bezbariérový...

Napadení mladíka na koupališti v Dubí míří k soudu, obžalovaných je šest

Teplické státní zastupitelství podalo k okresnímu soudu obžalobu na šest lidí v souvislosti s loňskou rvačkou na...

Afričana soudí za znásilnění dívky u Lukavce, sperma na jejím těle nevysvětlil

Litoměřický okresní soud řeší případ červnového znásilnění šestnáctileté dívky v poli u Lukavce. Obžalovaný třicetiletý...

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.

Najdete na iDNES.cz