Pravoslavný kostel v Mostě čeká na okna z Rumunska, otevře se v květnu

  8:03aktualizováno  8:03
Stavba dřevěného pravoslavného kostela sv. Valentina pomalu finišuje. V rumunském městečku Brsana v kraji Maramureš se právě vyrábějí zdobená okna a dveře. Na jaře je přivezou na sever Čech a na polovinu května se chystá jeho vysvěcení.

Pravoslavný kostel sv. Valentina v Mostě. | foto: Martin Adamec, MAFRA

Už nyní je ale dřevěný kostel se sedmadvacetimetrovou věží atrakcí, která láká nejen místní, ale zastavují se tu i řidiči jedoucí náhodně kolem.

CENA STAVBY

Kostel spolu s modlitebnou a monastýrem přijde na sumu kolem 48 milionů korun. Podílí se na ní rumunský stát a tamní pravoslavná církev, česká pravoslavná církev, soukromí sponzoři a město Most.

"Už teď je to skvost," těší vladyku Kryštofa, hlavu pravoslaví v Česku. "Práce zastavila tuhá zima, která je tady i v Rumunsku. Okna a dveře už se ale vyrábí. Až se zlepší možnosti transportu, přivezeme je," popsal aktuální situaci.

Konstrukce kostela ve stylu transylvánské lidové gotiky je celá bez kovových spojů, dřevěné trámy jsou do sebe originálním způsobem navázané. Hřebíky začali rumunští tesaři používat až na přitloukání šindelů na střeše.

"Trámy jsou do sebe navázány tak, že se nemají šanci hnout. Pomáhá i jejich váha," uvedl na podzim pro MF DNES tesař Ioan Tibel.

"Pracujeme s vyschlým i mokrým dřevem. Navzájem se dobře stahuje a tím stavbu zpevňuje," dodal tesařský mistr Ilie Ioan Benta s tím, že víc tajemství a pracovních postupů už neprozradí. "Hlavní ingrediencí naší práce je úcta k tradici a láska k tomu, co děláme," vysvětlil.

Kostel ještě čeká výzdoba interiéru

Nepřehlédnutelná stavba na okraji Mostu už je na první pohled v podstatě hotova, nečeká se ale jen na dodání oken a dveří. Pracovat se bude ještě na interiéru. Buď bude i uvnitř dřevěný s dřevěnou výzdobou, nebo se stěny nahodí, vybílí a malby budou přímo na nich. Slavnostní otevření se chystá na polovinu května.

Ilie Ioan Benta, jehož firma pravoslavný kostel staví.

"Domluvili jsme se na svěcení po Velikonocích, protože to jsou pro nás velké a významné svátky a zakomponovat do nich ještě další přípravy týkající se svěcení kostela zkrátka nejde. Také by už mělo být i krásné počasí, vhodné pro cestu našich přátel z Rumunska," vysvětlil vladyka Kryštof.

Během následujících dvou let vyroste u kostela ještě letní modlitebna a malý monastýr se zázemím pro poutníky.

Impulzem k výstavbě bylo například to, že v Česku chybí pietní místo pro padlé Rumuny, kteří se podíleli na osvobození Československa za II. světové války. A také ztráta původního pravoslavného chrámu, který zmizel spolu se Starým Mostem v hnědouhelném velkolomu.

Nejčtenější

Dycky Most!, Litvinoff a další hlášky, které se mezi lidmi chytly

Martin Hofmann a Zdeněk Godla při setkání herců ze seriálu Most! ve zdejším...

Hláška Dycky Most! z populárního seriálu si získala velkou popularitu mezi lidmi. Je na propagačních předmětech, létá...

Uhelné Podkrušnohoří se promění v krajinu jezer a zásobárnu vody

Jezero Milada je hluboké až 24,7 metru, dlouhé 3,2 kilometru a široké 0,7...

V krajinu obřích jezer, z nichž tři budou mít rozlohu přes tisíc hektarů a budou sloužit jako strategická zásobárna...

Na kostele se nahnula hvězdice, při jejím sundávání se našla tajná schrána

Z kostela nejsvětější Trojice v obci Jiřetín pod Jedlovou museli hasiči sundat...

Nejdelší žebřík, který mají krajští hasiči k dispozici, museli využít tento týden v Jiřetíně pod Jedlovou. Hrozilo...

Jirkovští strážníci dostali kvůli chybě na mzdách milion navíc

peníze, ilustrace

Policie řeší případ neoprávněného vyplácení mezd městským strážníkům v Jirkově. Ti v letech 2015 až 2017 dostali navíc...

V celém Ústí i Trmicích přestanou od března vyplácet doplatky na bydlení

Dnes budovy využívá ústecký magistrát.

Ústecký magistrát vyhlásil bezdoplatkovou zónu na celém svém území i v blízkých Trmicích. To znamená, že místní lidé,...

Další z rubriky

Při střetu dodávky se sanitou u Ústí byl vážně zraněn převážený pacient

V ústeckých Všebořicích se střetla sanitka s dodávkou.

V ústecké čtvrti Všebořice se dopoledne střetla dodávka se sanitkou převážející pacienta. Celkem jsou zranění čtyři...

Volební slogany o havěti v Mostě začalo řešit státní zastupitelství

Obsah tohoto volebního letáku, který se objevil v Mostě, zkoumá policie.

Kauzou možného rasistického podtextu kampaně hnutí Otevřená radnice Most před říjnovými komunálními volbami se začalo...

Hygienici zavřeli bistro, ve kterém bylo sto kilo neoznačeného masa

Hygienici zavřeli bistro v OC Chomutovka. Provozovatel nedodržoval hygienická...

Krajská hygienická stanice nechala zavřít asijské bistro v chomutovském obchodním centru Chomutovka. Vedle nedostatečné...

ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí
ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí

Začátek nového života přináší do rodiny spoustu radosti, ale i starostí. Doprovází ho obavy o zdraví, změna režimu a zařizování nezbytné výbavičky pro miminko. Pomoc přichází z nejrůznějších stran. Od rodiny, přátel. Víte ale, že Česká průmyslová zdravotní pojišťovna nabízí maminkám až 3 000 Kč?

Najdete na iDNES.cz