Halu na skládce u Litvínova se nepodařilo uhasit, hrozí zřícení střechy

  14:10aktualizováno  20:10
Mohutný požár, který vypukl ve středu kolem 13. hodiny v hale na skládce u Litvínova, stále zuří. Hasiči se obávají toho, že se propadne její strop. Střechu navíc zatěžují fotovoltaické panely. Požárníci nemohou proto dovnitř a stavbu hasí jen zvenku. Předběžná škoda se odhaduje na 100 milionů korun.

Požár linky na drcení odpadu v objektu litvínovské skládky firmy Celio v Růžodolu. Kouř je vidět z velké dálky. | foto: Město Most

Na místě v Růžodolu zasahuje 110 hasičů a 27 hasičských vozidel ze 17 jednotek, řekl kolem půl osmé večer mluvčí hasičů Ústeckého kraje Milan Rudolf. Hasiči vyhlásili nejvyšší, tedy zvláštní stupeň požárního poplachu. Zásah určitě potrvá nejméně do čtvrtečního rána.

Kvůli velkému množství vody, které je potřeba k hašení, využívají hasiči také velkoobjemové čerpadlo, jímž čerpají vodu z jezera Most. V hale bylo při vypuknutí požáru hodně odpadu, který měla firma Celio vytřídit.

„Hoří stroje a odpad připravený ke třídění. Od provozovatelů nemáme informace, že by postrádali někoho ze zaměstnanců, že by se uvnitř hořící haly někdo nacházel,“ řekl odpoledne iDNES.cz Milan Rudolf.

Podle zasahujících hasičů se pravděpodobně zhroutí nosné prvky haly a poškodí strojní vybavení.

Laboratoř společnosti Unipetrol RPA provádí měření uhlovodíků, polétavého prachu a oxidu uhelnatého na vybraných místech - v Mostě, Litvínově, Horním Jiřetíně a v Mariánských  Radčicích. 

„Nemáme dosud hlášený žádný únik škodlivých látek,“ podotkl Rudolf. Akreditovaná laboratoř dále odebere vzorky vod z retenční nádrže. 

Oheň zasáhl halu a malou sousední budovu. „Přesto se požár zatím nepodařilo lokalizovat,“ poznamenal mluvčí hasičů. Ti využívají také velkoobjemové čerpadlo, kterým čerpají vodu z jezera Most.    

Magistrát v Mostě rozeslal zaregistrovaným obyvatelům havarijní textovou zprávu na mobily, aby kvůli kouři omezili větrání. 

Příčina požáru zatím není jasná. „Jeho vznik a další okolnosti budou předmětem vyšetřování,“ sdělila mostecká policejní mluvčí Ludmila Světláková. Škoda se předběžně odhaduje na 100 milionů korun.  

Litvínovská firma Celio se zabývá zpracováním pevných odpadů. Vlastní a provozuje jeden z největších skládkových areálů v Česku. Požáry v areálu skládky nejsou výjimečné. Například v loňském roce tam hasiči zasahovali u dvou rozsáhlých požárů.

Autoři: ,
Témata: Ústecký kraj, Most

Nejčtenější

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Čtyři lidé z Ústecka mají vzácný typ salmonelózy, hygienici se bojí epidemie

Ilustrační foto

Vzácnou salmonelou hadar, která se v Česku vyskytuje jen výjimečně, se nakazili už čtyři lidé z Ústecka a hygienici se...

KOMENTÁŘ: Proč fotbalová liga v novém fanoušky neláká

Tvrdé souboje provázely souboj o titul mezi Slavií a Plzní.

Když tenis před téměř padesáti lety na konci vyrovnaného setu zavedl zkrácenou hru zvanou tie-break, aby nedocházelo k...

Růžička se s Chomutovem dohodl na předčasném ukončení smlouvy

Zarmoucený chomutovský trenér Vladimír Růžička.

 Trenér Vladimír Růžička opouští hokejový Chomutov, ač z jeho desetileté smlouvy uplynuly teprve čtyři roky. Klub po...

Na dálnici D8 začíná velká uzavírka. Od tunelu Libouchec až do Německa

Tunel Panenská na dálnici D8, kde je rychlost omezená na 80 kilometrů v hodině.

Cesta po dálnici D8 se ode dneška opět komplikuje. Od tunelů Libouchec a Panenská až do Německa k odpočívadlu Am...

Další z rubriky

Developer zvažuje, že prodá památkově chráněné Hadí lázně v Teplicích

Hadí lázně v Teplicích chátrají už dlouho, řešení jejich opravy je stále v...

Chátrající objekt Hadích lázní v Teplicích by mohl brzy změnit majitele. Jak zjistila MF DNES, nynější vlastník, kterým...

Sociálním službám chybí peníze na provoz, v kraji hrozí propouštění

Ilustrační snímek

Během prázdnin začnou s největší pravděpodobností ředitelé sociálních organizací v Ústeckém kraji rozdávat výpovědi...

Účastníka klimakempu legitimovali policisté nezákonně, rozhodl soud

Aktivisté vnikli do dolu Bílina na Mostecku (24.6.2017)

Policisté zasahující během klimakempu na Mostecku v roce 2017 pochybili, když vyzvali k prokázání totožnosti jednoho z...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz