Na podzim vyhořel, v létě se lovecký zámeček Dvojhradí dočká opravy

  17:13aktualizováno  17:13
Lovecký zámeček Dvojhradí v dubské části Mstišov, který v září kompletně vyhořel, by se měl ještě letos v létě dočkat rekonstrukce. Podle majitele Jiřího Nováka je připraven projekt na obnovu objektu. Záchrana kulturní památky má stát 4,5 milionu korun.

„Po dohodě s památkáři byl dokončen projekt na obnovu zámečku a nyní budeme žádat o stavební povolení. Očekáváme, že ho dostaneme nejpozději během příštích tří měsíců a v létě by se mohlo začít s rekonstrukcí,“ odhadl Novák, jehož rodina se o historickou budovu a přilehlou oboru s lesní zvěří stará už 40 let.

Rekonstrukci budovy z roku 1703 chtějí majitelé hradit z vlastních zdrojů a veřejné sbírky, která byla na záchranu zámečku vypsána už v závěru loňského roku. A využít by chtěli i pojistné plnění pojišťovny Allianz, s kterou mají uzavřenou smlouvu.

„Bohužel ale stále není ukončené vyšetřování, takže zatím nevíme, jaká bude výše pojistného plnění,“ vysvětlil Novák.

Historická budova vyhořela kolem třetí hodiny ranní v noci na 26. září, příčina požáru je ale i po půl roce neznámá. Podle informací MF DNES policie stále nevyloučila ani cizí zavinění.

„Vyšetřování ještě není ukončeno. V nejbližší době by ale mělo padnout rozhodnutí,“ naznačil mluvčí teplické policie Daniel Vítek.

Fotogalerie

Ve veřejné sbírce se podle Jiřího Nováka doposud vybralo necelých 50 tisíc korun. „Ale nemáme to spočítané přesně, sbírka totiž nadále probíhá,“ přiblížil majitel s tím, že na opravu zámečku majitelé budou muset zcela jistě využít i vlastní zdroje.

„Věřím, že se ještě během léta stihne udělat střecha a horní patro, na interiéry a vnitřní zařízení asi dojde později. Zámeček bude mít podobu z 19. století, jeho barva bude tmavě cihlová s bílými prvky. Střecha bude z plechu a štípaného šindele a na špičce bude korouhvička,“ odtajnil Novák, jak bude objekt vypadat po rekonstrukci.

Na sociálních sítích nechal zájemce nahlédnout i do projektu a některé z nich vyděsila plánovaná přístavba kuchyně „přilepená“ k historické budově. Jak ale majitel vysvětlil, tato přístavba už zde byla od 70. let minulého století.

„Jen je v zadní části budovy, takže když přicházíte hlavní branou k zámečku, tak není vidět,“ ujistil Novák s tím, že jiné technické řešení ani nebylo možné.

Z loveckého zámečku zbyly po loňském požáru jen trosky:

Zámeček navštěvoval i Johann Wolfgang von Goethe

Osmiboký lovecký zámeček Dvojhradí nechal v letech 1702 až 1703 pro hraběnku Tuppolenu postavit František Clary-Aldringen.

V okolí barokní stavby vznikla obora s lesní zvěří o rozloze 60 hektarů, která byla hojně navštěvována lázeňskými hosty a osobnostmi jako Johann Wolfgang von Goethe nebo Ludwig van Beethoven. Během druhé světové války však byly obora i zámeček výrazně poničeny.

V roce 1974 Severočeské státní lesy budovu zrenovovaly a zřídily kolem ní i novou 20hektarovou oboru, ve které dnes žije 6 druhů lesní zvěře (80 kusů), například jeleni, srnci, daňci a divoká prasata. Je otevřena každý den od 10 do 20 hodin a za rok ji navštíví až 50 tisíc lidí. Budova zámečku je od roku 1958 památkově chráněná.

Autor:

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Nákladní vůz slisoval auto pod další náklaďák, osádka zázračně přežila

Kamion sešrotoval malé osobní auto, osádka vozu přežila jako zázrakem.

Děsivě vyhlížející nehoda se stala v pondělí odpoledne na Teplickém Předměstí v Bílině. Nákladní vozidlo tam zezadu...

Čtyři lidé z Ústecka mají vzácný typ salmonelózy, hygienici se bojí epidemie

Ilustrační foto

Vzácnou salmonelou hadar, která se v Česku vyskytuje jen výjimečně, se nakazili už čtyři lidé z Ústecka a hygienici se...

KOMENTÁŘ: Proč fotbalová liga v novém fanoušky neláká

Tvrdé souboje provázely souboj o titul mezi Slavií a Plzní.

Když tenis před téměř padesáti lety na konci vyrovnaného setu zavedl zkrácenou hru zvanou tie-break, aby nedocházelo k...

Druhá liga: baráž o postup si zahrají Jihlava a Brno, o sestupu jasno není

Brněnští fotbalisté se radují z výhry nad Třincem a postupu do baráže o první...

Ve druhé fotbalové lize je kolo před koncem jasno o účastnících baráže. O postup mezi elitu budou hrát Jihlava a Brno....

Další z rubriky

Z Paříže rovnou do Litvínova, zámek se proměnil v Imaginárium

Výstava

Imaginárium Divadla bratří Formanů a jejich přátel, jež okouzluje všude, kam zavítá, je k vidění na litvínovském zámku....

Litoměřice stoply po tlaku veřejnosti prodej špitálu, vyslyší referendum

Protestní akce proti prodeji litoměřické nemocnice a pochod do centra města.

Radní Litoměřic v pondělí odpoledne po tlaku veřejnosti zastavili kroky k prodeji městské nemocnice soukromému...

Šluknov chystá cyklostezku, která ho propojí s Lužicí. Čeká jen na dotaci

Stezka propojí Šluknov se Sohlandem (foto) či Budyšínem.

Plán na vybudování stezky pro pěší a cyklisty ze Šluknova do Rožan na česko-německé hranici se posunul o krok dál....

Najdete na iDNES.cz