Kriminálka prověřila střelbu na romském táboře, případ ještě neodložila

  15:05aktualizováno  15:05
Policie zveřejnila první závěry vyšetřování výhrůžek a střelby do vzduchu u dětského tábora pěveckého sboru Čhavorengo na Děčínsku. Tamní policisté původně posoudili věc jako přestupek. Na námitky organizátorů tábora ale nařídil krajský policejní ředitel Jaromír Kníže případ znovu otevřít.

Letní škola Romano drom se pořádá pro vybrané talentované děti ze sociálně vyloučených lokalit. | foto: Romano drom

Kontrolní orgán dospěl k závěru, že prvotní postup policie nebyl úplně v pořádku. Podle krajské policejní mluvčí Jany Slámové ale kontrola naopak vyvrátila, že by policie udělala chybu při nahlášení případu na linku 158.

Fotogalerie

Událost se stala počátkem srpna v Jiřetíně pod Jedlovou. Majitel sousedního pozemku podle serveru Romea.cz nadával se zbraní v ruce romským dětem, které běžely kolem jeho domu, a vystřelil (psali jsme o tom zde).

Organizátorka soustředění, zpěvačka Ida Kelarová, chování dětí vysvětlila tak, že byly bujaré a výskaly. „Pán na ně pokřikoval: ‚Vy černý cigáni, běžte do pí*e,‘ a podobně,“ uvedla pro Romea.cz

Server dále tvrdil, že muž střílel do vzduchu i v táboře během rozcvičky a byl vulgární na vedoucí. Kelarová pak prohlásila, že policie odmítla dorazit s tím, že z toho vedení tábora „nemá dělat kovbojku“. Stěžovala si také, že policisté nepřijeli ani po zavolání na tísňovou linku 158.

Místní policie tehdy věc posoudila jako přestupek a předala ji k vyřízení radnici ve Varnsdorfu. Kelarová se s tím nespokojila a incident označila za „čistou rasovou nenávist“.

Na linku 158 volal první soused

„Důsledná prověrka nezjistila přijetí oznámení, ústního ani telefonického, na žádném ze základních útvarů děčínské policie ani na lince 158, jež by se týkalo incidentů v areálu dětského tábora,“ řekla ve čtvrtek Slámová.

Na policii se ale podle jejích slov obrátil jako první soused, kterému vadil opakovaný hluk z tábora ve dne i v noci.

„Uvedl také, že při výcviku svého psa střílí do vzduchu a že ho vedení pěveckého sboru nařklo ze střelby po dětech,“ doplnila Slámová. Podle zjištění policie šlo o startovací pistoli.

Na policejní stanici následně přijel i vlastník areálu tábora. Teprve pak podle policie telefonovali i provozovatelé tábora na linku 158.

Pěvecký tábor

Zpěvačka Ida Kelarová připravuje letní školu nazvanou Romská cesta několikátým rokem s Českou filharmonií a během tábora pořádají společné koncerty. Soustředění je určené pro vybrané talentované romské děti ve věku 12 až 18 let ze sociálně slabých rodin, z vyloučených lokalit, romských osad a ghett z Česka i Slovenska.

Slámová zdůrazňuje, že policie událost ihned prověřovala a byla se všemi zúčastněnými v kontaktu.

Na právní kvalifikaci je brzy

„Kontrola ale zjistila, že první neohlášený konflikt ze 4. srpna, který byl oznámený dodatečně až za dva dny, nebyl důkladně prošetřený. Právní kvalifikaci bude možné stanovit až po provedení všech úkonů,“ upozorňuje policejní mluvčí.

Vedoucí děčínského územního odboru dostala současně za úkol vyhodnotit správnost postupu policistů v této věci a do konce září předložit krajskému policejnímu řediteli přijatá opatření.

Vlastník pozemku sousedícího s táborem serveru Romea.cz na svou obranu řekl, že byl dlouhodobě frustrovaný z neustálého hluku, proto se tak choval.

Odmítl ale tvrzení, že střílel v táboře, byl prý při tom na svém pozemku. „Ta slova jsem řekl strašně, ale rozhodně jsem to nemyslel tak rasisticky,“ hájil se.

Autoři: ,

Nejčtenější

Stát podporuje lenost a zneužívání dávek, říká šéfka ústecké sociálky

Ivana Šťastná, vedoucí sociálního odboru ústeckého magistrátu.

Ministerstvo práce a sociálních věcí chystá nový systém vyplácení sociálních dávek. Návrhy připomínkuje vedoucí...

Děti z tábora na Lounsku otrávila bakterie, která v jídle produkuje jed

Že jíte doma těstoviny celkem často? Na Valentýna vyberte ty ve tvaru srdíček a...

Hygienici objevili ve vzorcích potravin z kuchyně dětského tábora v Žerotíně na Lounsku, kde tři desítky dětí postihly...

Při srážce s autem vykolejil na Lounsku rychlík, škoda je dvacet milionů

Nehoda na přejezdu u Hořetic na Lounsku (16. července 2019)

Na Lounsku vjelo osobní auto před rychlík z Mostu do Plzně. Vážně vypadající nehoda nakonec skončila jen jedním lehkým...

Co může za sesuv na D8? Podle odborníků déšť a nezajištěný zářez

Podle odborníků z Technické univerzity Ostrava se ve svahu objevily trhliny už...

Nezajištěný zářez trasy dálnice ve svahu a silný déšť jsou podle odborníků z Technické univerzity Ostrava hlavními...

Pod lipami v Ústí ležely desítky čmeláků, zřejmě uhynuly vyčerpáním

Čmeláci pod lipami v Ústí zřejmě uhynuli vyčerpáním

Desítky mrtvých čmeláků a včel se v minulých dnech objevily v ulici Sociální péče na sídlišti Severní Terasa v Ústí nad...

Další z rubriky

Roudnický most čeká oprava, spojení by mohla zajistit provizorní lávka

Lidé z Vědomic přes most denně dojíždějí do práce nebo k lékaři a děti přes něj...

Obce v okolí Roudnice a Ústecký kraj se začaly připravovat na dopravní komplikace spojené s opravou historického mostu...

Co může za sesuv na D8? Podle odborníků déšť a nezajištěný zářez

Podle odborníků z Technické univerzity Ostrava se ve svahu objevily trhliny už...

Nezajištěný zářez trasy dálnice ve svahu a silný déšť jsou podle odborníků z Technické univerzity Ostrava hlavními...

Imunita skončila a začal soud. Expolitičce z Ústí nad Labem hrozí 10 let

Bývalá poslankyně Kailová u ústeckého okresního soudu

Ústecký okresní soud opět řeší údajně zmanipulovaný projekt vítání občánků. Loni nepravomocně zprostil obžaloby...

Najdete na iDNES.cz