První uhynulé ryby se začaly na hladině oblíbeného rybářského revíru objevovat už minulý týden. Do současnosti jich rybáři vylovili přes 200 kilogramů a pravděpodobně to není konečné množství.
„Nějaké uhynulé ryby mohou být ještě u dna a až se oteplí vyplavou na hladinu,“ řekl tiskový mluvčí Severočeského rybářského svazu Jan Skalský.
V řece Bílině našli rybáři stovky mrtvých ryb, voda je kalná a zapáchá |
I proto svaz tady vyhlásil zákaz rybaření do odvolání. Jedná se o oblíbený revír. Jezdí tam rybáři ze tří spádových oblastí, a to Lounska, Žatecka a Rakovnicka.
Mezi uhynulými rybami jsou cejni, kapři a amuři. „Cejni měli mezi 50 až 60 centimetry, kapři kolem 45 centimetrů. Nejvíce nás mrzí ztráta amurů, ti největší měli kolem 90 až 95 centimetrů. Je to velká škoda,“ vylíčil předseda místní organizace Českého rybářského svazu Žatec Josef Valha s tím, že je to vůbec poprvé, kdy tady k úhynu v takovém rozsahu došlo.
Rybáři mají podezření, že se tak mohlo stát v důsledku znečištění vody močůvkou, která se tam mohla dostat z okolních polí. Močůvku, v níž je vysoký obsah dusíku a draslíku, zemědělci používají k hnojení některých plodin. „Někdo třeba mohl něco porušit. Ukáže vyšetřování,“ dodal Valha.
Případem se zabývá policie. „Na místě byly odebrány chemické stopy vody, které byly odeslány k dalšímu zkoumání. Případ šetříme pro podezření ze spáchání trestného činu poškození a ohrožení životního prostředí,“ uvedla tisková mluvčí lounské policie Ilona Gazdošová s tím, že pachatel je v tuto chvíli neznámý.
Podle policie byla finanční škoda prozatím vyčíslena na 30 tisíc korun, jde o částku za dosud zjištěné uhynulé ryby. Konečná suma bude zřejmě vyšší, započítají se tam také náklady na likvidaci ryb.