Odsouzení z věznice na pomezí Ústeckého a Středočeského kraje měli povoleno pracovat v call centru pro společnost, která dodává zákazníkům zásilky. „Jeden z vězňů si tak u vytipovaných zásilek zapisoval důležité údaje, mezi nimi adresy výdejních boxů a PIN kódy,“ popsal trestnou činnost vyšetřovatel Ivan Brožek.
„Se spoluvězni je předával do civilu,“ řekl Brožek s tím, že je diktovali v šifrách během hovorů ve věznici svým kamarádům, kteří byli na svobodě. Ti se pak pro zásilky vydávali.
Páčidlem se do výdejního boxu nevlámali, tak ho za pár hodin ukradli celý![]() |
„Jedná se o věc složitou, a to zejména svým rozsahem, kdy bylo sděleno obvinění devíti osobám. Rozsah věci je i na straně poškozených, kteří jsou napříč Českou republikou,“ uvedla dozorující státní zástupkyně Táňa Dušáková.
Balíky skupina kradla nejméně od začátku srpna, poslední balíček se dostal do jejich rukou v listopadu. Poškození byli zákazníci v Ústeckém a Moravskoslezském kraji. Dopravním společnostem vznikla škoda přes 300 tisíc korun. „Mohla být vyšší, odhalení přišlo brzy,“ upozornila státní zástupkyně.
Zásilky se ztratily například z boxů v ústecké čtvrti Střekov či Skalka. Skupina musela postupovat rychle, aby stačila balíček ukrást, než si ho vyzvedl zákazník. Proto měli jednotliví členové skupiny rozdělené role.
Jako adventní kalendář. Zloději vylamují zásilkové boxy, kradou za desetitisíce![]() |
Trestní oznámení podala dopravní společnost poté, co si stěžovalo několik zákazníků, že jim jejich balíky chybí. Vyšetřovatel podotkl, že společnost na trestnou činnost upozornila poměrně včas, protože policie mohla ještě zajistit kamerové záznamy městské policie. Policisté následně odhalili první podezřelou, která postup organizované skupiny popsala.
Vězni, kteří se na krádežích podíleli, byli většinou odsouzení za majetkovou trestnou činnost. Jeden z nich se na krádežích podílel i po svém propuštění. Všichni jsou stíháni na svobodě, protože již nemohou po přijatých opatřeních dopravní společnosti v krádežích zásilek pokračovat.