Ilustrační snímek.

Ilustrační snímek. | foto: Profimedia.cz

Politici se stále více pojišťují proti chybám, které by mohli způsobit

  • 5
Stále častěji se politici chrání před možnými škodami, které by jejich zaviněním mohly vzniknout. Řada severočeských obcí už kvůli tomu uzavřela pojistky. Některé radnice si je zřizují i proto, aby se lidé nebáli kandidovat do zastupitelstva.

Zastupitelé Postoloprt na Lounsku prodali předloni městský dům. Z prodeje se ale budou zpovídat u soudu, jsou totiž obviněni, že dům prodali pod cenou, a připravili tak město o příjem (psali jsme o tom zde).

Pojištění zastupitele

  • většinou je sjednává obec v rámci celého balíčku pojištění – smlouva zahrnuje pojištění majetku a odpovědnosti a vztahuje se i na všechny organizace zřizované městem
  • každý zastupitel má také možnost pojistit se individuálně. Nemusí se tedy spoléhat na to, zda má pojištění sjednané obec
  • pojištění kryje přímé finanční škody stanovené v rozsudku nebo mimosoudním vyrovnání, ale je možné z něj hradit například i náklady na právní ochranu, náklady na šetření, pokuty a penále, náklady na poradce a další výdaje

Pokud soud stanoví, že prodejem městského domu vznikla městu škoda, a nařídí finanční vyrovnání, bude vyrovnaná z pojištění odpovědnosti, které mají Postoloprty uzavřené už od roku 2014.

„Nebudou z něj ale hrazené náklady na právníky nebo další výdaje spojené se soudním procesem,“ upřesnila Dana Opatová z postoloprtského ekonomického odboru.

Podobných pojistek na severu Čech rychle přibývá. Může za to novela občanského zákoníku z roku 2014, jež určuje, že oproti minulosti každý zastupitel ručí za případné škody způsobené jeho rozhodnutím svým majetkem.

Samostatně i jako celek

Pojišťují se nejen sami zastupitelé, ale i města a obce jako celek. Velký zájem zaznamenaly pojišťovny po komunálních volbách 2014.

„Všichni si uvědomují rizika spojená s výkonem funkce zastupitele. V souvislosti s tím roste také zájem o sjednávání vyšších pojistných limitů plnění,“ uvedl mluvčí pojišťovny Kooperativa Milan Káňa s tím, že v Ústeckém kraji se u nich pojistilo přes 60 obcí a měst.

Podle něj se nejčastěji řeší pokuty, třeba za pochybení při veřejných zakázkách nebo při nakládání s odpady.

„Už jsme řešili i případ obce, která pochybila při veřejné zakázce a úřad jí vyměřil pokutu 800 tisíc korun. Všechny požadované peníze jsme vyplatili,“ poznamenal Káňa.

Některé obce si pojištění zřizují i proto, aby se lidé nebáli kandidovat do zastupitelstva. Jako tomu je například v Blšanech na Lounsku.

„Mysleli jsme si, že uzavření pojistky bude pro zastupitele rozumné, aby se nemuseli obávat, že případné chyby zaplatí ze svého,“ vysvětlil starosta Blšan Vlastimil Polcar.

Pojištěné bývají všechny obvody

Pojištění kryje většinu porušení povinností vyplývajících z funkce zastupitele, je to kupříkladu překročení pravomocí, chyby při zadávání veřejných zakázek nebo v případě pokuty od finančního úřadu.

„Pojištění lze například využít i při zjištěných chybách při čerpání dotací nebo při zpětném přezkumu veřejných smluv,“ uvedla Lucie Ponertová, ředitelka pojištění podnikatelských rizik pojišťovny Slavie.

Města většinou mají pojištění zřízeno centrálně s platností pro všechny městské obvody, pokud existují. To platí pro Ústí nad Labem.

„Město má uzavřenou pojistnou smlouvu, její součástí je i pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou městu primátorem, členy rady nebo zastupiteli.

Pojištění je sjednané s horní hranicí deseti milionů korun na škody způsobené v souvislosti s dotacemi z Evropské unie. Veřejné zakázky jsou omezené horním limitem ve výši půl milionu korun,“ upřesnil Petr Hlávka z odboru dopravy a majetku ústeckého magistrátu.