Vir v e-mailech z Francie a Španělska sebral Čechům desetitisíce z účtů

  15:31aktualizováno  15:31
Severočeští kriminalisté pátrají po internetových zlodějích. Dostali se k účtům lidí, kteří otevřeli přílohu věrohodně se tvářícího e-mailu a spustili tím vir. Hackeři tak získali přístupová data k účtu. Jen v Ústeckém kraji, jehož kriminálka má případ na starosti, kriminalisté evidují šestnáct okradených.

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

„Celkovou výši škody bych odhadl zhruba na 3,5 milionu korun,“ sdělil Luděk Frank z 2. oddělení hospodářské kriminality při krajském policejním ředitelství.

Poškození přišli o různé částky, ale téměř u každého jde škoda do desetitisíců. „Někdo je tam za 10 tisíc, někdo za 80 tisíc a někdo je tam za 450 tisíc,“ vypočítává kriminalista Frank.

Celkem vyšetřovatelé prověřují v regionu zhruba dvě stě oznámení na obdržení podvodného e-mailu. Případy spadají do vln falešných e-mailů, které krajští kriminalisté prověřují od jara minulého roku.

Policejní prezidium kriminalisty z Ústeckého kraje pověřilo vyšetřováním těchto počítačových útoku napříč Českem, takže krajským vyšetřovatelům se sešlo na stole zhruba čtyři tisíce oznámení. Dosud se jim nepodařilo objasnit žádné, ale říkají, že mají ke kauzám dostatek podkladů.

Vzorec podvodných e-mailů je podobný. Mail se například tváří jako výzva exekutora, aby příjemce uhradil dlužnou částku. Podle kriminalistů takto hackeři spoléhají i na to, že čas od času exekutor kvůli banalitě skutečně někomu obstaví majetek.

E-mailové brány jsou ze Španělska či Francie

„V médiích se objeví zpráva, že exekutor zabavil majetek paní, která nezaplatila jízdenku v autobuse. Všichni si toho všimnou a vyplaší se, že něco někde nezaplatili. A do toho přijde falešný mail, kde se píše, že exekutor vás upomíná a že dluh stoupl na sto tisíc,“ upozornil Radim Vojáček z 1. oddělení hospodářské kriminality.

Podle Vojáčka se pak nezřídkakdy stane, že poškozený pod vlivem zpráv z médií přílohu mailu, nejčastěji s koncovkou .zip či .exe, otevře a tím vpustí vir do počítače. Skrze virus pak získá útočník přístupové informace k internetovému bankovnictví, osobním údajům či napadený počítač použije k dalšímu útoku.

I kriminalista Vojáček byl sám jednou na pochybách, když mu přišla elektronická faktura. „Čekal jsem, že mi měla jedna přijít, ale bál jsem se otevřít přílohu. Říkal jsem si, jestli je to skutečně ta pravá,“ poznamenal.

V hlavičce mailu nemusí být nutně výzva od exekutora. Kriminalisté zaznamenali, že hacker může jako odesilatele uvést banku, školu či jinou státní instituci. Podle policie je v takovém případě nutné, aby příjemci přílohy neotvírali. Pak je ideální se s danou instituci přes její oficiální kontakt spojit a ověřit, zde je mail skutečně od ní.

Na stopu pachatelů vlny podvodných e-mailů prověřovaných od loňska se kriminalisté zatím nedostali. „Jsou to organizované skupiny. E-mailové brány jsou tam ze Španělska či Francie,“ poznamenal kriminalista Vojáček.

Autor:

Nejčtenější

(Ne)létám v oblacích. Francouz o uspokojení, dluhu i zvedání ramen

Pavel Francouz

Zažívá nejklidnější léto za poslední roky. „Dřív to byl chaos. Měl jsem pár týdnů volna, kdy jsem se snažil věnovat...

Zabil jsem ji, ale neznásilnil, tvrdí muž souzený za vraždu prostitutky

Muž ubil ženu kamenem. Hrozí mu výjimečný trest

Ústecký krajský soud začal projednávat loňské znásilnění a vraždu prostitutky. Na lavici obžalovaných stanul Ukrajinec...

Skupinka výtržníků napadla dva chlapce. Útočníky policie zná, hochy hledá

Skupinka výtržníků napadla dva chlapce. Útočníky policie zná, hochy hledá

V obchodním centru Fórum v Ústí nad Labem napadla skupinka výtržníků dva chlapce. Ústečtí policisté žádají veřejnost o...

Řidič na parkovišti počastoval kolegu klaksonem, ten vytáhl zbraň

Zbraň (ilustrační foto)

Řidiči se nelíbilo, že na něj jiný na parkovišti ústeckého obchodního centra troubí. Zastavil, vystoupil a na...

Muže v Bílině rozzlobily děti, vzal pistoli a vystřelil do vzduchu

Kriminalisté při zátahu na drogové dealery zajistili drogy, několik set tisíc...

V Čapkově ulici v Bílině došlo v pátek odpoledne ke střelbě. Muži bydlícímu ve zdejším panelovém domě údajně došla...

Další z rubriky

Oprava zřícených hradeb v Lounech bude dražší, musí se vyřešit odvodnění

V historickém opevnění Loun došlo k vyvalení části hradeb v Žižkově ulici.

Oprava části historického městského opevnění v Lounech, která se zřítila v únoru letošního roku, bude více než...

V chomutovském zooparku návštěvníky baví nový maskot, pandí kluk Maio

Panda Maio je novým maskotem zooparku

Má rudohnědý kožich, dlouhý ocas a roztomilý kukuč. Chomutovský zoopark dnes představil svého nového maskota. Je jím...

Zásahovka vytáhla z auta dealera heroinu, záhy zatkli i jeho bratra

Zásah do sítě distributorů heroinu na Ústecku

Zásahová jednotka zatkla na dálnici D5 muže podezřelého z distribuce heroinu na Ústecku. Ve voze se našlo několik...

OVĚŘENO: Mozek miminka ovlivní těhotenství a první hodina po porodu
OVĚŘENO: Mozek miminka ovlivní těhotenství a první hodina po porodu

Podle lékařky Markéty Kellner, která zkoumá lidský mozek, jsou těhotenství a první okamžiky po porodu zásadními v jeho fungování do budoucna. Co ovlivňují a jak?

Najdete na iDNES.cz