Podnikatel Oulický kupuje v Ústí domy, na jejichž místě měl stát Interspar

  8:19aktualizováno  8:19
Vlivný podnikatel Patrik Oulický skupuje pozemky kolem ústecké Spolchemie, kde mělo stát nákupní centrum Interspar. Proti stavbě centra na místě, kde dnes stojí původní domy z 19. století, se lidé bouřili. Oulický tvrdí, že domy bourat nebude. Interspar se ale plánů na stavbu centra zatím oficiálně nevzdal.

Novému obchodnímu centru měla ustoupit mimo jiné i Česká beseda, dům prvního spolku Čechů v Ústí. | foto: Martin Adamec, MAFRA

"Myslíte, že jsem takový kaskadér? Zvlášť když mě média nemají zrovna v oblibě," odmítá Oulický bourání domů, proti jejichž demolici podepsalo petici přes dva tisíce nespokojených občanů.

Patrik Oulický

Podnikatel Patrik Oulický.

Kvůli svému vlivu bývá označován za kmotra ODS, takhle o něm mluvil Mirek Topolánek nebo Vít Bárta. Před třemi roky si načerno postavil části rodinného sídla v CHKO České středohoří (více zde).

Pochybnosti vzbuzuje třeba i přestěhování Úřadu Regionální rady Severozápad do jeho domu v centru Ústí. Úřad dříve platil roční nájem v jiné budově čtyři miliony korun, u Oulického platí deset milionů (více zde).

Naopak Oulického firma platí městu za pronájem vedlejší plochy jen 50 korun za metr čtvereční, tedy ročně necelých 39 tisíc korun (více zde).

Ve čtvrti kdysi známé jako Nové Město mělo podle původních plánů otevřít už loni na jaře obchodní centrum Promenáda s 50 obchody včetně hypermarketu Interspar. Kvůli tomu mělo padnout 25 domů v ulici U České besedy a okolí.

"Měli jsme už nájemní smlouvy, pár dní před podpisem smlouvy s developerem, ale všechno skončilo. Ekonomická situace je taková, že developeři mají problémy sami se sebou. Navíc se často mění vedení Intersparu, a než se jedni rozkoukají, už tam přicházejí jiní. Máme ale zprávy, že Interspar dál považuje tento projekt za perspektivní," říká projektant areálu Promenáda a člen představenstva ústecké firmy INT, jež projekt chystala, Zdeněk Šťastný.

INT nyní pozemky prodává, zároveň však tvrdí, že projekt bude pokračovat. "Projekt nepadl, je snaha ho udržet. Šouravou chůzí to pokračuje dál, činí se nějaké kroky, ale ne všechno chci povědět," uvedl Šťastný.

Pozemky podle něj firma prodala jen proto, aby měla peníze. "Máme ale dohodu s novým majitelem, že můžeme počítat s pozemky na stavbu obchodního centra," tvrdí Šťastný.

Nejsem zastánce megaprojektů, tvrdí Oulický

Oulický už vlastní 25 parcel a domů. Dohodu o stavbě obchodního centra popírá. "Oni by chtěli, aby to tak bylo. Ale já s nimi nemám vůbec nic společného. Zhruba před rokem to řešili, ale ať mi pan Šťastný ukáže jedinou smlouvu. Nemá ji," reaguje Oulický, jemuž patří domy a pozemky podél ulice Revoluční, U České besedy i Panské.

Vizualizace plánovaného centra z roku 2009

Vizualizace plánovaného centra z roku 2009

Ulici U České besedy a okolí plánuje zachovat. "Nejsem zastáncem megaprojektů," říká Oulický.

Parcely s domy koupil podle svých slov proto, že dostal výhodnou nabídku. Tvrdí, že do domů investuje a chce v nich vybudovat nové byty a zachovat dřívější obchody. "To by bylo nelogické, abych vyhazoval peníze a pak to nechal zbourat," dodal Oulický.

Společnost SPAR, jíž řetězec Interspar patří, k plánům postavit pobočku v Ústí nad Labem mlčí. "V současné době tento projekt společnost nebude komentovat," prohlásila Martina Kloudová z agentury, která firmu mediálně zastupuje.

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Nákladní vůz slisoval auto pod další náklaďák, osádka zázračně přežila

Kamion sešrotoval malé osobní auto, osádka vozu přežila jako zázrakem.

Děsivě vyhlížející nehoda se stala v pondělí odpoledne na Teplickém Předměstí v Bílině. Nákladní vozidlo tam zezadu...

Čtyři lidé z Ústecka mají vzácný typ salmonelózy, hygienici se bojí epidemie

Ilustrační foto

Vzácnou salmonelou hadar, která se v Česku vyskytuje jen výjimečně, se nakazili už čtyři lidé z Ústecka a hygienici se...

KOMENTÁŘ: Proč fotbalová liga v novém fanoušky neláká

Tvrdé souboje provázely souboj o titul mezi Slavií a Plzní.

Když tenis před téměř padesáti lety na konci vyrovnaného setu zavedl zkrácenou hru zvanou tie-break, aby nedocházelo k...

Růžička se s Chomutovem dohodl na předčasném ukončení smlouvy

Zarmoucený chomutovský trenér Vladimír Růžička.

 Trenér Vladimír Růžička opouští hokejový Chomutov, ač z jeho desetileté smlouvy uplynuly teprve čtyři roky. Klub po...

Další z rubriky

Národní park České Švýcarsko ustupuje civilizaci. Ubude klidových území

Pravčická brána

Národní park České Švýcarsko přijde o čtyři procentní body klidových území. Rada a správa parku se dohodly na novém...

Kvůli nízké ceně za parcely v Krupce podala opozice trestní oznámení

Policisté vyšetřují prodej pozemků v Krupce. Území známé jako Jabloňový sad o...

Opoziční sdružení Zdravá Krupka podalo trestní oznámení na členy zastupitelstva. Ti nedávno v tajném hlasování...

Developer zvažuje, že prodá památkově chráněné Hadí lázně v Teplicích

Hadí lázně v Teplicích chátrají už dlouho, řešení jejich opravy je stále v...

Chátrající objekt Hadích lázní v Teplicích by mohl brzy změnit majitele. Jak zjistila MF DNES, nynější vlastník, kterým...

Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech
Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech

Dětských knih je na trhu velké množství, a tak je někdy složité najít tu pravou, která bude děti opravdu bavit. My jsme vyzkoušeli osm knížek. Podívejte se, jak v testu našich „redakčních“ potomků obstály, a nechte se inspirovat.

Najdete na iDNES.cz