"Obyvatelku domu pod hřbitovem tento týden probudilo v noci šimrání na zádech. Poté, co se ho snažila zbavit, ucítila bolestivé štípnutí a vzápětí jí ochrnula část zad," líčí Stanislava Pöschlová z odboru životního prostředí mosteckého magistrátu.
Kousnutí zápředniceKousnutí zápřednice, až 1,5 cm velkého pavouka, je hodně bolestivé, zasažené místo může brnět a u citlivějších lidí může vyvolávat otoky a nevolnost. Dospělému člověku většinou není nebezpečné, ale ohrozit může alergiky nebo malé děti. Lze ho srovnat s bodnutím včely nebo sršně. Následky většinou odezní do druhého dne. |
Ochrnutí vydrželo až do odpoledne. Když žena prohledala ložní prádlo, našla na prostěradle malé, nenápadné pavoučky hned dva. Oba již mrtvé.
"Protože se v médiích nedávno objevila informace o výskytu zápřednice jedovaté, majitel domu o ní vyhledal informace a popis se nápadně shodoval. Proto nás hned informoval a oba exempláře nám i předal," zmínila Pöschlová.
Magistrát poté obyvatele města před pavoukem varoval na svém webu. "Nejedná se o smrtelně jedovatého pavouka, nicméně je zapotřebí vyvarovat se manipulace s ním," upozornila Pöschlová.
Zápřednice jedovatá patří v Česku k původním druhům, ale až do konce minulého století byla velmi vzácná. Od 90. let se rychle šíří. Odborníci zatím její výskyt zdokumentovali hlavně na jižní Moravě, v Českém středohoří a v některých částech Polabí.
Minulý týden měla doma hned čtyři zápřednice žena z Ústí nad Labem (o zápřednici v Ústí zde).