Školáci si snímali na Palachovu počest masky, fakulta zažehla svíčky

  15:39aktualizováno  15:39
Žáci ústecké Základní školy Palachova zamířili do školy s květinou a připnutou trikolórou. Připomínali si výročí upálení Jana Palacha. Dvě stovky dětí vytvořily ze svých těl jeho jméno. Třeťáci ztvárnili z alobalu masky po vzoru sochaře Olbrama Zoubka, který Palachovi tajně sňal posmrtnou masku.

Žáci ústecké ZŠ s učitelkou Ludmilou Laubovou vytvořili z alobalu masky v návaznosti na tajné sejmutí posmrtné masky Jana Palacha. | foto: ČTK

Celodenní projekt zahájili žáci druhého stupně na školní zahradě. Ze svých těl vytvořili rozsvícený nápis Jan Palach. Jako světlo využili diody v mobilních telefonech. 

„Věděla jsem, že budou rádi, skoro všichni mobil měli,“ konstatovala učitelka Pavla Ryšánková. Podle jejích zkušeností starší děti velmi rády diskutují o historii. „Zejména o nesvobodných režimech,“ podotkla.

O událostech, které se odehrály před půlstoletím a později, vědí školáci dobře. „Jednak určitě z médií a někteří z vyprávění rodičů, kteří se účastnili Palachova týdne,“ uvedla.

Fotogalerie

Mladší žáci si připravili masky, které snímali ze svých spolužáků. „Brrr, to bych fakt neudělal,“ poznamenal jeden z chlapců při představě hořícího těla.

„Vymýšlíme i epitaf, který by se hodil na hrob Jana Palacha, a pouštíme krátký dokument o dni, kdy se upálil,“ poznamenala učitelka Ludmila Laubová. 

Povědomí o Palachovi mají už některé osmileté děti. „Byl to takový kluk, který chtěl lidi upozornit na to, jak žijí. Chtěl, aby tak už nežili, aby s tím něco udělali,“ řekla například Emilly ze 3.B. 

Na dobu před padesáti lety a na čin Jana Palacha, jenž se 16. ledna 1969 v Praze polil hořlavinou a zapálil na protest proti sovětské okupaci Československa, vzpomínali i účastníci pamětního setkání na půdě filozofické fakulty ústecké univerzity UJEP. 

Desítky účastníků zapálily svíčky jako symbol naděje na změnu. „Je nutné nezapomenout na to, že čin Jana Palacha je protestem především proti lámání charakteru, kterému čelíme i v dnešní době a poukázání na to, aby člověk převzal odpovědnost,“ připomněl při slavnostním setkání Daniel Kroupa z katedry politologie a filozofie UJEP.

Bývalý disident zavzpomínal i na legendární setkávání studentů s pedagogy v bufetu na půdě filozofické fakulty Univerzity Karlovy, kde všichni společně vášnivě debatovali o situaci po srpnu 1968. 

„V těchto místech jsem se musel potkávat i s Janem Palachem,“ řekl jeho vrstevník Kroupa. Přiznal, že Palachův čin zpočátku odsuzoval a na protest tehdy nešel ani na jeho pohřeb. 

„Teprve po letech mi začalo docházet, co Palach dokázal. Že jeho čin má nezpochybnitelný mravní charakter,“ doplnil Kroupa.

Pietní akt k uctění památky Jana Palacha se v den 50. výročí jeho protestu konal i v ústeckých Městských sadech u památníku obětem komunismu.

Primátor Petr Nedvědický v projevu uvedl, že k takovému činu, k tak veliké oběti jsou velká slova zbytečná. „Můžeme jen v klidu postát, uctít památku a v pokoře zpytovat svědomí, proč stále zůstáváme lhostejní,“ přednesl.  

Okolnosti Palachova činu i jeho pokračovatelů, kteří tehdy také položili svůj život, přiblížil Václav Houfek, ředitel Muzea města Ústí nad Labem.

Zástupci města pak položili k pomníku květiny. 

Autoři: ,

Nejčtenější

Jágrova show. Čtyřmi góly vrátil Kladno do extraligy, Chomutov sestupuje

Jaromír Jágr slaví společně s kladenskými spoluhráči gól v síti Českých...

Pětileté čekání je u konce. Hokejové Kladno slaví v 10. kole baráže triumf v Českých Budějovicích 4:2 a s ním i návrat...

Chomutov v problémech, Jágr trefil Kladnu výhru. Pardubice také slaví

Jaromír Jágr se spoluhráči z Kladna slaví vítězství v baráži.

Kladno díky dvěma brankám Jaromíra Jágra porazilo v 7. kole baráže Chomutov 3:1 a odskočilo mu v tabulce o hokejovou...

Pardubice slaví udržení po divoké výhře, blízko extralize je i Kladno

Pardubičtí hokejisté (zleva: Petr Sýkora, Tomáš Rolinek, Brian Ihnacak) slaví...

Zachráněno! Hokejisté Pardubic si v 9. kole baráže o Tipsport extraligu zajistili účast v nejvyšší soutěži i pro příští...

Růžička: Nemáme hráče jako Jágr. Já a Litvínov? Slyšel jsem toho už hodně

Trenér Chomutova Vladimír Růžička sleduje utkání v Plzni.

Leckdo by čekal, že bude nevrlý a úsečný. Že se mu nebude chtít mluvit. Vladimír Růžička však po páteční prohře s...

Zdrcení Piráti. Podepsali jsme si ortel. Padáme, vědí v Chomutově

Zatímco chomutovský Petr Koblasa smutní, hokejisté Pardubic slaví setrvání v...

Hokejové extralize v Chomutově zvoní hrana. Po úterním domácím krachu 5:7 s Pardubicemi se udržení přesunulo z oblasti...

Další z rubriky

Úřad zakázal ústeckému krajskému dopravci koupit autobusy od Scanie

Ilustrační snímek

Antimonopolní úřad zakázal Dopravní společnosti Ústeckého kraje nákup 161 autobusů Scania a Zliner za více než miliardu...

Hledání partnera pro litoměřickou nemocnici budí emoce, vzniká i petice

Nemocnice Litoměřice

Napětí okolo hledání strategického partnera pro litoměřickou nemocnici se zvyšuje. V minulých dnech dokonce začala...

Teplárna pohrozila majitelům domů soudem za to, že se od ní odpojili

Liberecká teplárna připravila modernizaci zastaralého parovodu. Projekt počítá...

Firma Termo Děčín je připravená hnát k soudu Stavební bytové družstvo Děčín a další majitele domů kvůli odpojování od...

Najdete na iDNES.cz