Část ANO v Ústí svrhla vlastního primátora a vytvořila si svou koalici

  10:24aktualizováno  11:49
V Ústí nad Labem se rozpadla koalice na magistrátu. Potopila ji část hnutí ANO, která sama navrhla odvolat svého primátora Josefa Zikmunda, jeho náměstky a celou radu města a zvolit nové vedení. Následně také hlasovala pro jejich odvolání a zvolila místo nich své lidi.

V Ústecké koalici je nyní oficiálně ANO a UFO, prakticky ale část ANO skončila v opozici a opoziční ČSSD představovaná zejména bývalým radním Pavlem Dlouhým (na snímku s novou primátorkou Věrou Nechybovou) je opět u moci, protože nová koalice její hlasy potřebuje. | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

Bod navrhl do programu hned na začátku jednání zastupitel ANO a starosta obvodu Severní Terasa Pavel Dufek. Potřeba bylo 19 hlasů, pro návrh hlasovalo 20 zastupitelů. Vedle celé opozice s výjimkou TOP 09 bylo pro i pět z dvanácti přítomných členů hnutí ANO.

Fotogalerie

Pro odvolání pak hlasovala celá ČSSD, KSČM, ODS a UFO s čtyři z dvanácti zastupitelů ANO. Proti byl zbytek ANO, koaliční hnutí PRO! Ústí a opoziční TOP 09. Odvolání prošlo nejtěsnější možnou většinou 19 hlasů.

Primátorkou města se pak stala referentka městského úřadu v Lovosicích Věra Nechybová (ANO), která jen chvíli před tím složila slib nové zastupitelky. Prvním náměstkem je Jiří Madar (UFO) a druhým náměstkem Pavel Dufek (ANO). Novými radními se stali Yveta Tomková (ANO), Renata Zrníková (ANO) a Lukáš Konečný (UFO).

„Jsem přesvědčená, že komunální politika není ani tak o politických stranách, ale o spolupráci slušných lidí,“ řekla v připraveném úvodním projevu nová primátorka Nechybová.

Jako své priority označila slušnost, rovnost komunikace a transparentnost.

Výsledek hlasování o tom, zařadit na program jednání odvolání primátora,...

Zařazení na program

Hlasování o odvolání vedení Ústí nad Labem

Hlasování o odvolání

Volba nového vedení Ústí nad Labem

Volba nového vedení

„To, co se tady děje, je pro mě nejen nepřijatelné, ale neslušné. Tu část ANO, která se postavila proti, jsme několikrát vyzývali, aby s námi jednali, co se jim nelíbí a co chtějí změnit. Nikdo s námi ale nejednal a nemluvil. Poslední možnost byla včera, na schůzku nepřišel nikdo,“ řekl před hlasováním o odvolání primátor Josef Zikmund.

Připomněl, že zastupitelé ANO, kteří hlasovali pro pád koalice, porušili koaliční smlouvu, kterou sami podepsali. Podle koaliční smlouvy totiž měla koalice o sporech před takovým krokem jednat a snažit se najít smír. Zikmund pak přečetl některé ze stovky věcí, které se koalici ve městě podařilo prosadit.

Odvolaný náměstek označil za strůjce majitele firmy CS Beton

Dosavadní náměstek primátora Martin Hausenblas z koaličního hnutí PRO! Ústí označil za hlavního strůjce destrukce koalice zastupitele ANO a majitele firmy CS Beton Josefa Matějku, který byl ještě před několika dny zastupitelem.

„Je to typický člověk typu Dlouhého z Hluboké. Od počátku bránil tomu, abychom byli schopni komunikovat a vést dialog. S námi nikdy nehovořil. ANO se začalo rozpadat na dvě části, vykopávat příkop a hledaly se zástupné problémy,“ uvedl Hausenblas s odkazem na kdysi známého zákulisního hráče ODS.

Mandáty v Ústí

ANO 2011 - 12

PRO! Ústí - 8

ČSSD - 5

KSČM - 5

ODS - 3

UFO - 2

TOP 09 - 2

Připomněl, že nejvíc hlasů v Ústí nad Labem získala ve volbách právě protestní hnutí ANO a PRO! Ústí, která vystupovala proti stranám, která vedla město v minulosti.

„Cítím to jako aroganci moci, zradu všem občanům města Ústí, kteří dali svůj hlas ANO a PRO,“ řekl i zastupitel ANO Jiří Mach.

Nové vedení města po svém zvolení zastupitelstvo přerušilo do 30. června, přestože měli zastupitelé projednat důležité body, které se dotýkají například budoucnosti komunálních služeb města, Collegia Bohemica, fotbalového klubu nebo Činoherního studia.

Pád koalice se očekával od zvolení zastupitele ANO Josefa Matějky předsedou ústecké organizace místo radního Pavla Štěpaře. Část ANO včetně Matějky totiž už před tím proti návrhům vlastní koalice hlasovala. Matějka překvapivě minulý týden na funkci předsedy ústecké ANO rezignoval a vzdal se i postu zastupitele. Nová primátorka Nechybová pak ve středu postoupila do zastupitelstva jako náhradnice.

Nejčtenější

Dycky Most!, Litvinoff a další hlášky, které se mezi lidmi chytly

Martin Hofmann a Zdeněk Godla při setkání herců ze seriálu Most! ve zdejším...

Hláška Dycky Most! z populárního seriálu si získala velkou popularitu mezi lidmi. Je na propagačních předmětech, létá...

Uhelné Podkrušnohoří se promění v krajinu jezer a zásobárnu vody

Jezero Milada je hluboké až 24,7 metru, dlouhé 3,2 kilometru a široké 0,7...

V krajinu obřích jezer, z nichž tři budou mít rozlohu přes tisíc hektarů a budou sloužit jako strategická zásobárna...

Na kostele se nahnula hvězdice, při jejím sundávání se našla tajná schrána

Z kostela nejsvětější Trojice v obci Jiřetín pod Jedlovou museli hasiči sundat...

Nejdelší žebřík, který mají krajští hasiči k dispozici, museli využít tento týden v Jiřetíně pod Jedlovou. Hrozilo...

Jirkovští strážníci dostali kvůli chybě na mzdách milion navíc

peníze, ilustrace

Policie řeší případ neoprávněného vyplácení mezd městským strážníkům v Jirkově. Ti v letech 2015 až 2017 dostali navíc...

V celém Ústí i Trmicích přestanou od března vyplácet doplatky na bydlení

Dnes budovy využívá ústecký magistrát.

Ústecký magistrát vyhlásil bezdoplatkovou zónu na celém svém území i v blízkých Trmicích. To znamená, že místní lidé,...

Další z rubriky

Mladík ukradl SIM kartu ke sledování auta, protelefonoval z ní 65 tisíc

Google aplikace pro volání

Tepličtí policisté stíhají jednadvacetiletého muže, jenž v areálu firmy ukradl a několik měsíců využíval SIM kartu...

Mordparta v Ústeckém kraji loni řešila deset vražd, všechny objasnila

Zleva Tomáš Pavlis a Adam Kužel obžalovaní z vraždy u Bitozevsi před ústeckým...

Na severu Čech se během loňského roku stalo 11 vražd či pokusů o ně. Vyšetřovatelé jich úspěšně vyřešili deset, jeden...

Při střetu dodávky se sanitou u Ústí byl vážně zraněn převážený pacient

V ústeckých Všebořicích se střetla sanitka s dodávkou.

V ústecké čtvrti Všebořice se dopoledne střetla dodávka se sanitkou převážející pacienta. Celkem jsou zranění čtyři...

Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun
Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun

Proč u vás doma nefungují všechny univerzální rady, jak ušetřit? Protože každá rodina funguje jinak! Zaměřte se na to, co opravdu potřebujete, a podle toho postupně utáhněte kohoutek na správném místě. V rozpočtu se pak najde i pár stovek navíc.

Najdete na iDNES.cz