Opravy i spor o Kamencové jezero posunuly jeho otevření až na červenec

  • 2
Hned po předčasném vypovězení smlouvy soukromému nájemci Kamencového jezera se chomutovská radnice pustila do nutných oprav rekreačního areálu. Chce totiž na „Kamenčáku“ stihnout hlavní část sezony.

Město chce minimalizovat zpoždění kvůli sporu s dosavadním pronajímatelem, společností CV Relax, který ho odmítal otevřít. Jen letos tam radnice proinvestuje deset milionů korun. Sezonu chce Chomutov zahájit začátkem července.

Městu smlouva nevyhovovala

Rekreační areál Kamencového jezera na počátku května město Chomutov převzalo od společnosti CV Relax. Po osmi letech tak vedení města v čele s primátorem Danielem Černým (PRO Chomutov) ukončilo kritizovanou a nevýhodnou smlouvu pro město (psali jsme o tom zde). „Nájem byl 250 tisíc ročně, město tam přitom každý rok muselo vynakládat za údržbu areálu kolem 3,5 milionu korun,“ zdůraznil Černý.

Speciální firma odbahňuje přibližně dvacetimetrový úsek břehu na hlavní pláži. Bahno a nánosy přečerpává do speciálního vaku.

„Vyčistění vyjde zhruba na 2,3 milionu, práce skončí v červnu,“ uvedl tiskový mluvčí města Jan Rödling.

Kromě toho začala za 1,5 milionu korun oprava bočních dřevěných mol, která jsou v havarijním stavu (o molech jsme psali zde) a oprava vleku na vodní lyže za 600 tisíc korun.

„Další peníze půjdou do modernizace a opravy návštěvnického zázemí - chatiček a jejich vybavení, stánků a podobně,“ doplnil mluvčí Rödling.

Sezona o měsíc později

Sezona tu obvykle začíná v květnu, letos se o měsíc pozdrží právě kvůli převodu areálu a následným opravám. Magistrát chce správou Kamencového jezera pověřit sousední Podkrušnohorský zoopark, o tomto kroku budou hlasovat zastupitelé.

„Zoopark má z městských organizací nejlepší předpoklady pro provozování. Denně pracuje s návštěvníky, pronajímá stánky, obsluhuje pokladny, dělá návštěvnický marketing. Další výhodou je, že s areálem přímo sousedí,“ vysvětlil Rödling.

Ačkoli už se město pustilo do oprav, s bývalým nájemcem zatím stále ještě řeší finanční vyrovnání.

Společnost, kterou zastupuje bývalý politik za ODS Zdeněk Fojtík, chce 41 milionů korun za investice do areálu.

Radnice tuto částku odmítla a argumentuje vlastním znaleckým posudkem na necelých 23 milionů korun.

„Inventarizace majetku ukázala, že je areál v hodně zanedbaném stavu. Do městského majetku se neinvestovalo, o čemž svědčí havarijní stav mol, budov či vleku. Město může zaplatit pouze částku podle znaleckých posudků,“ podotkl Rödling.

Městský posudek je neúplný, tvrdí advokát

Podle Fojtíkova advokáta Daniela Voláka je však městský posudek neúplný a nejspíš se zčásti změní.

„Nezohledňuje investice typu zpevněných ploch a inženýrských sítí, které byly pro mého klienta vysoce finančně náročné. Na tom jsme se s městem shodli a teď se ke znaleckému posudku bude vypracovávat dodatek,“ prohlašuje Volák.

„Současně začalo paralelní oceňování dalších investic, zejména vybudování optické sítě, turniketů, kamerového, počítačového a ubytovacího systému, vybavení chatek a dalších záležitostí,“ vyjmenovává dále advokát.

Pronájem prosadili v roce 2008 radní v čele s tehdejší primátorkou Ivanou Řápkovou, i když ho kritizovala řada politiků i veřejnost.

Soukromé firmě připadl veškerý zisk z pronájmů chatek, stánků a restaurace. Na oplátku měl nájemce do areálu investovat 50 milionů.