Národní památkový ústav získal na jeho obnovu dotaci ve výši 13 milionů korun z norských fondů, další tři miliony uhradí ze svého rozpočtu ministerstvo kultury.
Novogotický templStavba templu započala roku 1793, navrhl ji tehdejší majitel panství Jan Rudolf Černín. Unikátní stavba stojí na nejvyšším místě zámeckého parku (368 m. n. m.) na kraji louky, která dnes slouží jako golfové hřiště. Templ je vysoký zhruba 20 metrů. Střecha spodní části je opatřena ochozem a zpřístupněna třemi točitými schodišti. Vyhlídková plošina byla ve výšce 12 metrů. |
„Oprava přichází za minutu dvanáct. Už několik let zpětně po každé zimě trnu, aby se objekt nezřítil. Před časem zloději ukradli střešní krytinu, kterou jsme nahradili provizorním zastřešením. Z objektu opadávají kusy pískovcových částí, stavba je nebezpečná i pro okolí,“ popsala kastelánka státního zámku Krásný Dvůr Michaela Hofmanová.
Při rekonstrukci se počítá také s vybudováním vyhlídkové plošiny. „V historické ikonografii jsme zjistili, že lávka byla kolem celé lucerny (věžovitý nástavec s okny, pozn. red.). Výstup bude v omezeném režimu, vyjít tam bude moci omezený počet návštěvníků a jen s průvodcem,“ uvedl Tomáš Petr, manažer projektu obnovy templu.
Proměnou projde i skulptura polního maršála Karla Filipa Schwarzenberga, vítěze nad císařem Napoleonem v bitvě u Lipska v roce 1813, která zkrášluje vnitřek památky a jejímž autorem je sochař Josef Max. Dílu chybí hlava a část horních končetin, bude se restaurovat podle modelu, který se nachází na zámku Orlík.
Templ se otevře v dubnu příštího roku
„Ještě v 90. letech dvacátého století se tradovalo, že hlavu má někdo na Žatecku. I když se to zdá skoro nemožné, bylo by skvělé, kdyby se objevila,“ doplnila kastelánka Hofmanová. Do oken se také vrátí vitrážové výplně.
Stavební práce mají skončit do konce letošního roku, v dubnu 2016 se má templ poprvé otevřít veřejnosti. V opravené památce bude stálá výstava o krajinářských parcích a zahradní architektuře. V plánu jsou také vzdělávací programy pro předškoláky, žáky a studenty středních škol.
Templ stojící v nejvyšším bodě zámeckého parku je unikátní v několika ohledech, což vyjadřuje i nejvyšší stupeň jeho památkové ochrany. Navrhl ho v roce 1792 sám majitel panství Jan Rudolf Černín a je vůbec první stavbou tohoto druhu u nás. Nejde o jedinou památku v zámeckém parku a řada z nich potřebuje opravu podobně jako templ.