Kolony potrápí Litoměřice déle, oprava klíčového mostu má zpoždění

  10:56aktualizováno  10:56
Každodenní kolony sunoucí se Litoměřicemi budou řidiče nejspíš trápit i v příštím roce. Oprava Tyršova mostu, klíčové stavby pro dopravu ve městě, totiž nabírá zpoždění. Podle původních předpokladů se měl most do konce roku zprůjezdnit, dokončení oprav by pokračovalo už za plného provozu.

Veškerá doprava nyní proudí po mostu generála Chábery a páteřní ulici Na Valech. | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

„Stavba narazila na několik nepředvídatelných problémů. Tím zásadním byl mnohem větší rozsah bouracích prací původních konstrukcí mostů,“ zdůvodnila skluz v harmonogramu mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Nina Ledvinová.

Fotogalerie

Pod bouranými částmi se navíc objevily bloky pískovce z původního kamenného mostu přes Labe, které se archeologové snažili zachránit pro další generace a ponechat je pod terénem.

„To se ze statických důvodů nepodařilo. Při bližším ohledání se ukázalo, že se pískovec již drolí, a proto se alespoň několik bloků vyzvedlo a předalo městu Litoměřice,“ upřesnila Ledvinová.

Stavebníci také zjistili, že staré konstrukce zasahují do hloubek přibližně sedmi metrů pod terénem. Už v hloubkách okolo tří metrů se však začala hladina Labe vyrovnávat a dělníci nemohli kvůli silným přítokům spodní vody pracovat.

Tyršův most

Oprava Tyršova mostu, kterou zajišťuje Ředitelství silnic a dálnic, vyjde na 105 milionů korun.

Pro dopravu v Litoměřicích je klíčový, denně po něm projede 17 600 aut, řada z nich odtud míří po silnici I/15 na Českou Lípu, ale například také na akce na výstaviště Zahrada Čech.

Most tvoří dva takzvané inundační mosty vyvyšující silnici kvůli povodním, vlastní most přes Labe a most přes železniční trať.

„Bylo nutné změnit způsob hlubinného založení. Tyto skutečnosti významně ovlivnily posun prací do podzimních měsíců. Neméně podstatný vliv na zprovoznění silnice I/15 teď budou mít klimatické podmínky,“ dodala Ledvinová.

Radnice čeká na zprávu

Litoměřická radnice zatím čeká na podrobnější zprávu o průběhu prací, nejbližší kontrolní den se uskuteční příští středu.

„Informace o skluzu se nám ale donesly. Stavebníci ho nabrali už dříve, ale tvrdili, že na dalších objektech ho dohoní. Pravděpodobně k tomu ale nedochází tak, jak by si představovali,“ poznamenal vedoucí odboru dopravy Jan Jakub.

Dopravní situace ve městě je však podle něj v rámci možností stabilizovaná, a to včetně autobusové dopravy. „Jestli se otevření mostu odloží o 14 dní, nebo měsíc, tak to asi město nijak výrazně nepoznamená. Řidiči si na kolony zvykli. Budeme to prostě muset zvládnout,“ dodal Jakub.

Mnohaměsíční rekonstrukce je ale pro řadu lidí zkouškou nervů. „Z jižní Moravy je to do Litoměřic tři hodiny, ale další hodinu stojím v koloně před novým mostem,“ říká například vinař František Kupsa z Velkých Žernosek.

Oprava začala 1. dubna, předcházelo jí rozšíření křižovatky na Vojtěšském náměstí a příprava objízdné trasy přes most generála Chábery. V těchto dnech stavebníci připravují betonáže hlavních nosných konstrukcí, na hlavním mostě pak dočišťují železobetonovou nosnou desku a připravují betonáž.

Práce probíhají i na poli přes trať, kde se dokončuje zídka a přechodová oblast mostu. Pro zprůjezdnění silnice I/15 je pak nutné provést izolace železobetonových mostovek, osadit zádržné systémy, doplnit násyp silnice a položit vozovku na celém Tyršově mostě.

  • Nejčtenější

Most přestal na zkoušku uklízet Chanov, za deset dní bylo pod okny smetiště

Mostecké technické služby na zkoušku deset dní neuklízely odpadky kolem domů na sídlišti Chanov. Výsledek byl...

Teplice - Sparta 1:1, hosté vedli, domácí srovnali minutu před koncem

Třináctý zápas, osmá ztráta. Sparťanští fotbalisté pokračují v klopýtání fotbalovým podzimem. V 13. kole Fortuna ligy...

Napadení mladíka na koupališti v Dubí míří k soudu, obžalovaných je šest

Teplické státní zastupitelství podalo k okresnímu soudu obžalobu na šest lidí v souvislosti s loňskou rvačkou na...

Afričana soudí za znásilnění dívky u Lukavce, sperma na jejím těle nevysvětlil

Litoměřický okresní soud řeší případ červnového znásilnění šestnáctileté dívky v poli u Lukavce. Obžalovaný třicetiletý...

Hradec prohrál se Zlínem, Třinec si poradil s Libercem. Slaví i Sparta

Nedělní 12. kolo hokejové Tipsport extraligy přineslo minimálně jedno překvapení. Zlín v přestřelce porazil Hradec...

Premium

Ekologický experiment, který nevyšel. Billa ruší papírové tašky

V posledních letech velké obchodní řetězce jeden po druhém zpoplatňovaly, později i rušily igelitové tašky, které...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

K jídlu suchý chleba, místo chráničů molitan. Zpověď Pastrňákovy mámy

Příběh jak z hollywoodského filmu. Marcela Ziembová je máma hokejové hvězdy světového formátu Davida Pastrňáka, kterému...

  • Další z rubriky

Afričana soudí za znásilnění dívky u Lukavce, sperma na jejím těle nevysvětlil

Litoměřický okresní soud řeší případ červnového znásilnění šestnáctileté dívky v poli u Lukavce. Obžalovaný třicetiletý...

Hasičské muzeum v Jirkově je dostavěno, návštěvníkům se otevře v prosinci

Přestavba jirkovské hasičárny na multimediální hasičské muzeum a infocentrum za více než 35 milionů korun se pomalu...

Správkyně už sčítá pohledávky vůči Lužické nemocnici, pak určí, co s ní

Pro věřitele Lužické nemocnice v Rumburku, která je kvůli předluženosti v insolvenci, vypršel 12. října termín, do kdy...

U Klášterce nad Ohří skončilo auto na střeše. Pro zraněnou letěl vrtulník

K vážné nehodě v neděli po čtrnácté hodině vzlétl vrtulník letecké záchranné službě. U Klášterce nad Ohří došlo k...

Advantage Consulting, s.r.o.
ELEKTRO PROJEKTANT

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 40 000 - 50 000 Kč

Najdete na iDNES.cz