Opatrovnictví malé obce neúměrně zatěžuje, stát jim slibuje úlevu

  13:05aktualizováno  13:05
Zastupovat je u soudu, hlídat jim účty a majetek, vyřizovat dědictví, ale třeba i rozhodovat o operacích musejí starostové za lidi, kteří žijí v sociálních ústavech na katastru obce. Podle nového občanského zákoníku totiž jsou starostové a úředníci obcí jejich opatrovníky.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Zejména pro nejmenší obce na severu Čech, kde je takových ústavů řada, je to ale velká zátěž a nastavení systému tvrdě kritizují.

„Jak mohou starostové bez patřičného vzdělání rozhodovat o operacích nebo o tom, zda je někdo schopen snést narkózu třeba u zubaře, protože je schopen ho pokousat? Vyžadujeme proto od lékařů souhlas k operacím, což se zase často nelíbí jim,“ řekl František Moravec, starosta Starých Křečan na Šluknovsku.

Radnice ve Starých Křečanech se stará o 31 lidí žijících v sociálním ústavu. Většinou jsou mentálně postižení a žádnou rodinu už nemají nebo se jich příbuzní zřekli.

Zátěží je složité zajištění souhlasu k operaci či narkóze i pro nemocnice. „Staniční sestry z oddělení kontaktují sociální sestry, ty volají starostům a ti poté navštíví příslušné oddělení v nemocnici a dávají souhlas s ošetřením nebo s operací,“ přiblížil praxi Ivo Chrástecký, mluvčí Krajské zdravotní, která v regionu spravuje pět největších nemocnic.

Systém postavený na hlavu, říkají starostové

Ve Vilémově nedaleko Křečan, kde je na úřadě vedle starosty ekonomka a paní na podatelně, se starají o pět opatrovanců. „To ještě zvládáme. Ale celý systém je postavený na hlavu,“ podotkl starosta Hynek Raichart.

Starostové nechápou, proč občanský zákoník přenesl veřejné opatrovnictví na obce ze sociálních ústavů, kde se přitom počet zaměstnanců nezměnil a jsou navíc s klienty každý den. 

„Je to hloupé rozhodnutí od stolu v Praze, které nemá s realitou nic společného,“ uvedla i starostka Vejprt na Chomutovsku Jitka Gavdunová.

Situace se zlepšila aspoň v tom, že stát obcím na každého opatrovance posílá měsíčně 29 tisíc korun. 

Jednou z možností princip dobrovolnosti

„Plníme v přenesené působnosti úkol státu a ten nám poslední rok a půl už posílá 1,2 milionu korun, které nemusíme platit ze svého rozpočtu. V malých obcích ale stále hodně věcí zůstává na bedrech starostů. A ústavů je v pohraničí hodně, protože za komunismu se postižení lidé posílali na periferie, kde nebyli příliš vidět,“ poukázal Jan Kolář, starosta Krásné Lípy na Děčínsku, která se stará o 53 mentálně postižených lidí.

„Stíháme to na hranici svých sil a za cenu, že už se stejně tak nemůžeme věnovat třeba důchodcům. Občanský zákoník přitom ani neřeší, co vše má veřejný opatrovník vykonávat, a ministerstva si nás přehazují jako horký brambor,“ popsal Moravec ze Starých Křečan.

MF DNES to zakusila také. Metodický pokyn pro města a obce vydává ministerstvo vnitra. To ale redakci s dotazy odkázalo na ministerstvo práce a sociálních věcí a to zase na resort spravedlnosti.

„Ministerstvo spravedlnosti se chystá vládě předložit návrh na řešení situací, kdy obec není schopna funkci opatrovníka vykonávat. Jednou z možností je princip dobrovolnosti. Návrh počítá i s možností zásahu soudu v případech, kdy obec svou funkci nezvládá. Cílem by mělo být přenesení opatrovnictví na obec, která funkci již bez potíží splnit zvládne,“ sdělila nakonec mluvčí resortu Lucie Machálková, že stát si je těžkostí vědom a připravuje opatření, jak systém upravit k lepšímu.

Nejčtenější

Za brutální vraždu kvůli opravě auta dostali mladíci 22 a 23 let

Obžalovaní z vraždy (zleva Tomáš Pavlis a Adam Kužel) před vynesením rozsudku

Ústecký krajský soud vynesl rozsudek nad dvojicí mladíků za brutální vraždu jejich vrstevníka loni v lednu u Bitozevsi...

Školáka při nehodě zachránilo, že se v autobusu připoutal, ocenila policie

Autobus částečně přepadl na bok do potoka a zůstal zaklíněný o strom. (9. ledna...

Policie vyzdvihla zodpovědnost školáka, který cestoval v autobusu, jenž ve středu havaroval na Ústecku. Chlapec byl ve...

Husté sněžení a vítr v Česku. Bez elektřiny je přes šest tisíc odběratelů

Současný obrázek typický pro sněhem zapadlé krušnohorské obce

Sněžení a silný vítr nadále komplikuje život v Česku. Podle ČEZ je nyní bez proudu přes šest tisíc odběratelů, E.ON...

Na Ústecku uhořel třináctiletý chlapec, další je vážně popálený

Při požáru chatky v Habrovanech na Ústecku (12. ledna 2018)

Při požáru chatky v Habrovanech na Ústecku uhořel v noci na sobotu třináctiletý chlapec. Další, patnáctiletý hoch, má...

Paneláky mohou sloužit ještě sto let, říká jejich někdejší vývojář

Na ústeckých sídlištích Severní Terasa, Stříbrníky (na snímku) a Dobětice stojí...

V panelácích žije v Ústeckém kraji 41 procent lidí. Životnost těchto domů se kdysi odhadovala na čtyřicet let....

Další z rubriky

Severočeši jsou na špici v okresním stěhování, migrují z města do města

Časté byly i obousměrné přesuny obyvatel mezi Teplicemi (na snímku sídliště...

Mezi jednotlivými městy v severočeských okresech panuje čilé stěhování. Mezi lety 2005 a 2017 se lidé nejvíce...

Soud zrušil další „protivysedávací“ vyhlášku, města se cítí bezbranná

Ústavní soud v Brně nařídil obnovení případu, ve kterém byl odsouzen muž ke...

Ústavní soud vyškrtl z vyhlášky Postoloprt na Lounsku zákaz sezení mimo lavičky. Vyhověl tak návrhu ministerstva vnitra...

Vedení bytového družstva Krušnohor hrozí, že bude muset vracet odměny

Sídliště „Stovky“ v Mostě.

Shromáždění delegátů mosteckého Stavebního bytového družstva Krušnohor z roku 2016 je neplatné. Zatím nepravomocně o...

Advantage Consulting, s.r.o.
STROJAŘ/FRÉZAŘ CNC

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj, Ústecký kraj
nabízený plat: 27 000 - 32 000 Kč

Najdete na iDNES.cz