Pátek 23. října 2020, svátek má Teodor, Theodor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 23. října 2020 Teodor, Theodor

Aktivistky ze Vzpoury koťátek a desítky odpůrců uhlí obsadily velkolom u Mostu

  9:42aktualizováno  6. září 9:54
Čtveřice aktivistek ze skupiny Vzpoura koťátek obsadila v sobotu ráno rypadlo v lomu ve Vršanech na Mostecku. Blokádu chtěly vydržet několik dní, nakonec ale stroj opustily už večer. Těžební společnost kvůli protestu musela přerušit těžbu, po aktivistech chce vymáhat škodu, která jí vznikla.

Aktivisté znovu obsadili rypadlo v lomu ve Vršanech u Mostu. (5. září 2020) | foto: ČTK

Čtyři ekologické aktivistky opustily skrývkový stroj v sobotu kolem 20:00. Protest přitom začal ten samý den po 10. hodině dopoledne, kdy se do lomu ve Vršanech u Mostu dostalo neoprávněně několik desítek lidí, kteří protestují proti těžbě uhlí a chtějí její ukončení.

Eva Maříková, mluvčí skupiny Sev.en Energy, která lom vlastní, uvedla, že firma bude po aktivistech vymáhat způsobenou škodu. „Škody ještě vyčíslené nemáme. Bude se muset udělat důkladná prohlídka všech technologií, na kterých (aktivisté) byli nebo kolem kterých se pohybovali, ale určitě to bude v řádech statisíců. Budeme ji vymáhat po všech, kteří škodu způsobili,“ uvedla Maříková.

Kromě čtyř aktivistek, které obsadily rypadlo, do lomu v sobotu vniklo dalších 105 lidí. Policie je po několika hodinách zadržela kvůli přestupkovému jednání a propustila po zjištění totožnosti. 

„Máme 105 zajištěných lidí, kteří vnikli neoprávněně do důlního díla. Byli policisty vyzváni, aby důl opustili. Neučinili tak. Na základě neuposlechnutí výzvy úřední osoby byli zajištěni. Ověřujeme jejich totožnost,“ řekla před půl druhou odpoledne iDNES.cz mluvčí krajské policie Jana Slámová.

Jednáním se dopustili přestupku a policie k projednání jejich případ zaslala k příslušným správním orgánům.

Policejní mluvčí již dříve potvrdila, že aktivisté do lomu pronikli kolem čtvrt na jedenáct dopoledne. Do lomu dorazili z kempu od obce Okořín, kde koná takzvaný klimakemp. Po proniknutí do areálu těžby zamířili k zakládacímu bagru, který v tu dobu pracoval na rekultivacích lomu, podotkla mluvčí společnosti Maříková. 

Zároveň varovala, že pohyb po rypadlu je velmi nebezpečný. „Zdá se, že obsazení těžebního stroje se stává pro jistou skupinu mladých lidí formou zábavy. Důrazně upozorňujeme, že rypadlo není uzpůsobeno k volnému pohybu nezodpovědných osob,“ dodala Maříková.

Aktivisté požadují co nejrychlejší konec těžby a uzavření „nejstarších a nejšpinavějších uhelných elektráren“. Vniknutí do lomu Vršany si vybrali záměrně, protože v tomto místě se má těžit přes třicet let.

„Z ohlášeného průvodu, kterého se účastnilo asi dvě stě lidí, se přibližně sto padesát lidí oddělilo a proniklo do lomu. Nesetkali se se žádným odporem ze strany policie, akorát ochranka jim sdělila výzvu, aby zanechali činnosti, což neposlechli a pronikli dovnitř,“ řekl iDNES.cz Pavel Solanský z hnutí Limity jsme my.

Skupinu dle jeho slov mrzí, že se dopouští protiprávního jednání, nicméně se domnívají, že akce „občanské neposlušnosti“ jsou legitimním prostředkem. Upozornil, že podobně volební právo žen či osmihodinnová pracovní doba byly získány také tak. „Nacházíme se ve stavu, kdy je nutné řešit ekologickou krizi,“ dodal.

Proti aktivistům se ostře ohradil Jaromír Franta, předseda Odborového svazu pracovníků hornictví, geologie a naftového průmyslu. „Aktivisté stále opakuji stejnou písničku, konec doby uhelné, ale ještě jsem od nich neslyšel jediný rozumný a hlavně reálný nápad, jak energii z uhlí nahradit, než jí budeme mít dostatek třeba z jádra. Ať přijdou s nápadem, investují do něj peníze, a když u toho zaměstnají nás, co budeme bez práce, tím líp,“ uvedl.

„Je nutné těžbu co nejdříve ukončit.“

Aktivistky ze skupiny Vzpoura koťátek se akcí připojují k takzvanému akčnímu víkendu, který organizuje hnutí Limity jsme my. 

„Společně usilujeme o rychlý a spravedlivý konec uhlí,“ ocenila skupina Limity jsme my na svém twitterovém účtu konání čtveřice žen. Podle prohlášení aktivistek sobotní akcí vyjadřují odpor mimo jiné vůči environmentální destrukci a mocenským strukturám. „Tento konkrétní cíl jsme zvolily, neboť právě na tuto skrývku má být v blízké době důl Vršany rozšířen, aby se zde posléze začalo těžit hnědé uhlí,“ uvedly.

Jiných osm protiuhelných aktivistek a aktivistů obsadilo rypadlo v lomu ve středu ráno a opustilo ho v pátek. Šlo o jiné rypadlo, které je v technologické stávce, nebylo tedy třeba přerušit těžbu.

V sobotu před elektrárnou Počerady na Lounsku se konala demonstrace za rychlý konec spalování uhlí. Nedaleko elektrárny, jejímž majitelem bude od roku 2024 skupina Sev.en Energy finančníka Pavla Tykače, postavili pořadatelé protestu ve čtvrtek kemp. Demonstraci společně svolává 13 ekologických organizací, které mají na vládu čtyři požadavky. Těmi jsou kromě rychlého ukončení těžby a spalování uhlí a co nejrychlejšího ukončení provozu elektrárny Počerady také spravedlivá transformace uhelných regionů a rozšíření cílů snižování emisí v rámci Evropské unie do roku 2030.

O budoucnosti těžby uhlí jedná takzvaná uhelná komise, která se naposledy sešla v červnu v areálu elektrárny Prunéřov na Chomutovsku. Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) tehdy uvedl, že do konce letošního roku komise stanoví postup útlumu těžby. Komise se podle jejího člena Jana Rovenského (za Greenpeace) shodla na tom, že hlavním kritériem při útlumu elektráren by měly být jejich emise skleníkových plynů na jednotku vyrobené energie.

Prohlášení autonomní skupiny Vzpoura koťátek

Na tento svět jsme byla vržena. Než se nám rozlepila očka, neznala jsme nic, pouze hebkost kožíšku, teplo, milující dotek a tmu. Ticho, klid, lásku a něhu. Jako týden stará slepá koťátka jsme nesmělými krůčky začala oťapkávat stébla trávy a hrudky hlíny okolo sebe. Pak jsme však zažila šok. Svět nás neuvítal laskavě, z trávy a hlíny se staly hromady uhlí a my se ocitla na hraně uhelného dolu, v troskách zbourané vesnice, která byla nucena ustoupit bezohledným zájmům fosilní těžby. Začala jsme se dusit rtutí z elektrárenských komínů. Uhelný prach se nám dostal do očí. Když jsme si je pořádně promnula tlapkami, nestačila jsme se divit, co všechno jsme ve světě kolem sebe spatřila. Environmentální devastaci. Sociální destrukci, rozpad komunit a mezilidských vazeb, chudobu a obludnou nerovnost mezi lidmi. Fosilní kapitalismus. Intenzifikované vykořisťování všeho živého. Štěpící linie mezi lidmi po hranách genderu, rasy a dalších arbitrárních rozdílností. Brutalitu a sadismus vůči všem mimolidským a mnohým lidským bytostem. Hrstku lidí bohatnoucích na jejich úkor. Modlu konzumu, která tomuto globálnímu zlořádu zajišťuje legitimitu, a poslušnou participaci na něm u privilegovanější většiny společnosti.

Konfrontována se všemi těmito zly, propadla jsme klimatickému žalu a uchýlila se k žalostnému mňoukání. V takovém světě žít nechceme. Jeho nelítostná krutost drásá svými ostrými pařáty naše sametové čumáčky do krve. Z jeho potemnělé brutality a páchnoucího kouře hořícího uhlí nám slzí očka. Ne, takový svět nepřijmeme. Věříme ve svět laskavý a něžný, takový, jaký jsme znala ze chvil milosrdné kočičí slepoty, prosté nespravedlnosti a útlaku. O takový svět chceme usilovat, o takový svět se chceme zasadit. Jsme odhodlaná koťátka a vyrážíme bojovat s lhostejností. Bouříme se proti mocenskému systému a tuto přímou akci vidíme jako jedinou možnost, jak svou vzpouru vyjádřit, jak se zasadit o lepší svět. Protože lepší svět je možný. Mňouk.

Rypadlo velkolomu Vršany obsadili už ve středu 2. 9. aktivisté z Greenpeace:

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Zadržený Berbr? Záleží, jestli se to dotáhne, zní po razii na FAČR z Teplic

Prvoligové Teplice patří k nejhlasitějším a dlouhodobým kritikům poměrů v českém fotbale, páteční zásah v sídle...

Pokud vyhrajeme, přesuneme výrobní kapacitu k Ústí nad Labem, říká zbrojař

Německá zbrojovka Rheinmetall se svým vozidlem Lynx KF41 je od loňského podzimu v užším výběru tří firem na dodávku 210...

Desítky let chátrající zámek má nového majitele, hned se pustil do oprav

Třicet let opuštěný a poničený barokní zámek v obci Poláky na Chomutovsku má znovu ožít. Do čtyř let ho chce částečně...

Pole u Roudnice vydalo stovky mincí z husitské doby, poklad odkryla orba

Na tři sta mincí, které ukryl v první polovině 15. století neznámý člověk pod zemí kdesi na Roudnicku, představilo...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Teplice chtějí demisi fotbalové vlády: Strkali jste hlavu do písku a nás urážíte

Odstupte! Prvoligové Teplice vyzývají výkonný výbor fotbalové asociace v čele s předsedou Martinem Malíkem k demisi....

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

  • Další z rubriky

Děčín povede pětičlenná koalice, primátora nahradí jeho náměstek Anděl

V Děčíně podepsala smlouvu nová koalice. ANO, Piráti, ODS, Změna pro Děčín a Volba pro Děčín budou mít v zastupitelstvu...

Na opravovanou železnici vyrážejí zloději, mají vybavení jako horolezci

Modernizovaná železniční trať mezi Litvínovem a Oldřichovem u Duchcova je velké lákadlo pro zloděje. Podle ředitele...

Roky nezvěstnou ženu hledá policie i na bývalé skládce, dovezla si bagr

Po dvou měsících se vrátili do Slavětína na Lounsku kriminalisté ze speciálního útvaru Tempus a znovu pátrají po Janě...

Noví zastupitelé Ústeckého kraje by se mohli sejít už počátkem listopadu

Ustavující zastupitelstvo Ústeckého kraje, na kterém všichni zastupitelé zvolení v říjnových volbách složí slib a nová...

Advantage Consulting, s.r.o.
SKLADNÍK (23-26.000 KČ)

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 23 000 - 26 000 Kč

Cukrářka Iveta Fabešová se rozvádí. Přišla o své provozovny

Cukrářka Iveta Fabešová (36) se na sociálních sítích svým fanouškům svěřila, že se s manželem rozvádějí. Kvůli tomu...

V 47 letech zemřela herečka Daniela Krhutová, pohádková Marie Růžička

Po dlouhé nemoci zemřela herečka a zpěvačka Daniela Krhutová, bylo jí 47 let. Její nejznámější rolí byla Marie Růžička...

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

N-word jsem měla vypustit, omluvila se z rasismu nařčená Čvančarová

Jitka Čvančarová (42) se ocitla pod palbou kritiky mnoha uživatelů sociálních sítí. Při imitování raperky Cardi B v...

Tři týdny a konec. Prodloužení restrikcí by nás zničilo, tvrdí obchodníci

Vládní rozhodnutí o uzavření obchodů a služeb jejich provozovatele rozzlobilo, přestože většina z nich tento krok...