Středa 1. prosince 2021, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 1. prosince 2021 Iva

Aktivistky ze Vzpoury koťátek a desítky odpůrců uhlí obsadily velkolom u Mostu

  9:42aktualizováno  6. září 9:54
Čtveřice aktivistek ze skupiny Vzpoura koťátek obsadila v sobotu ráno rypadlo v lomu ve Vršanech na Mostecku. Blokádu chtěly vydržet několik dní, nakonec ale stroj opustily už večer. Těžební společnost kvůli protestu musela přerušit těžbu, po aktivistech chce vymáhat škodu, která jí vznikla.

Aktivisté znovu obsadili rypadlo v lomu ve Vršanech u Mostu. (5. září 2020) | foto: ČTK

Čtyři ekologické aktivistky opustily skrývkový stroj v sobotu kolem 20:00. Protest přitom začal ten samý den po 10. hodině dopoledne, kdy se do lomu ve Vršanech u Mostu dostalo neoprávněně několik desítek lidí, kteří protestují proti těžbě uhlí a chtějí její ukončení.

Eva Maříková, mluvčí skupiny Sev.en Energy, která lom vlastní, uvedla, že firma bude po aktivistech vymáhat způsobenou škodu. „Škody ještě vyčíslené nemáme. Bude se muset udělat důkladná prohlídka všech technologií, na kterých (aktivisté) byli nebo kolem kterých se pohybovali, ale určitě to bude v řádech statisíců. Budeme ji vymáhat po všech, kteří škodu způsobili,“ uvedla Maříková.

Kromě čtyř aktivistek, které obsadily rypadlo, do lomu v sobotu vniklo dalších 105 lidí. Policie je po několika hodinách zadržela kvůli přestupkovému jednání a propustila po zjištění totožnosti. 

„Máme 105 zajištěných lidí, kteří vnikli neoprávněně do důlního díla. Byli policisty vyzváni, aby důl opustili. Neučinili tak. Na základě neuposlechnutí výzvy úřední osoby byli zajištěni. Ověřujeme jejich totožnost,“ řekla před půl druhou odpoledne iDNES.cz mluvčí krajské policie Jana Slámová.

Jednáním se dopustili přestupku a policie k projednání jejich případ zaslala k příslušným správním orgánům.

Policejní mluvčí již dříve potvrdila, že aktivisté do lomu pronikli kolem čtvrt na jedenáct dopoledne. Do lomu dorazili z kempu od obce Okořín, kde koná takzvaný klimakemp. Po proniknutí do areálu těžby zamířili k zakládacímu bagru, který v tu dobu pracoval na rekultivacích lomu, podotkla mluvčí společnosti Maříková. 

Zároveň varovala, že pohyb po rypadlu je velmi nebezpečný. „Zdá se, že obsazení těžebního stroje se stává pro jistou skupinu mladých lidí formou zábavy. Důrazně upozorňujeme, že rypadlo není uzpůsobeno k volnému pohybu nezodpovědných osob,“ dodala Maříková.

Aktivisté požadují co nejrychlejší konec těžby a uzavření „nejstarších a nejšpinavějších uhelných elektráren“. Vniknutí do lomu Vršany si vybrali záměrně, protože v tomto místě se má těžit přes třicet let.

„Z ohlášeného průvodu, kterého se účastnilo asi dvě stě lidí, se přibližně sto padesát lidí oddělilo a proniklo do lomu. Nesetkali se se žádným odporem ze strany policie, akorát ochranka jim sdělila výzvu, aby zanechali činnosti, což neposlechli a pronikli dovnitř,“ řekl iDNES.cz Pavel Solanský z hnutí Limity jsme my.

Skupinu dle jeho slov mrzí, že se dopouští protiprávního jednání, nicméně se domnívají, že akce „občanské neposlušnosti“ jsou legitimním prostředkem. Upozornil, že podobně volební právo žen či osmihodinnová pracovní doba byly získány také tak. „Nacházíme se ve stavu, kdy je nutné řešit ekologickou krizi,“ dodal.

Proti aktivistům se ostře ohradil Jaromír Franta, předseda Odborového svazu pracovníků hornictví, geologie a naftového průmyslu. „Aktivisté stále opakuji stejnou písničku, konec doby uhelné, ale ještě jsem od nich neslyšel jediný rozumný a hlavně reálný nápad, jak energii z uhlí nahradit, než jí budeme mít dostatek třeba z jádra. Ať přijdou s nápadem, investují do něj peníze, a když u toho zaměstnají nás, co budeme bez práce, tím líp,“ uvedl.

„Je nutné těžbu co nejdříve ukončit.“

Aktivistky ze skupiny Vzpoura koťátek se akcí připojují k takzvanému akčnímu víkendu, který organizuje hnutí Limity jsme my. 

„Společně usilujeme o rychlý a spravedlivý konec uhlí,“ ocenila skupina Limity jsme my na svém twitterovém účtu konání čtveřice žen. Podle prohlášení aktivistek sobotní akcí vyjadřují odpor mimo jiné vůči environmentální destrukci a mocenským strukturám. „Tento konkrétní cíl jsme zvolily, neboť právě na tuto skrývku má být v blízké době důl Vršany rozšířen, aby se zde posléze začalo těžit hnědé uhlí,“ uvedly.

Jiných osm protiuhelných aktivistek a aktivistů obsadilo rypadlo v lomu ve středu ráno a opustilo ho v pátek. Šlo o jiné rypadlo, které je v technologické stávce, nebylo tedy třeba přerušit těžbu.

V sobotu před elektrárnou Počerady na Lounsku se konala demonstrace za rychlý konec spalování uhlí. Nedaleko elektrárny, jejímž majitelem bude od roku 2024 skupina Sev.en Energy finančníka Pavla Tykače, postavili pořadatelé protestu ve čtvrtek kemp. Demonstraci společně svolává 13 ekologických organizací, které mají na vládu čtyři požadavky. Těmi jsou kromě rychlého ukončení těžby a spalování uhlí a co nejrychlejšího ukončení provozu elektrárny Počerady také spravedlivá transformace uhelných regionů a rozšíření cílů snižování emisí v rámci Evropské unie do roku 2030.

O budoucnosti těžby uhlí jedná takzvaná uhelná komise, která se naposledy sešla v červnu v areálu elektrárny Prunéřov na Chomutovsku. Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) tehdy uvedl, že do konce letošního roku komise stanoví postup útlumu těžby. Komise se podle jejího člena Jana Rovenského (za Greenpeace) shodla na tom, že hlavním kritériem při útlumu elektráren by měly být jejich emise skleníkových plynů na jednotku vyrobené energie.

Prohlášení autonomní skupiny Vzpoura koťátek

Na tento svět jsme byla vržena. Než se nám rozlepila očka, neznala jsme nic, pouze hebkost kožíšku, teplo, milující dotek a tmu. Ticho, klid, lásku a něhu. Jako týden stará slepá koťátka jsme nesmělými krůčky začala oťapkávat stébla trávy a hrudky hlíny okolo sebe. Pak jsme však zažila šok. Svět nás neuvítal laskavě, z trávy a hlíny se staly hromady uhlí a my se ocitla na hraně uhelného dolu, v troskách zbourané vesnice, která byla nucena ustoupit bezohledným zájmům fosilní těžby. Začala jsme se dusit rtutí z elektrárenských komínů. Uhelný prach se nám dostal do očí. Když jsme si je pořádně promnula tlapkami, nestačila jsme se divit, co všechno jsme ve světě kolem sebe spatřila. Environmentální devastaci. Sociální destrukci, rozpad komunit a mezilidských vazeb, chudobu a obludnou nerovnost mezi lidmi. Fosilní kapitalismus. Intenzifikované vykořisťování všeho živého. Štěpící linie mezi lidmi po hranách genderu, rasy a dalších arbitrárních rozdílností. Brutalitu a sadismus vůči všem mimolidským a mnohým lidským bytostem. Hrstku lidí bohatnoucích na jejich úkor. Modlu konzumu, která tomuto globálnímu zlořádu zajišťuje legitimitu, a poslušnou participaci na něm u privilegovanější většiny společnosti.

Konfrontována se všemi těmito zly, propadla jsme klimatickému žalu a uchýlila se k žalostnému mňoukání. V takovém světě žít nechceme. Jeho nelítostná krutost drásá svými ostrými pařáty naše sametové čumáčky do krve. Z jeho potemnělé brutality a páchnoucího kouře hořícího uhlí nám slzí očka. Ne, takový svět nepřijmeme. Věříme ve svět laskavý a něžný, takový, jaký jsme znala ze chvil milosrdné kočičí slepoty, prosté nespravedlnosti a útlaku. O takový svět chceme usilovat, o takový svět se chceme zasadit. Jsme odhodlaná koťátka a vyrážíme bojovat s lhostejností. Bouříme se proti mocenskému systému a tuto přímou akci vidíme jako jedinou možnost, jak svou vzpouru vyjádřit, jak se zasadit o lepší svět. Protože lepší svět je možný. Mňouk.

Rypadlo velkolomu Vršany obsadili už ve středu 2. 9. aktivisté z Greenpeace:

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Trhy si vzít nenecháme, rozhodli v Mostě. Vánoční přejmenovali na farmářské

Místo vládou ve čtvrtek zakázaných adventních trhů uspořádá město Most na 1. náměstí Zimní farmářské trhy. Vedení...

Sparta urvala výhru, Kladno obralo Boleslav. Otáčely i Vítkovice s Hradcem

Úterní program 28. kola hokejové extraligy dostal díky střetnutí Litvínova s Hradcem speciální náboj. Na východ Čech...

Zapálíme služebnu, abyste zdechli, hrozila žena policistům po smrti Roma

Podmíněný trest uložil teplický okresní soud ženě, která vyhrožovala smrtí policistům v souvislosti s jejich červnovým...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Slavia - Teplice 3:0, až nedůstojná převaha. Mistr dal nakonec jen tři góly

Byl to zápas, ve kterém slávisté mohli nebohým teplickým fotbalistům oplatit neslavnou domácí porážku 0:7 z roku 2013....

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

  • Další z rubriky

Bývala univerzitní menza se proměnila v moderní Dům umění

Novou výstavní instituci, která splňuje mezinárodní standardy pro prezentaci výstav a uměleckých děl, otevírá ve středu...

Voják provozuje válečné muzeum, během covidové pauzy ho výrazně zvětšil

Majitel Válečného muzea v Libočanech na Lounsku během vynucené covidové pauzy, kdy musel mít pro návštěvníky několik...

Jízda z Rumburku do Prahy se protáhne, dopravce zrušil autobusovou linku

Od pondělí přestaly jezdit autobusy vypravené dopravcem Quick bus na lince Rumburk - Varnsdorf - Česká Lípa - Praha....

Opravu maringotky principála Kludského by mohli zajistit hasiči

Renovace zchátralé maringotky principála Karla Kludského z roku 1926, kterou má v plánu jirkovská radnice, by měla...

Neočkovaný herec Etzler je na kyslíku s oboustranným zápalem plic

Miroslav Etzler skončil s covidovou atakou a oboustranným zápalem plic v nemocnici. Své příznivce na sociálních sítích...

Světem se kvůli mutaci valí lavina výprodejů. Padají akcie, ropa i bitcoin

Kvůli nové mutaci koronaviru, která byla detekována v Jihoafrické republice, klesly v pátek asijské akcie nejvíce za...

Michal po mně skočil, popsala start intimního života zrzka z experimentu

Z šesti dvojic televizní Svatby na první pohled čeká rozhodnutí už jen tři páry. Jarda s Romanou spolu zůstali, vztah...

Zákeřná rakovina endometria. Jaké jsou varovné příznaky?

O rakovině děložního čípku se hovoří často, už proto, že je jí možné předejít očkováním. Ženské orgány však může...

Žena u porodu dítěte kamarádky zjistila, že ho má s jejím manželem

Osmadvacetiletá Hailey Custerová z Arizony zažila nepříjemný šok, když pomáhala přivést na svět dítě nejlepší...