Plán poslat nezaměstnané sázet stromky nevychází, nastoupilo jich sedm

  9:06aktualizováno  9:06
Plán ČSSD na obnovu lesů Krušných hor se zadrhl na nezájmu nezaměstnaných. Podle předvolebních záměrů sociálních demokratů měli sázet nové stromky, které by nahradily 13 tisíc hektarů umírajících smrků. Za čtyři měsíce náborů ale do hor vyrazilo pouhých sedm lidí.

Kloubnatka smrková likviduje smrky pichlavé vysázené v Krušných horách v 90. letech minulého století. | foto: www.vulhm.cz

Plán na znovuzalesnění Krušných hor, kde parazitující houba kloubnatka smrková ničí po milionech nepůvodní smrky pichlavé (o vymírání lesů zde), počítá s náborem čtyřiceti nezaměstnaných v rámci veřejně prospěšných prací, a to od letošního května do 30. dubna příštího roku.

Obnova krušnohorských lesů

S plánem přišel před loňskými parlamentními volbami někdejší ministr práce František Koníček. K němu se přidal i současný premiér Bohuslav Sobotka, v Ústeckém kraji plán podporují například poslanec Jaroslav Foldyna nebo krajský radní Arno Fišera.

Projekt, který měl pomoci Krušným horám a zároveň snížit nezaměstnanost, loni v listopadu podepsala ministerstva zemědělství a práce a sociálních věcí spolu s úřady práce a Lesy ČR.

Případní uchazeči mají mít práci na dobu určitou do konce letošního října. Znovu se pak mohou přihlásit na jaře, práce začnou v dubnu.

Zatím ovšem Lesy ČR od letošního březnového spuštění výběrových řízení na úřadech práce k 15. červenci přijaly pouhých sedm nezaměstnaných.

"Prvních šesti kol výběrových řízení se zúčastnilo 81 uchazečů, Lesy ČR přijaly sedm pracovníků," přiblížil současný stav vedoucí oddělení zaměstnanosti úřadu práce Ústeckého kraje Jaroslav Kunc.

Úřady práce vhodné zaměstnance vytipovávají ve své databázi, pak je seznamují s podmínkami.

"K vlastnímu rozhodnutí, zda skutečně nastoupí, uchazeč přistupuje až v průběhu několika dalších dnů, když je kontaktován naším pracovníkem," popsal mluvčí Lesů ČR Zbyněk Boublík.

Jedním z důvodů malého zájmu je fyzicky náročná práce. Nezaměstnaní mají mezi Klínovcem na Chomutovsku a Telnicí na Ústecku sázet stromky, čistit lesní školky od trávy nebo stavět ploty, které zabraňují zvěři mladé stromky okusovat.

"Podle nás může být další problém v tom, že Lesy platí cestu na pracovní místo do hor pouze ze seřadišť. Na ně se už každý musí dopravit sám," popisuje Kunc.

Zájemci v květnu dostali „na ruku“ přes 13 tisíc

Lesy ČR v tom ale potíž nevidí. "Takzvaná sběrná místa jsou vybírána ve shodě s většinou pracovníků tak, aby byla pokud možno co nejlépe dostupná prostředky veřejné dopravy. Z rozhovorů s potenciálními adepty jednoznačně vyplývá, že doprava na sběrná místa pro většinu nepředstavuje problém," oponuje Boublík.

Podle něj firma těmto zaměstnancům na pozici "pomocný pracovník v lesnictví" nabízí stejné podmínky jako svým kmenovým zaměstnancům. Tedy například vybavení ochrannými oděvy a pomůckami, při vedrech také dostatek nápojů a repelentů.

Nezaměstnaní ale o práci nemají zájem přesto, že firma platí i příplatky. Hodinová mzda je od 52,80 do 67,80 korun, v případě splnění výkonnostní normy je vyplacena i odměna ve výši 29 procent mzdy.

"Čistá květnová mzda prvních tří pracovníků tak byla 13 200 korun, přičemž příspěvek úřadu práce na jednoho je 11 tisíc," přiblížil Kunc.

Nyní se příspěvek úřadu zvýšil na 14 tisíc. Nový impulz projektu má dát i to, že se nábor zaměstnanců rozšíří z Chomutovska, kde probíhal nyní, i do okresů Most, Teplice a Ústí nad Labem.

Nejčtenější

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Soukup o chomutovském hokeji: Byl to podvod na mě, dluh je gigantický

Chomutovští hokejisté se loučí s fanoušky po posledním barážovém duelu.

Je v šoku. Z dluhů Pirátů, které označil za gigantické. Ze své role, kterou prý měl po převzetí klubu hrát. Ale ani po...

Zemřel Štěpán Popovič, uznávaný manažer, který pomohl Petru Kellnerovi

Předseda představenstva a generální ředitel AGC Flat Glass Czech Štěpán Popovič

Ve věku 73 let zemřel Štěpán Popovič, nejvýraznější polistopadový manažer, který působil na severu Čech, a jeden z...

Plastové jednorázové kelímky může nahradit porcelánová novinka z Dubí

Ředitel dubské porcelánky Vladimír Feix vyzdvihuje kromě opakovaného použití...

V reakci na novou směrnici Evropské unie zakazující plastové výrobky na jedno použití přišla porcelánka z Dubí s novým...

Valach k Pirátům: Díky, že jste nemocného syna připravili skoro o milion

Chomutovský Juraj Valach ve speciálních dresech, v nichž Piráti nastoupili...

Jeho osud je už beztak pohnutý, kvůli působení v hokejovém týmu Pirátů Chomutov ještě pohnutější. „Děkuji vedení...

Další z rubriky

Podezřelý ze znásilnění dívky v Terezíně neúspěšně žádal o azyl v Německu

Ilustrační snímek

Cizinec, kterého policie obvinila z úterního znásilnění 16leté dívky u Litoměřic, v minulosti neúspěšně žádal o azyl v...

Bojovaly v Normandii, o víkendu přiletí do Roudnice na Memorial Air Show

Martin Šonka na mistrovství republiky v akrobatickém létání v Chotěboři.

Již popatnácté budou o víkendu na roudnickém letišti k vidění desítky letadel a vrtulníků. Letošní ročník Memorial Air...

S referendem o nemocnici litoměřičtí radní do příštího roku čekat nechtějí

Nemocnice Litoměřice

Plné emocí bylo čtvrteční zasedání litoměřického zastupitelstva, které jednalo o litoměřické městské nemocnici. Opozici...

Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie
Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie

Státní zdravotní ústav (SZÚ) informoval o tom, že stravování ve školách je zastaralé a skladba jídelníčku neodpovídá současnému způsobu života. Ze studií vyplývá, že ve školních jídelnách děti nedostávají stravu, která by odpovídala doporučení výživových hodnot a liší se i gramáž porcí. Proč tomu tak je?

Najdete na iDNES.cz