Čeká nás největší investice Loun, plavecká hala, říká nový starosta

  8:02aktualizováno  8:02
K severočeským městům, která už mají stvrzenou novou vládu, patří i Louny. Starostou se stal čtyřiatřicetiletý právník Pavel Janda ze sdružení Pro lepší Louny. „Priorita je jasná, město čeká historicky největší investiční akce v podobě výstavby plavecké haly za 265 milionů korun,“ zdůrazňuje.

Pavel Janda, nový starosta Loun. | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

Sdružení Pro lepší Louny (PLL) vytvořilo koalici s vítězným ANO, ODS a Unií pro sport a zdraví (USZ). 

Prvním místostarostou se stal Vladimír Antonín Hons z USZ, druhým pak lídr ANO Milan Rychtařík. „Tento koaliční projekt byl ve hře už v prvním týdnu po volbách,“ říká nový lounský starosta Pavel Janda.

Jak se stalo, že starostou jste vy, byť vaše sdružení volby nevyhrálo? Zvítězilo hnutí ANO.
ANO nemělo požadavek na obsazení funkce starosty. Já jsem byl na funkci nominovaný osmi zastupiteli PLL a ODS (od začátku vyjednávání postupovaly společně) a ostatní koaliční partneři poté tento návrh akceptovali.

Vyjednávání o nové koalici trvala měsíc. Jaká byla?
Bylo to skutečně dlouhé, ale je potřeba vzít v potaz, že se do zastupitelstva dostalo devět subjektů, a vyjednávání tak probíhalo s osmi partnery. My jsme se přirozeně snažili dát dohromady takový koaliční projekt, který by byl odrazem minulé koalice, které jsem byl jako radní součástí. To se z velké části povedlo. Šestnáct koaličních hlasů se skládá z pěti hlasů dříve opozičního ANO a zbývajících jedenáct tvoří členové předchozí koalice. Celkově bych řekl, že se nejedná o revoluci, ale o evoluci.

Pavel Janda

  • narodil se v Podbořanech
  • vystudoval gymnázium v Lounech a poté absolvoval práva na Univerzitě Karlově a pracoval jako advokát
  • je lídrem koaliční kandidátky Pro lepší Louny navržený stranou TOP 09
  • je ženatý
  • je členem veslařského klubu Ohře Louny
  • rád cestuje

Finální podoba koalice začala vznikat až takhle na poslední chvíli před zastupitelstvem, nebo se rýsovala delší dobu?
Abych pravdu řekl, tento koaliční projekt byl ve hře už v prvním týdnu po volbách. Variant se na první pohled nabízelo více. Nicméně jen pár jich šlo reálně sestavit a nejen si je kreslit na papír. Vyjednávání zkomplikovaly i vnitřní rozepře uvnitř sdružení Louny spolu (rozdělilo se na dva tábory – pozn. red.). Přestože jsme hledali i jiná uspořádání, vrátili jsme se nakonec k jednání o tomto modelu. K finální dohodě jsme došli až v samém závěru předminulého týdne, domnívám se, že se nám povedlo dohodnout koalici, která má smysl a jež může město zodpovědně čtyři roky vést.

Je jasné, že v jednáních muselo dojít ke kompromisům. Do jaké míry jste museli konkrétně vy slevit z toho, co jste chtěli?
Jde skutečně o kompromisní výsledek. Budu mluvit obecně. Všichni jsme museli lehce slevit, ať už se jedná o programové priority, nebo ideální představení obsazení postů v radě. Shoda panovala na společných prioritách. Z nich bych vyzdvihl efektivní a řádnou správu města a hospodaření s důrazem na minimální dluhové zatížení.

Co konkrétně jste řešili nejdéle?
Jak jsem už řekl, nějaký čas zabralo jednání o případných jiných koaličních variantách. Poté, co jsme se vrátili k jednacímu stolu o vzniklé koalici, tak jsme se poměrně rychle shodli na společných prioritách i obsazení rady.

Výsledky komunálních voleb v Lounech najdete zde

Jaké tedy jsou vaše priority?
Ta hlavní je jasná – výstavby plavecké haly za 265 milionů. To přirozeně ovlivní městskou kasu. Na začátku výstavby můžeme zúročit, že město nedluží jedinou korunu a v předchozích letech jsme část prostředků soustředili do fondu pro výstavbu haly. Do konce roku nás čekají dvě jednání zastupitelstva a budeme schvalovat rozpočet na příští rok. Musíme udělat maximum pro to, aby se výstavba plavecké haly co možná nejméně dotkla běžného chodu města. Není to tak, že budeme stavět halu a nic jiného se neudělá. Občané to musí pocítit co možná nejméně.

Co dalšího byste ve městě chtěl v následujících letech udělat?
Musíme dokončit rozjeté investiční akce. Čeká nás poslední etapa rekonstrukce domova pro seniory, rekonstrukce dvou bytových domů s patnácti bytovými jednotkami v osmidomech. Počítá se také s dalšími investicemi do sportovišť a budeme se muset také zaměřit na Daliborku na náměstí (nejstarší dům v centru Loun). Vyřešit musíme i problém s parkovacími místy zejména na sídlištích. Když odhlédnu od investic, rád bych mimo jiné pokračoval v takzvaném „otevírání radnice občanům“, transparentnost a vstřícnost radnice považuji za základ.

Město bude mít nově i druhého místostarostu, byť bude neuvolněný a post na radnici tedy nebude jeho povoláním. Proč budete mít dva místostarosty?
Druhý místostarosta bude mít v gesci mimo jiné dotace. Hnutí ANO mělo pocit, že financování některých projektů by mohlo být lepší, že by mohlo být zapojeno více dotačních peněz.

Souhlasíte s tím, nebo to byl právě ten kompromisní ústupek?
V uplynulých čtyřech letech proinvestovalo město téměř 280 milionů korun a na dotacích jsme získali zhruba 75 milionů, to je podle mého názoru velmi dobrý poměr. S ohledem na investiční náročnost následujících čtyř let však musíme vynaložit maximum úsilí v získání dalších peněz pro město. To bude úkolem druhého místostarosty.

Jste advokát. Vaše praxe nyní půjde zcela stranou?
Ano. Práci advokáta samozřejmě utlumím, dokončím jen několik rozjetých sporů, čímž dostojím svým závazkům vůči klientům, a nové nebudu nabírat.

Nejčtenější

Dycky Most!, Litvinoff a další hlášky, které se mezi lidmi chytly

Martin Hofmann a Zdeněk Godla při setkání herců ze seriálu Most! ve zdejším...

Hláška Dycky Most! z populárního seriálu si získala velkou popularitu mezi lidmi. Je na propagačních předmětech, létá...

Uhelné Podkrušnohoří se promění v krajinu jezer a zásobárnu vody

Jezero Milada je hluboké až 24,7 metru, dlouhé 3,2 kilometru a široké 0,7...

V krajinu obřích jezer, z nichž tři budou mít rozlohu přes tisíc hektarů a budou sloužit jako strategická zásobárna...

Na kostele se nahnula hvězdice, při jejím sundávání se našla tajná schrána

Z kostela nejsvětější Trojice v obci Jiřetín pod Jedlovou museli hasiči sundat...

Nejdelší žebřík, který mají krajští hasiči k dispozici, museli využít tento týden v Jiřetíně pod Jedlovou. Hrozilo...

Jirkovští strážníci dostali kvůli chybě na mzdách milion navíc

peníze, ilustrace

Policie řeší případ neoprávněného vyplácení mezd městským strážníkům v Jirkově. Ti v letech 2015 až 2017 dostali navíc...

V celém Ústí i Trmicích přestanou od března vyplácet doplatky na bydlení

Dnes budovy využívá ústecký magistrát.

Ústecký magistrát vyhlásil bezdoplatkovou zónu na celém svém území i v blízkých Trmicích. To znamená, že místní lidé,...

Další z rubriky

Lounští kriminalisté vyšetřují smrt dítěte, podezřelý je ve vazbě

Sebevraždy na pražském Chodově (22.12.2018)

Kriminalisté vyšetřují úmrtí dítěte v Lounech. Zadrželi dvacetiletého muže a obvinili ho z násilných trestných činů....

Volební slogany o havěti v Mostě začalo řešit státní zastupitelství

Obsah tohoto volebního letáku, který se objevil v Mostě, zkoumá policie.

Kauzou možného rasistického podtextu kampaně hnutí Otevřená radnice Most před říjnovými komunálními volbami se začalo...

V celém Ústí i Trmicích přestanou od března vyplácet doplatky na bydlení

Dnes budovy využívá ústecký magistrát.

Ústecký magistrát vyhlásil bezdoplatkovou zónu na celém svém území i v blízkých Trmicích. To znamená, že místní lidé,...

Najdete na iDNES.cz